Авторські уроки з курсу
Вид материала | Урок |
- Iii стереотипи та упередження, 1815.31kb.
- Темы для рефератов по курсу «Этики и культуры управленческой деятельности» Уроки Конфуция:, 12.55kb.
- Методическая разработка урока семинара по литературе на тему: «Образ Родины в поэзии, 97.22kb.
- М. А. Карпушкин Уроки Мастерства Конспект, 9487.82kb.
- Ценности отечественной культуры, 255.07kb.
- Уроки вдохновения Система К. С. Станиславского в действии, 5884.36kb.
- Бібліотечні уроки для учнів початкових класів екскурсія «Перші кроки до бібліотеки», 102.2kb.
- Уроки жизни». (анализ рассказа В. Распутина «Уроки французского»), 48.01kb.
- Духовно-нравственное, 57.31kb.
- Урок литературы в 7 классе. Тема «Уроки достоинства и человечности в рассказе В. Распутина, 26.64kb.
Мета: ознайомити дітей з пасхальними звичаями і традиціями в українській культурі; розвивати інтерес до традицій українського народу у відзначенні свят; виховувати милосердя, доброту в ставленні до людей.
Обладнання: крашанки, писанки, кошик, у якому святять паску, вишитий рушник, диск з грамзаписом "Розмалюю писанку", сл. Дм. Чередниченка, муз. Л. Херувимської.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
II. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми поговоримо про звичаї святкування Великодня в нашій країні. Дізнаємося, яка різниця між писанкою і крашанкою, як потрібно правильно вітати з Великоднем свої близьких.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя.
Великдень – найбільше християнське свято. В Україні Великдень святкується дуже гарно. Ще в суботу вже все готове: писанки пописані, крашанки покрашені, паски і ковбаси попечені, і все стоїть уже в гарному кошику, щоб нести святити. (Вчитель показує святковий кошик).
Коли зайде сонце, то вже починають дзвонити в церкві. В суботу ввечері в церкві відправи нема, але там читають "Діяння апостолів". Це така книга, у якій пишеться про діла Христових учнів. Люди стоять у церкві й під церквою, розмовляють, милуються тихою весняною нічкою.
У цю ніч ніхто нічого не робить, нічого не їсть і не спить. Спати можна лише маленьким діткам. Кажуть люди, що хто в цю ніч спатиме, то "він проспить воскресіння Христове, а з ним і царство небесне".
– Чи ви придивлялися коли до повного місяця? Коли ні, то подивіться тепер. На місяці є дві темні плями, які нагадують двох людей. Є в Україні така легенда, що то брат брата на вилах тримає.
Жили собі два брати. Були вони дуже багаті і зажерливі: все більше хотіли мати. Вони навіть у великодню суботу цілий день важко працювали. А коли вже всі люди йшли до церкви, то менший брат, дуже стомлений, пішов на сіно та й заснув там. А старший брат вирішив волам їсти дати. От він пішов у хлів і хотів набрати у них сіна, щоб волам в ясла кинути. Але замість сіна наколов на вила брата, який спав на тому сіні, і заколов його. Це була їм обом кара за гріх, бо у великодню ніч гріх їсти навіть скотині, гріх робити і гріх спати. Щоб усі люди знали про той гріх, Бог і поставив їх на місяці, щоб увесь світ бачив, як брат брата на вилах держить. Ось тому й не сплять люди в цю ніч в Україні.
На Великдень люди ходять один до одного в гості, христосуються, обмінюються писанками.
Ось перед вами декілька видів писанок і крашанок. Хто скаже чим відрізняються писанка від крашанки?
Крашанка – одного кольору, а писанки "писані" малюнками, орнаментами.
Які крашанки і писанки ви малювали вдома?
У святковому кошику обов'язково повинна бути паска. Паска – це великий, гарно випечений хліб, який символізує вічність людського життя. Коли печеться паска, треба, щоб нікого чужого не було в хаті. В піч паску садовлять з молитвою, промовлянням.
2. Робота з підручником "Дорога добра" (30 урок).
а) Читання та обговорення статті підручника (с. 74).
– Як ти ділишся радістю, несеш добро на Великдень?
– Розкажіть, які є у вашій родині добрі великодні звичаї.
– Як ви намагаєтесь їх дотримуватись?
б) Читання вірша "Великодні дзвони" Г. Чупринки.
