Державний професійно-технічний навчальний заклад

Вид материалаУрок
Мета уроку
Технологія формування критичного мислення.
Зміст і хід уроку
Гра-розминка «Емоція по колу»
Вправа «Відстрочена відгадка»
4.Усвідомлення змісту
Презентація роботи в групах
Вправа «Відстрочена відгадка»
Картка для самооцінювання діяльності учнів на уроці
Бланк до опитувальника «Структура темпераменту»
Опитувальник Айзенка з визначення темпераменту
Тест «Ось і вийшов чоловічок»
Тест «Який у вас характер?»
Підсумок уроку.
Подобный материал:
1   2   3   4   5
Тема. Індивідуальні психічні властивості особистості.

Мета уроку: сформувати поняття про типи ВНД, типи темпераменту;

установити взаємозв’язок типів ВНД і типів темпераменту;

розширити знання про характер, задатки, здібності;

розвивати критичне мислення, сприяти розвитку інтересу до

вивчення предмета.

Технологія формування критичного мислення.

Ключові поняття, теми: темперамент, характер, здібності, сангвінік,

холерик, флегматик, меланхолік.

Очікувані результати: Після уроку учні повинні:

знати: визначення психічним властивостям особистості;

уміти: розрізняти типи темпераментів, класифікацію характерних рис,

види здібностей;

аналізувати причини психічних станів людини.

№ з/п

Організація діяльності та методи проведення

Час, хвилини

1

Розминка. Вправа «Відстрочена відгадка»

5

2

Обґрунтування навчання

5

3

Актуалізація. Гра «Пінг-понг»

10

4

Усвідомлення змісту. Асоціативний кущ.

Гра «Мовчанка»

50

5

Рефлексія. Мої позитивні якості

10

6

Домашнє завдання

5


Зміст і хід уроку


1. Розминка.

Щоб урок минув не марно,

Треба сісти рівно, гарно

І виконувати все

Про що мова в нас піде

Гра-розминка «Емоція по колу»

Учасник тренінгу за допомогою міміки по черзі зображають якось емоцію, інший стан, решто по черзі повторюють її. Гра закінчується, коли всі учасники передадуть свої емоції.

Питання для обговорення
  • Чи легко було показувати і передавати власну емоцію?
  • Чи важно було відображати чужі емоції?
  • Що ви відчували, коли передавали позитивну емоцію?
  • А що – передаючи негативну або нейтральну?







2. Обґрунтування

навчання

Тема. Індивідуальні психічні властивості особистості.

План

1. Темперамент.

2. Характер.

3. Здібності.

Девіз уроку.

Немає у світі такого узгір’я, вершини якого врешті-решт не досягне наполегливість.

Чарльз Діккенс.




Вправа «Відстрочена відгадка»

Перед вами картки чотирьох кольорів: червоного, жовтого, зеленого, синього. Розмістіть їх за порядком від найприємнішого для вас до найменш приємного.

Кожен тип темпераменту має свій улюблений колів.

(В кінці уроку ви дізнаєтеся, риси яких типів темпераменту вражені яскравіше).

3. Актуалізація.

Гра «Пінг-понг»




До дошки виходять 2 учні й по черзі ставлять один одному питання за домашнім завданням.

1. Що таке емоції?

2. Що таке почуття?

3. Що таке воля?

4. Назвіть види почуттів?

5. Назвіть види емоційних станів.

6. Які вольові якості людини ви знаєте?

7. Які з них має використовувати у собі кваліфікований робітник?

4.Усвідомлення змісту

«Асоціативний кущ»

Учні об’єднані в 3 групи і кожна отримує завдання від ключового слова побудувати «гілки куща».


Завдання для 1групи












Завдання для 2групи



















Завдання для 3групи


















































Презентація роботи в групах




Гра «Мовчанка»




Готується перелік слів (понять). Перед учнями ставлять завдання: слухаючи слова, піднімати руки в гору, якщо слово відповідає умовам, визначеним викладачем. Якщо учень піднімає руку неправильно, то він повинен розповісти все, що знає про це слово (поняття).

Прикладом завдань для учнів може бути рубрика «Чи згодні ви з твердженням»?

