З художньої культури
Вид материала | Урок |
- Методика вивчення художньої культури північноамериканського культурного регіону, 527.82kb.
- Відбулась Всеукраїнська нарада «Вивчення художньої культури та естетики в 11 класі, 19.1kb.
- Календарно-тематичне планування змісту уроків української художньої культури, 131.56kb.
- Орієнтовне календарно-тематичне планування уроків художньої культури України (10 клас), 266.69kb.
- Методичні рекомендації щодо вивчення музичного мистецтва, образотворчого мистецтва,, 196.38kb.
- Календарно-тематичне планування уроків художньої культури, 169.96kb.
- Методика викладання художньої культури в 11 класі індійський культурний регіон, 781.85kb.
- Урок №1 Тема: Види мистецтва та специфіка їх художньо-образної мови. Мистецтво основа, 1147.6kb.
- Взаємодія політики, 59.84kb.
- Методичні рекомендації щодо викладання художньої культури у 2011-2012 навчальному році, 141.98kb.
Урок
з художньої культури
у 9 класі
на тему
Підготувала:
Бабенко Тетяна Миколаївна,
вчитель Вирішальненської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
Лохвицького району
Лохвиця – 2009
Тема. Театральна музика
Мета: ознайомити учнів із різними видами театральної музики; розвивати вміння їх аналізувати, встановлювати зв’язок між творами музичного та образотворчого мистецтва; виховувати емоційну чутливість до творів різних видів мистецтв, підручник „Музичне мистецтво. 5 клас”.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп’ютер, диск з музичними творами, таблиця „Музично-театральна музика”, портрети композиторів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Початок уроку
2. Оголошення теми та завдань уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
А). Гра „Найрозумніший”
- Багатозначне поняття, що характеризує класифікацію музичної творчості за родами і видами, з огляду на їх походження, умови виконання, сприймання та інші ознаки – це …(музичний жанр)
- Словесно-музичний твір, призначений для співу – це …(пісня)
- Колектив виконавців, який має своєю метою співати гуртом, спільно – це …(хор)
- Великий за обсягом вірш та музичний твір для сольного співу з інструментальним акомпанементом – це …(романс)
- Великий вокально-інструментальний твір для солістів, хору і оркестру – це …(кантата)
- Великий концертний твір на певний сюжет (для солістів, хору і оркестру) – це …(ораторія)
- Урочистий музичний твір на слова символічно-програмного змісту, що вживається здебільшого як символ держави – це …(гімн)
- Передавання засобами співацького голосу художнього змісту твору – це …(вокальна музика)
- Які види вокального звукоутворення ви знаєте? (академічне, народне, естрадне)
- Який вид звукоутворення потребує спеціального співацького навчання – постановки голосу? (академічне)
- Музика, що виконується за допомогою музичних інструментів (інструментальна)
- Керівник оркестру – це …(диригент)
Б). Робота біля дошки
1. Заповнити таблицю (додаток 1)
2. Заповнити таблицю (додаток 2)
В). Самостійна робота
1. Заповнити таблицю (додаток 3)
2. Розгадати кросворд (додаток 4)
3. Розгадати плутанину з літер (додаток 5)
Г). Бесіда
- Чи доводилось тобі „бачити” музику?
- Що можуть „намалювати” звуки?
- Які думки, почуття, настрої здатна виражати музика?
- Чи може музика „намалювати” картину, присвячену музичному мистецтву – музикантам-виконавцям, танцям, пісням?
ІІІ. Подання нового матеріалу
1. Слово вчителя
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося із видами музично-театральної музики (у тому числі опери, музики до спектаклів, кінофільмів).
2. Виступи музикознавців
А). Театральна музика.
Театральна музика в широкому розумінні – музика в будь-яких театральних виставах, включно постановки музичних театрів (опера, балет, оперета, музична драма та комедія, мюзикл), де вона допомагає розкриттю змісту вистави. В музичному театрі музика – важливий інструмент для характеристики образів та сценічних положень, обов’язковий компонент драматургії спектаклю, провідник художньої ідеї. У драматичному театрі вона створює емоційну атмосферу вистави, допомагає передати певний історичний, національний колорит, поглиблює образи персонажів, підкреслює кульмінаційні моменти вистави.