в) Читання вірша "Христос Воскрес" Л. Глібова.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в зошиті "Дорога добра" (3-й урок).
Виготовлення підставки під пасхальні яйця. Діти спочатку розфарбовують шаблони півника, курки та курчати, вирізують їх та склеюють кінці підставок. Підставки можуть прикрашати святковий стіл.
Робота виконується під музичний супровід.
V. Підсумок уроку.
– Що цікавого ви дізналися сьогодні на уроці?
Урок № 31. Найдорожче у світі – мама
Варіант уроку
Бояринцева Валентина Іванівна, вчитель ЗНЗ № 133 м. Києва
Мета. розвивати і розширювати уявлення дітей про роль матері – берегині роду людського; вчити визначати основну думку тексту, виділяти головне, вибирати задане; виховувати любов до матері.
Обладнання. "Легенда про матерів", "Кара за дитину", біблійні легенди; ікона у рушнику, "Дитяча Біблія", програвач, костюми та реквізит для сценки.
Хід уроку
І. Вислови про маму (на дошці).
"Мама. Чи є на світі слово більш прекрасне й ніжне? У матері добрі і ласкаві руки, найвірніше її найчутливіше серце – у ньому ніколи не згасає любов, воно ніколи не залишається байдужим...".
Бесіда за прочитаним.
– Чому слово "мама" прекрасне й ніжне?
– Чому саме у мами добрі і ласкаві руки?
– Як зрозуміти слова "найчутливіше й найвірніше серце"?
II Вислови дітей про маму.
III. Вступна бесіда і повідомлення теми уроку.
Мати. Тільки вона нічого не пожалкує для своєї дитини. Це вона у хвилину небезпеки ніколи не згадає про себе, все віддасть для того, щоб захистити свою дитину, зазнає будь-яких труднощів, щоб дітям жилося краще. Віддасть всю свою мудрість душі, тепло свого серця, своє здоров'я.
Материнська любов не знає кордонів, страху, сумнівів, розрахунків. Вона очищає нас, зігріває, зупиняє нас перед безоднею.
Мати тяжко страждає, якщо її дітей спіткало лихо, і розцвітає, стає молодшою, веселішою, сильнішою, коли бачить, що її діти виросли порядними людьми. Мати – захист і притулок для дитини, вона її опора і совість. Все, що є у нас найкращого, – від неї, від неньки рідної.
Сьогодні ми пригадаємо загадки, прислів'я, приказки, вислови про маму, прочитаємо і опрацюємо легенди про матерів.
Додатковий матеріал до уроку.
Подарунок
Я намалюю сонце,
Галявину та ліс,
І квіти у віконці,
Що ранком я приніс.
Приспів: Стане вмить полотно різнокольорове,
Оживе, як в кіно, дивосвіт навколо,
Подарую його мамі я на свято,
Заспіваю дзвінку пісеньку для тата.
Навіть прибирати
Сестрі допоможу,
А потім малювати
Я теж її навчу.
Приспів.
Якщо хоча на день би
Я став чарівником,
Розлив би в небі фарби,
Змінив світ за вікном.
Приспів.
Мама
Не варто шукать порівняння,
Безмежна, як простір, вона,
Віддасть найдорожче, останнє
Любов материнська одна.
Навіщо засмучувать рідну
Людину таку дорогу?
Доводиться чути їй рідко:
"Так само тебе я люблю".
Приспів: Тільки мама вибачить все,
Тільки мама не зрадить нас,
Тільки мама любов несе,
Тільки мама знає печаль
І турботу, і біль
Хвилювання за дітей своїх.
Часу нема відпочинку,
Вже діти дорослі твої,
І думаєш кожну хвилинку,
Чому неуважні вони?
І щоб не спізнитись назавжди,
Я хочу сказати тобі: "Ти сама дорожча у світі,
Ти найголовніше в житті".
Приспів.
Мати
Я прокидаюся рано –
й зразу, хоч ще не встаю,
тільки спросоння погляну,
бачу матусю свою.
Мати – досвітня пташинка,
здосвітку віч не зімкне,
ходить по хаті навшпиньки,
щоб не збудити мене.
Мати – то сонечко рідне,
сонечко ясне, земне,
слово її заповітне
гріє і живить мене.
Іван Гнатюк
Як мама
Прийшла зі школи я, стомилась.
Та біля дзеркала спинилась.
Причепурилась, звела брови,
Зігнула кіски у підкови.
