Державний професійно-технічний навчальний заклад

Вид материалаУрок
Мета уроку
Технологія формування критичного мислення.
Зміст і хід уроку
4.Усвідомлення змісту
Завдання для
Картка для самооцінювання дільяльності учнів на уроці
5.Домашнє завдання.
Мета уроку
Технологія формування критичного мислення.
Зміст і хід уроку
4.Усвідомлення змісту
Вправа «Стара/молода жінка»
Гра «Хто краще знає і пам’ятає»
Картка для самооцінювання діяльності учнів на уроці
Подобный материал:
1   2   3   4   5
Тема. Вступ. Поняття про психологію як науку.

Мета уроку: акцентувати увагу учнів на тому, що знання основ психології

сприяє глибшому розумінню людини, опануванню методів

впливу на її поведінку;

сприяти розвитку подолання труднощів; виховувати бажання і

вміння цінувати думки інших.

Технологія формування критичного мислення.

Ключові поняття, теми: психологія, психіка, психічні процеси, стани,

властивості явища.

Очікувані результати:

Після уроку учні повинні знати: що являє собою
  • психологія як наука, «душа» - психіка;
  • розрізняти що таке психічні процеси, властивості, стани;
  • уміти: створювати собі позитивний настрій.

№ з/п

Організація діяльності та методи проведення

Час, хвилини

1

Розминка. «Не хочу хвалитися, але я…»

5

2

Обґрунтування навчання

5

3

Актуалізація. Відкритий мікрофон.

15

4

Усвідомлення змісту. Складання логічної схеми. Рюкзак. Робота з ключовими словами.

50

5

Рефлексія. Біла ворона. Самооцінка.

10

6

Домашнє завдання

5


Зміст і хід уроку


1. Розминка.

Встаньте, учні, посміхніться

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться.

І знайомство розпочніть

Вправа

«Не хочу хвалитися, але я…

Кожен учасник по черзі називає своє ім’я і говорить фразу, що починається зі слів: «Не хочу хвалитися, але я…».

Наприклад: «Не хочу хвалитися, але я добре граю на фортепіано».

Необхідно задіяти всіх учасників.

2. Обґрунтування

навчання

Тема. Вступ

План

1. Поняття про психологію як науку.

2. Загальне поняття про психіку.

3. Мозок і психіка

Девіз уроку:

Просто знати-це ще не все, знання потрібно використовувати. (Й.В. Гете)


3. Актуалізація.

Методичний прийом «Відкритий мікрофон» (проводиться у формі відкритого й вільного обговорення викладачем питань.

1. Чи знаєте ви психологію?

2. Чому говорять, що кожна людина-психолог?

3. Назвіть приклади життєвої психології?

(казки, прислів’я, художня література, пісні частівки)

4. Як ви розумієте вислів «пізнай самого себе»?

4.Усвідомлення змісту

Групи об’єднуються за геометричним фігурами, які їм більше подобаються і опрацьовують відповідну інформацію ( , , )

Кожна група отримує своє завдання.

Завдання для

групи

Скласти логічну схему (використовуючи текст підручника на ст.5)


Психічні процеси

Психічні властивості

Психічні стани

Психологія
-


-


-

Психічні явища

Психічні процеси

Психічні властивості

Психічні стани
-









Завдання для

групи

Методичний прийом «Рюкзак» (принцип наповнювання «рюкзака» беремо тільки необхідне). Використовуючи інформацію, зробити малюнок, створити «асоціативний кущ».




П 1

(Психіка – це об’єктивний образ об’єктивного світу)

с




и 2 х

(Це наші відчуття й сприймання, пам’яті і уява, мислення і фантазії, відчуття, воля)

і




к 3 а

(Це внутрішній світ особистості, який виникає в процесі взаємодії людини)




























Гілки психології як наука































Завдання для

групи

Робота в групі за інструкцією з «ключовими словами»

Ключові слова:
  • психіка;
  • мозок;
  • блоки мозку.

Презентація результатів роботи в групах.




Гра «Біла ворона»



  1. Вказати, яке із тверджень, наведених нижче вірне. Доведіть правоту своїм товаришам.




