Тема програми : Українська державність в 1917-1921 рр. Тема уроку : Проголошення зунр. Поглинення Галичини, Буковини, Закарпаття іноземними державами

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
4. Вивчення нового матеріалу.
УГА – Українська галицька армія.
5. Закріплення нового матеріалу.
6. Підсумок уроку.
Тема уроку
Подобный материал:
Навчально - методична діяльність


Тема програми : Українська державність в 1917-1921 рр. Тема уроку : Проголошення ЗУНР . Поглинення Галичини , Буковини, Закарпаття іноземними державами. Мета уроку : Навчальна: розглянути особливості національно – визвольного руху на західноукраїнських землях; розкрити процес створення ЗУНР; визначити історичне значення Акту злуки УНР і ЗУНР; охарактеризувати причини і перебіг українсько - польської війни. Розвиваюча: формувати в учнів вміння аналізувати, узагальнювати та критично оцінювати історичні процеси. Виховна: виховувати в учнів почуття патріотизму та громадянської свідомості. Основні поняття : Галичина , ЗУНР , Національна Рада , УПА , Північна Буковина , Закарпатська Україна. Основні дати : 18 жовтня 1918 р. – створення НР у Львові ; 13 листопада – проголошення ЗУНР; 22 листопада - польські війська займають Львів ; 22 січня 1919 р. – Акт злуки УНР та ЗУНР; 10 вересня 1919 р. – за Сен – Жерменським договором Австрія поступається Буковиною на користь Румунії , Закарпаттям на користь Чехословаччини. Обладнання : Карта «Перша світова війна». Західноукраїнська Народна Республіка. Відозва УНР до населення Львова 1 листопада 1918 року. Портрети Є . Петрушевича та провідних діячів ЗУНР. Фрагменти із газети «Станіславський голос».

Тип уроку - комбінований. Епіграф до уроку :

«… Народе український!

У твоїх руках твоя доля»

Хід уроку. 1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань учнів.

а) Фронтальне опитування. 1. Коли був утворений і що мав на меті УНС ? 2. Коли і з якою метою була утворена Директорія? Яким був її склад? 3. В якому році П. Скоропадський зрікся влади? 4. Хто був отаманом республіканських військ? 5. В якому році був підписаний мирний договір у Бресті-Литовському? б) Історичний диктант. 1. I Універсал було проголошено на військовому з’їзді?

2. Хто очолив Генеральний Секретаріат УЦР? 3. Коли була утворена ЦР? 4. Хто був головою ЦР?

5. Хто став першим президентом України?

6. Скільки було проголошено Універсалів? 7. Дайте визначення Універсалу? 8. Який Універсал проголосив незалежність України і коли?

9. Яка подія відбулася 16 січня 1918 року? 10. Коли відбувся гетьманський переворот? 11. Які два воєнно-політичні блоки брали участь у Першій світовій війні? 12. Що проголосив IV Універсал?

в) Підсумок викладача. г) Оцінювання. 3. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми , мети та завдань уроку.

4. Вивчення нового матеріалу.

План уроку ( учні записують у зошити). 1. Активізація національно – визвольного руху на західно – українських землях. 2. Повстання у Львові. Утворення ЗУНР. Акт злуки УНР і ЗУНР. 3. Українсько – польська війна 1918 – 1919 рр. 4. Поглинення Галичини, Буковини, Закарпаття іноземними державами. 1-е питання :

- розповідь викладача з елементами бесіди. - самостійна робота учнів з текстом підручника за завданнями ст.. 136 (2-й абзац). - цікаво знати.

- проміжний підсумок. 2-е питання : - розповідь викладача . - робота учнів з документом № 3 ст.140. ( за запитаннями ) - колективна робота з текстом підручника ст.138. (1-й абзац) - робота з картою ст.206. - робота з текстом . Дайте відповідь :

1. Чи реалізовано ідею єдності у наш час?

2. День соборності сьогодні (ЗМІ) ?

3. Хронологічна таблиця ( виписати основні події 1-го і 2-го пит.)

3-е питання : - розповідь викладача з елементами бесіди. - роботи з термінами. - УГА – Українська галицька армія.

- Офензива – наступ. - Соборність – єдність етнічних українських земель. ( Учні записують терміни в історичний словник). 4-е питання : - розповідь викладача. - додаткова інформація. - хронологія питання.

5. Закріплення нового матеріалу. - експрес – контроль. - ----- -- -----------

-експрес-опитування 1. Завдання . 1. Завдання : Виберіть твердження в яких йдеться про Є . Петрушевича. - Був першим головою Державного Секретаріату, створеного Українською Національною Радою ЗУНР. - Голова Центрального військового комітету у Львові , від 18 листопада 1918р. отаман, командувач збройних сил ЗУНР, згодом – державний секретар військових справ ЗУНР. 1 11 - ----- ---- Був членом Директорії УНР згідно з ухвалою Трудового конгресу України в Києві. - Після захоплення поляками майже всієї Галичини призначений диктатором Західної Області УНР. - Був президентом Української Національної Ради, яка проголосила створення на українських землях Австро-Угорщини ,Української держави.

- Залучив до державного будівництва представників усіх політичних партій і рухів, усіх верств населення, уникнувши при цьому загострення соціальних конфліктів. --- ----------2. Завдання . Які з тверджень характеризують політику ЗУНР? - Забезпечення демократичних прав і свобод для всього населення. – Здійснення аграрної реформи за викуп. – Націоналізація фабрик і заводів . – Введення 8-годинного робочого дня та соціальних гарантій для трудящих. – Здійснення аграрної реформи через безкоштовне передання великих поміщицьких володінь безземельним селянам. – Забезпечення національних прав і демократичних свобод лише для українського населення. – Забезпечення широких повноважень національним меншинам.

