Медіакультура

Вид материалаКонспект

Содержание


1.4. Мас-медіа: ефекти і впливи. Дослідження медіа.
Перебіг уроку
Основне завдання
Предметом спеціалізованого курсу
Перегляд презентації «Медіа-культура»
Перегляд презентації «Історія ЗМІ.
На початку XX ст. було винайдено радіо
Телебачення ще більше розширило можливості ЗМІ
Підсумки. Коментарі до д/з
Словник термінів
Тема 1.2. Розвиток інформаційного суспільства. Проблема цифрової нерівності
V. Підсумки та коментарі до д/з
Матеріали для практичного завдання
Довідка з Вікіпедії
Над «цифровою прірвою»
Бог створив людей нерівними?
Уперше в історії людства проголошено гасло рівності технологічної — «цифрової рівності».
Чи актуальна проблема «цифрової нерівності» для України?
Як же подолати «цифрову нерівність»?
Плани інформатизації в Україні
...
Полное содержание
Подобный материал:
  1   2   3

ЗЕЛЕНОДОЛЬСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА №1 І-ІІІ ст..





МЕДІАКУЛЬТУРА

(конспекти уроків-лекцій в 10 класі до модуля 1)

ЛЮДИНА У СВІТІ ІНФОРМАЦІЇ


Учитель: Ковтун Юлія Михайлівна


2011 рік

ЗМІСТ

1.1. Мас-медіа: від gazetta до «Всесвітньої павутини».

Ретроспектива і сучасний стан інформаційного середовища

1.2. Розвиток інформаційного суспільства. Проблема цифрової нерівності

1.3. Типи соціальної інформації та медіа-потреби особистості. Аналіз типів соціальної інформації

1.4. Мас-медіа: ефекти і впливи. Дослідження медіа.

Мас-медіа: деструктивні впливи, маніпулятивні технології


Тема 1.1. Мас-медіа: від gazetta до «Всесвітньої павутини». Ретроспектива і сучасний стан інформаційного середовища

Мета: сприяти тому, що учень

описує:основні етапи розвитку засобів масової комунікації – від папірусів до Інтернету;

характеризує:структуру сучасної системи масової комунікації;

пояснює: поняття «інформаційна культура», «медіакультура», місце структурних понять у системі загальної культури суспільства та особи

виховувати медіакультуру школярів


Обладнання: опорний конспект-таблиця, презентації «Медіакультура», «Історія розвитку медіа-технологій», словник термінів


ПЕРЕБІГ УРОКУ


І. Всупне завдання: перелік переваг еволюційного розвитку засобів масової комунікації («Мозковий штурм»)


Традиційні медіа – радіо, телебачення, відео- та особливо новітні мультимедійні засоби – відкривають величезні можливості для користувача/споживача медіа-продукції:
  • обирати й прослуховувати велику кількість радіоканалів, дивитися безліч телеканалів завдяки супутниковому зв’язку; записувати, зберігати й копіювати як для багаторазового сприймання, так і для тиражування аудіо-, візуальну, аудіовізуальну інформацію, яка подобається;
  • зупиняти й повертати назад звук, зображення, звукове зображення з метою більш детального сприймання, кращого усвідомлення змісту інформації або поновлення естетичного переживання, задоволення; отримувати додаткову інформацію, консультацію в інтерактивному режимі; здійснювати дистанційне навчання.
  • дає змогу долучитися будь-кому до шедеврів світової культури.
  • Доступні фото-, відеокамера дають змогу актуалізувати, розвивати творчий потенціал у галузі відеокультури. Завдяки сучасним технологіям можна створювати власні комп’ютерні фільми, енциклопедії, сайти, блоги, віртуальні фотоальбоми тощо.
  • До того ж розширюються необмежені інформаційні горизонти, що робить створену інформацію доступною для великого загалу користувачів.

Інформаційно-комунікаційні технології, як індивідуальні (мобільний зв’язок), так і масові (інтернет), значно розширили комунікативні можливості людини. Засоби масової комунікації створюють умови для становлення

самостійного, критичного мислення, сучасного світосприймання, естетичної свідомості, навичок художнього аналізу продукції медіа-мистецтва.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
  1. Чому у ХХІ ст.. виникла потреба виховання компетентності споживання медіапродукції, забезпечення базової медіа-грамотності населення?




Засоби масової комунікації можуть засмічувати свідомість інформаційним шумом, перевантажувати пам’ять, пригнічувати уяву, шаблонізувати мислення, викривлювати вольовий розвиток дитини.