1. Сангвініка вирізняють швидка збудливість, нестійкість почуттів. (Так)

2. Холерик – спокійний, врівноважений. (Ні)

3. Холерик надто збудливий. (Так)

4. Моральні риси характеру пов’язані зі ставленням до людей. (Так)

5. Емоційні риси характеру не залежать від типу темпераменту. (Ні залежать)

6. Основу здібностей становлять задатки. (Так)

5. Рефлексія

Вправа «Мої позитивні якості»

Питання для обговорення
  • Що ви відчували, коли виконували завдання?
  • Чи важко виявляти позитивне в іншій людині? Чому?
  • Для чого ми виконували цю вправу?

Учасники об'єднуються в групи по шість осіб. Кожен учасник па аркуші паперу обводить свою долоню і в середині малюнка пише своє ім'я. Потім він передає свій аркуш по колу наступному учасникові, який на одному з пальців пише позитивну якість тієї людини, ім'я якої зазначене на малюнку. І так робить кожен учасник групи, поки листок не повернеться до хазяїна. Тренер збирає всі малюнки і зачитує по черзі. Група повинна вгадати, про кого йде мова.

Вправа «Відстрочена відгадка»

Червоний, колір вогню, - обирає холерик.

Жовтий, колір сонця, - сангвінік.

Зелений, колір лісу та трави, - флегматик.

Синій, колір глибокого моря, - меланхолік.




Картка для самооцінювання діяльності учнів на уроці

Пріз-вище, ім’я учня

Гра «Пінг-понг»

Асоціатив-ний кущ

Гра «Мов-чанка»

Вправа «Мої позитивні якості»

Додат-кові бали

Разом




2

4

3

1

2

12




Домашнє завдання
  1. Вивчити §1,2,3 ст. 21-26.
  2. Визначте тип темпераменту та домінантність півкуль своїх рідних.



Урок № 11-12


Тема: Практичний тренінг з теми «Індивідуальні психічні властивості

особистості».

Мета. Формувати уміння аналізувати ситуацію, свій стан, вчинки за допомогою тестів, опрацьовуючи дані з допомогою комп’ютера.

Розвивати розуміння кожним учням своєї індивідуальності; визначати власні духовні цінності та риси характеру.

Виховувати та розвивати бажання самовдосконалюватися.


Обладнання: комп’ютерні тести Г.Марасанова «Ось і вийшов чоловічок», «Який у вас характер»

Прочитавши висловлювання, поясніть їх.

Необхідно розуміти один одного, поважати, прощати й любити. (Я.Корчак. Правила життя.

Де згода, там перемога. (українське прислів’я)
  • Визначте свій тип темпераменту за допомогою опитувальника Айзенка.

Бланк до опитувальника «Структура темпераменту»

Інструкція. Вам пропонується відповісти на ряд запитань. Запитання спрямовані на виявлення Вашого звичайного способу поводження. Спробуйте уявити типові ситуації і дайте першу «природну» відповідь, що спаде на думку. Відповідайте швидко й точно. Пам’ятайте, що «гарних» або «поганих» відповідей немає. Якщо ви обрали відповідь «Так», поставте хрестик (або галочку) у графі «Так» на бланку для відповідей біля відповідного номера питання. Якщо ви обрали відповідь «Ні», поставте хрестик (або галочку) відповідно в графі «Ні».



Так

Ні



Так

Ні



Так

Ні



Так

Ні



Так

Ні

1







12







23







35







47







2







13







24







36







48







3







14







25







37







49







4







15







26







38







50







5







16







27







39







51







6







17







28







40







52







7







18







29







41







53







8







19







30







42







54







9







20







31







43







55







10







21







32







44







56







11







22







33







45







57

























34







46


















Опитувальник Айзенка з визначення темпераменту.

Інструкція. Вам пропонується кілька запитань. На кожне з них відповідайте «так» або «ні». Не витрачайте час на обговорення питань, тому що це не випробування розумових здібностей.


