Герасима Никодимовича Калитки; висловлювати власну думку з приводу прочитаного. " Явзяв усе від життя!" І. Карпенко-Карий Хід урок
Вид материала | Урок |
- Герасима Никодимовича Калитки; висловлювати власну думку з приводу прочитаного. " Явзяв, 54.06kb.
- Урок тема. І. Карпенко-Карий. "Сто тисяч". Селянство у пореформений період. Образ Герасима, 51.78kb.
- Іван карпенко-карий, 113.24kb.
- Урок проміжного тематичного оцінювання за темою "Сторінками життя І творчості Тараса, 97.72kb.
- Тема. Українська художня культура ХХ століття. Образотворче мистецтво, 243.72kb.
- Іван Карпенко –Карий. Огляд життя І творчості, 82.99kb.
- Тема: Вплив алкоголю, наркотиків І токсинів на нервову систему та поведінку людини., 145.72kb.
- Людмила Тарасівна Коваленко, ст викладач кафедри методики мов І літератури іппо, 93.26kb.
- Ікурс написання І проведення комплексу ранкової гімнастики. ІІ курс написання реферату, 49.67kb.
- Лосіцька Людмила Миколаївна, учитель вищої категорії Кривоносівського нвк Золотоніського, 70.89kb.
Тема уроку Іван Карпенко-Карий «Сто тисяч». Характеристика образу Герасима Калитки
Мета: навчити учнів аналізувати драматичні твори, характеризувати персонажів з твору; розвивати навики роботи з текстом, виховувати в учнів почуття ненависті до будь-якого шахрайства, жорстокості, егоїзму, жадібності.
Тип уроку комбінований
Обладнання: портрет І. Карпенка-Карого, , підручник, ілюстрації з твору, фрагменти із кінофільму.
Цілі:
Учні знатимуть:
- про події часів 80-90 років 18 століття;
- яким було життя простих людей в ті часи;
- зміст п’єси .
Учні вмітимуть:
- переказувати зміст твору;
- характеризувати образ головного героя Герасима Никодимовича Калитки;
- висловлювати власну думку з приводу прочитаного.
“Я взяв усе від життя!”
І.Карпенко-Карий
Хід уроку:
I. Оголошення теми й мети уроку
Доброго дня! Сьогодні ми з вами продовжуємо працювати над творчістю І. Карпенка–Карого , а саме над його п’єсою “Сто тисяч”. Спробуємо охарактеризувати головного персонажа твору, проаналізувавши його риси характеру з тексту та фрагментів фільму. Висловлюватимемо свої думки, почуття. Отже, тема нашого уроку: Іван Карпенко-Карий «Сто тисяч». Характеристика образу Герасима Калитки.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
*Літературний диктант
З’ясувати кому належать слова, записати тільки прізвище або ім’я
- “Ох, земелько, свято земелько - приобрітав би тебе без ліку”(Герасиму Калитці)
- “Чув я, що Жолудь нечисті гроші має, від самого, не при хаті згадуючи, сатани. Тільки ж де вони з ним познайомились і як? От що цікаво!” (Савці)
- “... у всякого своя комерція. У нас фабрика на весь світ, другой такой нема; ми продайом тисячу за п’ятдесят рублей”(Невідомому).
- “Неділя, свята , а ти ні світ, ні зоря вже й жереш! Не пропадеш, як до обіда попостиш хоч раз у тиждень”(Калитці).
- “Бий, бодай тобі руки посохли! У ззамолоду з синяків не виходила, бий і на старість! Харциз – коняку жаліє, а жінку бить збирається...”(Парасці).
- “Не журіться, я зумію заховать, аби було що”(Савці).
- “Буде здоров’я, будуть і гроші, а я навіки від них одрікаюсь, ніколи в світі не буду хотіти більше, ніж Бог дає”(Савці).
- “Обікрали... ограбили..Пропала земля Смоквинова! Нащо ви меня зняли з Верьовки? Краще смерть, ніж така потеря”(Калитці).
- “Сором людям в очі дивиться! Та ми ж пышки поспыэмо на шапкобрання. Так буде, як у ту неділю: люде з церкви, а ми в церкву”(Параска) .
- “Одразу ж не можна! Ви візьміть прімєр з свині: от вона ходить на подвір’ї – худа, обдряпана, а закинули ви її в саж, стали харчі кращі давать, то вона помалу й отягнеться, а там і сало наростає – так і ви... Опит – велікоє діло! “(Копач).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. основний зміст уроку.
