Макіївська міська рада Управління освіти Макіївський навчально-методичний центр Організація життєдіяльності дітей

Вид материалаДокументы

Содержание


Хід заняття
Дослід зі свічкою
Конспект гри – заняття
Заняття в старшій групі
Хід заняття
В нашій групі ми сім
Заняття в молодшій групі
Методи та прийоми
Хід заняття
Розповіді дітей про своїх рідних)
Д/г «Який ,яка»
Конспект интегрированного занятия
Стан і рівень запровадженя програми
Подобный материал:
1   2   3
ТЕМА: Інтегроване заняття в старшій групі

з елементами дослідницької діяльності

«Повітря навколо нас»

Вихователь:

Малица Л.В.

Мета: розвиток креативних можливостей дошкільника (або розвивати креативність як базову якість особистості старшого дошкільника).

Завдання – збагачувати практичний і теоретичний досвід дитини про повітря;
  • формувати навички пошуково-дослідницької діяльності: вчити самостійно досліджувати явище або об’єкт;
  • розширювати уявлення про організм людини, його будову;
  • розвивати пояснювальне мовлення;
  • продовжувати вчити спостерігати, мислити робити самостійні висновки;
  • підтримувати інтерес до логіко-математичної діяльності;
  • виховувати допитливість та наполегливість, потребу в нових враженнях;
  • корекція предметно – практичної діяльності дітей з вадами зору: корекція співвідносних дій, автоматизація дій окоміру, зорового порівняння предметів, які співвідносяться; використовування аналізаторів: слухового, тактильного, зорового, нюхового.

Обладнання: повітряні кульки, трубочки, склянки з водою, камінчик, цеглинка, грудка землі, порожнє яєчко, горіх, гумова іграшка, 2 коробки з цифрами, карточки, велика миска з водою, термометр, свіча, 5 баночок для д/г «Яке повітря на запах», сірники, рушничок.

Хід заняття

Вихователь включає уривок мультику «Як козаки мушкетерам допомагали». Зацікавлені діти підходять, дивляться.
  • Що допомогло козакам врятуватися? Так, легке, гаряче повітря наповнило штани і вони піднялися угору та полетіли, як на повітряній кулі. Чи може так бути в житті? Перевіримо.
  • Я пропоную сьогодні поговорити про повітря.
  • Повітря дуже багато поруч з нами, без нього живі істоти не змогли би жити. Воно є майже у всьому. Ось покладіть руку сюди на грудну клітину. Що відчуваєте? (відчуття як повітрям наповнюються груди).
  • Як ви гадаєте чому? Тому, що ми вдихнули повітря.
  • Як правильно вдихати повітря? Чому носом? Тому, що там воно очищується та нагрівається.
  • Можна дуже просто перевірити чи є в грудях повітря за допомогою таких простих трубочок.

Дослід. Дітям пропонуються трубочки та склянка з водою. Вони дують у воду через трубочку.
  • Таким чином ми перевірили, що в грудях є повітря.
  • А хто знає в який орган людини потрапляє повітря? Це легені. Вони розташовані у грудній клітині, допомагають насичувати кров чистим повітрям.
  • У кожного різні легені та різний об'єм легенів. Кульки – це нібито легені, якщо ми робимо вдих – вони збільшуються, видих – зменшуються. Це називається «об'єм легенів».
  • Коли людина дихає правильно чистим повітрям – вона здорова, весела, сильна та швидка як спортсмени. Ось і нам треба вчитись правильно дихати. Потренуємося.

Проводиться дослід з повітряними кульками. Діти порівнюють свою кульку – об'єм легенів з іншими кульками. Звернути увагу на те, що повітря треба набирати носом. Чому?
  • Згадайте, а чи рухається повітря? Повітря легке чи важке?
  • Так тепле повітря (воно легше) підіймається вгору, холодне – навпаки, опускається вниз. Як ви гадаєте, де повітря тепліше – у кімнаті чи надворі?

