Урок №1 Плетіння гачком як вид декоративно -ужиткового мистецтва. Види гачків, їх будова та прийоми роботи

Вид материалаУрок

Содержание


Обладнання та інструменти
Тип уроку
Таблиця переплутаних слів
Тема уроку: Прийоми роботи гачком.
Вступний інструктаж
У. Практична робот.
Учні працюють індивідуально.
Ознайомлення з елементом плетіння: стовпчик.
УІ. Практична робота
Ознайомлення з елементом плетіння: стовпчик з накидом.
УІІ. Практична робота.
Заключний інструктаж
Х. Домашнє завдання. ( 1 хв.)
Тема: технологія плетіння виробу. плетіння виробу.
Матеріали та інструменти
Хід уроку
Хід уроку
Подобный материал:
1   2   3   4
Тема:. Прийоми роботи гачком.

Мета: а) навчальна: ознайомлення учнів з прийомами роботи з гачком (ланцюжок, півстовпчик, стовпчик, стовпчик з накидом); оволодіння правильними прийомами роботи гачком за схемою;

б) розвиваюча: розвиток наочно-образного мислення, просторової уяви; координації, точності рухів рук при плетінні гачком;

в) виховна: виховання працелюбності, бережного ставлення до інструментів та матеріалів, акуратності під час плетінні гачком;

г) профорієнтаційна – ознайомити з професією в’язальниці та формування інтересу до цієї професії.

Завдання уроку:

1. Виконати основні елементи плетіння гачком (півстовпчик, стовпчик, стовпчик з накидом).

2. Читати схеми для плетіння гачком.

3. Організувати робоче місце, дотримуватись правил безпечної праці, санітарно-гігієнічних вимог.

Методи:

- при викладанні нового матеріалу: розповідь, ілюстрація;

- у практичній роботі: вправи, застосування знань на практиці, самостійна робота, особистий

- демонстрація, обхід учнів, інструктаж.


Обладнання та інструменти: гачок, ножиці,нитки.

Наочні посібники, ТЗН та додатковий матеріал:

зразки плетених виробів;

інструкційні картки, роздатковий матеріал.

Тип уроку: Комбінований

Форма уроку: урок-конкурс «Крок до майстерності»

Час: 90 хв.

Х І Д У Р О К У :

І. Організаційний момент. (2 хв.)

- привітання; перевірка присутніх; перевірка готовності учнів до уроку; призначення чергових.


ІІ. Актуалізація опорних знань.( 7 хв.)

Сьогодні у нас урок незвичайний.. Це урок-конкурс «Крок до майстерності». Один конкурс – це один крок. Крок за кроком ми будемо йди до майстерності плетіння гачком. Для початку ми повторимо те, що вивчили на попередньому занятті.


1 конкурс: Таблиця переплутаних слів.

За 1 хвилину ви повинні уважно розглянути таблицю переплутаних слів (Додаток № 1) і знайти знайомі слова, які пов’язанні з плетінням гачком. Якщо ви знайшли більше 7 слів – отримуєте 1 бал.

2 конкурс: Я вчитель

Ви повинні уважно прочитати картку-завдання (Додаток № 2), знайти правильну відповідь і відмітити її (дається 1 хвилина).

Поміняйтесь картками. На дошці розташовані правильні відповіді. Перевірте картку і оцініть її.

3 конкурс: Ланцюжок

Проплести ланцюжок з 20 повітряних петель.

ІІІ. Мотивація уроку. (1 хв.)

Кожний виріб плетений гачком починається з ланцюжка із повітряних петель. На попередньому уроці ми навчилися це робити. Але це тільки один крок до майстерності плетіння гачком.

Сьогодні на уроці ми продовжимо робити наступні кроки.

Тема уроку: Прийоми роботи гачком.

Завдання: знати – умовні позначення на схемах; вміти – плести гачком: півстовпчик, стовпчик, стовпчик з накидом; читати схеми.

ІУ. Повідомлення нового матеріалу.

Ознайомлення з елементом плетіння: півстовпчик. ( 1 хв.)

Півстовпчик.

Цей елемент плетіння використовують для утворення рівного і щільного краю виробу, для з’єднання першої й останньої петель ланцюжка при плетінні по колу, а також для з’єднання різних плетених елементів.

Умовне позначення –

Вступний інструктаж. ( 2 хв.)

Физкультхвилинка: гра «Відповідь рукою»

Діти давайте встанемо і пограємо в гру. На питання треба відповідати рукою (правильна відповідь – права рука, неправильна – ліва).

- спина при в’язанні повинна бути сутулою? (-)

- спина опирається на спинку стільця? (+)

- в’язання тримати на відстані 30 см? (+)

- освітлення має падати із заду? (-)

- лікті під час роботи тримати піднятими? (-)

- моток розмістити у коробці? (+)

У. Практична робот. ( 6 хв.)

4 конкурс: Півстопчик

Виконують півстовпчик так: гачок вводять в петлю ланцюжка, роблять накид і протягують нитку крізь обидві петлі на гачку (Додаток № 3)

За допомогою інструкційної картки (Додаток № 4) пров’язати півстовпчик.