Крутнулась дзиґою.
Мов свічки,
Рожеві стали в мене щічки.
Скучати ніколи. Я – вдома.
Куди втекла недавня втома?!
По кухні з віником кружляю,
І прибираю, і співаю
Про дівчину, про біле личко,
І ще – про Гандзю-молодичку.
Ляльок годую і повчаю,
Та не кричу, не докоряю.
За них сміюсь, за них поплачу.
Таку веселу маю вдачу.
Мене дивує тільки тато.
– Артистку, каже, маю в хаті.
Це ж не концерт і не реклама.
Та я ж роблю усе як мама...
Мирослава Іванців, Юра Шкрумеляк
Моя мама
Дорогенька моя мамо,
Нині твоє свято.
Про любов твою і труди
Хочу всім сказати.
З ранку в мами на обличчі
Ласка, усміх сяє.
Одягнутись, чисто вмитись
Мені помагає.
Віршиків мене навчає,
Пісні, гри, забави,
Книжечки мені читає
Гарні та цікаві.
Мама каже мені щиро
До Бога молитись,
Щоб чужого не торкати
І з дітьми не битись.
Вчить пізнати і любити
Нашу мову рідну
І потішить, поцілує,
Як стовчу коліно.
Ввечері для мене мама
Одяг вишиває,
Казочку чудову каже,
Як до сну лягаю.
Матусю, дай ручки твої поцілую,
За шийку тебе обійму,
І щічки погладжу.
Ти знаєш, матусю,
Як дуже тебе я люблю!
І ти мене любиш, хоч я неслухняна,
Частенько і шкоду роблю.
Та ти все пробачиш,
Мене поцілуєш,
І я тебе дуже люблю!
Катерина Перелісна
Мама вишила мені
Квітами сорочку.
Квіти гарні, весняні. –
На, вдягай, синочку.
В нитці сонце золоте,
Пелюстки червоні.
Ласка мамина цвіте
В тому вишиванні.
Вишиваночку візьму,
Швидко одягнуся,
Підійду і обніму
Я свою матусю.
В. Крищенко
IV. Робота над новим матеріалом.
1. Загадки про маму,
– Який струмочок повсякчас співає ніжно біля нас? (Мамин голос).
– Яке колосся золоте вниз вершечками росте? (Мамині руки).
– Які дві зірки золоті завжди сяють нам в житті? (Мамині очі).
– А що широке, як земля, та не займа чужі поля? (Мамина душа).
2. Робота над "Легендою про матерів". (Читання вчителем легенди).
Запитання і відповіді дітей.
Яка основна думка оповідання?
Чим займалися люди?
Опис Нептуна.
Якими були жінки?
Для чого матері віддали свою силу?
Як потрібно ставитися до слабких жінок?
За що жінки віддали красу?
Як потрібно ставитися до некрасивих жінок?
За що жінки віддали світло своїх очей?
Висновок.
V. Гра "Віршики про матусь".
VI. Огляд діафільму "Кара за дитину".
Ознайомлення дітей з молитвою.
Молитва
Втомлена, іду я спати,
Сон стулив вже оченята;
Добрий янголе, святий,
Тихий сон мені навій.
Коли я що зле зробила,
Наді мною білі крила І
Ти, як завше, розпусти –
Все пробач і захисти!
Людмила Старицька-Черняхівська
VII. Інсценізація біблійної легенди "Суд Соломона".
Легенда розкриває любов матері, готовність віддати життя заради дитини.
VIII. Підсумок уроку.
– Ми послухали і подивилися легенди і зробили висновки.
Скільки б тобі не було років – 5 чи 50 – тобі завжди потрібна мама, її ласка, погляд. Чим більше любові до мами, тим світліше і радісніше її життя.
За ще однією давньою легендою, виряджаючи дитину у далеку дорогу, мати давала їй вишитий рушник на щастя.
(Слухання грамзапису "Пісні про рушник", віршів Л. Полтави, "Є у кожної дитини " та М. Чернявського "Всі уже поснули").
– Борг перед мамою не можна виміряти ніякою міркою, не можна сплатити повністю. Умійте відчувати серце матері. Умійте бачити у її очах мир і спокій, тривогу і хвилювання, щастя і радість. (Виконання учнями пісні про маму).