Дослід зі свічкою. Вогник свічки, направлений вглиб кімнати, про що говорить? Чому так відбувається? Якщо свічку підняти, ми побачимо, як тепле повітря виходить поверху. Тому треба закривати двері.

- А зараз пограємо.

1,2,3,4

Наші руки ніби крила (взмах)


Полетіли, полетіли

Раз – присіли,

Два – присіли (присідають)


На рахунок – раз, два, три

Пострибаєм разом ми

А скажу: чотири, п’ять –

Наші ніжки побіжать.


Ми на шість заплющим очі

Сім – розкриємо їх знову

Та подивимось навколо

8 – вправо, 9 – вліво

В гору, вниз, перед собою

Будуть очі в нас здорові.

  • Повітря поруч з нами. Воно може бути добрим, лагідним і нам допомагати (Приклади). Коли повітря буває корисним? (варіанти).
  • А іноді заважає. (Приклади). Коли буває шкідливим? (варіанти)
  • Ці малюнки теж пов’язані з повітрям. Цікаво, чи зможете ви встановити зв’язок між ними. Треба знайти малюнку пару.

Проводиться д/гра «Знайди пару»
  • ніс – квітка, губи – вітрячок, насос – м’яч, небо – птах, який летить, цигарка – чорні легені, водолаз – балон з повітрям, парашутист – літак.

Діти обирають карточки та знаходять собі пару. Обговорення.
  • Мене дуже цікавить ось ця пара картинок (цигарка – чорні легені).
  • Нажаль чисте повітря може насичуватись шкідливими для людини речовинами. Чим? (Димом від цигарок, заводів, вогнищ, пахощі дезодорантів, пил). А корисно вдихати таке повітря?
  • Вдихати таке повітря небезпечно для здоров’я.
  • А чи бажаєте подивитись що в цих коробка? Щоб це відкрити треба вирішити приклади.

Для цього завдання потрібні дві компанії.

Проводяться практичні досліди «Чи є тут повітря?» та «Яке повітря на запах?». Практична діяльність дітей з визначенням корисного та шкідливого повітря та чи є повітря в предметах. По завершені дві компанії обговорюють результат.
  • Що нового сьогодні ми дізнались про повітря?
  • Є навіть така народна мудрість «Де повітря там життя»
  • Діти, а ми з вами з повітрям можемо навіть погратися.
  • Я навіть знаю таку гру «Парусні перегони».
  • Але для цього побудуємо вітрильники – парусники.

Дітям пропонується кольоровий папір, олівці, фломастери.
  • Візьмемо квадратний аркуш паперу. Складіть його по діагоналі. Притисніть пальцем лівої руки верхній куток квадрата, правою рукою треба зігнути сторону к діагоналі. Повторіть це з іншого боку. Складіть заготовку навпіл. Загніть ліву та праву сторони к середині заготовки. Відверніть парус та закріпить його.

Створюються умови для перегонів. Кожний парус діти нумерують.


Діти молодшого дошкільного віку отримують величезне задоволення від конструювання. Деталі конструктора можна по різному пересувати та пробувати різні варіанти побудови зображень на плоскості.

Тож, чим більше буде різноманітних конструкторів, тим успішніше розвиватиметься дитина. Урізноманітнити предметно – ігрове середовище малят нам допомагає плоскосний комплект геометричних фігур («Дети в школу собирайтесь» О.М. Дьяченко).

Гра – заняття в молодшій групі «Подорож до зоопарку» побудоване з використанням такого конструктора.


ДНЗ № 2 «Малюк»


Конспект гри – заняття

в молодшій групі

«Подорож до зоопарку»

Вихователь:

Медведєва Т.В.

Тема: гра – заняття «Подорож до зоопарку»

Мета: формувати узагальнені уявлення про об’єкти конструювання, способи створення цілого з частин.

Завдання: - збагачувати досвід використання сенсорних еталонів;
  • вчити розрізняти колір, форму, просторові характеристики об’єктів, оперувати поняттями «багато – мало», «високий – низький», «короткий – довгий»;
  • вправляти у систематизації, групуванні, порівнюванні предметів;
  • розвивати елементарні уявлення про простір, причинність та кількість, визначати положення предметів у просторі (спереду, між, вище, нижче, далеко, близько);
  • збагачувати словниковий запас;
  • виховувати спостережливість і розсудливість.