Б). Опера.
Опера(італ. оpera – дія, праця, твір) – музично-сценічний жанр, що ґрунтується на синтезі музики, слова, дії. В опері сценічна дія органічно поєднується із вокальною (солісти, ансамблі, хор) та інструментальною (оркестр) музикою, досить часто – із балетом і пантомімою, образотворчим мистецтвом (гримом, костюмами, декораціями, світловими ефектами, піротехнікою тощо). Як правило, оперу поділяють на сцени, акти, дії. Елементами опери є арія, ансамбль, хор, балетна сцена, увертюра, симфонічний антракт. Серед найвідоміших українських опер – „Запорожець за Дунаєм” Семена Гулака-Артемовського, „Тарас Бульба” і „Різдвяна ніч” Миколи Лисенка, „Богдан Хмельницький” Костянтина Данькевича, „Ярослав Мудрий” та „Украдене щастя” Юлія Мейтуса, „Лісова пісня” Віталія Корейка. У більшості випадків опери пишуться за літературними сюжетами. Основою вокальних номерів є текст, який називається лібрето.
В). Балет.
Балет (іт. ballere – танцювати) – жанр класичного танцю, танцювальна театральна вистава, у якій музика поряд із танцем відіграє важливу роль у розвитку сюжету і створенні відповідного настрою. Це синтетичний вид сценічного мистецтва, в якому зміст вистави розкривається в основному засобами пластичного танцю, міміки і музики. Джерела виникнення балетного жанру закладені в народних іграх, хороводах, сюжетних танцях тощо. Пластичний танець як елемент драматичної дії досягнув високого рівня розвитку в культових і світських театралізованих видовищах Стародавнього Єгипту, Індії, Китаю, у трагедіях греків, римлян та народних дійствах Середньовіччя. В Україні використання народного танцю у драматичних виставах має давні традиції. Танці були складовою частиною народних обрядових ігор (веснянок, „кози”, „маланки” та інших). Класичні балети виконувались у кріпацьких театрах ХVІІІ століття. У ХІХ столітті професіональний танець широко культивувався у побутових операх та оперетах українського народного театру(„Наталка Полтавка”, „Запорожець за Дунаєм”, „Не ходи, Грицю…” та ін.). У ІІ половині ХІХ століття в Києві відбувались окремі балетні вистави („Есмеральда” Ц. Пуні та ін.). Як самостійний жанр хореографічного мистецтва балет на Україні починає розвиватись за часів радянської влади. Створення першого українського балету „Пан Каньовський ” М. Вериківського (балетмейстер В. Литвиненко, Харків, 1930) поклало початок самобутньому національному українському балету. Одночасно ставляться балети „Карманйола” В. Фемеліді (балетмейстер М. Мойсеєва, Одеса, 1930), „Фененджі” Б. Яновського (балетмейстер П. Кретова, Харків, 1930). Творча лінія „Пана Каньовського” була продовжена в балеті „Лілея” К. Данькевича (балетмейстер Г. Березова, Київ, 1940). Серед сучасних українських композиторів найвідомішими є балети Євгена Станюковича („Ніч перед Різдвом”, „Ольга”) та О. Костіна („Русалонька”, „Запрошення до страти”).
Г). Оперета.
Оперета (італ. operetta – маленька опера) – музично-сценічна вистава переважно розважального характеру, що поєднує монологічне і діалогічне мовлення з вокальною та інструментальною музикою, танцювальне мистецтво та естрадні прийоми. Визначні оперети створили Ф. Ерве, Ф. Зуппе, І. Кальман, Ш. Лекок, К. Мілікер, Ж. Оффенбах, Р. Планкет, А. Саллівен, К. Целлер, О. Сандлер, Г. Свиридов, В. Соловйов-Сєдой, М. Стрельніков, Д. Шостакович, та ін. Починаючи з 1920-х років у США з’явився жанр мюзиклу, пов’язаний з іменами Л. Бернстайна, І. Берліна, Дж. Гершвіна, Ф. Лоу, К. Роджерса.
