Тема: Дієслова теперішнього часу
Вид материала | Документы |
- Національний аграрний університет Реферат на тему, 135.72kb.
- Ніколаєв В. Г., Сахно Л. О., Масленний, 267.9kb.
- Програма тренінгу з тайм-менеджменту: Оцінка стилю використання робочого часу. Аналіз, 23.66kb.
- Тема : Дієприслівники доконаного І недоконаного виду, їх творення, 303.4kb.
- Тестові завдання для повторення вживання дієслова, 15.9kb.
- Поняття робочого часу за трудовим правом. Види тривалості робочого часу, 297.87kb.
- Зміст, 1336.5kb.
- Тема: Картина всеобщего, 32.12kb.
- Цікаві ігри на уроках читання, 68.17kb.
- Правове регулювання робочого часу, 149.13kb.
Предмет: українська мова клас:4 Дата: 17 .03
Тема:Дієслова теперішнього часу.
Визначення особи та числа дієслів теперішнього часу.
Мета:Поглиблювати знання про дієслово як частину мови,його граматичні ознаки; виробляти вміння розпізнавати дієслова теперішнього часу серед інших частин мови; ознайомити школярів із змінюванням дієслів за особами і числами; виробляти вміння розпізнавати особу і число дієслова;
Сприяти розвитку пізнавальної активності учнів , комунікативної, само-освітньої компетентностей, сприяти розширенню словникового запасу, розвитку зв’язного мовленн; виховувати
Обладнання:Таблиця змінювання дієслів теперішнього часу,роздатковий матеріал, орфографічні словники,тести.
Тип уроку:особистісно орієнтований з використанням інтерактивних методів.
Хід уроку
І.Етап орієнтації. Мотивація.
1.Інтерактивний метод « Асоціативний кущ »
( із метою актуалізації знань )
— Я помітила, що ми всі вчасно прийшли до школи, підготувались до уроку, не витрачаючи жодної хвилинки даремно. А от з одним моїм знайомим хлопчиком, на жаль, трапилась така історія.
Н
Продзенів.Вимкнув.Повалявся.
Глянув-вжахнувся.
Підхопився.Вдягнувся.
Схопив.Ковтнув.Склав.Помчав.Прибіг.Спізнився !
ад дошці таблиця.
- Чому, на вашу думку, хлопчик спізнився до школи?
- Що незвичайного помітили в тексті?
- За допомогою якої частини мови я розповіла цю історію?
- А що ми знаємо про дієслово?
( на дошці створюється асоціативний кущ)
означає дію або стан предмета
самостійна частина мови відповідає на питання
що робити ? що зробив ?
що робив ? що зробить?
Не з дієсловами пишеться ДІЄСЛОВО змінюється за часами, числами
окремо в реченні виступає
присудком
вид
ІІ. Цілепокладання.
- Бачу, ви багато знаєте про дієслово, однак, декілька «гілочок» порожніх; це свідчить про те, що дещо ми ще не вивчали. І сьогодні ми докладніше ознайомимось
Якзмінюютьсядієсловатеперішньогочасу?
ІІІ.Проектування
• Спочатку, щоб із нами не сталось так, як із моїм знайомим хлопчиком,
щоб ми все встигли зробити, пропоную скласти план уроку.
- спостереження за мовним матеріалом
- дослідницька робота в групах
- хвилинка каліграфії
- робота з прислів'ями
- Фізкультхвилинка
- Робота з текстом в парі
- Тестове завдання
ІV.Етап виконання плану діяльності.
- Вибірковий диктант.
- Випишіть дієслова теперішнього часу.
Ось місяць січень кличе мороза, . А місяць лютий вітрами дує,
Морозить лиця,щипає носа. На водах з льоду мости будує.
Березень місяць льоди поломить-
Весняну пісню річка задзвонить.
Кличе, морозить, щипає, дує,будує.
2.Дослідницька робота в групах.
І. Група підставити дієслово кличе в таблицю
Перевірити написання за орфографічним словником
ІІ. Група підставити дієслово щипає в таблицю
Перевірити написання за орфографічним словником
ІІІ. Група підставити дієслово морозить в таблицю
Перевірити написання за орфографічним словником
Зразок таблиці:
Число | Особа | Відповідає на питання | слово |
однина | 1-ша (я) 2-га (ти) 3-тя(він) (вона)(воно) | що роблю? що робиш? що робить? | |
Множина | 1-ша (ми) 2-га (ви) 3-тя(вони) | що робимо? що робите? що роблять? | |
То як можна визначити особу та число дієслова?
Висновок: Особу та число дієслова можна визначити за допомогою займенника та питання.
3.Робота за таблицею змінювання дієслів теперішнього часу.
а) розгляд таблиці змінювання дієслів теперішнього часу в однині та в множині.
б)спостереження за зміною закінчень дієслів теперішнього часу під час змінювання за особами і числами
Висновок: Особу та число дієслова можна визначити за допомогою займенника та питання та закінчення.
- Ознайомитись з правилом с.57
4. Хвилинка каліграфії.
• Перш ніж братися до роботи в зошиті, пригадаймо, як правильно, красиво писати.
Вправа 105 с 56 прочитайте перше речення
Послухай, як струмок дзвенить, як гомонить ліщина.
Випиши дієслова в теперішньому часі (дзвенить, гомонить)
Особливу увагу зверніть на з’єднання
дз,дзв, дзвенить
он,омо,гомонить
• Які слова ви записали?
- Визначте їх особу та число.
Виконаєм звуко- буквений аналіз слова дзвенить- 2 скл, 8 б, 6 зв.
5.Диференційована робота.
—Згадаймо нашого знайомого учня, який спізнився до школи. Він-таки потрапив на урок, але кілька хвилин пропустив і тепер не може впоратись із завданнями.
Вправа 107 (списати прислів’я,визначити особу та число дієслів)
І.гр. списати 1,2 прислів’я;
ІІ.гр. списати 3,4 прислів’я;
ІІІ.гр. списати 4,5 прислів’я.
5. Фізкультхвилинка.
— Ми чудово попрацювали, і настав час відпочити. Я називатиму дієслова, а ви зображуйте те, що вони означають: присідати, тремтіти, стрибати, літати, сидіти, посміхатись, слухати.
6.Робота в парах.(взаємоперевірка)
Вправа 106 зав. 2,3 ( списати,розкриваючи дужки)
V.Контрольно –оцінювальний етап.
1.Тестові завдання.
1) Дієслово означає:
а) дію або стан предмета;
б) тільки дію предмета;
в) тільки стан предмета.
2) У реченні дієслово:
а) є тільки присудком;
б) найчастіше є присудком.
3)Вибери речення ,які демонструють правило написання не з дієсловами.
а)Не хитруй, не мудруй,а чесно працюй.
б)Дуже небезпечно розмовляти по телефону під час грози .
в) Краще не обіцяти, як слова не здержати.
4.Вибери речення з дієсловами , вжитими у 3 особі однини.
а)За вікном гуде, виє завірюха.
б) На березі річки у високій траві ростуть лісові дзвіночки.
в) Ми весело крокуємо лісовою стежкою.
• Перевірте правильність виконання тестових завдань.
На екрані — слайд:
1)а. 2) б. 3)6. 4)а.
2.Рефлексія.
- Що нового ми дізнались на уроці?
- Чому ці знання нам потрібні?
- Спілкування, співпраця з вами сьогодні принесли мені радість, а вам?
Вправа «Незакінченні речення»
На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було...
Сьогоднішній урок навчив мене...
VI. Домашнє завдання
Вправа 109, правило с.57
Додаткове завдання.
Вправа 108( завдання 1,3)