Укладач: Любов Панасівна

Вид материалаДокументы

Содержание


Урок русского языка по теме «обобщающий урок по теме «лексика»
Тип урока
2. Работа на компьютере
1. Учитель читает стихотворения-каламбуры Я.Козловского
2. Найти омонимы-отгадки
3. Игра “Синонимы”
Задания на компьютере
Выставление оценок.
Словарный диктант
Лексический разбор выполняется по такому плану
Урок мировой литературы по теме «співвідношення світів людини і природи в хокку поета (художній світ мацуо басьо)»
Хоку. Що приховано серед рядків…
Що ви знаєте про цю гору?
Розквітла сакура.
Чому поезію Японії називають гномічною?
Де живуть гноми?
Чи знаєте ви щось про нього? Не знаєте? Тоді почитаймо його вірші.
Яку плівку оберемо
Де відбувається подія, відображена в хоку?
Чому немає дерева? Уявімо, що поет сказав: "На гілку дерева..." Що змінилося б?
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4

ІІ. ПРАКТИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ КОМПЬЮТЕРНЫХ ТЕХНОЛОГИЙ НА УРОКАХ РУССКОГО ЯЗЫКА И МИРОВОЙ ЛИТЕРАТУРЫ

  1. УРОК РУССКОГО ЯЗЫКА ПО ТЕМЕ «ОБОБЩАЮЩИЙ УРОК ПО ТЕМЕ «ЛЕКСИКА»


Цель: повторить основные сведения по лексике; научить отличать омонимы от многозначных слов; показать цель использования синонимов, антонимов в художественном тексте.

Тип урока: урок-игра.


Ход урока


І. Проверка домашнего задания

1. Работа по карточке

Карточка № 1

Волнистой линией подчеркни слова, употребляемые в переносном значении.

Отговорила роща золотая

Березовым, веселым языком,

И журавли, печально пролетая,

Уж не жалеют больше ни о ком.

(С.Есенин)

Карточка № 2

Напиши несколько предложений со словом Земля в различных его значениях.

Карточка № 3

Одной линией подчеркни однозначные слова, двумя - многозначные.

Дробь, вал, суффикс, рельсы, движение, операция.

Карточка № 4

Выпиши синонимы.

“Бураны, вьюги и метели -

Как много с ними канители,

Как много шума, толкотни,

Как надоели мне они!” -

Так проворчал мороз угрюмый,

И речку лед сковал без шума,

Деревья скрыла седина,

И наступила тишина.

(В.Берестов)

Карточка № 5

К каждому слову отыщи пару (антоним).

Друг, развязать, длинный, сладкий, убавить, ложь, прибавить, недруг, завязать, короткий, правда, горький.

2. Работа на компьютере (теоретико-практическое задание - см. Приложение).

3. Беседа по вопросам:

- Что такое лексическое значение слова?

- Какие слова мы называем однозначными и многозначными?

- Как мы называем словарный состав русского языка? А словарный запас отдельного человека?

- Какой раздел науки о языке изучает словарный состав русского языка?

- Чем отличаются антонимы от синонимов?

- О каких словах говорится в стихотворении Я.Козловского? Дайте определение.


Мы слова из русской речи,

Из родного языка.

Одинаково нас пишут,

Одинаково нас слышат.

Но важна не только внешность,

Потому не торопись.

Не всегда нужна поспешность,

Ты до смысла доберись.

Наподобие начинки,

Смысл запрятан в серединке.

Схожим лицам вопреки

Мы по смыслу далеки.


ІІ. Тренировочные упражнения в игровой форме

1. Учитель читает стихотворения-каламбуры Я.Козловского. Задает вопрос:

- Для чего в них используются слова-омонимы? (Для создания комического эффекта)

На виду честного люда

Трусит с горки съехать Люда,

А у Сани, а у Сани

С горки мчатся сами сани.


Молоко покрыла пеночка

Варится в котле овсянка,

За окном щебечет пеночка,

Подпевает ей овсянка.