Обладнання: комплект плоскосного геом. конструктора, кольорові поля, дерева різного розміру, «річка», міст, світлофор, тварини: заєць, слон, мавпа, білка; фланелеграф; загадки про тварин.

Хід заняття
  • Діти, я хочу сьогодні запропонувати вам поїхати до зоопарку. Ви згодні?
  • А на чому ми можемо поїхати?

(Діти пропонують свої варіанти)
  • А на чому зручніше, краще і чому?
  • Справжніх машин в нас немає, але ми можемо побудувати їх з конструктора.

Д / гра «Побудуй машину»

(Діти знаходять собі галявинку, яка їм сподобалась за кольором). Починають будівництво транспорту.
  • Чого не вистачає?
  • На якій машині ти поїдеш Гришко?

Вихователь запитує дітей, чим допомагає дітям добудувати свій транспорт.
  • Ну що, вже можна їхати, знаходьте собі пару і вирушаємо у подорож. По дорозі нам буде допомагати світлофор.

Вправа «Світлофор».

Зелений колір – їдемо,

Червоний – стоїмо,

А жовтий? – попереджує!

Проблемна ситуація.
  • Що це попереду? Річка, а мосту немає. Що робити?

(Відбудувати, або новий зробити).
  • Який потрібен міст? (довгий, коротенький).

Проблемна ситуація.
  • Ось і приїхали, а зоопарк закритий. Але нам залишили лист, в ньому написано, що ключ знаходиться під високим деревом.
  • Як називається високе дерево?

Знайомство з тваринами.

Хто живе у зоопарку?
  • Ком пуху, довге вухо? (Заєць).
  • Апельсини та банани дуже люблять … (мавпи)
  • Живе спокійно, носить щит

Під ним не знає страха

Гуляє… (черепаха)
  • Швидко по гілках стрибає,

Горішки розгризає (білка).
  • Важить він 10 тон, а звати його … (слон).

Розповідь – опис.
  • Давайте, діти, будемо пригощати наших друзів.
  • Чим нагодуємо білочку?

(Діти беруть їжу для тварин та розповідають про овочі та фрукти).

Д / гра «Що є у тварини».

- Зараз пограємо з нашими новими друзями.

(Діти викладають з геометричних фігур – тварин і називають їх).
  • Будемо прощатися та додому збиратися.

(Діти знаходять пару і їдуть додому).

Гра з машиною (орієнтування).

Ось і приїхали, а на пам’ять о нашій подорожі зробимо картину. Я вам допоможу.
  • Сонечко світить зверху.
  • Доріжка знаходиться знизу.
  • Позаду зоопарк і ялинка. А попереду наш дім – дитсадок.
  • Де були?
  • Що бачили?
  • З ким познайомились?
  • Куди ще поїдемо?



ЗАНЯТТЯ В СТАРШІЙ ГРУПІ
«МОЄ РІДНЕ МІСТО»


Вихователь Піркова О.С.,

ДНЗ № 34

МЕТА: формувати основи соціальної компетентності дітей, використовуючи знання про рідне місто та країну.
ЗАВДАННЯ: продовжувати систематизувати знання про рідне місто,прагнення дізнаватися про рідну країну якомога більше; виховувати позитивні емоційні переживання від спільного творчого процесу.
МАТЕРІАЛИ: фрагменти герба міста Макіївки, прапор Макіївки, карта України, мотузка, картки з літерами, фотографії міста, олівці, фарби, фломастери, папір для малювання.