6. Підсумок уроку. - Проміжний підсумок уроку. - Оцінювання відповідей учнів. 7. Подання домашнього завдання:

Вивчити матеріал параграфів 28-29, дати відповідь на питання ст.. 139, 144, виписати хронологію подій (параграфи 28-29) . Підручник «Новітня історія України» 10 кл. Ф. Г. Турченко.

Тема уроку: Війна Раднаркому з Центральною Радою і проголошення незалежності УНР. Мета уроку: Навчальна : ознайомити учнів з діями Раднаркому Росії та Центральної Ради в України, наслідками війни; Розвиваюча : розвивати в учнів вміння аналізувати події під Крутами, вказати на героїзм студентів та значення проголошення незалежності України. Виховна: виховувати в учнів любов до своєї Батьківщини, повагу до борців за її національну незалежність.

Обладнання: карта, періодична преса, документи, Акт проголошення незалежності України 1991 р., реферат на тему: «За волю і долю України». Тип уроку: комбінований. Епіграф : «Орли там б’ються на полі слави, І трублять труби їх голосні. Жовтоблакитні грають застави То Україна росте в огні…» В. Пачовський ХІД УРОКУ. 1. Організаційна частина. 2. Актуалізація опорних знань. - фронтальне опитування. 1) Які події відбувалися наприкінці жовтня у Петрограді? 2) Як поставилися до цих подій лідери Центральної Ради ? 3) Хто організував повстання в Києві восени 1917 р.? 4) Коли і де було проголошено ІІІ Універсал? 5) Охарактеризуйте політичну обстановку в Україні після повалення влади. - письмово поміркуй. 1) У чому полягає історичне значення ІІІ Універсалу? 2) Якої тактики додержувались більшовики восени 1917 р.? - індивідуальне опитування. 1) Спроби більшовицького перевороту в УНР. 2) В яких умовах було зібрано Всеукраїнський з’їзд Рад в Києві; його рішення і наслідки? 3) Чому Харків стає головним радянським центром в Україні у грудні 1917-1918 рр.? 4) Проаналізуйте державотворчі кроки УНР і радянської України. - додаткові питання . 1) Коли було проголошено УНР? Яким документом? 2) Створення Центральної Ради , її керівники. 3) Під впливом яких подій і обставин ЦР прийняла І Універсал? 4) Чим було викликано прийняття ІІ-го Універсалу. - проміжний підсумок викладача. 3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. 4. Вивчення нового матеріалу. План уроку. 1) Вторгнення радянських військ в УНР. 2) Загальний наступ радянських військ та похід на Київ. 3) Бій під Крутами. 4) Проголошення незалежності УНР. 1-ше питання – розповідь викладача. Самостійна робота учнів з текстом підручника: ст.. 49 . - Що стало причиною перепалки для зосередження радянських військ у Харкові? - Радянські війська, їх склад та три армійські групи (назвати). - Які війська захищали ЦР? 2-ге питання – бесіда викладача з учнями. -Робота з картою ст.. 51 – розглянути напрям наступу радянських військ. - План радянського командування (зачитати). - 6 січня 1918 р. – проаналізувати. 3-тє питання – зачитування реферату на тему: «За волю і долю України». Питання для обговорення. - Де відбувалися ці події ? - Хто захищав Київ? - Що керувало цими юнаками? - Що привело до остаточної перемоги над силами ЦР? - Коли відбулася ця подія? 4-те питання – самостійне вивчення . Питання для учнів : 1) З якою подією ви порівнюєте IV Універсал? 2) Що зробила ЦР для того, щоб зберегти довір’я у селян? 3) Як змінилося ставлення до більшовиків з боку ЦР. Чому так сталося? - скласти хронологічну таблицю цього параграфа. - виконати завдання на ст.. 52. 5. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу. - Що стало приводом для вторгнення радянських військ в УНР? - Назвіть армійські групи радянських військ та ЦР? - Коли відбувся бій під Крутами, його захисники? - IV Універсал та його історичне значення. 6. Подання домашнього завдання. Вивчити матеріал на ст. 40-55. Скласти хронологічну таблицю. Підготувати реферати використовуючи додаткову літературу. 7. Підсумок уроку. Роздатковий матеріал до уроку : 1-й варіант. 1. Більшовицький Раднарком Росії визнав УНР : так чи ні ? 2. Коли проходив І – ий Всеукраїнський з’їзд Рад ? а) 4-5 грудня 1917 р. б) 11-12 грудня 1917 р. 3. Маніфест до українського народу це … 2- ий варіант . 1. Авторами ультиматуму до ЦР були … а ) В. Антнов- Овсієнко і Г. Орджонікідзе; б) В. Ульянов і Л. Троцький. 2. Коли, де, на якому зїзді було проголошено встановлення радянської влади в Україні? 3. Яким Універсалом було проголошено незалежність України? 3-ій варіант. 1. Радянський уряд України називався: а) Раднарком; б) Народний секретаріат; в) Генеральний секретаріат. 2. Хто командував радянськими військами , що наступали на Київ? а) Антонов-Овсієнко; б) Орджонікідзе; в) Муравйов. 3. Де відбувався бій 29 січня 1918 р. захисників Києва з військами Червоної гвардії ? а) під Бахмачем; б) у Дарниці; в) під Крутами.