Тема уроку: Здоров’я. Планування подальших дій І змін індивідуального способу життя

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
Вправа "Карусель".
Діти, а що означає бути здоровим?
Вправа 1.Міні-повідомлення «Що таке здоров’я?”
1.Перший промінчик "Режим дня".
Вправа «Режим дня»
Правила гігієни
Учитель: А як ви дотримуєтесь правил гігієни ми зараз перевіримо Вправа «Я та правила гігієни»
Лимон слива ківі малина смородина ожина
VIІ. Промінчик "Веселий настрій і здоров'я"
Найдієвіші ліки для фізичного здоров'я - бадьорий і веселий настрій духу
Гарний настрій + ? = здоров'я
Вправа « Моя модель здоров’я”
Вправа "Колективна рефлексія"
Вправа «Усміхнене сонечко»
1. Приклад режиму дня учня 8-го класу
3. Приклад режиму дня учня 8-го класу
Подобный материал:
ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №2 м.ХОРОСТКІВ


Курс за вибором Уроки для стійкого розвитку 8 клас


Тема уроку: Здоров’я. Планування подальших дій і змін індивідуального способу життя


Підготувала

Вчитель біології та хімії

Верес Ганна Степанівна


2011 рік


План-конспект уроку «Здоров’я. Планування подальших дій і змін індивідуального способу життя.»


Мета: формувати в учнів поняття про здоровий спосіб життя, сприяти активному усвідомленню необхідності берегти здоров'я; вдосконалити навички аналізу, вміння працювати в групах, оцінювати інформацію; виховувати почуття відповідальності за збереження здоров'я.

Обладнання: малюнок сонця,промінці, клейкі папірці, маркери, предметні малюнки, висловлювання про здоров’я, повітряні кульки.

Тип уроку: урок-тренінг


Хід уроку

Для проведення тренінгу з класу потрібно забрати зайві парти, стільці розставити по колу. Тема заняття записана на дошці.


Учитель. Доброго здоров'я, всі присутні, доброго вам дня. Саме так з давніх-давен наші предки віталися один з одним, бажаючи здоров’я і добра, бо здоров’я – це найбільший скарб для людини. Як ви вже зрозуміли, ми сьогодні продовжуємо вивчати тему «Здоров’я» . На уроці ми будемо працювати в екокомандах . Я сподіваюсь, що він для вас буде цікавим. Використовуватимемо різні вправи.

Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. І з цих промінчиків добра, що заіскрились на наших обличчях, ми і розпочнемо наш урок.

На дошці написана тема уроку «Здоров’я”, над якою ми працювали впродовж 3-х уроків, а сьогодні підведемо підсумок і запропонуємо індивідуальний план дій, спрямований на збереження свого здоров’я та людей, які нас оточують.

Та спочатку згадаємо правила роботи, яких ми будемо дотримуватись. Вони у нас є визначені. Ми їх дотримуємося на кожному уроці стійкого розвитку. Нагадую, правила не пронумеровані, вони є всі рівносильні відступати від жодного з них не потрібно:
  • Звертатися на ім’я
  • Один говорить, усі слухають
  • Активна участь у роботі
  • Обговорювати не людину, а проблему
  • Доброзичливе ставлення один до одного
  • Кожна думка має право на існування
  • Не повторювати те, що сказав інший
  • Принцип «Я»
  • Тут і тепер


Правила роботи ми згадали. А чого ви чекаєте від нашого уроку?( вчитель роздає хмаринки, на яких учні пишуть свої очікування, по черзі ідуть до дошки зачитують своє очікування і прикріплюють на сонечко)

Очікувані результати:
    • збагатитися новою інформацією;
    • розширити свій світогляд;
    • обмінятися знаннями із присутніми
    • навчитися робити висновки
    • аналізувати ситуації
    • працювати у екокомандах
    • вибрати правильний спосіб життя
    • розповісти про досягнення і проблеми, пов’язані з досліджуваною темою
    • висловлюватися про рівень особистих досягнень
    • правило піднятої руки



Вправа "Знайомство".

Я пропоную кожному із вас назвати своє ім’я і на одну із літер вашого імені сказати слово, яке позитивно характеризує вас . Почну із себе «Я Ганна – наполеглива»…..

Вправа "Карусель". Відповіді по колу

Учитель: отже, якщо ми здорові - тоді ми й веселі, наполегливі, добрі….А якщо людина хвора, то їй не милий цілий світ

Діти, а що означає бути здоровим?

Вправа "Коло ідей"

Кожна група обговорює питання й по колу висловлює свої думки, ідеї.

Бути здоровим - значить бути веселим, життєрадісним, з надією зустрічати новий день, відчувати себе по-справжньому щасливим.