Д). Мюзикл.
Мюзикл (англ. мusical play – музичний спектакль) – музично-сценічна вистава, у якій поєднуються різноманітні жанри і виражальні засоби естрадної та побутової музики, хореографічного, драматичного та оперного мистецтва. Від оперети відрізняється наскрізним драматургічним розвитком, використанням вокально-хореографічних ансамблів, драматичним змістом. Мюзикл як жанр виник у США у 1920-х роках. До найкращих зразків мюзиклу належать „Оклахома” Р. Роджерса, „Співаючі під дощем” Джина Келі, „Вестсайдська історія” Л. Бернстайна, „Моя чарівна леді” Ф. Лоу, „Людина з Ламанчі” М. Лі, „Привид опери” Е.Л. Вебера.
3. Робота з таблицею „Театральна музика” (додаток 6).
4. Робота зі словником (запис визначень „опера”, „балет”, „оперета”, „мюзикл”).
5. Прослуховування зразків даної музики: 1)опера – О.Гріг, „Пер Гюнт”; 2)балет – П. Чайковський, „Лебедине озеро”; 3)оперета – І. Кальман, „Летюча миша”; 4)мюзикл – „Сорочинський ярмарок”.
6. Навести приклади сучасних мюзиклів („Сорочинський ярмарок”, „Червона шапочка”, „Нові пісні про головне”).
7. Бесіда „Музика до кінофільмів”.
- Чи може існувати кіномистецтво без музики і літератури?
- Як з’явилася музика в кіно?
- Чому музика є „головною дійовою особою” фільму „Звуки музики”?
- Які ти знаєш кінофільми, де музика є „головною дійовою особою”?
- Які ти бачив кінофільми про музикантів та композиторів?
- Послухай музику на вибір. Чи могла б вона звучати в сюжеті кінофільму чи мультфільму? Якого, наприклад?
V. Підсумок уроку
1. Назвіть різновиди музично-театральних жанрів.
2. Укажіть напрями сучасної музики, що вказані на світлинах. Назвіть їх представників (додаток 7, робочий зошит з художньої культури).
3. Читаємо байку Л.Глібова „Музики”. Чому навчає нас цей літературний твір („Музичне мистецтво. 5 клас, ст. 63”)?
VІ. Домашнє завдання.
Уявіть себе композитором. Створіть оперу на відомий літературний сюжет. Визначте тембри співацьких голосів головних героїв. Придумайте лібрето опери й відповідно до сюжету складіть порядок чергування номерів оперної вистави (роздається зразок).
Додаток 1.
Додаток 2.
Додаток 3.
Додаток4.
- Виконання твору одним виконавцем
- Великий вокальний колектив
- Музичний твір для сольного співу з інструментальним акомпанементом
- Високий жіночий голос
- Високий чоловічий голос
- Урочистий музичний твір на слова символічно-програмного змісту
- Найрозповсюдженіший жанр вокальної музики
| С | О | Л | О | | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Х | О | Р | | | ||||
| Р | О | М | А | Н | С | | ||
К | А | Н | Т | А | Т | А | | ||
| С | О | П | Р | А | Н | О | ||
Т | Е | Н | О | Р | | | | ||
| Г | І | М | Н | |||||
П | І | С | Н | Я | |
Додаток 5.
Визначивши закономірність у групуванні літер, розшифруйте плутанку з літер та назвіть різновиди співу відповідно до манери виконання.
Додаток 6.
Додаток 7.
- Укажіть напрямки сучасної музики, що показані на світлинах та назвіть їх представників (Робочий зошит з художньої культури, 9 клас, Л.М.Масол, О.В.Гайдамака, ст.19)
- Вкажіть, які види музичного мистецтва представлені на світлинах (Робочий зошит з художньої культури, 9 клас, Л.М.Масол, О.В.Гайдамака, ст.22)