Питання.
  1. Чи часто ви відчуваєте потяг до нових вражень, сильних почуттів, до того, щоб відволіктися?
  2. Чи часто ви відчуваєте, що маєте потребу в друзях, які можуть вас зрозуміти, підбадьорити, поспівчувати вам?
  3. Чи вважаєте ви себе безтурботною людиною?
  4. Чи дуже важко вам відмовитися від своїх намірів?
  5. Чи обмірковуєте ви свої справи не поспішаючи, чи волієте зачекати, перш ніж діяти?
  6. Чи завжди ви виконуєте свої обіцянки, навіть якщо це вам не вигідно?
  7. Чи часто у вас бувають спади і підйоми настрою?
  8. Чи швидко ви зазвичай дієте й говорите?
  9. Чи виникало у вас коли-небудь почуття, що ви нещасливі, хоча жодної серйозної причини для цього не було?
  10. Чи справді під час «суперечки» ви здатні зважитись на будь-що?
  11. Чи бентежитеся ви, коли хочете познайомитися з людиною протилежної статі, яка вам симпатична?
  12. Чи трапляється, що, розлютившись, ви виходите із себе?
  13. Чи часто буває, що ви дієте нерозважно, під впливом моменту?
  14. Чи часто вас турбує думка про те, що вам не слід було чогось робити або говорити?
  15. Чи віддаєте ви перевагу читанню книг зустрічам з людьми?
  16. Чи справді вас легко зачепити?
  17. Чи любите ви часто бувати в компаніях?
  18. Чи бувають у вас такі думки, якими б вам не хотілося ділитися з іншими?
  19. Чи вірно, що іноді ви настільки сповнені енергії, що все горить у руках, а іноді відчуваєте втому?
  20. Чи намагаєтеся ви обмежити коло своїх знайомств невеликим числом найближчих друзів?
  21. Чи багато ви мрієте?
  22. Коли на вас гримають, чи відповідаєте ви тим самим?
  23. Чи вважаєте ви всі свої звички гарними?
  24. Чи часто у вас з’являється почуття, що ви в чомусь винні?
  25. Чи здатні ви іноді давати волю своїм почуттям і безтурботно розважатися у веселій компанії?
  26. Чи можна сказати, що нерви у вас часто бувають натягнуті до межі?
  27. Чи мають вас за людину жваву й веселу?
  28. Після того як справу зроблено, чи часто ви подумки повертаєте­ся до неї і думаєте, що могли б зробити краще?
  29. Чи відчуваєте ви себе неспокійно, перебуваючи у великій ком­панії?
  30. Чи трапляється, що ви передаєте плітки?
  31. Чи буває, що вам не спиться через те, що в голову лізуть різні думки?
  32. Якщо ви хочете щось дізнатися, ви волієте знайти це в книзі чи запитати в людей?
  33. Чи буває у вас сильне серцебиття?
  34. Чи подобається вам робота, яка вимагає зосередження?
  35. Чи бувають у вас напади дрижаків?
  36. Чи завжди ви говорите правду?
  37. Чи буває вам неприємно перебувати в компанії, де жартують один над одним?
  38. Чи дратівливі ви?
  39. Чи подобається вам робота, що вимагає швидкодії?
  40. Чи правда, що вам часто не дають спокою думки про різні не­приємності й жахи, які могли б статися, хоча все скінчилося благополучно ?
  41. Чи правда, що ви неквапливі в рухах і трохи повільні?
  42. Чи спізнюєтеся ви коли-небудь на роботу чи на зустріч із ким-небудь?
  43. Чи часто вам сняться кошмари?
  44. Чи вірно, що ви так любите говорити, що не упускаєте жодного випадку поговорити з новою людиною?
  45. Чи турбують вас які-небудь болі?
  46. Чи засмутилися б ви, якби довго не могли бачитися з друзями?
  47. Ви нервова людина?
  48. Чи є серед ваших знайомих такі, хто явно вам не подобається?
  49. Ви впевнена в собі людина?
  50. Чи легко вас зачіпає критика ваших недоліків чи вашої роботи?
  51. Чи важко вам отримати справжнє задоволення від заходів, у яких бере участь багато народу?
  52. Чи турбує вас почуття, що ви чимось гірші за інших?
  53. Чи зуміли б ви внести пожвавлення в нудну компанію?
  54. Чи трапляється, що ви говорите про речі, на яких зовсім не ро­зумієтесь?
  55. Чи піклуєтеся ви про своє здоров'я?
  56. Чи любите ви пожартувати над іншими?
  57. Чи страждаєте ви на безсоння?