Учні працюють індивідуально.

За ходом практичної роботи проводжу поточний інструктаж:

1. Перевіряю, чи всі учні приступили до роботи. При необхідності окремим проводжу повторний інструктаж;

2. Звертаю увагу на правильну організацію робочого місця;

3. Контролюю правильність виконання трудових прийомів та операцій. Звертаю увагу на вихідну робочу позицію, контролюю захват інструментів і матеріалів, перевіряю правильність рухових дій.

4. Перевіряю дотримання правил безпечної праці;

5. Перевіряю обсяг виконаної роботи та якість.

Ознайомлення з елементом плетіння: стовпчик. (1 хв.)

Стовпчик.

Стовпчик використовують для плетіння полотен щільними та ажурними узорами, а також різних мотивів (квіток, листочків тощо).

Умовне позначення - +

УІ. Практична робота. (6 хв.)

5 конкурс: Стовпчик.

Плетуть його так: вводять гачок в петлю ланцюжка, роблять накид і протягують нитку крізь петлю ланцюжка. Потім роблять ще один накид і протягують його крізь обидві петлі на гачку.

За допомогою інструкційної картки (Додаток № 5) проплести стовпчики.

Ознайомлення з елементом плетіння: стовпчик з накидом. (1 хв.)

Стовпчик з накидом.

Його використовують при плетінні як щільних, так і ажурних узорів.

Умовне позначення –

УІІ. Практична робота. ( 6 хв.)

6 конкурс: Стовпчик з накидом.

Виконують стовпчик з накидом таким чином: плетуть ланцюжок, роблять накид. Гачок вводять в четверту петлю ланцюжка і протягують його крізь петлю і накид. Ще раз роблять накид і протягують його крізь дві петлі на гачку.

За допомогою інструкційної картки. (Додаток № 6) проплести стовпчик з накидом.


Заключний інструктаж. ( 2 хв.)

Обміняйтеся виконаною роботою й виставте бали в оцінюючий лист (додаток № 7) за виконання практичної роботи.

УІІІ. Закріплення нового матеріалу.( 4 хв.)

7 конкурс: Впізнай петлю.

Підпишіть назву зображеного елементу плетіння. Визначте послідовність його виконання (поставте цифри у клітинку) та намалюй графічне зображення цієї петлі (Додаток № 8)

8 конкурс: Візерунок.

Кожній учениці дається малюнки візерунків та їх схеми. Ви повинні визначити який узор відповідає схеми. (Додаток № 9).

ІХ. Підведення підсумки роботи. ( 3 хв.)

Сьогодні на уроці ми зробили багато кроків до майстерності плетіння гачком (застосовую метод рефлексії).

Давайте пригадаємо про що йшла мова сьогодні на уроці (про прийоми плетіння гачком), чому ви сьогодні навчилися (плести). Для чого вам потрібні ці знання? (виготовляти та оздоблювати вироби). Які професії використовують ці знання? (в’язальниця).

Підраховуючи критерії оцінювання, коментуючи, виставляю загальну оцінку за урок (Додаток № 9).

Х. Домашнє завдання. ( 1 хв.)

Вивчити конспект: умовні позначення.

ХІІ. Прибирання робочого місця та майстерні. ( 2 хв.)


УРОК № 5-6

ТЕМА: ТЕХНОЛОГІЯ ПЛЕТІННЯ ВИРОБУ. ПЛЕТІННЯ ВИРОБУ.

МЕТА: формування трудових умінь;

оволодіння правильними прийомами роботи з гачком;

розвиток творчого мислення, концентрації уваги, пам’яті учнів; виховування акуратності, естетичного смаку.

ОБЛАДНАННЯ: зразки виробів, плетених гачком, ілюстрації, інструкційні картки, стенд ТБ.

МАТЕРІАЛИ ТА ІНСТРУМЕНТИ: гачок, нитки, ножиці.

ТИП УРОКУ: Урок застосування знань у практичних роботах.

СТРУКТУРА УРОКУ:

І. Організаційний момент.

П. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

ІУ. Робота по темі уроку.

1). Вступний інструктаж

2). Практична робота учнів

3). Заключний інструктаж

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. (2-3 хв.)

Привітання; перевірка присутніх; перевірка готовності учнів до уроку; призначення чергових.


ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Застосування методу рефлексії

  1. Гра «Що було б, якби…» ( 5 хв.)
  • Що було б, якби люди не вміли плести гачком?
  • Що було б, якби всі гачки були б одного розміру?
  • Що було б, якби не було схем плетіння?
  • Що було б, якби не було ниток?
  1. Робота з динамічною таблицею.


На дошці розміщено динамічну таблицю, але в ній є не заповнені місця, які вам необхідно заповнити.

Назва основних елементів

Умовне позначення

Повітряна петля (петля підйому)

O

Півстовпчик ( )




Стовпчик без накиду

‌|

Стовпчик з одним накидом





3. Гра – змагання: «Моторні ручки» ( 5 хв.)

Плетіння на швидкість ланцюжка.

Вчитель оцінює: довжину, якість, щільність.


