Урок-казка «Найголовніша рослина» Тема уроку
Вид материала | Урок |
СодержаниеМотивація навчальної діяльності учнів. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу. Звучить музика. Галас на зборах - Я головний, я головна, я , я, я... |
- Тема уроку, 329.51kb.
- Урок №9 Тема уроку, 80.47kb.
- Педагогічна цінність казки теорема чи аксіома?, 348.71kb.
- План Урок. Елементи уроку Взаємозв'язок типу І структури уроку Форми роботи на уроці, 186.36kb.
- Урок позакласного читання тема: «Українська народна казка «Заєць та їжак», 41.48kb.
- Тема: Додавання та віднімання чисел у межах 10. Закріплення нумерації чисел у межах, 81.57kb.
- Б. Д. Грінченка Вимоги до уроку іноземної мови Комунікативна спрямованість урок, 25.53kb.
- Тема уроку. Панас Мирний. Життєвий І творчий шлях письменника. Мета уроку, 87.23kb.
- Тема уроку інформатики. Глобальна мережа Інтернет, 56.65kb.
- Тема уроку, 255.23kb.
Урок-казка
«Найголовніша рослина»
Тема уроку : Квіткові рослини України. Їх значення в екосистемах і практичній діяльності людини.
Мета уроку : Узагальнити знання учнів про різноманітність квіткових рослин як найбільш високоорганізованих груп рослинного світу; показати місце квіткових рослин у флорі України, їх екологічне та практичне значення; надати поняття «Рослини - символи України»; продовжувати виховання любові до рідного краю та свідомого ставлення до особистого здоров'я; розвивати пізнавальні процеси та розумові здібності учнів.
Тип уроку : комбінований.
Форма уроку : урок-казка .
Обладнання : таблиці, театралізований одяг, живі об’єкти.
Хід уроку
I. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів .
Бесіди за питаннями : 1. Яке царство живої природи ми зараз вивчаємо? Який відділ цього царства? На які класи діляться покритонасінні? Назвіть характерні ознаки класу однодольних рослин? Пригадайте представників цього класу? Чим дводольні рослини відрізняються від однодольних? Назвіть представників дводольних рослин? Які родини квіткових рослин, що ростуть на Україні, ви знаєте?
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Побіжний огляд квіткових рослин України підтверджує, що вони є дійсно панівною групою рослин. А яку ж роль, виконують рослини у природі та житті людини? З'ясування цих питань і є метою нашого уроку.1 проведемо ми його в досить незвичайній формі. Давайте заглибимося у казку, казку про тих рослин, які нас оточують , які живуть на Україні.
III. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу.
Казка
Лісовик - вчитель: Було це дуже давно, так давно, що я забув, коли воно було. Принесла якось до моєї хатини на узліссі листоноша-сорока листа. Розкрив я лисі і прочитав:
«Шановний лісовик!
Громада рослин запрошує Вас до нас на збори, щоб Ви допомогли нам вирішити, яка ж рослина сама головніша , яка сама корисніша для людини. Дуже просимо завітати до нас на збори, бо велика смута зараз у рослинному світі. Ми довіряємо Вашій думці і досвіду». Зібрався я і пішов.
Звучить музика.
Лісовик: Добридень, любі рослини: квіти, овочі, дерева.
Прийшов я на ваші збори, як ви і просили. Хочу допомогти розібратися у вашій проблемі, вирішити зараз хто самий головніший і кориснішій! серед вас.
Пролісок - 1 учень:
3 під снігу я пробився
Бо силу добру маю
Своїм біленьким цвітом
Я землю прикрашаю.
Лиш тільки сонечко з небес
Тепліше трошечки пригріло,
Лиш тільки білий сніжок щез,
Вони з під листя так несміло
Головки сині виставляють
-Чи вже прийшла весна? - питають.
Про мене існує легенда. Одного разу мандрівники заблукали у хурделицю. Люди втомилися, почали втрачати силу. Тоді сніжинки пожаліли людей. Вони, падаючи на землю, перетворювалися на білі квіти. Відразу потепліло навкруги. Так і залишилися цвісти підсніжниками, провіщаючи надію на потепління і пробудження природи.
