Атырау облыстық білім беру департаменті Атырау облыстық кадрлар біліктілігін арттыратын және қайта даярлайтын институт
Вид материала | Документы |
- Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі, 2889.34kb.
- Білім беру жүйесіндегі кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау институтындағы, 130.56kb.
- Халықаралық ғылыми конференцияның материалдары 27-28 қазан 2011 жыл, 5466.7kb.
- Конкурс қабілетті, дарынды мемлекеттік қызметшілерді айқындауға, оларды ынталандыруға,, 35.26kb.
- Қазақ тарихы – ТҮркілердің далалық Өркениетінің ҚҰрамдас бөлігі, 64.75kb.
- Концепция воспитания в системе непрерывного образования республики казахстан, 1182.18kb.
- Ылым министрлігі ы. Алтынсарин атындағЫ Ұлттық білім беру академиясы, 651.63kb.
- Әож 574. 6: 556. 51(282. 255. 5) Қолжазба құқығында, 429.38kb.
- 1. Негізгі құзыреттілік туралы түсінік, 424.14kb.
- Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі білім және ғылым саласындағы бақылау, 846.05kb.
1.Тақырып немесе үйрететін нәрсе
2.Ойына шек келтірмей, тақырыпқа сай жауап жазуға үйрету.
3.Тірек сөздерді пайдалану және сөздік жұмыс істеуге үйрету
4.Грамматикалық тапсырмалармен жұмыс
5.Білімін жүйелеуге үйрету, өз көз қарасын дәлелдеу
6.Топтастыру, салыстыру, орта қасиетін салыстыру
7.Ойын ашық жазу
Сыни тұрғыдан оқу мен жазудың көмегі зор. Оқушы жеке жұмыстануға жаттығады, өз ойын көпшілікке жеткізуге ықпал етеді.
Осындай тіл дамыту сабағына өткізген ашық сабақтарымнан мысал келтірейін.
Сабақтың тақырыбы : Ы. Алтынсарин. Өнер, білім, бар жұрттар.
Сабақтың мақсаттары: Ы. Алтынсариннің өмірі, ағартушылығы, еңбектерін оқыта отырып, жүйелі сөйлеуге, өз ойларынан қорытынды жасай білуге дағдыландыру.
Дамытушылығы: Оқу мен жазу арқылы ойлау қабілеттерін, тіл белсенділігін, сөйлеу, жазу мәдениетін дамытуға ахуал туғызу.
Тәрбиелігі: Балаларға Ыбырай ата өмірін үлгі ету. Білімді, ақылды,
ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі : Сұрақ-жауап, баяндау, оқу мен жазу арқылы сын
тұрғысынан ойлау технологиясының болжам стратегиясы, 5 жол өлең стратегиясы. Ойлау, жұптасу, пікір алмасу стратегиялары.
Сабақтың көрнекілігі: Тақта, кітаптар, Ойлан кестесі, үнтаспа, мақал- мәтелдер, Ы. Алтынсариннің суреті, сөз жұмбақ.
Сабақтың барысы: I. Қызығушылық ояту.
Психологиялық дайындық.
1) Үн таспадан Ы. Алтынсариннің «Кел, балалар оқылық» өлеңі мәнерлеп оқылады.
2) Оқушылар өздері қосылып мәнерлеп оқиды.
II. Мағынаны тану. – Кімнің өлеңі?
-Ы. Алтынсарин атамыз кім?
- Ол қайда, қашан дүниеге келді?
- Оқушыларды Ы. Алтынсарин өмірімен таныстырамын.
- Бүгінгі танысатын өлеңіміз «Өнер, білім, бар жұрттар».
1) Өлеңді оқушыларға мәнерлеп оқып беру.
2) Өлеңді тізбектеп оқыту.
Мақсаты: Өлеңді дұрыс, әрі мәнерлеп оқыту.
- Топтық жұмыс :
Мақсаты: Оқушылардың шығармашылық қиялдарын дамыту.
I- топ 1-ші шумақ бойынша не айтылған?
II- топ 2-ші шумақ бойынша не айтылған?
III- топ 3-ші шумақ бойынша не айтылған?
Сөздік жұмыс:
Ы. Алтынсарин ( 1841-1889)
1864 жылы мектеп ашты.
Поэзия минуты
1) Ыбырай атамыздың қандай өлеңдерін жатқа білесіқдер?
