Державний професійно-технічний навчальний заклад

Вид материалаУрок
Мета уроку
Технологія формування критичного мислення.
Зміст і хід уроку
4.Усвідомлення змісту
Презентація роботи в групах
Картка для самооцінювання діяльності учнів на уроці
Домашнє завдання
Мета уроку
Технологія формування критичного мислення.
Зміст і хід уроку
Розповідь для активізації уваги.
4.Усвідомлення змісту
Методичний прийом «Філософ»
Презентація роботи в групах
Структура сенкану
Подобный материал:
1   2   3   4   5
Тема. Мислення і мовлення. Уява. Увага.

Мета уроку: ознайомити з психічними процесами: мислення, мовою, уявою,

увагою показати їх значення в роботі кваліфікованого

робітника;

розвивати вміння об’єктивно оцінювати наслідки діяльності

людини; виховувати дбайливе ставлення до себе та оточуючого

середовища.

Технологія формування критичного мислення.

Ключові поняття, теми: мислення, мовлення, уява, увага.

Очікувані результати: Після уроку учні повинні:

знати:
  • психічні процеси у житті людини: мислення, мовлення, уява, увага

уміти:
  • працювати над помилками мислення: сутність подолання.
  • порівнювати психічні процеси, толерантному спілкуванні.

№ з/п

Організація діяльності та методи проведення

Час, хвилини

1

Розминка. Вправа. «Бінго»

5

2

Обґрунтування навчання

5

3

Актуалізація. Намалюй

15

4

Усвідомлення змісту. Шпаргалка. Шерлок Холмс

50

5

Рефлексія. Мовчанка.

10

6

Домашнє завдання

5


Зміст і хід уроку


1. Розминка.

Сядьте учні, посміхніться,

Схаменіться, не крутіться.

Любі, я вас всіх вітаю

І уваги до психології

від вас чекаю

Вправа «Бінго».

Усі учасники одержують аркуші паперу формату А4. Їм необхідно скласти цей аркуш навпіл, а потім без ножиць, тільки руками, «вирізати» фігурку «Бінго» - силует людини. Після цього кожен учасник пише на «Бінго» про свою мрію, захоплення, улюблений стиль у музиці, кулінарну страву і місце відпочинку.

На наступному етапі учасники довільно пересуваються по кімнаті, підходячи один до одного, знаходять і записують на відповідних частинах «Бінго» ім’я тих, з ким у них збіглися одна або кілька позицій.

Питання для обговорення
  • Чи є такі учасники, в яких однаковими виявилися всі позиції?
  • У кого збіглася тільки одна позиція?
  • У кого збіглося кілька позицій?
  • Чи є учасники, в яких усі позиції різні?
  • Про що ми можемо сказати, аналізуючи цю вправу?
  • Що допомагає людям пізнавати один одного?






2. Обґрунтування

навчання

Тема. Уява. Мислення. Мовлення. Увага

План

1. Уява. Види уяви.

2. Мислення. Форми мислення.

3. Мовлення. Вимоги до мовлення.

4. Увага. Види і особливості уваги.

Девіз. Наше життя формується нашим розумом, ми

такі, які наші думки.

3. Актуалізація.

Вправа. «Намалюй».

Завдання 1

Для визначення об’єму короткочасної пам’яті.

Я покажу малюнок (10сек.), ви повинні запам’ятати фігури і відтворити їх. Не обов’язково в тій послідовності, що на моєму малюнку:



Завдання 2

«Намалюй»

У кожного учня аркуш паперу та олівець. Викладач пропонує учням, заплющивши осі намалювати (у певній послідовності) коло, квадрат, трикутник, ромб.

Виконавши вправу, учні розглядають свої малюнки. (Розвиток відчуття і сприймання).


4.Усвідомлення змісту

Методичний прийом «Шпаргалка».

4 групи об’єднані за порами року «Весна», «Літо», «Осінь», «Зима».

Завдання групі «Весна»

Використовуючи текст підручника ст. 11-12 складіть шпаргалку з теми «Уява».

Завдання групі «Літо»

Використовуючи текст підручника ст. 12-14 складіть шпаргалку з теми «Мислення».

Завдання групі «Осінь»

Використовуючи текст підручника ст. 14-15 складіть шпаргалку з теми «Мовлення».

Завдання групі «Зима»

Використовуючи текст підручника ст. 17-19 складіть шпаргалку з теми «Увага».