IX. Домашнє завдання. Намалювати портрет своєї мами.
Варіант уроку
Махарин Наталія Володимирівна, вчитель санаторної школи-інтернату № 22 м. Києва
Мета: ознайомити з християнськими традиціями в Україні на зразках української культури; розвивати творчу фантазію, виявляти естетичний смак; виховувати любов повагу, дбайливе ставлення до матері, почуття вдячності, гордість за рідну матусю, бажання зробити приємне
Обладнання: ілюстрації до тексту, малюнки дітей на тему "Моя мама найкраща в світі", ікона Пречистої Діви Марії.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок, починається урок. Тож і ми часу не гаймо, працювати починаймо.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель:
Мати… Це перше слово, яке з радісною усмішкою промовляє дитина. Мама – це те слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждання і горя. Кожен скаже: «Найкраща мама - моя, бо безмежна її любов, її ніжність, хто б вона не була, де б не жила.
А зараз відгадайте загадку, відповідайте хором.
– Який струмочок повсякчас співає ніжно коло нас? (Діти: Мамин голос).
– А що солодке знаєш ти, чого в крамниці не знайти? (Мамині вуста).
– Яке колосся золоте униз вершечками росте? (Мамині руки).
– Які сніги постійно йдуть? Які сніги не розтають? (Мамина сивина).
– Які дві зірки знаєш ти, завжди нам сяють з висоти? (Мамині очі).
– Які поля з кінця в кінець зорали сльози навпростець? (Мамине обличчя).
– А що широке, як земля, та не займа чужі поля? (Мамина душа).
Вчитель:
Так, правильно! Діти, а як називається день, коли ми вітаємо найдорожчих, найрідніших нам людей – матусь?
(Відповідь учнів).
Вчитель:
А чому ми їх вітаємо? (Бо вони най дорожчі, найулюбленіші, найтурботливіші для нас).
Правильно, як говориться в заповідях Божих про батьків? (Шануй батька свого і матір свою, щоб тобі було добре і довго прожив на землі).
III. Основна частина.
Чи є краще, більш кохане слово в усіх мовах світу, ніж "мама"!
У багатьох з них слово "мама" починається літерою "М". Слово "мама" росте з нами тихо, як ростуть дерева, сходить сонце, розквітає квітка, як тихо світить вечірня зоря і гладить по головці рідна рука.
Мама, мати, матуся... Скільки спогадів і тепла таїть це магічне слово, бо ним звертаємось до найближчої, найдорожчої, найкращої, наймилішої для нас людини.
Мама... У всі часи всі народи величали її, як найбільшу святиню. Вона – корінь життя, берегиня роду людського. Ми складаємо шану і дяку всім матерям. Бо як вічне життя на землі, так вічна мати – символ добра, миру, щастя.
Читання оповідання "Найдорожче у світі – мама" (ст. 76-77 "Дорога добра").
– Про кого йде мова в оповіданні.
– Про що розмовляли тато і Оленка?
– Як свято святкують через дві неділі після Великодня?
– Як ми можемо віддячити мамі за її турботу?
(Помолитися за маму прочитати вірш, зробити своїми руками вишивку, малюнок і іграшки, виростити квіти). Читання дітьми віршів.
IV. Фізкультхвилинка.
Ой я маю три матері, та всі три хороші –
Три матері, три квіточки, як три красні рожі.
Перша мати – Непорочна Пречиста Діва,
Друга мати – це найкраща в світі країна,
Земля наша, наша славна ненька – Україна.
Третя мати – що ж про неї гарного сказати?
Це ласкава, люба, мила, рідна моя мати.
Ой я маю три матері, та всі три хороші.
Три матері, як три квітки, як прекрасні рожі.
(Слухання "Молитва за маму" Р. Завадовича).
V. Робота в зошитах
Малювання портрета мами і опис його. Підсумок виконаної роботи.
VI. Підсумок уроку.
Хай стелиться вам доля рушниками,
Хай береже від злого майбуття,
Із всіх доріг вертайтеся до мами,
Тоді щасливим буде все ваше життя.
Варіант уроку
Яремчук Валентина Григорівна,
вчитель санаторної школи-інтернату № 55 м .Києва
Молитва за рідну маму
О, Мати Божа, Мати Єдина,
І в Тебе була люба дитина.
Ти свого Сина ревно любила,
До свого серця щиро тулила.