1. Вступне слово вчителя
Жадоба до збагачення завжди призводила до духовного зубожіння. Це доводили і Бальзак, і Мольєр, і багато інших майстрів художнього слова. Не лишався і осторонь І.Карпенко-Карий. Він ставив за мету піддати сатирі ті негативні явища, які побутували у 80-90 роках 18 століття.
«Сто тисяч» – новий значний крок на шляху творчого зростання І. Карпенка-Карого як комедіографа-сатирика. Комедія стала першою сходинкою в зображенні великого ряду образів глитаїв, які намагалися розбагатіти за рахунок зубожіння більшості селян. Одним з таких представників став Герасим Калитка – головний герой комедії.
« У театрі повинні грати тільки справжню літературну драму, де страждання людської душі тривожить кам’яні серця»
«Комедію нам дайте комедію, що бичує сатирою страшною всіх і сміхом через сльози сміється над пороками, і заставляє людей, мимо їх волі, соромитися своїх лихих учинків.»
2. Характеристика головної дійової особи Герасима Никодимовича Калитки
Робота з текстом, фрагментами фільму.
Яким постає перед нами герой твору? Хто він такий?
- Герасим Никодимович Калитка – реалістичний тип куркуля –нагромаджувача грошей і «преобладателя земельки».
- Зовнішність і портрет.
Герасим Калитка - дріб’язкова людина, що трясеться над капіталом, як той Кощій, що «над златом чахне». Багатій втрачає спокій і сон, зривається на наймитах, дружині, слідкує за кожною крихтою хліба, бере в заставу волів кума, бо «так надежні-ше». А в результаті стає жертвою «жидівської» афери, бо бажання легкої наживи, заздрість до свого сусіда Жолудя просто засліплюють йому очі.
- Риси характеру та його оточення,:
Перегляд фрагменту 1 (4.00 -6.11)
а) жадібність і заздрість;
Знайдіть з тексу ще приклади, які висвітлюють подані риси характеру головного героя (стр. 194, 196, 200).
б) зажерливість, сліпа любов до землі, єдиний сенс життя – гроші;
На який ризикований вчинок пішов Калитка заради своєї мети? Яка мета, засіб?
в) здатність на ризик, шахрайство;
Як Калитка ставиться до членів своєї родини? (фрагмент1 19.10- 20.00)
до робітників? (фрагмент 2 00.00-1-45) Наведіть уривки з тексту твору (стр. 188, 190, 193)
г) лицемірство, деспотизм, грубість, черствість, скупість, безглузда економія;
У чому виявилася хитрість Калитки при здісненні афери з Невідомим? Як Герасим ділили гроші?
д) хитрість.
Що виявилось в мішку замість грошей? Як відреагував Калитка на свою «потерю»? (фрагмент 4 1.25 – 2.23)
4.Значення образу Герасима Калитки в українській літературі.
Цей образ не втрачає своєї актуальності і за наших часів, адже зараз ми зустрічаємо людей, для яких знецінилось одвічне, істинне, для яких гроші затьмарили все. Цей твір є одвічним нагадуванням про те, що є дійсною цінністю для всіх нас.
потрібно пам’ятати, що справжнім багатієм є не той, хто має вдосталь грошей, а той, хто має здоров’я, друзів, свободу, має можливість спілкуватися з рідними, жити чесно, просто, зростати духовно. Такі багатства неоціненні і коштують набагато більше, ніж сто тисяч.
Висновок
У комедії "Сто тисяч" викривається патологiчна зажерливiсть багатiя Герасима Калитки, який добре розумiє, що його багатство створюється працею наймитiв, їх нещадною експлуатацiєю, проте шкодує для них поживно? страви, навiть шматка хлiба. Він зовсім засліплений жадобою до грошей, тому легко стає жертвою досвідчених шахраїв-фальшивомонетників. Кожна думка, вчинок підпорядкований здійсненню мети, жалкує грошей для своєї родини, годує своїх робітників як собак. Він безмежно зрадів, що йому пощастило розкрити секрет як багатіють його конкуренти, тому й погодився на шахрайські махінації. Образ Калитки наскрізь сатиричний. Уже саме прізвище говорить за себе
Що воно означає? (гамак, шкіряна сумка для грошей) відповідає його суті користолюбця, власника.
Як ви гадаєте, чи є у такої людини позитивні риси характеру?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Висловіть власну думку. « Чи може змінитися Герасим Калитка і повернути ті духовні цінності, які повинна мати людина?»
VІ Підбиття підсумків
VІІ. Домашнє завдання
Підготувати цитатну характеристику Калитки:
- Калитка і земля;
- Герой-експлуататор;
- Господар і гроші.