А. Психічна діяльність не залежить від зовнішніх причин.




Б. Психічна діяльність – особливість мозку.




В. Психіка – відображення об’єктивної діяльності.



  1. За які психічні функції відповідає 1,2,3-й блоки головного мозку.



  1. Покажіть роль психологічних знань в діяльності водія, штукатура, столяра, космонавта, вчителя.




Картка для самооцінювання дільяльності учнів на уроці

Прізвище, ім’я учня

Відкритий мікрофон

Робота в групах

Гра «Біла ворона»

Додаткові бали

Всього




2б.

6б.

2б.

2б.

12б.












4.Рефлексія. «Самооцінка»


На уроці я:
    • зрозумів…
    • найбільші труднощі відчув…
    • я змінився…

5.Домашнє завдання.

  1. Опрацювати розділ 1 ст.5
  2. Підготуватися до конкурсу «Хто більше підбере прислів’їв на психологічні теми»?



Урок № 3-4

Тема. Відчуття. Сприйняття. Пам'ять.

Мета уроку: показати особливості пізнавальних психічних процесів:

відчуття, сприйняття, пам'ять; формувати духовні цінності.

Розвивати логічне мислення; відчувати позитивні емоції.

Технологія формування критичного мислення.

Ключові поняття, теми: відчуття, сприйняття, пам'ять, пороги відчуття,

адаптація сансибілізація.

Очікувані результати: Після уроку учні повинні :
  • дізнатися щось нове про пізнавальні психічні процеси;
  • визначити вплив людської діяльності на відчуття, сприйняття, пам'ять;
  • виявити особливості професійної діяльності, пов’язані з тривалим тренуванням органів чуття.


№ з/п

Організація діяльності та методи проведення

Час, хвилини

1

Розминка. Незакінчене речення.

5

2

Обґрунтування навчання

5

3

Актуалізація. Вправа «Свічка»

15

4

Усвідомлення змісту. Точка зору. Хто краще знає і пам’ятає.

50

5

Рефлексія

10

6

Домашнє завдання

5



Зміст і хід уроку


1. Розминка.

Друзі мої, посміхніться!

Будь ласка, не лініться,

А щоб в групі не було заминки

Розпочнемо психологічну розминку

Вправа «Незакінчене речення».
  1. Психологія це …
  2. Психологія вивчає …
  3. Психологічні явища це …
  4. Пізнавальні процеси це …
  5. Психічні стани це …
  6. Психічні властивості це …
  7. Психіка … це
  8. Назвіть прислів’я на психологічні теми.

2. Обґрунтування

навчання

Тема. Відчуття. Сприйняття. Пам'ять

План

1. Відчуття.

2. Сприйняття.

3. Пам'ять



Девіз уроку:

Я чую – і я здобуваю

Я дію – і я розумію

Китайська мудрість




3. Актуалізація.

Вправа «Свічка»




Учасники встають у коло. Доброволець виходить у середину кола, складає руки на грудях, закриває очі і, не зрушуючи ні з вихідного положення «падає» на руки партнерам. Дуже дбайливо учасники «коливають» свого товариша, а він цілком їм довіряє. Домогтися, щоб якнайбільше учасників побувало в ролі свічки.
  • Що Ви відчували перед тим, як почати «падати»?
  • Що відбувалося з Вашими відчуттями потім?
  • Чому деякі учасники не зважилися вийти в коло?

4.Усвідомлення змісту

Методичний прийом «Точка зору». Групи (3) об’єднані за принципом цікавості.

Кожна група отримує своє завдання.




Завдання 1.

Використовуючи текст підручника ст. 6-8 дайте відповідь на такі запитання:
  1. Чому психічний процес «відчуття» належить до чуттєвого пізнання?
  2. Чи всі подразники, що об’єктивно діють на органи чуття, можуть відображатися за допомогою відчуттів?
  3. Охарактеризуйте основні властивості відчуття.
  4. Назвіть основні пороги чутливості. Чим вони визначаються?
  5. У чому можуть виявлятись індивідуальні можливості у відчуттях людей.