Тобі, о, Мати, найкраще знати,
Чим для дитини є рідна мати,
Що для дитини серце материне -
Добре, зичливе, щире та вірне,
Тому для Тебе шлю мольби щирі,
Дай нашій мамі прожити в мирі,
Дай їй здоров'я, додай їй сили,
Щоб з нас потіхи й слави дожили.
Інсценізація вірша
Всі такі, як мама! Юра Шкрумеляк
Сестричка Оля:
– Будь такий, як наша мама!
Ольга брата впоминає –
Мама завжди чиста й добра,
І мене не зачіпає...
Не їсть мама всіх цукерків,
Дбає, щоб для всіх нас стало,
Не кричить – і не кидає
Свої речі де попало...
Братик:
Я не хочу, бо я Юрій, а не мати!
Я є хлопець, чому ж маю так, як мама, поступати?
Сестричка:
Мусимо, Юрію!
Чемні діти
Всі так роблять, як їх мати!
Як не віриш ти сестричці,
Можемо інших запитати!
Став питати Мурка:
– Чом ти миєшся лапками?
Мурчик:
– Бо так мати робить,
Так навчився я від мами!
Братик став питати Бурка:
– Чом ти любиш мух ловить?
Бурко:
– Бо так моя мама робить,
Так люблю і я робити!
Братик:
– Чом ти пишно так ступаєш?
Котик:
– Бо так струнко ходить мама,
Й я так ходжу - ще й питаєш?!
Братик:
– Чом так радо йдеш додому?
Телятко:
– Бо так робить моя мати,
Я ж подібне їй у всьому!
Братик:
– Чом ти п'єш, мов горда дама?
Біла гуска:
– Бо я чемна біла гуска,
Все роблю я так, як мама!
Братик:
– Чом так рано йдете спати?
Курчатка:
– Ми є курятка слухняні,
І все робимо так, як мати.
Братик:
– І Юрко собі подумав:
Таки правда – так між нами,
Що повинні добрі діти
Брати приклад добрий з мами.
Варіант уроку
Ткаченко Світлана Вікторівна,
вчитель спеціалізованої середньої школи № 75 м. Києва
Подвиг материнської любові. Божа мати – мати всього світу
Мета: виховання любові і поваги до матері.
Обладнання: музичний супровід: "Молитва за маму", слова Р. Завадовича, музика Л. Херувимської; вірші: Л. Полтава "Є у кожної дитини", М. Чернявський "Всі уже поснули"; робочий зошит (малювання портрета мами); загадки про маму.
План-конспект
Обладнання: святково прибрана класна кімната; газета з фотографіями "Наші мами"; інтерактивна дошка, на яку демонструються слайди відповідно до етапів уроку; загадки з робочого зошита: (мамин голос, мамині коси, мамині очі, мамина душа); вірші про маму.
І. Вступне слово вчителя.
- Діти, ви любите урок "Християнської етики"?
- За що? Чим він вам подобається?
- Як називається наш урок?
- Які добрі діла ви робите, або вам подобається робити?
- Як ви гадаєте, чи довга дорога добра. Скільки нею можна йти? (Серед відповідей дітей виділяємо одну – все своє життя).
- Які три речі любив робити Т. Шевченко у дитинстві? (читати, малювати і молитися).
- А ви?
ІІ. Слово про маму.
- У кого найніжніші і найласкавіші руки?
- Найчутливіше серце? Найясніші очі? Найрідніший голос?
- Найщиріша душа? Скажіть мені це слово (мама).
- А чия любов найсильніша у світі? (материна).
1. Вчитель і діти разом розповідають вірш.
Вчитель: Кажуть, що на світі сонце найясніше,
Та всміхнеться мама і стає світліше.
Учень: Кажуть, що на світі сонце найніжніше,
Та пригорне мама і стає тепліше.
Вчитель: Кажуть, що без сонця не розквітнуть квіти,
А хіба без мами є щасливі діти?
Учень: Я до неї серцем любо пригорнуся.
Хай сіяє сонце, як моя матуся.
III. Робота з підручником "Дорога добра".
• Діти, а яке слово найчастіше повторює людина в хвилини страждань і горя? (мама, матінко, Божа Мати, Богородице).
1. Читання і обговорення статті з підручника та вірша Леоніда Полтави "Є у кожної дитини".
- Діти, чому вірш ще носить назву "Три матері"?
- Про які три матері йдеться у вірші? (Рідна мати, мати Україна, Божа Мати – Мати всього світу).
2. Діти кладуть руку на серце і тихо читають хором цей вірш.
