Н. О., учитель української мови та літератури зош №58

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
Учитель літератури
Учитель літератури
Учитель музики
Учитель музики
Подобный материал:
Бондарєва Н.О.,

учитель української мови та літератури ЗОШ №58,

спеціаліст І категорії


Інтегрований урок за п'єсою І.П.Котляревського "Наталка -Полтавка"

Мета: вчити порівнювати твори різних видів мистецтва, аналізувати, працювати над текстом самостійно, знаходити аналогії, виховувати почуття любові до свого народу і його традицій, поглибити знання з музики, здобуті у 8 класі про М. Лисенка.

Музичний супровід: опера "Наталка Полтавка" М. Лисенка, віночок українських народних пісень.

Тип уроку: інтегрований.

Обладнання: портрети І. Котляревського та М.Лисенка, стенд із ілюстраціями

до п'єси "Наталка Полтавка", книги, українські символи, магнітофон, таблиця.

Хід уроку

Звучить музика - віночок українських народних пісень: музика стихає і замовкає.

Слова вчителя літератури:

- Небагато знайдеться в світовій драматургії творів, що були б такі популярні в народі, як безсмертна наша "Наталка Полтавка" - одна з найкоштовніших перлин української класичної літератури.

- Чому І. Котляревський назвав "Наталку Полтавку" "малоросійською оперою"?

Учень: У п'єсі багато пісень. Іван Котляревський занумерував 19 пісень, проте їх 22.

Таблиця:

Пісні з "Наталки Полтавки".

1. "Віють вітри, віють буйні".

2. "От юних літ не знав я любові".

3. "Видно шляхи полтавськії"".

4. "Дід рудий, баба руда".

5. "Ой, під вишнею, під черешнею".

6. "Всякому городу нрав і права".

7. "Ой доля людськая - доля єсть сліпа".

8. "Ой мати, мати! Серце не вважає".

9. "Чи я тобі, дочко, не добра желаю".

10."Ей, Наталко".

11 ."Де згода в сімействі".


12."Чого ж вода каламутна?"

13."Гомін, гомін по діброві".

14."Сонце низенько, вечір близенько".

15."Вітер віє горою".

16."У сусіда хата біла".

17."Та йшов козак з Дону".

18."Що за того Петруся".

19."Підеш, Петре, до тієї, яку тепер любиш".

20."Ворскло, річна невеличка".

21."Ой, я дівчина Полтавка".

22."Начинаймо веселитись"


Учитель літератури: Які це пісні за жанровими особливостями?

Учень: За своїм змістом, мотивами і жанровими особливостями серед цих пісень є ліричні ("Віють вітри, віють буйні", "Сонце низенько, вечір близенько", "Чого вода каламутна"?), історичні ("Гомін, гомін по діброві"), бурлацькі ("Та йшов козак з Дону"), жартівливі ("Дід рудий, баба руда", "Ой, під вишнею, під черешнею"), сатиричні ("Всякому городу нрав і права"). Учитель літератури: Яка роль пісень у п'єсі?

Учень: Наприклад, жартівливо-гумористична пісня "Ой, під вишнею, під черешнею" дуже пасує до ситуації, що склалася: залицяння підстаркуватого пана возного до молодої, вродливої Наталки. Влучно і дотепно пісня висміює цього невдаху-залицяльника.

Звучить пісня "Ой, під вишнею, під черешнею"

Учень: А пісні "Віють вітри, віють буйні", "Видно шляхи полтавськії і славну Полтаву", "Ой, мати, мати" передають сум і тугу дівчини, розлученої з коханим.

Звучить пісня "Віють вітри, віють буйні"

Учитель літератури: Так, ці пісні не випадково введені в тканину п'єси. Вони є органічним елементом її композиції, кожна з них несе певне сюжетне навантаження, допомагає глибше розкрити образи твору, показати мрії, настрої і прагнення дійових осіб.

Учитель літератури: Цікаво, звідки взято ці пісні?

Учень: Як встановили дослідники, пісні в "Наталці Полтавці" щодо їх походження поділяються на 4 групи:

1. Написані самим Котляревським у дусі народних пісень, отже, його власні: "Віють вітри, віють буйні", "Ой, я дівчина Полтавка" та ін. (всього 9)

2. Котляревський обробив народні пісні, створивши таким чином нові варіанти: "Сонце низенько, вечір близенько", "Ворскло, річка невеличка" та ін.

3.Котляревський переробив літературні пісні 17-18 ст., наприклад, Г.С. Сковороди - "Всякому городу - нрав і права".

4. Майже без змін введено в п'єсу народні пісні: "Ой, під вишнею, під черешнею", "Гомін, гомін по діброві".

Учитель музики: Із своїми чарівними піснями "Наталка Полтавка" пішла по всій Україні. Популяризації п'єси в пізніші часи сприяла чудова музика композитора, який створив оперу на основі народних мелодій. Хто цей композитор? Що вам про нього відомо?

Учень: Це Микола Лисенко - основоположник української класичної музики, майбутній композитор народився на Полтавщині, як і Котляревський. Займатися музикою почав з 5-ти років. Заснував у Києві музично-драматичну школу, написав 11 опер, серед них: "Різдвяна ніч", "Утоплена", "Тарас Бульба", "Наталка Полтавка", "Енеїда", а також дитячі опери: "Коза-Дереза", "Пан Коцький", "Зима і Весна", музику до "Кобзаря" Т. Шевченка. Учитель музики: Ось послухайте уривок з опери М. Лисенка "Наталка Полтавка".

Який епізод постає у вашій уяві?

Учень: В уяві постає дівич-вечір у хаті Наталки після сватання возного. Дівчата співають сумні пісні. Наталка дала згоду на весілля, а возний присилає музик, які виконують запальний танок. Та Наталку це не втішає, вона не може забути Петра.

Учитель музики: На контрасті веселої музики та розпачливого крику Наталки композитору вдається передати глибокі переживання головної героїні. Геніальний український композитор багато років працював над оперою "Наталка Полтавка".

На крилах чарівних лисенковських мелодій полинула безсмертна "Наталка Полтавка" по селах і містах не лише нашої країни, а й далеко за її межами. "Наталка Полтавка" набула світової популярності. Цікаво, що вперше опера була поставлена на сцені Харківського оперного театру, який носить ім'я М.В.Лисенка.

І в наш час ця опера радує слухачів.

Учитель літератури: Який висновок можна зробити?

Висновок. Учень: Отже, і Котляревський - зачинатель нової української літератури та драматургії, і Лисенко - основоположник української класичної музики, зробили дуже багато для розвитку української культури у важкі часи наступу на українське слово. І за це ми їм вдячні.