Завдання 2

Використовуючи текст підручника ст.8-9 дайте відповідь на такі запитання:
  1. Який психічний процес називається сприйманням?
  2. Охарактеризуйте загальні властивості сприймань.
  3. Як виявляється аперцепція у процесах сприймання.
  4. Що таке ілюзія у сприйманні та який її механізм?
  5. У чому може виявлятися професійна спостережливість?

Завдання 3

Використовуючи текст підручника ст.9-11 дайте відповідь на такі запитання:



  1. Охарактеризуйте найважливіші особливості пам’яті як пізнавального процесу.
  2. Роль пам’яті у психічному житті людини.
  3. Назвіть функції пам’яті.
  4. За якими принципами пам'ять поділяють на різновиди?
  5. У чому виявляються індивідуальні особливості пам’яті? Дайте поради, які стануть у пригоді будь-якій людини.




Презентація результатів роботи в групах.




Вправа «Стара/молода жінка»




Учасники об’єднуються в дві групи. Одній дається тема для обговорення «Мода молодих жінок», другий «Будинок для старих» (5хвилин).

Показати малюнок і запропонувати кожному без коментарів уголос записати те, що вони побачили. Підраховується кількість учасників, що побачили молоду жінку, що відвернулася, і кількість тих, що побачили стару, яка заховалася у хутровий комір.




  • Чому різні люди сприйняли один і той самий малюнок по-різному?
  • Як уплинула на сприйняття дискусія за заданою темою?
  • Які події реального життя нагадує ця вправа?

Розгляньте малюнок. Кого ви побачили? Вправа «Містер-миша»





    • Для чого потрібно знати зрушення в сприйнятті людини?
    • Для чого потрібно прагнути, щоб уникнути ілюзій сприйняття інших людей? (необхідно певним чином переорієнтувати своє сприйняття: побачити те, що раніше було прихованим).




Гра «Хто краще знає і пам’ятає»




Для гри використовується картки квадратної форми, кількість яких дорівнює подвоєний кількості понять, що необхідно закріпити. Картки поділяються на 2 частини – пари. На них пишуть: перша картка – формування певного поняття, друга картка – назва цього поняття. Картки перемішують і розкладають чистим боком до гори. Кожен учень витягує дві картки. Якщо вони складають пару, учень залишає їх собі, одержуючи право наступного ходу, а якщо ні, то право переходить до наступного учня. Гра закінчується тоді, коли на столі не залишається карток. Виграє той, хто вірно знайшов «пару» і витягнув найбільшу кількість пар.















Відчуття - це

психічний процес відображення окремих властивостей предметів і явищ об’єктивного світу


Інформацію про зовнішній світ людина отримує через

Зовнішні органи, внутрішні відчуття і рухові відчуття

Пороги відчуття

Верхній, розрізняти, нижній

Особливості відчуття

Адаптація, сенсибілізація

Сприйняття - це

цілісне відображення предметів і явищ під час безпосереднього їх впливу на органи чуття


Особливості сприйняття

Осмисленість, вибірковість, аперценція, константність, ілюзія, спостережливість



Пам'ять - це

Здатність мозку людини запам’ятовувати, зберігати та відтворювати попередній досвід


Функції пам’яті:

запам’ятовування, збереження, відтворення

Види пам’яті:

Образна, словесно-логічна, емоційна









































































































5. Рефлексія


Викладач привертає увагу учнів на очікувані результати уроку, чи досягли вони, які виникли труднощі?




Картка для самооцінювання діяльності учнів на уроці




Прізвище, ім’я учня

Вправа «Неза-кінчене речення

Точка зору

Вправа «Стара-молода жінка»

Хто краще знає і пам’ятає

Додат-кові бали

Ра-зом




2б.

4б.

2б.

2б.

2б.

12б.













Домашнє завдання
  1. Вивчити § 1,2,3 ст. 6-11.
  2. Дайте відповідь. В романі Л. Войнович «Овод» є епізод: Джули жена брата Артура, отчитывает своего родственника. «От её тонкого пронзительного голоса, - замечает автор, - у Артура стало кисло во рту». Является ли это замечание психологически верным?


Урок № 5-6