Презентація роботи в групах

Вправа «Шерлок Холмс»

Учням пропонують ще раз прочитати текс підруч-ника і скласти до нього якнайбільше запитань. Питання мають охопити весь матеріал і враховувати найменші дрібниці. Визначається найдовший список питань. Учні повинні відповідати на них. Викладач визначає найбільш активних гравців.


5. Рефлексія


Гра «Мовчанка»






Перед учнями ставлять альтернативно-тестові завдання для самоконтролю: слухаючи, піднімати руки вгору, якщо завдання відповідає умовам, визначеним викладачем. Якщо учень піднімає руку неправильно, то він повинен розповісти все, що знає про це поняття, твердження.
  • Чи згодні з твердженням, що без уяви неможлива будь-яка практична діяльність людини?
  • Чи є уява у тварини?
  • Чи погодитеся ви з думкою, що мрія-це створення образів уяви, у здійсненні яких вона впевнена?
  • Чи може бути уява дитини багатшою, ніж уява дорослої людини?
  • Чи всі розумові операції перелічено: аналіз, синтез, абстрагування, узагальнення, класифікація, систематизація?
  • Чи правильно названі форми мислення: наочно-дійові, наочно-образне, словесно-логічне, поняттєве? (останнє ні)?
  • Чи можна стверджувати, що виникнення мови-це закономірний продукт суспільного буття людей та їхньої діяльності?
  • Чи можна погодитися з думкою, що розвиток мови – це процес, який не припиниться доти, поки існуватиме людство?
  • Чи можлива діяльність без уваги?
  • Чи згодні ви з твердженням, що зовнішня увага виникає пізніше, ніж внутрішня?







Картка для самооцінювання діяльності учнів на уроці




Пріз-вище, ім’я учня

Вправа «Бінго»

Вправа «На-малюй»

Шпар-галка

Вправа «Шерлок Холмс»

Гра. Мов-чанка

Додат-кові бали

Ра-зом




1б.

2б.

4б.

2б.

1б.

2б.

12б.
















Домашнє завдання
  1. Опрацювати §4,5,6 ст. 11-14, §3 ст. 17-19
  2. Як ви розумієте прислів’я.

С початком рахується дурень, а про кінець думає мудрець.



Урок № 7-8

Тема. Емоції та почуття. Воля.

Мета уроку: дати уявлення про психічні стани: емоції, почуття;

продовжити формування практичних умінь виконувати

альтернативні тестові завдання;

розвивати уміння й навички давати характеристику вольовим та

емоційним психічним процесам;

формувати допитливість, інтерес до предмета; виховувати

дбайливе ставлення до себе та оточуючих людей.

Технологія формування критичного мислення.

Ключові поняття, теми: емоції, почуття, воля, праксичні, афект, настрій,

пристрасть, фрустрація.

Очікувані результати: Після уроку учні повинні:

знати: визначення психічним станам людини

уміти: розрізняти вищі і нижчі почуття; емоційні стани людини;

аналізувати складові вольової дії, основні якості волі; безвілля,

його причини і переборення.

№ з/п

Організація діяльності та методи проведення

Час, хвилини

1

Розминка. «Рай і пекло»

5

2

Обґрунтування навчання

5

3

Актуалізація. Коректор

15

4

Усвідомлення змісту. Філософ. Естафета.

50

5

Рефлексія. Сенкан

10

6

Домашнє завдання

5


Зміст і хід уроку


1. Розминка.

Постій, друже, зупинись,

Будь уважним, не лінись

Знання нові про людські стани взнати.

У вихід із скрутної ситуації підібрати.

Розповідь для активізації уваги.

«Історія про рай і пекло»

Питання для обговорення:
  • Що відрізняло людей в одній кімнаті від тих, що були в іншій?
  • Що допомогло людям у раю бути щасливими?

Якось один іудейський мудрець звернувся до Господа з про­ханням показати йому рай та пекло.

Господь погодився і відвів мудреця до великої кімнати. По­серед неї стояв величезний казан з їжею, а навколо нього ходили і плакали голодні та нещасні люди. Люди страждали, бо не могли поїсти, хоча в руках у них були ложки. Але ручки цих ложок були дуже довгі — довші за руки.

«Так, це справді пекло», — сказав мудрець.

