Тема: Дієслово: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Вид материала | Документы |
СодержаниеНазва форми Кидати слова на вітер – говорити не думаючи. |
- Урок повторення з елементами поглиблення, 320.18kb.
- 20. загальне поняття та ознаки держави концепції (теорії) походження держави, 46.63kb.
- Т Т, 3214.07kb.
- Тема: Граматична система мови, 35.79kb.
- Тема: Дієслова теперішнього часу, 127.33kb.
- План практичних занять по курсу "Страхування" Заняття І тема "Економічна сутність, 32.69kb.
- Рефератів Тема Сутність, значення та роль промислового маркетингу, 92.61kb.
- Тема: Предмет, метод та значення логіки як науки, 286.1kb.
- Суб'єкт злочину, 35.62kb.
- Тема: Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України. Мета, 59.67kb.
Ткаченко Людмила Іванівна, вчитель української мови та літератури ЗНЗ № 35 м. Чернігова.
Тема: Дієслово: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: 1. поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, його значення, морфологічні ознаки й синтаксичну роль;
2. формувати загально пізнавальні вміння знаходити дієслова в тексті, визначати їхні морфологічні категорії й синтаксичну роль у реченні;
3. за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвести учнів до осмислення краси й багатства рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Хід уроку
І. Організаційний момент
Створення емоційно-позитивного настрою.
(Графічне зображення настрою).
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку, визначення цілей..
ІІІ. Організація пізнавальної діяльності учнів.
- Аналіз мовного матеріалу.
Визначте частину мови кожного слова (метод «Прес»), введіть їх у словосполучення та речення.
мова, мовний, мовити;
домовленість, домовлятися;
читання, читацький, читати;
четверо, четвірка, четвертувати.
Картка учня
- Позиція: Я вважаю, що ________________________________________
(думка учня)
- Обґрунтування: тому що ______________________________________
(наведення доказів, підтверджень)
- Приклад: наприклад ___________________________________________
(наводяться інші приклади, факти)
- Висновки: отже, _____________________________________________
ІV. Актуалізація опорних знань.
Пригадайте вивчені в попередніх класах відомості про дієслово.
- Створення асоціативного куща «Дієслово».
Самостійна
частина мови
Число Особа
Що робити? Підмет
Що зробити?
Рід Теперішній Дія, стан
(мин.час) минулий час
майбутній
- Робота з підручником – опрацювання теоретичного матеріалу.
- Аналіз таблиці «Форми дієслова».
Форми дієслова
Назва форми | Загальне значення | Відповідає на питання | Морфологічні ознаки | Синтаксична роль |
Неозначена форма (інфінітив) | Дія, стан як процес | Що робити? Що зробити? | Вид, перехідність / неперехідність | Будь-який член речення |
Власне, або особове дієслово | Дія, стан, процес предмета | Що роблю? Що зроблю? Що зробив? | Вид, перехідність / неперехідність, спосіб, час, число, особа або рід | Присудок |
Дієприкметник | Ознака предмета за дією | Який? Яка? Яке? Які? | Активний / пасивний, вид, час, число, рід, відмінок | Означення, частина складеного присудка |
Дієприслівник | Додаткова дія | Що роблячи? Що зробивши? | Вид | Обставина |
Дієслівні форми на –но, -то, -ло | Дія, стан | Що робило? Що зробило? Що зроблено? | Вид | Присудок |
- Бесіда за таблицею.
- Які є форми дієслова?
- Розкажіть про кожну форму.
- Які є форми дієслова?
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної діяльності.
- Аналіз мовних явищ на основі тексту.
Прочитати текст. Визначити його тему. Дібрати заголовок. Виділити в тексті дієслівні форми й усно схарактеризувати їх (загальне значення, питання, на яке відповідає, синтаксична роль).
Читаючи книжки, газети і журнали, слухаючи телепередачі й радіомовлення, ми кожного разу стрічаємося з громаддям слів. Одні слова досить відомі, вони зрозумілі кожному. Це загальновживані слова. Наприклад: будинок, дерево, ліс, картопля, село, місто, робітник, інженер, учитель. Іноді слово немовби знане, але про його зміст лише здогадуємося. І нарешті, значення деяких слів бувають зовсім не зрозумілі. Це слова-терміни, якими користуються фахівці різних наук, техніки, виробництва. Звичайно, не всі спеціальні слова потрапляють у словник. Сюди добирають ті слова-терміни, які вийшли за межі вузького спеціального вжитку і які почали використовуватися в загальнолітературній мові.
(І.Вихованець)
Назвати 10 загальновживаних дієслів. Увести їх у словосполучення. Виділити головне і залежне слово.
- Лінгвістична гра «Ланцюжок».
Утворити ланцюжок спільнокореневих дієслівних форм. Увести їх у самостійно складені речення, з’ясувати загальне значення.
Зразок: виплекати (інфінітив) – виплекав (дієвідмінюване слово) – виплеканий (дієприкметник) – виплекавши (дієприслівник) – виплекано (дієслівна форма на –но).
Учити – …
Пізнати – …
Вирощувати – …
Вибілити – …
- Творче конструювання.
- Побудувати вислови, дібравши початки з лівої, а продовження з правої колонки. Схарактеризувати вжиті в них форми дієслова.
- Чудова думка втрачає всю його треба чистити й
свою цінність, … доглядати (М.Рильський)
- Ні мертва мова, ні мертва коли вона погано
цивілізація … висловлена (Вольтер)
- Слово – зброя. Як усяку не чаруючись виплеканою
зброю … народом у віках рідною
мовою (Ю.Мушкетик)
4. Не можна ходити по ніколи не можуть
рідній землі … схвилювати світ (Б.Шоу)
- До кожної дієслівної форми поставити запитання, визначити синтаксичну функцію.
4. Словникова скарбничка.
Поясніть ідіоми. Складіть з ними речення.
Каламутити воду – навмисне заплутувати що-небудь просте.
Каші не звариш – не можна з ким-небудь домовитися про щось.
Кидати слова на вітер – говорити не думаючи.
Кіт наплакав – дуже мало.
VІ. Контрольно-оцінювальний етап.
1. Виконання тестових завдань.
Свою згоду чи незгоду із запропонованими твердженнями вчителя висловіть словами «так» чи «ні».
- Дієслово – це самостійна частина мови, що позначає дію, стан або процес. (так)
- Дієслова змінюються за родами, числами й відмінками. (ні)
- На питання Що робити? Що зробити? Відповідають дієприкметники. (ні)
- Інфінітив – це неозначена форма дієслова. (так)
- Незмінною дієслівною формою є дієприслівник. (так)
- Додаткову дію позначає дієприкметник як особлива форма дієслова. (ні)
- Будь-яким членом речення може виступати інфінітив. (так)
- Морфологічні ознаки часу, способу, числа, особи й роду характерні дієвідмінюваним дієсловам. (так)
- Підсумкова бесіда.
- Рефлексія.
- На уроці я відчув …
- На уроці я навчився …
- На уроці я зрозумів …
VІІ. Домашнє завдання:
Обов’язкове:
- Скласти усну розповідь про дієслово як самостійну частину мови (за матеріалами підручника § 4).
- Виконати вправу 72.
На вибір:
Виписати 4-5 висловів про мову українських письменників. Виділити в них дієслова, визначити їхнє значення, синтаксичну роль, морфологічні ознаки.