.

Вправа 1.Міні-повідомлення «Що таке здоров’я?”(написане на плакаті»)
  • Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального добробуту, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад.(ВООЗ,1976р.)
  • Здоров'я - це спосіб життя людини.
  • Здоров’я –це стан живого організму, при якому організм у цілому і всі органи здатні виконувати свої життєві функції.


Вчитель З кожним роком все більше людей обирає здоровий спосіб життя, спрямовує свої зусилля на збереження і зміцнення свого здоровя. Адже здоровя – той чарівний ключик, який відчиняє двері до можливостей прагнути і досягати, мріяти і здійснювати, розвивати себе, встановлювати орієнтири майбутнього, насолоджуватися життям

Народна мудрість говорить, що здоров'я прибуває краплинами, а зникає пудами. Ці краплини здоров'я прибувають завдяки використанню цілого ряду умов. І сьогодні ми складемо індивідуальний план дій щодо збереження здоровя і доведемо, що дотримуючись цього плану кожен із нас зможе бути здоровим. А зробимо ми це за допомогою сонечка, якого ви бачите на дошці. Ми зберемо промінці, для нашого сонечка, щоб воно було радісним, усміхненим, веселим, здоровим.

То ж хай девізом нашого заняття будуть слова:

«Щоб міцне здоров'я мати, треба промінці зібрати».


Я роздаю вам (лідери команд підходять) промінці, на яких ви , обговоривши в екокомандах, пишете умови ,ваші кроки, щодо збереження здоров’я. І одночасно представляєте їх.


1.Перший промінчик "Режим дня".

Учні. Для того, щоб людина була завжди охайною, все встигала зробити, не спізнювалася на заняття, на роботу, вона повинна дотримуватися режиму дня.

І .Режим дня - це раціональний розподіл часу на всі види діяльності і відпочинку протягом доби. А потрібний він для того, щоб менше втомлюватися, щоб все встигати. Режим дня привчає до порядку.


Вправа «Режим дня» (додаток 1)

Вчитель: Молодці! Сонечко має перший промінчик.


ІІ. Другий промінчик " Активний відпочинок. Спорт».

До найважливіших факторів формування здорового способу життя належать:

- активний відпочинок на природі – риболовля, туризм, плавання;

- фізична активність: заняття спортом (кінний спорт або просто катання на конях для задоволення, велоспорт, гімнастика футбол, танці, волейбол, баскетбол, хокей,фігурне катання, боротьба, бокс

- І загартування організму .

Загартування – це вироблення пристосування організму до зміни температури.

Способи загартування:
  • Водою( обливання, обтирання, душ)
  • Повітрям ( повітряні ванни-Приймають через 1-2 год після їжі при температурі не менше 20 градусів від 15 хв до 3 годин; Сон при вікритих вікнах
  • Сонцем(сонячні ванни -Приймають між 8 та 11 годинами дня від 5 хв до 50 хв.
  • Комплексне загартування ( поєднаннявищезгаданих способів загартування)


Вправа «Гіподинамія»(обговорення проблемної ситуації у малому колі)

Проблема:Гіподинамія.

Питання, які обговорюються:
  1. Що таке гіподинамія?
  2. До чого призводить дане захворювання?
  3. Як діяти, щоб запобігти захворюванню?


ІІІ. Третій промінчик "Чистота - запорука здоров'я". Чистота повинна бути не тільки у приміщенні. Кожен із нас повинен тримати у чистоті себе і дотримуватись таких правил гігієни:

. Правила гігієни:

- Кожний ранок умивайся, мий вуха та шию.

- Чисть зуби вранці і ввечері.

- Мий руки перед їжею, після будь-якого забруднення.

- Коротко обстригай нігті.

- Носи в школу гребінець і носову хустинку.

- Ретельно мий овочі та фрукти.


Якщо будете дотримуватися цих правил, то будете здоровими.

Учитель: А як ви дотримуєтесь правил гігієни ми зараз перевіримо

Вправа «Я та правила гігієни» (додаток2)(вчитель зачитує твердження, а учні за допомогою зелених і червоних кружечків відповідають «так або ні»


ІV .Четвертий промінчик "Їжа - джерело росту і здоров'я".

Правильне харчування має велике значення в житті людини. Отримані організмом з їжі поживні речовини дають можливість людині рости, жити, гратися, вчитися і працювати.

Одна частина продуктів - джерело енергії, необхідної для роботи організму людини. Інша частина є будівельним матеріалом для органів, які ростуть. (Білки– будівельні матеріали, жири – тепло, вуглеводи –робота м’язів).

Крім того в продуктах харчування знаходяться вітаміни, необхідні організму для нормального розвитку. Вітаміни – корисні для людини. Слово “вітаміни” походить від латинського слова “віта” – що означає життя.


