Федорова С. М., учитель української мови та літератури зош №138, спеціаліст вищої категорії
Вид материала | Конкурс |
СодержаниеПів’ яблучка З апострофом |
- Для практики роботи з тестовими завданнями, 432.05kb.
- Маляренко Світлана Олексіївна, спеціаліст вищої категорії, «старший учитель». «Нестандартні, 102.6kb.
- Заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель математики вищої категорії,, 1763.48kb.
- Виховання загальнолюдських цінностей в сучасному світі на уроках української літератури, 192.31kb.
- Відділ освіти Радивилівської райдержадміністрації Навчально-методичний центр Плани, 257.29kb.
- «Українська мова 7 клас», 76.39kb.
- Програми з читання, української мови, математики для 1-10 класів спеціальної загальноосвітньої, 1141.95kb.
- Ісакієва Людмила Вікторівна, директор Горлівського нвк «зош І ііі ст. №14 багато профільний, 173.71kb.
- Програма вступних випробувань з української мови та літератури для вступу на навчання, 87.33kb.
- Відділ освіти виконкому Жовтневої районної у місті ради Районний методичний кабінет, 623.79kb.
Федорова С.М., учитель української мови та літератури ЗОШ №138, спеціаліст вищої категорії,
переможець районного конкурсу «Учитель року -2009»
Тема уроку: Написання слів з пів-. Словотвірний аналіз самостійних частин мови.
Мета уроку: формувати вміння правильно писати слова з пів-, уміти
доречно використовувати їх у мовленні; узагальнити і систематизувати знання з теми «Словотвір», удосконалювати вміння здійснювати словотвірний розбір, розвивати в учнів уміння самостійно здобувати знання, спонукати їх до пошукової діяльності, сприяти розвитку активного мислення школярів, стимулювати прагнення до відкриттів, викликати інтерес до програмового матеріалу, бажання глибше пізнавати мовні скарби; виховувати любов до рідного слова, до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки із завданнями, «кроки» словотвірного аналізу, «Дерево бажань», фонограма із записом шуму дощу, паперові квітки та яблучка різних кольорів, мультимедійна установка.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
1. Правопис слів з пів-.
- Узагальнення і систематизація знань з теми «Словотвір»:
а) повторення понять «твірна основа», «способи словотворення»,
б) виконання словотвірного розбору самостійних частин мови.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: діти, я хочу звернути вашу увагу на дерево (на дошці прикріплено плакат із зображенням «Дерева бажання»). Це не звичайне дерево – це «Дерево бажання». Воно виконає ваші власні бажання щодо завдань сьогоднішнього уроку. Візьміть паперові квіточки і напишіть, що ви очікуєте від нашого уроку.
(Дівчинка-асистент допомагає прикріпити квіточки до дерева). От бачите, як наше «Дерево бажань» розквітло. А ми знаємо, що після квітів з’являються плоди. Що для цього потрібно зробити?
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми помандруємо куточками нашої рідної землі. Подумки покинемо клас і опинимось на лоні природи. Зараз ви прослухаєте вірш (до речі, його текст лежить у кожного на парті). Мені хочеться почути, яке враження він на вас справить, які емоції та почуття викликає).
Звучить вірш «Дощ».
Закрило хмарою півнеба
І так раптово дощ полив.
Спочатку тихо, у півсили,
А потім як з відра полив.
Пів’ яблучка зосталось зовні –
Не все сховалось під листком.
І вже води по вінця повні
Стоять калюжі під вікном
Півсвіту вкрито пеленою,
Немов прорвались небеса!
Гримлять громи над головою…
Яка печаль, яка краса!
Все мокре: луки і долини,
Від сліз дощу на серці щем.
Здається нам, пів-України
Враз опинилось під дощем.
Бесіда:
- Які почуття викликав у вас твір?
- Зверніть увагу на написання виділених слів. Що у них є спільного?
Діти, подивіться на дошку. Тут записані слова: і ті, які зустрічаються у творі, й інші, але їх усі об’єднує спільне правило. Давайте, дивлячись на дошку, спробуємо сформулювати це правило. Кому складно зробити це самостійно, може скористатися підручником (с. 62, п.4 ). Пропоную кожному з вас самостійно обрати шлях формулювання правила.
- Опрацювання нового матеріалу.
Учні самостійно опрацьовують нову тему.
Отже, як пишуться слова з пів- ?
Завдання № 1
Самостійно дібрати по два приклади написання слів з пів-. Кому важко, може скористатися словами з дошки.
Завдання № 2
Розподільний диктант. Вправа з ключем.
Разом | Через дефіс | З апострофом |
півріки | пів - Москви | пів’яру |
півісторії | пів - Одеси | пів’ящика |
півдороги | пів - Вінниці | пів’юрби |
півниви | пів - Алушти | пів’їдальні |
півабрикоса | |
Ключ. Підкресліть кожну четверту літеру в словах І і ІІ стовпчиків. Якщо вийшло словосполучення «рідна мова», вправа виконана правильно.
Правильність виконання завдання перевіряється за допомогою мультимедійної установки.