2) Оқушылардан топ бойынша сұрау.
« Ойлан » кестесі
Ы.Алтынсариннің қандай әңгімелерін білесіңдер?
1.
2.
3.
III. Толғаныс бөлімі. Сөз жұмбақ « Ыбырай »
А с ы л ш ө п 1. Батима мен Злиха тура әңгімесінің аты.
Е ң б е к 2. Адамды мұратқа жеткізетін.
К р ы л о в 3. Орыс жазушысы.
Ө н е р 4. Мақалдың басын тап
А с а н ....... алды – қызыл тіл.
С е й і т 5. Бай мен жарлы баласы әңгімесіндегі негізгі
кейіпкер.
Дамытушылық тапсырма.
Тамаша педагог. Жазушы Тұңғыш ағартушы
Ы.Алтынсариннің суреті |
.
Сәулелі жұлдыз Тұңғыш хрестоматия Мұғалімдер
іздеген адам. авторы дайындады.
.IV. Жаңа білімді бекіту.
1. Ы. Алтынсариннің « Өнер, білім бар жұрттар » өлеңінде не басты
айтылады?
2. Өлеңге тағы қандай ат қоюға болады?
3. Өздік оқыту. Өлеңді іштей оқыту.
4. Қортындылап, сұрақтарға жауап алу.
5 жол өлең стратегиясын пайдаланып « Оқу » сөзіне өлең құрастыру.
V.«Болжау» стратегиясы бойынша. Болашаққа болжам.
Батыл Шыншыл Білімді
-
Мұғалім болсам
Іскер Ибалы Инабатты Ұйымдастырушы
Шығармашылық жұмыс.
Плакаттағы сөздерді пайдаланып, әр топ мақалды жазу.
1. Азбайды, тозбайды.
Ақыл, білім.
2. Білім, бітеді, басқа.
Қына, бітеді, тасқа.
3. Аты, өлмейді, жақсының.
Хаты, өлмейді, ғалымның.
VI. Үйге тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқы, қалған шумақтарды жаттап ал.( Өнер, білім туралы мақал-мәтелдер жинау .)
VII. Оқушыларды бағалау, мадақтау.
Таңдаулы пән сабағы.
Сабақтың тақырыбы : Сөз таптары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Сөз таптары, сөз таптарының түрлерін оқушыларға
таныстыру, білімдерін бекіту.
Дамтушылығы: Танымдық тапсырмалар, сұрақтар арқылы оқушылардың қабілеттерін дамыту. Сауатты, көркем жазуға, мәтін мен жұмыс жасай білуге жаттықтыру.
Тәрбиелілігі: Оқушылардың ана тілін сүюге, адамгершілік қасиет-
терін қалыптастыру, ұлағатты, ғибрат сөздерді түсіндіріп, содан үлгі-өнеге алуға баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, тірек-сызба, тесттік тапсырмалар, үнтас па, Әке мен бала мәтіні бойынша суретті коллаж.
Әдіс – тәсілдері: Ой қозғау, шығармашылық жұмыс, көрнекілік жұмыс.
Сабақтың барысы:
I. Қызығушылықты ояту.
Психологиялық дайындық
Үнтаспадан өлең оқылады
Қазақ тілі- бал тілім,
Өзің барда шалқыдым
Тіліммен бірге самалмын
Тіліме кім тағар мін,-
( Оқушылар хормен қайталайды )
II. Ой қозғау.
Тірек сызба тақтаға ілінеді.
1. Қазақ тілінде қанша сөз табы бар?
Оқушылар еске түсіреді.
-
Сөз таптары
Зат есім Етістік Сын есім Сан есім
Негізгі Негізгі Негізгі Есептік
Туынды Туынды Туынды Реттік
Болымды
Болымсыз
Мұғалім жалпылама түсіндірді.
III. Мағынаны тану.
1. Тақтаға « Әке мен бала » мәтіні бойынша суреттер ілінеді.
2. Оқушылар суреттерді қарай отырып, кімнің әңгімесі, не туралы екенін өздері табады.
3. Мәтіннің мазмұнын оқушылар әңгімелейді.
Мәтінмен жұмыс.
1. Мәтінді оқушылар түсініп оқиды,
2. Сөз таптарын атайды.
3. Мәтіндегі сөз таптарын ажыратып, бағанды толықтырады.