Вправа «Обери корисне» (завдання у конвертах)

Учні вибирають фрукти і мотивують, чому саме цей фрукт вони вибрали.


ЛИМОН СЛИВА КІВІ МАЛИНА СМОРОДИНА ОЖИНА

ВИШНЯ ЯБЛУКО ГРУША АНАНАС ВИНОГРАД АҐРУС АВОКАДО МАНГО ПЕРСИКИ БАНАН


V . П’ятий промінчик "Здоров'я пішохода".

Безпека дорожнього руху – це життя!

Культуру поведінки на дорозі, необхідно прищеплювати з самого дитинства. Лише в такий спосіб можливо досягти позитивних змін у поведінці учасників дорожнього руху.


Правила пішоходів:
  • Пішоходи повинні рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку.
  • У місцях, де рух регулюється, пішоходи повинні керуватися сигналами регулювальника або світлофора.


Учитель. А чи знаєте ви правила дорожнього руху і дотримуєтесь їх ми зараз перевіримо?

Виконаємо «Тестові завдання».(Додаток3)


VІ. Промінчик "Корисні і шкідливі звички.»
  • Звичка – це спосіб поводитися, не замислюючись, що, як і чому ти робиш:

- Корисні

- Шкідливі

- Нейтральні

Корисні звички – поліпшують здоров’я
  • Робити зарядку
  • Чистити зуби
  • Активно відпочивати
  • Правильно харчуватися

Вчитель. Недарма народна мудрість говорить: "Сонце, повітря та вода - наші найкращі друзі!". Пам'ятайте завжди про це.

Шкідливі звички – загрожують здоров’ю
  • Куріння
  • Паління
  • Наркоманія
  • Токсикоманія
  • Алкоголь

То що ми скажемо шкідливим звичкам? НІ

Нейтральні звички – не впливають на здоров’я
  • Порядок одягання
  • Читати книги
  • Тримати ручку
  • Робити бутерброд
  • Зачісувати волосся


Вправа "Займи особисту позицію"

- "Згоден" - пробувати наркотики заборонено; алкогольні напої отруйні для організму; слід заборонити продаж тютюнових виробів.

- "Не згоден" - пробувати наркотики дозволено всім; алкогольні напої слід уживати дорослим людям; продаж тютюнових виробів слід збільшити.


Учні вибирають власну позицію.

Прошу "проголосувати за допомогою оплесків", хто згідний з твердженням –плескає у долоні, якщо не згідний – тишина.


VIІ. Промінчик "Веселий настрій і здоров'я"

Гарний настрій – це ознака здоров’я. І навпаки: смуток, журба, хвилювання, поганий настрій погано впливають на здоров’я людини. Дослідження доводять, що чим частіше ми сміємося, тим щасливішими себе відчуваємо! Сміх – нормалізує тиск, знімає біль, діє на шкіру, як гарний масаж. А 5 хвилин здорового сміху заміняють 40 хвилин розслабленого відпочинку.

Найдієвіші ліки для фізичного здоров'я - бадьорий і веселий настрій духу.

( Крістофер Якоб Бострем-шведський філософ ідеаліст)


Вправа «Веселий приклад.»

ГАРНИЙ НАСТРІЙ + ? = ЗДОРОВ'Я

Який другий доданок ви б поставили на місце знака питання?

Зобразіть це на листку паперу (кожна екокоманда)


VІІІ. Восьмий промінчик "Навколишнє природне середовище і здоров'я"

Оскільки людина - це частина природи, то здоров'я людини, зокрема і наше, залежить від здоров'я природи.Тому кожен із нас повинен задуматись над тим, що ми сьогодні робимо для того, щоб зберегти красу на Землі і не забруднювати нашу планету.

А краса – це чисті водойми, не засмічені луги, свіже повітря.


Учитель. Молодці. Ми знайшли з вами всі промінчики. Тепер наше сонечко тепле, ласкаве, веселе. А щоб воно таким було завжди, потрібно дотримуватись такого плану дій, який ми запропонували сьогодні.

Пам'ятайте:

Здоров'я - найбільше багатство!

Зруйнувати його легко, але відновити дуже важко.

Вправа « Моя модель здоров’я”

Психолог Паже порівнював людське життя з квіткою. «Спочатку брунька, потім пуп’янок, квітка й , нарешті, плід.

Я хочу порівняти ваше здоровя з прекрасною квіткою. Я роздаю вам аркуші, на яких намальовані різні квіти, а ви напишіть на них слова, які асоціюються у вас з словом здоровя (радість, хороший настрій, стабільність, гармонія, бадьорість, спокій…)

Після того, як робота закінчена, я пропоную розірвати аркуш, а потім склеїти його назад.