2. Найти омонимы-отгадки

Я от солнца, от огня,

Яркий луч несет меня,

Но бывает смысл иной:

Весь огромный шар земной. (свет - свет)


Я - все то, что есть на свете,

Все народы на планете;

Мой омоним - враг войны,

Друг труда и тишины. (мир - мир)


Она и стойкость, и терпенье,

Из книги выписка, цитата,

При этом также отношение

Имеет к фотоаппарату. (выдержка - выдержка).


3. Игра “Синонимы”

Учитель называет слова, на которые учащиеся должны ответить синонимами (сначала устно, а затем записать). Например: дом - здание, жара - зной. Выигрывает тот, кто допустил наименьшее количество ошибок и подобрал наибольшее количество синонимов.

Слова для игры: актер, дети, враг, лес, дорога, работа, спор, ум, учитель, фантазия.

Возможные ответы: артист, комедиант, лицедей; ребята, детвора, малыши; противник, неприятель, недруг, недоброжелатель; бор, дубрава; путь; труд, дело, занятие, служба; прения, полемика, дискуссия, диспут, дебаты; мудрость, разум, рассудок, интеллект; преподаватель, педагог, наставник; воображение, вымысел, мечта.


ІІІ. Словарно-орфографическая работа

Как называют такие пары слов:

Веселье - грусть. День - ночью. Храбрость - трусость. Жизнь - смерть. Богатство - бедность.

Какие слова мы называем антонимами?

Задания на компьютере (словарный и орфографический диктанты - см. Приложение)

- Отгадать загадки:

1) Я антоним к слову зной, я в реке, в тени густой, и в бутылке лимонада, а зовут меня ... (прохлада)

2) Я антоним шума, стука, без меня вам ночью мука. Я для отдыха, для сна, да и в школе я нужна. Называюсь ... (тишина)

- Послушав шуточное стихотворение Г.Сапгира “Яблоко”, выпишите из него антонимы.

У прохожих на виду

Висело яблоко в саду.

Ну, кому какое дело?

Просто

Яблоко

висело.

Только Конь сказал,

Что низко,

А мышонок - Высоко.

Воробей сказал,

Что близко.

А Улитка - далеко.

А теленок - озабочен,

Тем, что яблоко мало.

А цыпленок - тем, Что очень

Велико и тяжело.

А котенку все равно:

- Кислое? - зачем оно?

- Что вы, -

Шепчет Червячок. -

Сладкий у него бочок.

- Творческий диктант.

Закончите пословицу, учитывая, что во второй ее части должен быть антоним к одному из слов первой части.

Лучше горькая правда, чем (красивая ложь).

Маленькое дело лучше (большого безделья).

Легко сказать, да (трудно доказать).

Ученье - свет, а (неученье - тьма).

Знай больше, а (говори меньше).

- Лексический разбор слов на компьютере (см. Приложение)

Подведение итогов

- Что вы изучили в разделе “Лексика”?

- Для чего используют синонимы, антонимы в художественных текстах?


Выставление оценок.


Приложение

Примеры компьютерных заданий

Теоретико-практическое задание

1. Укажите многозначное слово

айсберг

планер

пурга

дополнение

2. Укажите однозначное слово

гребень

шляпа

жюри

число

3. В каком словосочетании выделенное слово имеет переносное значение?

голубое небо

железное здоровье

ледяная глыба

золотое кольцо

(Эта работа включает 10 вопросов)


Словарный диктант

Вставьте пропущенные буквы (Ат...лье, м...дель, алф...вит и т.д.)


Орфографический диктант

Вставьте пропущенные буквы (Красно... (солнышко); свеж...й (хлеб); л...дяная (глыба); впеч...тления; чуде...ный; свеж..е (молоко) и др.).


Лексический разбор выполняется по такому плану:

1) лексическое значение;

2) однозначные и многозначные слова;

3) прямое и переносное значение;

4) омонимы;

5) синонимы;

6) антонимы.

  1. УРОК МИРОВОЙ ЛИТЕРАТУРЫ ПО ТЕМЕ «СПІВВІДНОШЕННЯ СВІТІВ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ В ХОККУ ПОЕТА (ХУДОЖНІЙ СВІТ МАЦУО БАСЬО)»


«Мандрівник» - це слово стане іменем моїм.