Тоді Господь відвів мудреця до іншої кімнати, що була точні­сінько така, як перша. Посеред цієї кімнати стояв такий самий казан з їжею, а люди, які були в кімнаті, тримали точнісінько такі самі ложки. Але люди ці були ситими, щасливими й весе­лими, бо годували одне одного.

«Так це ж рай!» — вигукнув мудрець.

2. Обґрунтування

навчання

Тема. Емоції. Почуття. Воля.

План

1. Поняття про емоції.

2. Поняття про почуття.

3. Поняття про волю

Девіз уроку. «Нема мудріших, ніж народ, учителів».

3. Актуалізація.

Вправа. «Коректор».

У вправі навмисно зроблені помилки, які учні мають знати і виправити.



  1. Уява –це процес руху думки від невідомого до відомого (ні це мислення).
  2. Мислення – це процес створення людиною на основі попереднього досвіду образів об’єктів, яких вони ніколи не сприймала (ні це уява)
  3. Мова – це процес використання людиною мови для спілкування (ні це мислення)
  4. Мовлення – це система знаків, що мають соціальну природу, яка створилася і закріпилася у процесі історичного розвитку діяльності членів суспільства (ні це мова).
  5. Різновиди мовлення – (поняття, судження, умовивід) (ні це форми мислення, а усна, письмова, внутрішня-це різновиди мовлення).
  6. Мрія – це розумова операція мислення (ні це особлива форма уяви).

4.Усвідомлення змісту

Послухайте вірш І.А. Аксакова і скажіть про що буде мова на уроці.

Пошли мне бури и ненастья,

Даруй мучительные дни,-

Но от преступного бесстрастья,

Но от покоя сохрани!




Методичний прийом «Філософ»

Викладач пропонує (за певний час) прочитати текст і розкласти весь матеріал за названими категоріями. Перемагає той, хто повністю справиться із завданням:
  1. визначення;
  2. розрізняють;
  3. види;
  4. спільне;
  5. одиничне.


Завдання для 1групи

Почуття

Визначення

Розрізняють

Види

Спільне

Одиничне



































Завдання для 2групи

Емоції

Визначення

Розрізняють

Види

Спільне

Одиничне



































Завдання для 3групи

Воля

Визначення

Розрізняють

Види

Спільне

Одиничне





































Презентація роботи в групах




Гра «Естафета»




2 учні стають в кінці аудиторії та йдуть до фінішу, роблять крок, якщо хтось із них відповів на питання. Виграє той хто швидше дійде до фінішу.

І варіант

1. Переживання людиною свого ставлення до того, що вона робити чи пізнає…(почуття).

2. Викликає під час діяльності складних умов…(емоційна напруженість).

3. Почуття в процесі творчості …(інтелектуальні).

4. Свідоме регулювання людиною своєї поведінки…(воля).

5. Вміння самостійно оцінювати ситуацію…(самостійність).

ІІ варіант
  1. Переживання, що оволодівають людиною на певний час і впливають на її поведінку… (емоції).
  2. Короткочасний максимальний за інтенсивністю емоційний стан…(афект).
  3. Почуття, пов’язані із задоволенням фізіологічних потреб людини…(нижчі).
  4. Вміння відстоювати свою думку…(рішучість).
  5. Перешкоди на шляху до мети через поганий настрій…(внутрішні).

5. Рефлексія







Сенкан - складання вільного (без обов’язкового ритму і риму) вірша з п’яти рядків, що синтезує інформацію, коротко описує тему за певною формулою.




Перший рядок – тема (одне слово, найчастіше і іменник).




Другий рядок – опис теми (два слова зазвичай прикметники).




Третій рядок – пов’язаний з темою, дією (три слова).




Четвертий рядок – ставлення до теми (чотири слова)




П’ятий рядок – перефразування теми (одне слово –синонім, що передає сутність теми).







Структура сенкану








Картка для самооцінювання діяльності учнів на уроці




Пріз-вище, ім’я учня

Гра «Корек-тор»

Вправа «Філософ»

Гра «Еста-фета»

Сенкан

Додаткові

Разом




2б.

3б.

3б.

2б.

2б.

12б.
















Домашнє завдання
  1. Опрацювати §1,2,4 ст. 16-18, 19-20.
  2. Підготуйте повідомлення «Особливості моєї особистості: характер, воля, темперамент».



Урок № 9-10