(Хто хоче – співає цей вірш з учителем під музичний супровід).
3. Слухання вірша Миколи Чернявського "Всі уже поснули".
- Про що молиться і плаче ненька?
- А що радує вашу маму? Коли матуся буде щасливою?
- А яке свято вшановує Матір навесні, через два тижні після Великодня? (Свято – День Матері).
- Діти, а чи знаєте ви, як у різних народів звучить слово "мама" (У росіян – мама, матушка, у киргизів – ана, у грузинів - дада, у осетинів – нана).
– А у нас, українців? (ненька).
Але на всіх мовах світу слово "мама" звучить однаково ніжно, лагідно і велично.
Учень розказує вірш:
Ще в колисці немовля
Слово "мама" промовля
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові:
Мати, матінко, матуся,
Мамо, мамочко, мамуся –
Називаю тебе я,
Рідна ненечко моя.
IV. Фізкультхвилинка.
- Діти, а я мама? Чия? ( Діти відповідають – наша).
- Тоді зараз ми пограємо в гру "Чи знаю я своїх донечок і синочків".
Діти стають у коло, ходять під музику по колу, а вчитель з зав'язаними очима зупиняє одну дитину, обмацує і намагається впізнати – хто це. (Гра повторюється 3-4 рази).
1. Ігрова ситуація. "У натовпі загубилася дитина".
• Яка ж твоя мама, дитинко? (висловлювання дітей, як впізнати маму).
(Із багатьох відповідей виділяємо головну: "Хіба ви не знаєте? Моя мама та, що найкраща в світі!").
2. Прислів’я про маму (діти готують раніше з батьками)
- У дитини заболить пальчик, а в матері серце. Дитина плаче, а матері боляче.
- Нема того краму, щоб купити маму.
- На сонці тепло, а біля матері добре.
- Який кущ, така і калина, яка мати, така й дитина.
- У кого є ненька, у того голівонька гладенька.
- Шануй батька й неньку буде тобі скрізь гладенько.
3. Інсценізація вірша ( за бажанням ) про бабусю і онуку.
– А хто двічі мама? (Бабуся) Це мамина мама.
Виходить дівчинка – онука.
Сьогодні неділя, бабуся ще спить,
Не буду я рано бабусю будить.
Насмажу картоплі сама на сніданок,
Сама підмету я і сіни і ганок,
Пиріг із повидлом спечу я сама,
А то ж вихідних у бабусі нема...
Картопля парує, букет на столі,
А де ж це бабуся, немає її?
– Бабусенько, де ви? Я Вас чекаю!
Виходить бабуся (дівчинка у хустинці з віником і совком).
Лушпиння з картоплі по кухні збираю,
Змиваю повидло зі стелі, зі стін,
Змітаю розсипаний цукор і кмин,
Ще зараз з дверей повишкрябую тісто
І сяду з тобою, внученько, їсти.
V. Робота з зошитом "Дорога добра".
1. Читання віршів: "Дуже люблю" Катерини Перелесної (хлопчик у вишиванці), "Вишиванка" В. Крищенка.
2. Розгадування загадок: мамин голос, мамині коси, мамині очі, мамина душа.
3. Малювання портрета мами. (Під музичний супровід "Молитва за маму" сл. Р. Завадовича, муз. Л. Херувимської).
На дошці 1-й слайд: Молитва про маму.
Є в мене найкраща у світі Матуся
За неї, Пречиста, до тебе молюся
Пошли їй не скарби, а щастя і долю
Щоб дні їй минали без смутку і болю.
На дошці 2-й слайд: "Хто матір забуває, того Бог карає".
Виставка зошитів "Дорога добра" з портретами матусь.
VI. Підсумок уроку.
3-й слайд: Якби я був чарівником, що б я зробив для своєї мами? (висловлювання дітей).
Додатковий матеріал.
- Оповідання Василя Сухомлинського "Сиві волосинки".
- Оповідання Л. Толстого "Хто найкращий за всіх".
- Оповідання Н. Чачави "Отар і мама", Ю. Чеповецького "Картопля".
- Вірш С. Олійника "Бабуся і внучка".
- В. Сухомлинський "Бабусин борщ".
- В. Сухомлинський "Хай я буду ваша, бабусю".
Для читання і обговорення на уроках з християнської етики пропонується оповідання П. Ходченка "Серце матері" (для 2-го класу).