Опрацювання результатів


Екстраверсія: кількість відповідей «так» у питаннях 1, 3, 8,10, 13, 17, 22, 25, 27, 39, 44, 46, 49, 53, 56, кількість відповідей «ні» у питаннях 5, 15, 20, 29, 32, 37, 41, 51.

Якщо сума балів дорівнює 0-10, то ви інтроверт, замкнені все­редині себе;

якщо 15-24, то ви екстраверт, товариські, звернені до зовніш­нього світу;

якщо 11-14, то ви амбіверт, спілкуєтеся, коли вам це потрібно.


Невротизм: кількість відповідей «так» у питаннях 2, 4, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 21, 23, 26, 28, 31, 33, 35, 38, 40, 43, 45, 47, 50, 52, 55,57.

Якщо кількість відповідей «так» дорівнює 0-10, це означає емоційну стійкість;

якщо 11-16, це ознака емоційної вразливості; якщо 17-22, то з'являються окремі ознаки розхитаності нерво­вої системи;

якщо 23-24, то це свідчить про невротизм, що межує з патоло­гією, можливий зрив, невроз.


Неправда — кількість відповідей «так» у питаннях 6, 24, 36 і відповідей «ні» у питаннях 12, 18, 30, 42, 48, 54.

Якщо набрано 0-3 бали — це норма людської неправди, відпо­відям можна довіряти;

Якщо 4-5, то відповіді сумнівні; якщо 6-9, то відповіді недостовірні.

Якщо відповідям можна довіряти, за отриманими даними буду­ється графік.


Сангвінік-екстраверт: стабільна особистість, соціальний, спря­мований до зовнішнього світу, товариський, часом балакучий, без­турботний, веселий, любить лідерство, має багато друзів, життєра­дісний.


Холерик-екстраверт: нестабільна особистість, уразливий, збу­джений, нестриманий, агресивний, імпульсивний, оптимістичний, активний, але працездатність і настрій нестабільні, циклічні. У си­туації стресу схильність до істерико-психопатичних реакцій.


Флегматик-інтроверт: стабільна особистість, повільний, спо­кійний, пасивний, незворушний, обережний, замислений, мирний, стриманий, надійний, спокійний у відносинах, здатний витримати тривалі негоди без зривів здоров'я і настрою.

Меланхолік-інтроверт: нестабільна особистість, тривожний, песимістичний, дуже стриманий зовні, але чуттєвий і емоційний усередині, інтелектуальний, схильний до міркувань. У ситуації стресу — схильність до внутрішньої тривоги, депресії чи зриву, по­гіршення результатів діяльності (стрес кролика).





Тест «Ось і вийшов чоловічок»
  • Які риси переважають у вашому характері?

Намалюйте чоловічка, причому і ручки, і ніжки, і тіло, і голова
повинні складатись тільки з геометричних фігур — квадратів, трикутни­ків і кіл. Скільки фігур ви використаєте — неважливо, чим більше, тим краще. А тепер порахуйте, скільки разів повторюється кожна фігура, які фігури переважають.

Якщо у вашому малюнку переважають квадрати, то це означає, що у вашому характері переважає настирливість (наполегливість), твердість (іноді і з впертістю), працелюбність, потреба доводити до кінця розпо­чату справу, терпіння, акуратність, дотримання правил.

Трикутники свідчать про цілеспрямованість, імпульсивність, здат­ність зосередитися на головній меті, наполегливість в її досягненні, енергійність, впевненість. Такі люди не сприймають заперечень, важко визнають свої помилки.

Кола (круги) означають чутливість, емоційність, здатність сприйма­ти проблеми іншої людини, але одночасно і схильність до тривожності (хвилювання). Коло — символ гармонії, доброзичливості, нерішучості, бажання миру та спокою.

— Які ж риси переважають у вашому характері?