Хоку. Що приховано серед рядків…

Мета: Розкрити поняття "хоку", визначити його жанрові особливості; сформувати уявлення школярів про художній світ Мацуо Басьо; розкрити сутність художнього паралелізму як основного прийому створення хоку; розвивати асоціативне мислення учнів, навички усного мовлення та виразного читання; ознайомити їх з культурою та традиціями Японії.

Обладнання: підручник «Зарубіжна література» для 5 кл. Ю.І.Ковбасенко., Л.В.Ковбасенко; мультимедійний проектор; таблички для побудови схем.


Зміст уроку


І. Мотивація теми.

Слово вчителя. Чи любите ви грати? Сьогодні я пропоную вам пограти у японців. Якою, на вашу думку, буде наша гра? Так, і веселою, і серйозною. Граючи, ми ознайомимося з країною, яка першою зустрічає сонце; доторкнемося до традицій японського народу; спробуємо зазирнути у таємниці дивної гномічної поезії Мацуо Басьо; дізнаємося, у чому секрет цього поетичного дива і чому нам, європейцям, воно цікаве; дослідимо, як велике ховається у малому.



Отож знайомимося з дивовижною країною — Японією. Зійшло сонце. Ось височіє Фудзіяма.


Що ви знаєте про цю гору? (Найвища вершина Японії, гора, на якій живуть боги). А ось розквітла сакура. Японці надзвичайно люблять її.

Навіть воїн

Схилився в поклоні —

Розквітла сакура.

А що ви знаєте про Японію? Але умова говорити не більше двох речень.


II. Робота над особливостями хоку.

Я
Японська гномічна поезія


Будова хоку




Художній прийом створення




Шлях до розуміння

асоціації
понці мають свої незвичайні, самобутні вірші. З одним з них ви ознайомилися. А тепер погляньте на таблицю.




  • Чому поезію Японії називають гномічною?
  • Від якого слова, на вашу думку, походить ця назва?

(Від слова "гном". Так називають невеликі вірші).

Де живуть гноми?

(Під землею. Тому вірші мають прихований зміст).

Як ви розумієте слово "асоціація"?

Висновки. Японські вірші, вони називаються хоку, невеликі за обсягом — містять всього три рядки. В кожному з них — певна кількість складів: 5 — 7 — 5. Вірші мають глибокий підтекст. Щоб їх зрозуміти, потрібно включити уяву. У хоку паралельно відображаються стан природи, думки та почуття людини. Улюблений поет японців — Мацуо Басьо.

Чи знаєте ви щось про нього? Не знаєте? Тоді почитаймо його вірші.


■ Аналіз хоку "На всохлу гілку...".

Японські вірші незвичайні. Тому й аналізувати їх не можна так, як звичні нам поезії. Насамперед їх треба відчути і намалювати в уяві картину, яку зображає поет. Тож заплющуйте очі та фантазуйте.


• Читання учителем хоку.

На всохлу гілку

Сів ночувати крук.

Глибока осінь.

  • Яке враження справив на вас цей вірш ?
  • Про що він?
  • Цей вірш-хоку Мацуо Басьо писав кілька років. І щоб глибше зрозуміти поета і його творіння, пропоную вам... створити відеокліп. Адже японці люблять поєднувати поезію, музику і живопис.
  • Яку плівку оберемо кольорову чи чорно-білу? Чому?

(Чорно-біла плівка відповідає настрою, кольоровій гамі поезії. А також свідчить про те, що вірш написано давно).

Якою буде музика до кліпу?


• Спостереження за простором у вірші.

Де відбувається подія, відображена в хоку?
  • Яким буде наш перший кадр? (У центрі крупним планом гілка).
  • Якою зобразимо гілку?

Чи покажемо дерево? Не покажемо? Чому?

(Дерева немає у тексті. Тому його поява у кадрі невиправдана).

Чому немає дерева? Уявімо, що поет сказав: "На гілку дерева..." Що змінилося б?