В світі інформації без інформаційних меж і обмежень живуть наші діти, молодь, які мають доступ до медіа-продукції всього світу. Засилля низьковартісної в художньому, моральному, змістовому, ціннісно-смисловому аспектах медіа-продукції, постійна репрезентація насильства, агресії, порнографії потребують реагування. Коли цифрові медіа виходять з-під контролю законодавчих органів, особливої ваги набуває така потреба, як виховання компетентності споживання медіа-продукції, забезпечення базової медіа-грамотності населення.
  1. Актуальність курсу медіа-освіти

обумовлена об’єктивним існуванням соціального медіа-культурного феномена – медіареальності, яка характеризується небувалим розвитком засобів масових комунікацій і становить вагому частину загального обсягу сучасного інформаційного простору.
  1. Основне завдання медіа-освіти, об’єкт та предмет вивчення. Теоретична база та практичні навички

Основне завдання полягає в системному і компетентному вихованні підростаючого покоління, яке повинно навчитися не лише адекватно користуватися різноманітними медійними засобами, а й розумітися на закономірностях їх функціонування, знатися на особливостях технологій впливу ЗМК, але головне – критично мислити, розвивати особистісне, оціночне ставлення до продукції мас-медіа в цілому та спиратися на етично-естетичні орієнтири в процесі сприймання візуальної компоненти медіапродукції.

Обєктом вивчення спеціалізованого курсу «Медіа-культура» є суспільний феномен сучасної медіакультури, що являє собою щабель еволюційного розвитку цивілізації людства.

Предметом спеціалізованого курсу є особистісна медіа-культура, яка передбачає оволодіння знаннями, уміннями, досвідом у сфері медіа-реальності.

До теоретичної бази знань належать: знання із соціальної психології щодо ефективної комунікації, опосередкованої екранними медіатекстами; основи медіа-психології інформаційного впливу; елементи кіберпсихології та медіагігієни.

Практичні навички охоплюють: критичне мислення і медіакомунікативну компетентність.
  1. Мета курсу


  1. Перегляд презентації «Медіа-культура»

Мета курсу – формування теоретичної бази знань учнів з основ медіаграмотності і практичних навичок ефективної та безпечної взаємодії з інформацією, отриманою з медіаджерел, у тому числі з урахуванням використання засобів сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у повсякденній практичній, зокрема навчально-пізнавальній, діяльності учнів та їхньому міжособовому спілкуванні; започаткування основ їхньої медіакультури, вираження себе в сучасному медіапросторі. Досягається через практичне оволодіння навичками аналізу типів комунікації, засобів комунікації; навичками критичного мислення та рефлексивного сприймання медіатекстів; методами аналізу медіатекстів; прийомами психологічного захисту проти непотрібної інформації та навичками безпечної поведінки в медійному просторі; навичками організації особистісного медійного простору (у тому числі й творчими); розвитком мотивації щодо формування індивідуальної медіа-культури

ІІІ. Ознайомлення з теоретичною частиною теми «Мас-медіа: від gazetta до «Всесвітньої павутини»

Перегляд презентації «Історія ЗМІ. Ретроспектива і сучасний стан інформаційного середовища»
  1. Масова комунікація буває…


  • вербальною (передача інформації за допомогою усних чи друкованих слів);
  • візуальною (за допомогою образного ряду);
  • орієнтованою на сприйняття за допомогою слуху (музична);
  • невербальною (коли одержувач інформації інтерпретує міміку, жести, символи тощо);
  • комбінованою.
  1. Першим засобом масової інформації історично була преса.

Газети (тоді це були памфлети на актуальні теми і листки новин) з'явилися в Європі на початку XVII ст., будучи одним з наслідків «друкарської революції» — появи друкарських верстатів, що зумовило радикальне здешевіння й різке зростання кількості друкованих видань. Протягом XIX ст. преса ставала дедалі дешевшою, масовішою. Одночасно скорочувався час між подією та інформуванням про неї публіки, актуалізувалася інформація в пресі.
  1. На початку XX ст. було винайдено радіо

Саме завдяки радіо став очевидним ефект одночасної трансляції однієї й тієї ж інформації на широкі верстви населення. Тут доречно згадати трагікомічний ефект, який справила радіопостановка (в 30-ті роки XX ст.) роману Г. Уеллса «Війна світів» на мешканців Сполучених Штатів Америки, що сприйняли ігровий сюжет як офіційне повідомлення про інтервенцію позаземної цивілізації. Відчутним був і ефект консолідації людей, розкиданих війною по обидва боки фронту. У цьому сенсі Друга світова війна була і війною ЗМІ. Ще одним незаперечним досягненням радіо як засобу масової інформації було залучення в контекст соціальної взаємодії сільського населення. Навіть у 90-ті роки XX ст., як з'ясували вітчизняні соціологічні опитування, радіо було у сільській місцевості найпоширенішим джерелом інформування.
  1. Телебачення ще більше розширило можливості ЗМІ