ХІД ЗАНЯТТЯ
ВИХОВАТЕЛЬ

ДІТИ
  • Діти, я переглядала наш словник і звернула увагу що він начинається зі слова АДРЕСА. А хто знає, що воно означає?
  • А зараз ми дізнаємось, хто з вас знає свою адресу.
  • Так, ви всі починали розповідь з назви нашого міста. А пам’ятаєте як ми з вами розглядали символи нашого міста? Що це за символи?
  • А як ви запам’ятали ці символи зараз дізнаємось. Ось вам елементи нашого герба і ви повинні скласти його та пояснити їх значення.
  • Ось фотокартки з зображенням нашого міста які ви принесли, давайте ми їх підпишемо та зробимо фотовиставку «Моє улюблене місто»
  • А давайте поміркуємо, що б вам хотілося змінити в нашому місті, яке місто ви би хотіли бачити?
  • Багато людей живе в нашому місці. А які професії вони мають? Ким працюють ваші батьки?
  • Місто де народилася людина називають малою батьківщиною, але ж країна в якої ми народилися це теж Батьківщина.

У всьому світі, кожен зна
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна єдина -
Це наша рідна …
  • Погляньте на карту України. Давайте за допомогою мотузки спробуємо викласти приклад самої карти.
  • А зараз для вас таке завдання: у мене в руках картки з назвами деяких вам знайомих міст України. Треба знайти їх на карті і накрити карткою. Рідне місто ми накриємо нашим гербом.
  • Так, саме в цьому місті знаходяться наші оселі, наш дитячий садок, а в ньому ми, як одна сім’я. Давайте трішечки відпочинемо та пограємо у гру.



  • А зараз давайте намалюємо свої улюблені місця нашого міста, а може хтось намалює місто в майбутньому.






Відповіді дітей.


Діти називають за бажанням


Діти називають ( прапор, герб)


Діти складають герб міста та пояснюють значення елементів


Діти читають картки й розкладають відповідно до фото. Потім разом з вихователем складають розповідь про місто Макіївку.


Діти висловлюють свою думку.


Розповіді дітей.


Україна

Діти викладають на полу контури України та за допомогою карток з літерами пишуть назву Україна


Діти виконують завдання, якщо виникають забруднення , допомагає вихователь.


Проводиться гра «Ми одна сім’я»(у колі виконують рухи,показуючи на себе і на товаришів, плескають в долоні)

В нашій групі ми сімя – раз, два, три
Ми, і ви, і ти, і я – раз, два, три.


Усміхнись тому, хто поряд

Ми ж одна сім’я, і ви, і ти, і я.

Повторюють змінюючи одне слово УСМІХНИСЬ на ПОДРУЖИСЬ, ОБНІМИ


Діти малюють за бажанням, після завершення обговорюють свої малюнки.


ЗАНЯТТЯ В МОЛОДШІЙ ГРУПІ
«НА ГОСТИНИ ДО ДІДУСЯ ТА БАБУСІ»

Вихователь Нікітіна О.М.,

ДНЗ № 34

МЕТА: виховувати у дітей почуття любові та поваги до близьких людей: бабусі та дідуся, прагнення допомагати їм, робити приємне.
ЗАВДАННЯ: дати поняття, що дід та баба - це батьки батьків, вони найстаріші, наймудріші, багато знають; закріпити знання їх імені; ознайомити з найпростішими правилами народного етикету: звертатися шанобливо на «Ви». Збагачувати словник спільнокореневими словами (дід, дідусь, дідусенько; баба, бабусенько, бабця). Спонукати відтворювати тексти знайомих забавлянок та утішок , супроводжуючи їх рухами.

СЛОВНИК:баба ,бабуня,дід,дідусь,гостювати,бабуся , онук,онука,провідувати.

МАТЕРІАЛ: предмети побуту:посуд,одяг,чарівна скринька,тісто .

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ:ігрова ситуація «Запрошення до бабусі та дідуся на гостину», бесіда «Мої бабуся та дідусь», дидактична гра «Чарівна скринька», «Кошик добрих слів».

ХІД ЗАНЯТТЯ
  • Діти до нас сьогодні прийшла гостя. А чия це бабуся до нас з вами завітала? (Діти впізнають бабусю Каті) Так, це бабуся Катрусі. Давайте ми з нею привітаємось та познайомимось (діти називають як їх звуть, а бабуся називає своє ім’я та по-батькові).