(Відсутність дерева посилює атмосферу самотності).

Чому серед усіх птахів поет обрав саме крука?

(Крук — символ старості, близької смерті. А також мудрості).

Чи міг би крук сісти на іншу гілку - не всохлу?

Чи можемо сказати, що у крука та гілки є щось подібне?

(Так, вони самотні. Крук прилетів один. Гілка відірвана від дерева).


• Спостереження за часом у хоку.
  • Коли відбувається подія, відображена в хоку?
  • Як можна зобразити вечір?

Як при цьому рухається камера?

(Показує небо — загальний план).
  • Яким змалюємо небо? Чи будуть на ньому місяць і зірки?
  • Чому їх не зобразив поет?

(У кадрі не може бути світил. Небо сіре, похмуре. Таким чином посилюється відчуття смутку).
  • Де може рости дерево, на гілку якого сів крук?
  • Зважаючи на настрій хоку, воно росте у лісі чи в полі?
  • Доберіть епітет, який характеризує одночасно крука, гілку і дерево.

(Самотній).


• Усне малювання образу ліричного героя хоку.

Чиїми очима ми бачимо і крука, і гілку?
  • Як оповідач опинився біля цього дерева?

(Можливо, він мандрівник, який ішов полем).
  • Який настрій у оповідача?
  • Яка у нього зовнішність?
  • Він старий чи молодий?
  • Чим зацікавив крук оповідача?
  • Якою людиною є оповідач?
  • Хіба у хоку зображена людина? То як же ми змогли схарактеризувати оповідача?
  • Про кого Мацуо Басьо написав свій вірш?
  • Яку хоку змінився простір?
  • Навіщо поет цей простір розширив?

Тепер я покажу вам два кола: велике і маленьке. На зворотному боці одного написано "світ", на іншому — "людина".

Яке коло символізує світ, а яке людину?

(Більше коло — світ, менше — людина).

Ці кола потрібно з'єднати стрілкою. Яким буде її напрям?

(Від світу до людини).

Висновок. На думку Мацуо Басьо, спостерігаючи світ, можна глибше зрозуміти людину.


■ Читання та аналіз хоку "Старий ставок!..".

Старий ставок!

Жабка стрибне —

Сплеск пролунає.

  • Яке враження справляє хоку?
  • Який настрій створює?

(Одночасно сумний і веселий).
  • Який образ навіює сум?

(Образ ставка).
  • А чому хоку викликає посмішку?

(Веселить жабка).


• Робота над образом ставка.
  • Чому біля ставка сумно?
  • Який вигляд він має?
  • Які кольори переважають?
  • Що, окрім води, можна зобразити?
  • Яким ми намалюємо берег?
  • Які рослини можуть бути на нашій картині?

(Очерет).
  • Чи намалюємо квіти?

(Ні, вони не відповідають настрою початку хоку. Ставок старий і сумний, а квіти — символ радості, юності).

Які звуки чуються біля ставка на початку хоку?

(їх немає. Вони з'являться пізніше).


• Робота над образом жабки.
  • Якою ви уявили жабку?
  • Навіщо вона потрібна у вірші?
  • Що змінилося у світі з її появою?

(Сплеск — звук. Пішли кола по воді — рух).
  • Яким став світ?

(Рухливішим, живішим, веселішим).
  • Як довго ми бачимо ставок і жабку?

(Ставок був, є і буде. А жабка є і буде ще деякий час).
  • Чий час закінчений, а чий нескінченний?
  • Як називається час, який не закінчується?

(Вічність).

Хто чи що важливіший у хоку? Який знак (<, >, =) можна використати для позначення важливості ставка і жабки у хоку ?


• Складання порівняльної таблиці.


Ставок




Жабка

Старий

 Був 

Молода

Сумний

 Є 

Весела

Великий

 Буде 

Маленька

ВІЧНІСТЬ

=

МИТЬ

Чому, з точки зору Мацуо Басьо, ставок і жабка рівноцінні?

(Світ гармонійний. У ньому однаково важливі мить і вічність, велике і мале. І навіть невеличка жабка може змінити великий світ хоча б на мить).