Зат есім Етістік Сын есім Сан есім
таға ала жүр ескі бір
=/= =/= =/= =/=
Оқушылар әрі қарай толықтырады.
Шығармашылық жүмыс.
1. Мына сөйлемдерді толықтырып жазыңдар.
- Анау....., балам, ....., - деп
Бала әкесіне:
- Сынып қалған ... тағаны алып неғылайын, - дейді.
Әкесі үндемеді, ... өзі иіліп алды да, жүре берді.
Қаланың шетінде темірші ... бар екен, соған жеткен соң әкесі манағы ... соларға ... тиынға сатты.
Е с т е с а қ т а!
Мақал-мәтелді жатқа жзғызу.
Еріншек екі істер.
Еңбексіз іс бітпейді,
Еріншектің қолы жетпейді.
IV. Сабақты қорытындылауға тестілік тапсырмалар беріледі.
1. Осы сабақта оқыған мәтін не туралы?
а. байлық
ә. Отан туралы
б. еңбек туралы
2. Әкесі мен баласы жолда не көрді?
а. алма
ә. таға
б. үй
3. Сөйлемді толықтырыңдар
- Анау... балам, ала жүр – деді.
а. кітапты
ә. алманы
б. тағаны
4. Сөйлемдерді толықтырыңдар.
Одан біраз жер өткен соң, шие сатып отырған ол ... бірталай шие
сатып алды.
а. бес тиынға
ә. үш тиынға
б. бір тиынға
5. Сабақта берілген мақалдар не туралы?
а. еңбек туралы
ә. ақыл туралы
б. отан туралы
6. Мына сөз қай сөз табына жатады?
Әдемі
а. зат есім
ә. сын есім
б. сан есім
7. Мына сөздердің ішінен зат есімді белгілеңдер.
а. бірнеше
ә. ескі
б. таға
8. Мына сөздердің ішінен етістікті белгілеңдер.
а. ескі
ә. шие
б. тауып алды
V. Оқушыларды бағалау, мадақтау.
VI. Үйге тапсырма. ( ережені жаттау, еңбек туралы мақал-мәтелдер,
жаттау, жинақтау.)
Қорытындысында айтар сөзім бастауыш сыныпта сәтті сабақ белгіленген мақсатқа жетуге ұстазбен оқушының өзара мақсаттығы негізінде жүзеге асатын үрдіс. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуда СТО құрылымы бойынша ұйымдастырылған сабақтар баланың ізденімпаздық, зерттеушілік, дәлелдеушілік, шығармашылық қабілеттерін дамытатынына көз жеткіздім.
Жоғарыда айтылғандай баланың қабілеті мен талантын ашуды неғұрлым ертерек бастаса, соғұрлым оның қабілеті толық ашылатынына практика жүзінде дәлелденді.
Осындай жұмыс түрлерін тиімді пайдаланған ұстаз да мынадай оқушыәрекеті шығады
өз ойын еркін жазады.
өзгені тыңдай біледі және
көмектеседі.
Оқушы әрекеті |
өз әрекетін талдайды.
өз мақсатын анықтайды.
Мұғалім болашақта өзіндік көзқарасы толық қалыптасқан, дүниетанымы кең, білім, білік дағдысы жоғары, шығармашылық бағытта өз бетімен жұмыс жасай алатын жас жеткіншекті тәрбиелей алады.
Күтетін нәтижем
О ойшыл
қ мәселе шешуге үйренеді
у жазушы
ш ұйымдастырушы
ы автор иесі атанады
1. Ойшыл ретінде өздерінің іс-әрекетіне жауап іздейді.
2. Мәселені шешуші ретінде шешім қабылдап, жаңалық ашу жолында жұмыстанады.
3. Жазушы ретінде сурет бойынша, өз ойларынан өлең, өтірік өлеңдерді құрастырып ортаға салуы.
4. Ұйымдастырушы ретінде бала өз жоспарын құрып, өз ісіне жауапкершілікпен қарайды.
5. Автор иесі атанып, өз еңбектерін жинап оқушы портфилиосы жасалады.
Осындай жұмыстардың нәтижесінде көрініп жатыр. Оқушыларымның
шығармашылық жұмыстары газет, журналдар бетіне жарияланып жүр.
3 оқушым « Ақбота » интелектуалдық марафонында 2 оқушым 1-ші орын,
1 оқушым 2-ші орынды иеленді.
Ана тілі пәнінен білім сапасы