Синтезуючи зображення і звук, воно забезпечило користувачам ширші комунікативні можливості, створило недосяжний для інших ЗМІ «ефект присутності», ілюзію безпосередньої участі у важливих політичних та культурних подіях. Завдяки телебаченню соціальний світ став персоніфікованим, унаочненим: люди почали отримувати конкретну інформацію про те, що, де і як відбувається. З точки зору аудиторії, телебачення створює ефект безпосереднього двостороннього спілкування. А відповідна організованість інформації разом з різноманітними зоровими, звуковими та іншими ефектами робить телебачення чи не найвпливовішим ЗМІ сучасності.
  1. Інтернет («всесвітня павутина»)

Останнім часом дедалі більшої популярності набуває такий засіб масової інформації, як Він відкриває доступ до будь-яких розміщених в ньому інформаційних баз даних (текстової, аудіо- чи візуальної інформації), надає змогу використовувати їх, обмінюватися даними, вступати в комунікацію з необмеженою кількістю осіб. До системи Інтернет підключені тисячі бібліотек, підприємств, органів управління тощо. Однією з рис Інтернету є високий ступінь незалежності інформаційних пакетів, оскільки вони не цензуруються.

ІV. Узагальнення матеріалу
  1. Засоби масової інформації характерезуються такими загальними особливостями:

— широта аудиторії, спрямованість і швидкість інформаційного впливу;

— сила, комунікативність, постійність і багатофакторність впливу;

— єдність пропагандистського, виховного та інформаційного впливу;

— багатство методів і форм впливу;

— доступність, поширеність, динамічність інформації.
  1. Серед функцій ЗМІ найголов-нішими є:

— інформаційна — спрямована на задоволення інформаційних потреб індивідів і соціальних груп щодо різноманітних подій в суспільстві та світі;

— комунікативна — полягає в організації інформаційної взаємодії між різними соціальними верствами населення, а також між громадськістю та джерелом її інформування;

— виховна — пов'язана з формуванням, зміною установок та ціннісних орієнтацій індивідів, заохочуванням аудиторії до пропаганди певного способу життя, з формуванням суспільно значущих рис, засвоєнням соціального досвіду;

— управлінська — виявляє себе в контролі за взаєминами між членами суспільства, а також між ними і системою керівних органів;

— соціальної адаптації та орієнтації — спирається на потреби аудиторії в інформації для орієнтування у соціальних процесах та явищах, адаптації до змін соціальних, політичних, економічних умов життя;

— соціальної ідентифікації — базується на потребі людини відчувати свою спільність із певними соціальними групами, верствами тощо;

— відтворення певного емоційно-психологічного тонусу — спрямована на зняття психологічної напруги тощо;

— рекреативна — пов'язана з відпочинком, розвагами тощо.

Підсумки. Коментарі до д/з

Завдання №1:


Завдання №2:



намалюйте « пряму часу», щоб показати послідовність виникнення медіатехнологій в історії нашої цивілізації.


За поданими зносками подивіться перші німі фільми, зняті братами Люм’єр. Напишіть відгук про ці кінострічки /анотацію/. Прочитайте свої медіа-тексти однокласникам. Чи вдалося вам зацікавити друзів?

ссылка скрыта

ссылка скрыта


Додаток 1

СЛОВНИК ТЕРМІНІВ

Засоби масової інформації
  • соціальні інститути (преса, радіо, телебачення, Інтернет, видавництва тощо), що забезпечують збирання, обробку та масове поширення інформації

Мáсова комунікáція 
  • це поняття можна розглядати мінімум в двох аспектах:
  1. Як процес передачі інформації групі людей одночасно за допомогою спеціальних технічних засобів — ссылка скрыта.
  2. Як дисципліну, яка вивчає різні засоби за допомогою яких окремі люди і організації передають ссылка скрыта через ссылка скрыта великим сегментам населення одночасно (ссылка скрыта).

Масова комунікація

систематичне та одночасне поширення однотипних повідомлень у великих аудиторіях з метою інформування та здійснення ідеологічного, політичного, економічного, психологічного, організаційного впливу на думки, оцінки і поведінку людей.

Комунікація (лат. communicatioзв'язок, повідомлення)

передавання інформації від однієї системи до іншої за допомогою сигналів чи спеціальних матеріальних носіїв.

Масова інформація

стереотипізована інформація, яка оперативно та регулярно поширюється на велику, географічно розпорошену аудиторію.

Медіакультура

це розуміння соціокультурного і політичного контексту закономірностей функціонування медіа в сучасному світі. Розвинена медіа-культура особистості передбачає насамперед актуалізовану здатність до адекватного сприймання, критичного аналізу, обґрунтованого оцінювання різноманітної медіа-продукції, а також здатність як до створення власних медіа-текстів, так і до творчої інтерпретації, переосмислення/переструктурування існуючих.

Інтернет («всесвітня павутина»)

потужна мережа комп'ютерів, з'єднаних в єдиний інформаційний простір.