  • Софія Миколаївна, як ви до нас потрапили?
    Розповідь Катрусиної бабусі, де вона живе, в якому будинку, про своє господарство, про те, що вона скучила за своєю онукою.
    Дітям пропонується пограти з бабусею в гру «Печу, печу хлібчик».
    БАБУСЯ:- Діти,а чи є у вас бабуся, дідусь? Ви їх любите? Як ви їм допомагаєте?
    Дітям пропонується розповісти про своїх рідних за картками-малюнками.
    (РОЗПОВІДІ ДІТЕЙ ПРО СВОЇХ РІДНИХ)
    - Так, діточки, я вам по секрету розповім, що полюбляють бабусі та дідусі: щоб частіше приходили діти та онуки в гості, люблять готувати смачненьки страви та пригощати ними. Я люблю подивитися телевізор увечорі, а мій дід полюбляє читати газети. А ще він дуже любить співати, вигадувати казки.

Вихователь: - Діти, подивиться в мене є чарівна скринька. В цю скриньку ми будемо складувати добрі слова про бабусю,а потім про дідуся. А Софія Миколаївна подивиться, що ви знаєте про рідних.

Д/г «Який ,яка»

Бабуся:лагідна, красива, добра, гарна та інші;

Дідусь:сильний, працьовитий, любимий, веселий, знає багато казок, любить дивитися футбол та інші.
  • Ось яких багато різних слів ви знаєте, бачу як ви полюбляєте своїх рідних.
  • А чим пригощає вас бабуся коли ви до неї приходити у гості? (Пиріжками, млинцями , цукерками,оладками)

БАБУСЯ : Подивиться, діти, я прийшла не з порожніми руками, а принесла подарунок - тістечко. Встала сьогодні раненько, взяла борошно, молочка, яєчок, дріжджів, додала цукру, трішечки солі та й замісила тісто. А що з нього можна зробити, як гадаєте? Вірно, і булочки,і кренделики, і оладки. Давайте разом з бабусею зробимо оладки , поставимо їх у піч, подаруємо своїм рідним (імітація рухів як ліплять оладки)

Лади,ладоньки,ладусі,

Ой ладусі ладки.
  • Де були ми ?
  • У бабусі.
  • Що їли оладки.
  • З чим оладки?
  • Із медком

та солодким молочком.

А зараз я вас хочу навчити робити булочки, потім їх віднесуть пектися, а вдома ви пригостити ними своїх рідних (розповідь бабусі як вона робить булочки з показом)

Діти сідають робити булочки та вихователь відносить на харчоблок.

Під музичний супровід «Ми їдемо,їдемо, їдемо…» діти стають один за одним та їдуть на гостини до дідуся з бабусею з вже готовими виробами.


Воспитатель: Плюсина С.И.

Ясли сад №190 «Мир»


Конспект интегрированного занятия

в старшей группе

Тема: «Одежда».


Цель: Становление новой практической деятельности с материалами.


Задачи: Создать условия для становления социальной компетентности

ребенка, формировать коммуникативные умения.

Помочь детям закрепить знания об одежде, о видах тканей.

Развивать познавательные способности ребенка, способность

анализировать, делать умозаключения. Развивать воображение,

пространственное восприятие.

Формировать чувство вкуса, меры.



Деятельность педагога

Деятельность детей

I.Выкладываю перед детьми на столе разные виды тканей ( капрон, лён, ситец, мех, джинс, драп, шёлк, нейлон, шерсть)


Предлагаю детям назвать образцы тканей, разделить на натуральные и искусственные;

Чем они отличаются.

II. Работа с картами

Предлагаю детям распределить ткани для пошива одежды, а также вырезанную одежду из журналов «Мод» по сезонам.


Выслушиваю ответы детей, почему именно так распределили одежду и образцы тканей.


Постепенно высказывания детей перевожу в дидактическое упражнение «Что такое одежда»

- Что такое одежда?

- Какие предметы одежды вы знаете?

- Как называется одежда, которую носят летом? Зимой? Осенью? Весной?