Нарцис – 2 учень: Що то рослина - підсніжник, от я, це квітка видна ! Росту на Закарпатті. Згідно з одним із міфів вінок білих нарцисів мала у волоссі Персефона, дочка Зевса і Деметри, коли її викрав у володіння підземного царства Лід. За той час, коли вона була в темряві,, білі квітки перетворювалися на жовті. Я сама головна квітка !
М’ята перцева – 3 учень: Хлопці, не сваріться ! У вас окрім запаху не мас нічого, а я ще і лікарська рослина. Я піднімаю настрій, від мого аромату людина почувається бадьорою, веселою. У медицині м'ята використовується для лікування шлунку, кишечнику, печінки, жовчного міхура. Використовують м'яту і в кондитерському виробництві. Назвали мене в честь німфи - покровительки лісів та річок на ім'я Мента.
Конвалія звичайна – 4 учень: Розкричалися, одна лікує, інша пахне. Я - символ ніжності, радості і краси, вірності і чистоти кохання. В Україні невеликий букет ніжних конвалій несуть коханим, ідучи на побачення.
Сестра нарцисів, лілій ніжних,
і неповторна серед них,
Цвіте прекрасна Білосніжка,
Конвалія в лісах моїх.
Так писав про мене поет.
Барвінок – 5 учень: Я - символ краси, безсмерті я. Здавна вважалося, що рослина дарує дівчині вроду. Колись умивалися наваром із барвінку. Не обходяться без барвінку купальські свята і весілля. Використовують мене також і в медицині.
Я пам'ятаю їх,
барвінків, навесні.
Цвіли вони,
синющі, навесні.
Такі блакитні,
буйні, небоокі.
Галас на зборах - Я головний, я головна, я , я, я...
Лісовик: Рослини, зупиніться. Тихіше, давайте по черзі. Ромашка, розкажи про себе.
Ромашка лікарська – 6 учень : Я ромашка лікарська з родини складноцвітих. Я - символ доброти та ніжності. Я приношу не тільки спокій на душі, але й спокій у серці. Лікувальні властивості ромашки знають дуже давно.
Обабіч стежини польової,
Немов ровесниці-сестриці,
Ведуть розмову між собою
Стрункі ромашки яснолиці.
Медово пахне тут повітря.
Вітрець приносить запах кашки.
Ми линемо на крилах літа
У царство білої ромашки.
Латаття біле - 7 учень: Я просто дивовижна. Я володію таємничими силами, допомагаю мандрівникам переборювати усілякі труднощі в дорозі. Я - латаття - сніжне-біле. Існує легенда, що я виникла тоді, коли під час татарської неволі дівчата-українки від розпуки, щоб не йти у полон, втопилися у глибокій річці і на тому місці заявилися я. Моє кореневище, квітки і листки також використовують у медицині, але обережно - при передозуванні - я отруйна.
Мак - 8 учень: А я мак. Існують різні легенди щодо мого походження. То я виник із крові убитої людини, то - з крові страшного дракона. Я - символ поєдинку любові та ненависті. Червоні пелюстки - любов, чорна середина - ненависть. Мої квітки - символ печалі і туги, надії на краще.
Троянда – 9 учень : Дивлюсь оце я на вас і думаю, куди вам до мене. Ваша батьківщина - тут. А мене спеціально привезли зі східних країн і в Греції присвятили богині краси Афродіті. Змінювалися смаки, минали захоплення новими рослинами, швидко зникла мода на тюльпани, гіацинти, орхідеї, а я залишалася неперевершеною царицею квітів. Я - символ молодості, краси, любові, слави, гордості. Вінками з моїх квітів вшановували переможців. Навіть окремі мої частини і ті є символами: зелень - радість, колючки - печаль, квітка -слава, бутон - безкінечність. Я сама головніша між вами !