Тест «Який у вас характер?»

Який у вас характер? Чи можете ви стверджувати, що знаєте себе? Перевірте. Для цього вам пропонується дуже просте й цікаве завдання.













1. Рух 2. Спокій 3. Упевненість 4. Невпевненість

Уважно придивіться до 16 символів, які зібрані в чотири групи: 1) "Рух", 2) "Спокій", 3) "Упевненість", 4) "Невпевненість". Із кожної групи оберіть символ, який найбільше вам подобається (або відповідає вашому теперішньому станові).

Підрахуйте кількість балів, що ви набрали, за схемою:


1. а – 4, б – 8, в – 2, г - 10


2. а – 10, б – 8, в – 2, г – 4


3. а – 10, б – 8, в – 6, г – 2


4. а – 10, б – 8, в – 2, г - 6


8-13 балів. Ваша поведінка залежить перш за все від оточення. Ви легко занепадаєте духом, легко запалюєтеся, без бажання займаєтесь тим, що вам не подобається. Тому не можна сказати, що ви — господар своїх рішень. Ви занадто емоційні, керуєтеся своїм настроєм.

14-20 балів. Хоч ви і "пливете за течією", але намагаєтеся знайти свій стиль. Ви критично ставитеся до себе, так що оточення не може на вас вплинути, якщо не має переконливих аргументів. Якщо здоровий глузд підказує вам, що позиція, яку ви перед цим захищали, шкодить вам, то ви завжди можете від неї своєчасно відмовитись.

21-27 балів. Ви вважаєте себе непогрішним, але все ж таки піддаєтеся зовнішньому впливу. Ви прагнете знайти "золоту середину" між своїми поглядами, переконаннями та тими ситуаціями, які ставить перед вами життя. Вам допомагає те, що інстинктивно ви обираєте правильний шлях.

28-34 бали. Вам нелегко буває відмовитись від своїх поглядів, принципів. Чим більше хтось намагається вплинути на вас, тим сильніший опір. Та фактично за вашою впертістю ховається не стільки впевненість у самому собі, скільки острах, побоювання опинитися в якійсь неприємній ситуації.

35-40 балів. Якщо вам щось спаде на думку, ніхто вас не переконає. Ви наполегливо йдете до мети, яку поставили. Але той, хто знає вас добре, може передбачити вашу реакцію та вміло й непомітно скерувати ваші дії. Так що вам бажано б проявити менше впертості і більше кмітливості.


Слово «характер» запозичене з давньогрецької мови. Його первісне значення – ознака, риса «чеканка», «печатка». Характер – це сукупність особистих рис людини, які виявляються в її поведінці та діяльності.
  • Доберіть прикметники до слова «характер» (добрий, поганий, лагідний, важкий).


Підсумок уроку.

Слово вчителя.

— Людина впродовж життя самовдосконалюється. Ми часто не можемо
змінити ситуацію, але можемо змінити своє ставлення до неї.

Зразком може слугувати історія, яку розповів італійський письменник Бруно Ферреро у книзі "Спів польового цвіркуна: Короткі історії для душі".

Один мудрий чоловік не раз казав:

"У молодості я був революціонером, і всі мої молитви до Бога звучали приблизно так: "Господи, дай мені сили, щоби змінити світ!" Коли я сягнув зрілого віку і здав собі справу, що ось минула вже половина мого життя, а я так нічого й не досягнув, то змінив свою молитву: "Господи, допоможи змінити тих, що мене оточують, — просив я. — Мою родину, моїх приятелів — і буду задоволений".

Та зараз, коли я вже старий і мої дні вже добігають кінця, починаю розуміти, який з мене дурень. Тепер моєю єдиною молитвою є прохання:" Господи, даруй мені благодать змінити себе самого. Якби я так молився від початку, то не змарнував би свого життя".

Якби кожен думав про те, щоб змінити самого себе, то цілий світ став би ліпшим.
  • Чого прагнув мудрець в молодості? В зрілому віці? В старості?
  • Як ви зрозуміли останнє речення "Якби кожен думав про те, щоб змінити самого себе, то цілий світ став би ліпшим"?



Урок № 13-14