ІІІ. Практична робота. Плетіння виробу.

1. Вступний інструктаж

2. Поточний інструктаж

За ходом практичної роботи проводжу поточний інструктаж:

1. Перевіряю, чи всі учні приступили до роботи. При необхідності окремим проводжу повторний інструктаж;

3. Звертаю увагу на правильну організацію робочого місця;

4. Контролюю правильність виконання трудових прийомів та операцій. Звертаю увагу на вихідну робочу позицію, контролюю захват інструментів і матеріалів, перевіряю правильність рухових дій.

5. Перевіряю дотримання правил безпечної праці;

6. Перевіряю обсяг виконаної роботи та якість.


Руханка (через 20 хв. роботи)

В руки ми гачок взяли

І в’язати почали:

Довго – довго ми трудились

І браслети ми зробили,

Оченятка притомились,

Тож, легенько їх закриєм.

Потім трішки поморгаєм,

Й ненадовго задрімаєм.

Але швидко ми проснулись,

Наче кішечка, зігнулись,

Потягнулися гарненько,

Посміхнулись веселенько.

В руки знов гачок взяли

І в’язати почали.

3. Заключний інструктаж (5-7 хв.)

Вчитель приймає роботи учнів, вказує на дефекти та причини їх виникнення.

Критерії оцінювання:

  1. Естетичний вигляд виробу
  1. Правильний підбір ниток та гачка - 1
  1. Складність:
  1. стовпчик без накиду – 1
  2. стовпчик з накидом – 2
  3. комбінований - 3
  1. Якість виконання:
  1. розмір (обхват руки) - 1
  2. краї виробу однакові – 1
  3. Відповідність узору плетеного полотна вибраній схемі – 3
  4. Дотримання правил техніки безпеки - 2
  5. Прибирання робочого місця – 1


У. Підведення підсумків (10 хв.).

Уявіть собі, що по закінченню уроку до вас звернувся телеведучий рубрики «Очумілі рученята» та запитав:
    1. Що цікавого було у нас на уроці?
    2. Чому ми навчилися?
    3. Чи подобаються нам вироби, зроблені гачком?

Дякую вам, діти, за роботу.


УІ. Домашнє завдання. Виконати кінцеву обробку та оздоблення виробу.


УРОК № 7-8


Тема. Особливості догляду за плетеними виробами з натуральних матеріалів. Оцінювання готових виробів.

Мета: Пояснити про особливості догляду за плетеними речами з натуральних матеріалів;

розвивати увагу, уміння;

виховати працелюбність;
ознайомити з професією контролера ВТК.

Завдання уроку:

1. Самостійне складання правил догляду за плетеними виробами.

2. Оцінювання виробу за критеріями оцінювання.

3. Опитування по темі.

Обладнання: роздаткові картки, готові вироби.

Тип уроку:урок перевірки знань, умінь і навичок.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.


Графічні позначення умов по догляду за виробами:


Символ

Значення

 

Допускається тільки обережне ручне прання.



Прати при температурі не вище вказаної.



Щадне прання. Точно витримувати температуру води, не піддавати сильній механічній обробці, при віджимі – повільний режим центрифуги.



Делікатне прання. Велика кількість води, мінімальна механічна обробка, швидке полоскання.

 

Прати заборонено.



Не віджимати.

 

Позначення на одязі при сушінні виробу

 

Горизонтальна сушка на площині в розгорнутому вигляді.

 

Вертикальна сушка без віджиму.



Сушити в тіні.



Вертикальна сушка.



Не вижимати і не сушити в пральній машині.

 

Можлива барабанна сушка з щадними  умовами, при більш низкій температурі.

 

Можлива барабанна сушка, звичайна  температура.



Можлива барабанна сушка, при високій температурі.



Щадний віджим і сушка.



Делікатний віджим і сушка.

 

Позначення на одязі при хімчистці і відбілюванні



Cуха чистка (хімчистка).



Професійна суха чистка в тетрахлоретилені і у всіх рощинниках, перерахованих для символу F.Звичайний режим.



Професійна суха чистка в тетрахлоретилені і у всіх рощинниках, перерахованих для символу F. Щадна чистка.



Професійна суха чистка у вуглеводородах (температура дистиляції від 150 °С до 210 °С, точка загорання від 38 °С до 60 °С). Звичайний режим.



Професійна суха чистка у вуглеводородах (температура дистиляції від 150 °С до 210 °С, точка загорання от 38 °С до 60 °С). Щадна чистка.

 

 Хімічна чистка, допустимі будь-які рощинники.



 Чистка заборонена

 

Дозволено відбілювання будь-яким відбілюючим засобом.



Можна відбілювати з застосуванням хлору.



Відбілювати тільки без хлору.

 

Не відбілювати.

 

Позначення на одязі для прасування.

 

Прасувати при максимальній температурі  підошви праски 110°С.

Прасування з паром може визивати незворотні  ушкодження.

 

Прасувати при максимальній температурі  підошви праски 150°С.

 

Прасувати при максимальній температурі  підошви праски 200°С.

 

Не прасувати.



Не відпарювати.