Календула – 10 учень: Я календула з родини складноцвітих . Існує легенда, що я утворилася з насінини, яку ніс поранений голуб, вона випала і з неї виросла рослина. Впав поранений голуб, клюнув мене і від пахучого нектару видужав. Все це бачив пастух, який пас вівці. Із тих нір люди лікують мною і запальні хвороби горла, і захворювання очей, застосовують при хворобах серця, опіках, для загоювання ран та інших хвороб.
Айстра альпійська – 11 учень: Я айстра альпійська, сестра календули. Дуже рідкісна рослина і мене занесли до Червоної книги України. Я дуже важлива рослина. Сам батько ботаніки Теофраст писав: «Стверджують, що айстра допомагає в хорошій справі». Поет Олександр Олесь писав про мене :
Опівночі айстри в саду розцвіли
Умились росою, вінки одягли
І стали рожевого ранку чекати
І в райдугу барвів життя убирати.
В мене багато сестер - садових айстр. Я, як зірочка, серед квітів. До речі моя наукова назва походить від грецького слова, що в перекладі означає «Зірочка».
Лісовик: Квіти, зупиніться, досить. Давайте надамо слово і іншим рослинам. Овочі, де ви ?
Цибуля – 12 учень: Ви вже ознайомилися з моїми родичами - конвалією і нарцисом. Нехай в мене немає гарних квіток, але користь від мене дуже велика. В стародавньому Римі я вважався кращим засобом, який очищує шлунок і кров. В Індії - стимулюючим, сечогінним засобами. В Україні я використовуюсь при катарактах, хворобах вух. В мені багато фітонцидів, речовин, які мають знезаражуючу дію. Багато також вітамінів С, групи В, цукру, білків, каротину, мінеральних солей. Маю антисептичну, противірусну дію. Я - популярний косметичний засіб. Я приношу людям користь.
Лісовик: Бачите рослини, яка непримітна рослина, а яка важлива. Хто наступний?
Часник – 13 учень: Я часник - близький родич цибулі. І у мене багато вітамінів В і С, маю йод, ефірну олію, мене використовують ще з часів Гіппократа. Маю бактеріальну, глистогінну, сечогінну, стимулюючу дії. Як і мій брат - цибуля, ми, родина цибулевих, стоїмо на варті проти такої хвороби як грип. Кажуть, що часник охороняє від злих духів. На Святий вечір кладуть зубки часнику під скатертину.
Картопля – 14 учень : А я з родини пасльонових, звуть мене картопля. Саме я чужинець, Батьківщина моя - Південна Америка. В Україні мене вирощують як цінну продовольчу, технічну та кормову культуру. Існує легенда, що я спас мандрівників від голоду : знайшли вони мої бульби, стебло , де запасаю я поживні речовини, під землею, кинули у вогонь і вранці втамували голод. З тих пір картоплю їдять усі люди світу. З лікувальною метою використовують бульби червоних сортів для лікування шлунково-кишкових хвороб.
Хрін - 15 учень: Гарно казав мій сусіда картопля. Я - з хрестоцвітих, звуть мене - хрін. В давнину у кожній хаті стояло відро з питною водою і обов'язково плавали в ньому два корінця хрону. Така вода довго зберігалася свіжою, мала пришиті смак і сприяла виведенню з організму надлишків рідини та солей сечової кислоти. Маю також і фітонциди. Мене завжди запрошують до столу.
Тюльпан – 16 учень: Я родич лілеї. Я гордий тюльпан, росту у Криму і в південних степах. Мені присвячено багато картин, віршів, легенд і казок, але найцікавішою є історія введення моїх братів голландцями в культуру.
Краса Голландії, я молодий тюльпан,
Фламандець жадібний віддасть за цибулину
Земель заморських рідкісні перлини –
Всю Яву за мій гордий, свіжий стан.
Лісовик: А тепер я хочу почути голос дерев. Є серед вас
дерева, чи ні ? Не соромтесь, ми хочемо вас почути.
