Урок тема. І. Карпенко-Карий. "Сто тисяч". Селянство у пореформений період. Образ Герасима Калитки. Згубний вплив грошей на вихідців з народу. Поняття про драматичний твір І комедію
Вид материала | Урок |
СодержаниеII. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація |
- Герасима Никодимовича Калитки; висловлювати власну думку з приводу прочитаного. " Явзяв, 51.43kb.
- Герасима Никодимовича Калитки; висловлювати власну думку з приводу прочитаного. " Явзяв, 54.06kb.
- Іван карпенко-карий, 113.24kb.
- Реферат на тему: Вартість грошей Однією із найскадніших проблем теорії грошей є проблема, 54kb.
- Сутність та функції грошей походження грошей. Роль держави у творенні грошей, 7187.67kb.
- Реферат на тему: Швидкість обігу грошей та чинники, що її визначають, 58.43kb.
- Про проект районної цільової програми впровадження у навчально-виховний процес загальноосвітніх, 260.45kb.
- Реферат на тему, 91.4kb.
- Іван карпенко-карий хазяїн, 1291.86kb.
- Програма комплексного вступного іспиту з фахових дисциплін на продовження навчання, 81.52kb.
УРОК
Тема. І. Карпенко-Карий. "Сто тисяч". Селянство у пореформений період. Образ Герасима Калитки. Згубний вплив грошей на вихідців з народу. Поняття про драматичний твір і комедію.
Мета: опрацювати зміст комедії "Сто тисяч", навчити школярів характеризувати та узагальнювати образи дійових осіб, формувати поняття про драматичний твір, комедію; виховувати негативне ставлення до хижацтва, жорстокості, ненаситної жадоби, духовної обмеженості; розвивати навички аналізу та синтезу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрет І. Карпенка-Карого, ілюстрації до твору, підручник, текст п'єси.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
♦Зачитування учнями складених самостійно планів І, П, III, IV дій п'єси.
II. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація учіння.
Слово вчителя.
На попередньому уроці ми ознайомилися з біографією відомого українського драматурга Івана Карпенка-Карого та історією створення і змістом однієї з найкращих комедій в українській драматургії - п'єси "Сто тисяч". На сьогоднішньому уроці нас Цікавитимуть герої твору, зокрема, головний персонаж - Герасим Калитка.
Ш. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота над змістом комедії "Сто тисяч".
Бесіда.
- В якому році написано п'єсу?
- Яку історичну епоху у ній відображено?
- Яке слово найчастіше звучить у репліках персонажів? Чим це пояснити?
- Назвіть соціальні верстви, що знаходяться в полі зору драматурга.
- Наскільки типовими для свого часу були змальовані письменником персонажі?
6. Чому п'єса починається з появи Невідомого? Визначення основних елементів сюжету п'єси:
- експозиція (яви І—VIII першої дії);
- зав'язка (VIII ява першої дії);
- кульмінація (X ява IV дії);
- розв'язка (XII ява IV дії).
2. Характеристика образу Герасима Калитки.
Бесіда.
- Прочитайте монолог Калитки у IV яві І дії. Як розуміє основний зміст життя головний герой? Як ставиться до родини, друзів, наймитів?
- Як Герасим сприйняв прохання кума позичити гроші? Розкрийте його ставлення до Савки?
- У який спосіб Калитка хоче розбагатіти?
- Прочитайте висловлювання Калитки про науку. Як це його характеризує?
- З якою метою Герасим хоче одружити сина з дочкою Пузиря?
- Що відповів Калитка, вислухавши розповідь Романа про те, як його приймали у Пузиря? Чому Герасим негативно висловлюється про Пузиря?
- Вдумайтесь у зміст прислів'я "Чужими руками добре жар загрібати". Який вчинок Калитки свідчить про те, що він любить "чужими руками загрібати жар"?
- Як характеризує Калитку участь в історії з фальшивими грішми? Для доказу наведіть висловлювання, репліки.
- Простежте за мовою Герасима. Які риси характеру розкриваються в його мові?
Диспут "Герасим Калитка: господар чи жадібний стяжатель?"
- Прочитайте монолог Герасима "Ох, земленько, свята земленько, Божа ти донечко!" Яка людина може сказати так тепло й поетично про землю? Чи щира любов Калитки до землі? Чи погоджуєтеся ви з думкою про те, що Герасим змалку перейняв шанобливе і вдячне ставлення до землі-году-вальниці?