Мацуо Басьо спочатку написав другий і третій рядки хоку. Але довго не міг дібрати слова першого. Навіть звернувся за допомогою до учнів. Ті запропонували свій варіант.

Жовті троянди.

Жабка стрибне —

Сплеск пролунає.

  • Чому саме такі слова дібрали учні?

(Троянди гарні).
  • Чому ці слова не задовольнили Мацуо Басьо?

(Порушена логіка — незрозуміло, куди стрибає жабка).

У кого більше спільного: у квітів і жабки чи у квітів і ставка?

(У квітів і жабки — вони маленькі, веселі, живуть недовго. Таким чином, зникає вічність. Залишається тільки мить).


Висновок. Як бачимо, у хоку велике приховане у малому, безмежне — в обмеженому. Зображаючи природу, поет передає почуття людини. Глибокий підтекст дає можливість побачити великі таємниці великого світу, спостерігати, як змінюються час і простір.


Знайомство з Мацуо Басьо як особистістю.


На початку уроку було зрозуміло, що ви нічого не знаєте про цього поета. Яким уявляєте його тепер?

(Людиною спостережливою, мудрою, мав учнів, любив природу, багато мандрував).

Звідки ви отримали ці знання? Адже я навмисно вам нічого не розповіла про нього?

(Найповніше розкривають світ поета його вірші).
  • Поясніть значення слова "псевдонім".
  • Навіщо митці беруть псевдоніми?
  • Японський поет мав декілька псевдонімів. Найвідоміші з них Тосей ("Квітка персика") і Мацуо Басьо ("Бананова хижка"). Чому обидва його мистецькі імені пов'язані з природою?

III. Дослідження секретів поетичної мови хоку.










Секрет 1.

Як ви знаєте, японці на письмі використовують не літери, а ієрогліфи. Розгляньте подані тексти і скажіть, чим незвичне їхнє написання.

(На одному тексті ієрогліфи написані зліва направо, а на другому — зверху вниз).

Чим, на вашу думку, це пояснюється?

(Зліва направо розташовують ієрогліфи, коли пишуть прозу, а зверху вниз — коли передають поетичні рядки. Японці вважають, що при звичайному для нас письмі ієрогліфи просто несуть певну інформацію, при вертикальному написанні кожен знак створює певний образ).


Секрет 2.

Як і слова української мови, ієрогліфи багатозначні. Одним ієрогліфом можна позначити декілька слів. Наприклад, слово "школа" викликає асоціацію з дітьми. Спробуємо за асоціаціями визначити друге значення ієрогліфів.

Весна (Ієрогліф) Квіти

Літо (Ієрогліф) Птахи

Осінь (Ієрогліф) Вітер

Зима (Ієрогліф) Місяць

Такі слова називаються "сезонними", у японців вони асоціюються з певними порами року.


IV. Узагальнення.

  1. Бесіда з учнями



  • Згадаймо, які особливості мають незвичайні вірші хоку?
  • Чим ці вірші вас зацікавили?
  • То важко чи легко писати хоку?



  1. Виконання тестів на комп’ютері


1. Яким поетичним порівнянням часто користувався поет, говорячи про Японію?
  • Країна сонця, що сходить
  • Країна темряви


2. Які незвичайні для європейців свята існують у Японії?
  • Ханамі – свято споглядання квітучої сакури;; цукімі – свято споглядання місяця тощо.
  • Новий рік


3. Література і культура якої країни мали надзвичайний вплив на розвиток Японії?
  • Китаю.
  • США.


4. Що у перекладі означає літературний псевдонім "Басьо"?
  • Бананова хижка.
  • Сакура


5. Що символізує у мистецтві Японії вираз «Бананова хижка»?
  • Нестійкість, зміни, ріку часу.
  • Сон


6. Яку релігію все життя сповідав Мацуо Басьо?
  • Буддизм, дзен-буддизм.
  • Іслам


7. Звідки Мацуо Басьо брав натхнення для створення Хоку?
  • З життя, з довгих подорожей.
  • З книг.