- Какие части можно выделить у той или иной одежды?

- Чем украшают одежду?

- Для чего человеку нужна одежда?

- Как нужно ухаживать за одеждой?


III.Предлагаю детям занятья ремонтом кукольной одежды, дополнить разными деталями, украшениями.


Достаю большую коробку в которой находятся : нитки, иголки, пуговицы, наперстки, пряжки, ленточки, аппликации, одежда для кукол.


Перед началом практической работы советую детям объединится в группы по 3 человека, выбрать кукольную одежду, с которой они будут работать и занять рабочие места.


IV.После окончания работы предлагаю детям одеть кукол полюбоваться тем, что у нас получилось.

Дети рассматривают ткани, на ощупь определяют их, обмениваются впечатлениями.


Называют ткани, делят на две подгруппы.


Наклеиваю образцы тканей и одежды на карту


Зима


Лето

Весна


Осень



Высказывания детей.


Отвечают на вопросы, рассуждают.


Дети достают из коробки все эти предметы, рассматривают, оценивают состояние одежды, её эстетический вид.


Обсуждают, в каком ремонте нуждается та или иная одежда, как можно украсить одежду или дополнить деталями.


Дети объединяются по 3 человека. Договариваются между собой, о предстоящей работе, подбирают необходимый материал.


Оцениваю кукол, делятся впечатлениями, о проделанной работе.



Стан і рівень запровадженя програми

«Я у Світі» у практику ДНЗ

Питання до аналітичної бесіди.

Кондаурова Т.В., завідуюча ДНЗ№119

Форма організації: методичний «акваріум» (визначена група педагогів в центрі приміщення обговорює проблему; інші учасники заходу знаходяться дещо осторонь і можуть додавати власні коментарі чи обговорювати почуте поміж собою).

Вступ. Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі спрямована на максимально повну реалізацію вимог державного стандарту дошкільної освіти – Базового компонента. Вона є визначальним документом для кожного дошкільного закладу і, зокрема, для кожного педагога. Зрозуміло, що будь-яка нова програма (тим більше, така нетипова, психологізована, новаційна) не може одразу замінити попередні програми. Потрібен певний час для підготовки практиків до сприйняття нової філософії освітньої діяльності, щоб Базова програма органічно безболісно увійшла в освітній простір, не викликаючи зайвих хвилювань, розгубленості, паніки або й супротиву.

Ми з вами мали змогу залучитися до випереджального вивчення нового програмового документа, що передбачало:
  • ознайомлення та осмислення змісту програми;
  • опанування специфіки планування педагогічного процесу;
  • організацію практичної роботи.

Її сприйняття полегшило детальне опрацювання педагогами положень Коментаря до БКДО та звертання до численних матеріалів, що вже публікувалися – статті, рекомендації, коментарі О.Кононко, О.Долинної, О.Низковської, Н.Гавриш та інших провідних спеціалістів дошкільної освіти України.

Тому вжез вересня 2009 року ми почали працювати за програмою «Я у Світі». Можу впевнено сказати, що кожен педагог нашого ДНЗ розуміє обов’язковість та неминучість перебудови власної роботи відповідно до нових програмових вимог.





У підготовці бесіди використані матеріали журналів «Дошкільне виховання», №1,2/2009р.







Література

  1. Коментар до Базового компонента дошкільної освіти в України.К.2000.
  2. Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».-К: «Світич», 2008.
  3. Методичні аспекти реалізації Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».-К: «Світич», 2009.
  4. Гарвиш Н.В. Сучасне заняття: формальні, змістові та структурні ознаки.//Дошкільне виховання, 2007, №8 стор. 10-14.
  5. Гавриш Н. Сучасне заняття в дошкільному закладі. Луганськ: Альма-матер, 2007.
  6. Олійник Л., Романюк І. Комбіновані заняття – оптимальна форма, 2007, №8 стор. 23-26.
  7. Створюємо умови для розвитку (з досвіду вихователів Коваленко О. та Реви О. м. Знам’янка) «Дошкільне виховання, 2009 №11 с. 20-21, 32.