Як, важко це зробити?

А відновити своє здоровя після того як йому була нанесена шкода.

Учні діляться враженнями про те, що вони переживали під час цієї вправи, роблять висновки.

Отже, все в наших руках.

Вправа "Колективна рефлексія"

Чи досягли ви очікуваних результатів?

Вислуховуються відповіді учнів.

А що ви побажаєте один одному і нашим гостям?

Вправа «Усміхнене сонечко»

На малюнку з’явилося усміхнене сонечко. Щоб сонячно і радісно стало у кожного в душі, давайте візьмемо кожен на повітряній кульці напишемо маркером позитивні слова чи побажання бути здоровим, намалюйте радісне личко. Потім кульки з’єднуємо і стають вони однією великою кулею, символом здоров’я.

Учитель. Сьогодні ми з вами багато чого пригадали, дещо дізналися нове, над чимось задумалися. Думаю, наш урок не пройшов марно.

Здоров'я - це багатство,

Яке Господь нам дав,

І треба, щоб з дитинства

Його ти цінував.

Здоров'я не придбаєш

За гроші, пам'ятай.

Його від Бога маєш,

Про це не забувай.

Вчитель роздає пам’ятки учням і присутнім на занятті гостям.

Ростіть здоровими, діти, щоб раділи ви світові, а світ радів вам!

Я вам всім зичу щастя, здоров'я, добра!

Інтерактивне домашнє завдання

Своїми вчинками, поведінкою довести, що сьогоднішній урок пройшов недаремно.

Здійснити вимірювання за домашнім аудитом «Рослини». Короткі рекомендації щодо його виконання.

Додаток 1

Який режим дня обереш ти?

1. Приклад режиму дня учня 8-го класу:
  • 7.00 Підйом
  • 7.00-7.10 Заправка ліжка, вмивання
  • 7.10-7.20 Зарядка
  • 7.20-7.45 Сніданок
  • 7.45-8.00 Готуємось до школи
  • 8.00-8.20 Дорога до школи
  • 8.30-14.10 Навчання
  • 14.15-14.30 Дорога додому.
  • 14.30-15.00 Обід
  • 15.00-17.00 Вільний час, відвідання гуртків
  • 17.00-19.00 Домашнє завдання
  • 18.30-19.30 Допомога по господарству
  • 19.30-20.00 Вечеря
  • 20.00-22.00 Вільний час
  • 22.00 Сон



  1. Приклад режиму дня учня 8-го класу:

8.00 Підйом

8.00 – 8.15 Сніданок

8.20 -8.30 Дорога до школи

8.30-14.10 Навчання

14.15-14.30 Дорога додому.

14.30 -17.00 Вільний час.

17.00-19.00 Домашнє завдання

18.30-19.30 Допомога по господарству

19.30-20.00 Вечеря

20.00-22.00 Вільний час

22.00 Сон


3. Приклад режиму дня учня 8-го класу:
  • 8.15 Підйом
  • 8.15-8.20 Одягання
  • 8.20-8.30 Дорога до школи
  • 8.30-14.10 Навчання
  • 14.15-14.30 Дорога додому.
  • 14.30-15.00 Обід
  • 15.00-17.00 Вільний час.
  • 17.00-19.30 Допомога по господарству
  • 19.30-20.00 Вечеря
  • 20.00-22.00 Вільний час
  • 00.00 Сон



Додаток 2


Чистота – запорука здоров’я

  • Перед їжею я мию руки.
  • Вранці я не вмиваюся.
  • Мої черевики чистить мама.
  • Носову хустинку носити не обов’язково.
  • Вранці швидко прибираю ліжко.
  • Завжди сам обгортаю підручники.
  • Постійно відриваю гудзики.
  • Завжди забуваю причесатися.
  • Мої речі завжди складені.
  • Я чищу зуби вранці і ввечері.



Додаток 3


Тест « ЧИ ЗНАЮ Я ПРАВИЛА ДО РОЖНЬОГО РУХУ?»

1. Як потрібно обходити автобус?

а) позаду;

б) попереду;

в) як завгодно.


2. Чому дорожні знаки фарбують у яскраві кольори?

а) щоб було далеко видно;

б) щоб було гарно на дорогах;

в) всім подобаються яскраві кольори.


3. Чи можна переходити вулицю, якщо на світлофорі горить зелене світло, а регулювальник забороняє рух?

а) так;

б) ні;

в) за бажанням пішохода.


4. Ти з друзями хочеш пограти у м'яча:

а) гратимете на дорозі, коли не їздять машини;

б) підете грати на стадіон;

в) де завгодно.