8. Які три принципи Хоку сформулював Мацуо Басьо?
  • Лаконічність, асоціативність, глибина проникнення у те, що є неназваним.
  • Не бачу, не чую, не знаю.


9. Яка головна тема Хоку Мацуо Басьо?
  • Тема природи та людини.
  • Тема боротьби.


10. Як у XIX столітті імператорським указом було канонізовано Мацуо Басьо?
  • «Божество лікаючих звуків».
  • Не було такого.


11. Крім Хоку які ще існують жанри японської поезії?
  • Танка, агеку.
  • Романтизм


12. У чому заклечається новаторство поезії Мацуо Басьо?
  • Басьо розбив Хоку на дві частини, тобто ввів у вірх паузу.
  • Змінив наголоси


V.Домашнє завдання.
  • Яке завдання ви хотіли б виконати дома?

(Поряд з очікуваним: "Ніяке!" були й інші варіанти, творчого характеру).


Домашнє завдання для всіх.
  1. Зверніться до сторінок 196 та 198 підручника. Докладніше дізнаєтеся про походження та особливості хоку.


Творче завдання (за бажанням).
  1. Скласти хоку.
  2. Намалювати ілюстрацію до хоку, яке сподобалося, враховуючи кольорову гаму вірша.

ВЫВОДЫ


Применение перспективных технологий в учебно-воспитательном процессе школы возможно и необходимо, оно способствует повышению интереса к учебе, её эффективности, развивает ребенка всесторонне. Компьютерные технологии вовлекают детей в развивающую деятельность, формируют культурно значимые знания и умения, позволяют ставить перед ребенком и помогать ему решать познавательные и творческие задачи с опорой на наглядность.

Сегодня компьютерные технологии можно считать тем новым способом передачи знаний, который отвечает качественно новому содержанию учебы и развития ребенка. Этот способ позволяет ребенку с интересом учиться, находить источники информации, воспитывает самостоятельность и ответственность при получении новых знаний, развивает дисциплину интеллектуальной деятельности.

В рамках данного исследования невозможно полностью проанализировать возможности работы с использованием компьютерных технологий при изучении русского языка и литературы в школе, но можно отметить, что компьютер настолько прочно вошел в систему координат современного мира, что было бы глупо отказываться от возможностей, им предлагаемых для повышения уровня эффективности работы практикующего учителя.

Использование информационных технологий помогает разубедить учащихся в том, что скучнее и обыденнее урока русского языка нет ничего на свете. Итак, на сегодняшний день ясно: возможности использования компьютеров на уроках необычайно широки. В память умной машины можно заложить любые схемы, условные обозначения, таблицы, правила и при необходимости вывести на экран дисплея в качестве справочного материала. Тем не менее, приглашая на урок компьютер, учитель должен помнить: машина может стать надежным помощником, но никогда не заменит самого учителя.