- Прочитайте ремарки до першої дії. "Намалюйте" (усно) хату Герасима Калитки. Якою ви й уявляєте? Які в ній меблі? Чим вона прикрашена? Чи затишно в ній?
- Калитка з гордістю називає себе хазяїном. У тлумачному словнику подаються наступні значення слова:
- селянин - власник, який має землю і необхідні знаряддя праці;
- приватний наймач робочої сили;
- господар дому, глава сім'ї;
- той, хто добре веде господарство.
Чи добре господарює Герасим Калитка?
4. Вітаючи Калитку "з пріобрєтєнієм земельки", Боаавентура гово
рить: "Люблю за предприїмчивость! Так, так, Никодимович! Скуповуйте
помаленьку, скуповуйте!... Хазяйственний мужик - велике діло!" Чи щиро мовить Копач?
- Чи викликає заповзятливий та енергійний господар симпатії в автора і читачів?
- Крок за кроком іде Калитка до своєї мети. Де ж та найвища сходинка, після якої настає злам, що веде до фіналу?
- Заслуховування думок кількох учнів про ставлення до Герасима Калитки. (У розповіді учні можуть використовувати виписані вдома цитати.)
- Складання плану характеристики Герасима Калитки.
- Герасим Калитка - типовий образ сільського багатія пореформено-го періоду.
- Нагромадження землі, прагнення до наживи у будь-який спосіб -головна мета, сенс життя Герасима.
- Основні риси характеру персонажа:
а) ненаситна жадоба збагачення;
б) енергійна, діяльна і цілеспрямована особистість;
в) гіпертрофоване почуття власника;
г) жорстокість, заздрість, лицемірство, скупість;
ґ) обмеженість, неосвіченість.
- Здатність стати на злочинний шлях, переступити через загальнолюдські моральні принципи.
- Мова героя як засіб його характеристики.
- Ставлення автора до головного героя.
♦ Характеристика Герасима Калитки за поданим планом (1-2 учні).
3. Коротка характеристика інших персонажів п'єси.
Бесіда.
- Кого з персонажів п'єси можна поставити поряд з Герасимом?
- Що ви можете сказати про кума Савку? Вкажіть спільні та відмінні риси характеру двох кумів. Свої твердження обґрунтуйте посиланнями на текст.
- Назвіть головну пристрасть Бонавентури. Який спосіб життя він веде?
- Розкажіть про Романа. Якими ви уявляєте його зовнішність і вдачу? Чи стане Роман таким же глитаєм, як його батько? Обґрунтуйте свою думку.
- А якими ви уявляєте Параску й Мотрю?
- Залишившись наодинці з мішками, Герасим усвідомлює себе власником ста тисяч. З ким поділяє він радість успіху?
- Розкажіть про дії і вчинки інших персонажів у зв'язку зі спробою самогубства Герасима Калитки.
4. Опрацювання статті "Драматичний твір".
♦ Самостійне опрацювання матеріалу підручника (с. 117-119).
Бесіда.
- Що таке драма?
- Назвіть основні особливості драматичних творів.
- Які ви знаєте жанри драматичних творів?
- Розкажіть про особливості мови драматичних творів.
- Охарактеризуйте будову драматичних творів?
- Що таке репліка?
- Що називається ремаркою?
- Яким має бути обсяг драматичного твору?
- Що таке комедія?
- На які види поділяються комедійні твори?
- Поясніть, чому п'єсу "Сто тисяч" можна вважати сатиричною комедією?
- Пригадайте драматичні твори, які ви читали; вистави, які ви бачили. Визначте їх жанри і види.
IV. Підсумки уроку.
- Чим запам'яталася вам комедія "Сто тисяч"?
- Як ви ставитесь до головного героя твору?
- Хто з героїв п'єси симпатизує вам найбільше? Чому?
- А хто викликає антипатію? Поясніть.
- Кого з персонажів вам жаль? Чому?
- Вкажіть ознаки драматичного твору у п'єсі "Сто тисяч". - V. Домашнє завдання.
Виписати влучні, дотепні, образні вислови з комедії "Сто тисяч" для характеристики героїв твору (усно).
Домашнє завдання
Написати твір «Бездуховність та її прояви у житті людини»