Учитель: ми з’ясували, як пишуться слова з пів-. Але мало знати правила – треба вміти використовувати ці слова в мовленні. Отже, виконуємо наступне завдання.
Завдання № 3
Прочитайте прислів’я, вставивши на місці крапок слова з довідки, поясніть, як ви розумієте ці прислів’я?
- Зранку за діло - …
- Знає кума – знає …
- Знайко розуміє з …
Довідка: півслова, півсела, півділа.
Висновок. Учитель: отже, давайте ще раз повторимо правила написання слів з пів-.
Перший етап роботи ми закінчили. А кожна робота повинна бути оцінена.
(Ознайомлення з карткою контролю, вимогами до виставлення оцінок).
V. Узагальнення і систематизація вивченого.
Учитель: діти, ми вивчили останню тему розділу «Словотвір». Ми готуємось до контрольної роботи. Переходимо до узагальнення і систематизації вивченого. А допоможуть нам у цьому кроки, які поведуть до успіху.
К р о к 1
Завдання № 1
Кожен крок має свою назву. Щоб відгадати назву першого кроку, треба розгадати кросворд.
- Розділ науки про мову, що вивчає творення слів.
- Найменша мовна одиниця.
- Значуща частина слова, що стоїть після кореня.
- Значуща частина слова, що стоїть перед коренем.
- Головна значуща частина слова, що містить у собі спільне лексичне значення споріднених слів.
- Частина слова без закінчення.
Правильність виконання завдання перевіряється за допомогою мультимедійної установки.
Завдання № 2
У поданих рядках слів найти слово, яке є твірним, тобто від якого утворилися 2 інших:
а) синь, синій, синіти;
б) слава, славний, славити;
в) учитель, учень, учити.
Завдання № 3
Визначте, від яких слів утворено подані слова:
Прочитати – читати;
деревце – дерево;
словник – слово.
Правильність виконання завдання перевіряється за допомогою мультимедійної установки.
Висновок. Питання для учнів: «Що ви можете сказати про роль твірної основи в розділі «Словотвір» ? Оцінювання учнівських робіт.
К р о к 2
«Способи словотворення»
Завдання № 1 ( на листках)
Визначити в запропонованих словах способи словотворення, які в картці «Способи словотворення» позначені цифрами. Виділити графічно ті частини слова, за допомогою яких утворились нові слова:
бандурист (бандура) – 2
пресильний – (сильний) – 1
зелень – зелений – 4
Донбас (Донецький басейн) – 5
затінок (тінь) – 3
черговий – 6
Правильність виконання завдання перевіряється за допомогою мультимедійної установки.
Завдання № 2
Учитель: а зараз пропоную вам усім виконати жартівливе завдання. Ви бачите малюнки, але вони не звичайні. Вам потрібно відшукати слова, які заховалися за цими зображеннями, назвати твірну основу і визначити способи словотворення.
Дзьоб, видзьобати, дзьобик.
З другим малюнком ви попрацюєте самостійно:
Дим, димок, димар, задиміти.
Висновок. Як же можуть утворюватись нові слова?
К р о к 3
«Словотвірний розбір»
Учитель : нарешті ми робимо останній крок. Прочитайте вимоги щодо словотвірного аналізу слова. Тепер нам вистачить знань, щоб його виконати. Хто хоче попрацювати біля дошки?
Завдання № 1
Правічний – вічний – префіксально-суфіксальний
землекоп – копати землю – складання основ
підберезник – береза – префіксально-суфіксальний
Правильність виконання завдання перевіряється за допомогою мультимедійної установки..
Завдання № 2
На дошці кріпиться дерево з новим завданням, на мультимедійній дошці з’являється репродукція картини «Золота осінь».
Учитель: а тепер ми з вами завітаємо до осіннього лісу. Тут уже почався листопад. Дмухнув вітерець і розметав листочки. Придивіться, це листочки не звичайні. Це словотвірні засоби. Ваше завдання – повернути кожен з них на своє місце, щоб він виконав свою місію, а саме утворив нові слова від твірної основи «ліс».
Але перш, ніж ви почнете виконувати завдання, я хочу запропонувати ще одне. Знаю, що серед вас є творчі учні, які захочуть не тільки виконати моє завдання, а й показати свої творчі здібності. І поки хтось буде впізнавати слова, можливо, інші спробують скласти невеликий твір про осінню природу.
Діти утворюють слова: лісок, лісник, Полісся, лісовик, лісовий… або зачитують твори-мініатюри. Оцінювання.
VI. Підсумок уроку.
Повторимо, що запам’ятали на сьогоднішньому уроці.
Підрахуємо отримані впродовж уроку бали.
У відповідності до кількості отриманих балів обираємо яблучка певного кольору, кріпимо на «Дерево бажання».
Чи збулися сподівання?
VIІ. Домашнє завдання (записане на мультимедійній дошці)
- Повторити теоретичний матеріал з теми «Словотвір».
- Зробити словотвірний аналіз слів: затишок, зачарований, істинний, іменувати, політ.
- Скласти словничок мовознавчих термінів до теми «Словотвір».
- Написати твір-мініатюру «Наодинці з природою».