БИБЛИОГРАФИЯ

  1. «Intel Навчання для майбутнього», Видавнича група BHV, Київ, 2004.
  2. ссылка скрыта
  3. ссылка скрыта
  4. ссылка скрыта
  5. ссылка скрыта
  6. Алейникова О.А., Волох А.С. Авторские мультимедийные учебно-методические пособия в образовании // Образование в современной школе. – 2002. - № 4. – С.61-63.
  7. Анисимова Н.с., Сидоркина И.Г. Психолого-педагогические аспекты использования Интернет-технологий в образовании // Информатика и образование. – 2002. - № 9. – С.46-50.
  8. Березовская Л.А. О формировании общеучебных умений в процессе освоения информационных технологий // Профессиональное образова-ние. – 2002. - №7. – С.21.
  9. Бондарев М. Компьютер не роскошь, а средство обучения // Учительская газета. – 2002. - № 16. – С.15.
  10. Ваганов А. Чудеса творят не компьютеры, а учителя. Но преподаватель, вооруженный ПК, может свернуть горы // Сто друзей. – 2001. - № 52. – С.5.
  11. Голобородько В.В. Наукова робота учнів/ В.В.Голобородько. Програма організації науково-дослідницької діяльності учнів / В.М.Гнєдашев. – Х.: Вид.група «Основа, 2005. – 208 с. – (Б-ка журн. «Управління школою»; Вип.. 5(29)).
  12. Демин И.С. Использование информационных технологий в учебно-исследовательской деятельности // Школьные технологии. – 2001. - №6. – С.174-177.
  13. Демченко, А. Реалізація основних підходів, методів та форм організації самостійної роботи у сучасній педагогічній практиці / А.Демченко // Рідна школа. – 2006. – № 7. – С. 100-103.
  14. Железнякова Ю.В. Учебно-исследовательские экологические проекты в обучении химии. М., 2001.
  15. Зеленкова, Н. Формування пізнавальної самостійності старшокласників у навчальному процесі/ Н. Зеленкова // Рідна школа. – 2005. – № 8. – С. 12-14.
  16. Значенко О. Інформаційний арсенал педагога // Вища освіта України. – 2002. - № 1. – С.75-79.
  17. Інформатика. Практичні та тематичні роботи і проекти. 10-11 класи. Сальникова І.І., Шестопалов Є.А. – Шепетівка: «Аспект», 2007.
  18. Киримиво Ю.В. Метод проектов как средство профессиональной подготовки студентов туристического вуза (на примере курса «Основы экскурсионной деятельности»). М., 2001.
  19. Курбатова З.Я. Программное обеспечение на уроках русского языка // Информатика и образование. – 2002. - № 3. – С.89-90.
  20. Мамукина, Г. Е. Создание мультимедийного проекта о языке в средней школе / Г.Е.Мамукина. – М.: Наука, 2002. – 186 с.
  21. Мармаза, О. І. Проектний підхід до управління навчальним закладом / О. І. Мармаза. – Х. : Видав. гр. «Основа», 2003. – 80 с.
  22. Николина В.В. Метод проектов в географическом образовании // География в школе. 2002. № 6.
  23. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования / Под ред. Е.С. Полат. М.: Издательский центр «Академия», 2000.
  24. Педагогика: педагогические теории, системы, технологии / Под ред. С.А. Смирнова. – М.: Академия, 1998.
  25. Побокова, О. А. Новые технологии в обучении языку: проектная работа / О. А. Побокова, А. А. Немченко // Новые возможности общения: достижения лингвистики, технология и методики преподавания языков. – Иркутск : Изд-во Иркутского гос.ун-та, 2003. – С. 27-39.
  26. Полат Е. Как рождается проект. – М., 1995.
  27. Проектна діяльність у школі / Упоряд. М.Голубенко. – К.: Шк..світ, 2007. – (Б-ка «Шкіл.світу»).
  28. Романовська М.Б. Метод проектів у навчальному процесі (методичний посібник) – Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2007.
  29. Рукасов, В. Реалізуємо творчий потенціал особистості / В.Рукасов // Рідна школа. – 2006. – № 8. – С. 18-20.
  30. Семилетов П. WWWчитываясь в классику // Мой компьютер. – 2002. - № 42. – С.12-13.
  31. Сергеев И.С. Как организовать проектную деятельность учащихся: Практическое пособие для работников общеобразовательных учреждений.- М.: Аркти, 2004.
  32. Суркова А.В. Компьютерные технологии в организации самостоятельной работы // Профессиональное образование. – 2002.- № 5. – С.34.
  33. Трояновский И. Метод проектов // Вестник просвещения. 1924. № 11.
  34. Трояновский И., Тюрберт С. Опыт практического применения метода проектов в одной американской сельской школе // Вестник просвещения. 1925. № 5.
  35. Чубахишвили, В. А. Возможности использования компьютерных технологий на уроках русского языка в малокомплектной сельской школе / В.А.Чубахишвили // Вестник Елецкого государственного университета. – Елецк : Изд-во Елецкого гос. ун-та, 2007. – С. 120-148.
  36. Якименко Н., Рибалко К. Урок мови з використанням комп’ютерних програм // Дивослово. – 2001. - № 11. – С.49-51.



Приложения

Приложение 1.


Материалы для ученических презентаций,

проектов, координационных карт