Калина – 17 учень: Я - символ рідної землі, батькової хати, символ любові, що пам'ять людська, береже, символ безсмертя. Я в цвіту - символ дівування. Ламати калину - шукати кохання. Калина, яка не розцвіла недобра прикмета. Мої червоні кетяги - це краплини крові хороброї дівчинки Маринки, яка завела турків у непрохідні нетрі, а білий цвіт - то її ніжна краса..
Верба – 18 учень: Будьмо знайомі, я - верба. Я символізую повноту життя, довголіття, жіночу красу, м'якість, податливість жіночої натури. Наші предки вважали, що верба мас магічну силу проти злих духів. Не випадково великий Кобзар, перебуваючи на засланні, знайшов у пустелі гілочку верби. Вона нагадувала йому Україну. Люди, згадайте мої котики - кращій подарунок дівчині. Зацвіла верба, кажуть у народі, прийшла весна. Християнська релігія вважає мене священним деревом. Люди у Вербну неділю, йдучи у церкву, несли з собою мої гілочки для освячений. Я єднаю людину з небом, єднаю оселі українців.
Шевченкова верба.
Коли на чорний шлях ступав, Ішов на вигнання, в неволю, Гілочку вербову він підняв, Обчімхав і забрав з собою.
Поніс її і посадив
За фортом, в полі на пустині, Здалеку воду приносив
І пильно підливав щоднини Прийнялася, і на весні
Зелене листя розпустила.
Ох, як же, як була йому,
Та деревина люба і мила !
Було, з казарми прибіжить .
В зеленій тіні відпочити Приляже, а верба шумить
І шепче щось над ним, як мати.
Богдан Лепкий
Лісовик: От і добре, всі наче висловились, нікого не забули. Але я звернув увагу, що ніхто з рослин не пригадав жодної приказки, або прислів'я. А ну, пригадайте прислів'я або загадки.
Учні :
1. Дівчина, яку лузі калина.
- Вибери собі дівку, як калинову гілку.
- У кожній троянді є колючки.
- Чия голова не мас ніг ?
- Хто капусту щодня споживає, той себе добре
почуває.
- Печуть мене, варять мене
їдять мене, хвалять мене
А як буде моя ласка,
То буде з мене і Пасха.
- Де волошки, там хліба трошки.
- Скільки чорних хаток, стільки білих паї - маток.
- Сидить Мурашка в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає.
10.Хто полю годить, тому жито родить.
Бачите скільки загадок і прислів'я склав народ про рослини, кожній рослині він придав увагу. Так що немає однієї головної рослини в світі. Кожна рослина корисна по-своєму. Тому після наших зборів, я пропоную видати такий наказ /постанову/:
- Громада рослинності вважає, що кожна
рослина , яка росте на планеті Земля, є
важливою і неповторною.
- Всі рослини по-своєму приносять користь
людині і народ їх за це шанує.
- Треба обов'язково зберігати рослини, які
оточують тебе і збільшувані зелені
насадження своєї Батьківщині! - рідної
неньки -України.
IV. Осмислення об'єктнвннх зв'язків і взаємозалежності у
вивченому матеріалі,
Вчитель: Ось і закінчилася наша казка, любі діти, а тепер
давайте з вами пригадаємо, яку ж користь приносить рослина
людині:
/запис у зошити в ході бесіди/
1. Естетична насолода.
2. Їжа /харчові культури/.
3. Медицина /лікарські рослини/.
4. Промисловість - прядильні /льон/, олійні /соняшник/,
меблі /деревина/, кормові і технічні культури .
5. Косметичні засоби.
Але яка ж користь для планети Земля від рослин ?
1. Поставники /постачальники / кисню в результаті процесу
фотосинтезу.
- Їжа для тварин.
- Підтримують вологість.
4. Приймають участь в утворенні ґрунту.
5. Продукують величезну органічну масу.
Пригадайте , а які саме рослини ми вважаємо символами України ?
V. Домашнє завдання: Скласти за бажанням кросворд, ребус,
чайнворд за темою «Покритонасінні рослини».
Зорін Віталій Васильович,
учитель біології,
вища категорія, вчитель - методист.
м. Київ, Святошинський район.