Тема. Підземні води основні артезіанські басейни України
Вид материала | Документы |
СодержаниеХід уроку Діяльність вчителя |
- План. 0 Вступ 0 Основна частина 1 Споживання води в країні І світі, 270.86kb.
- Реферат на тему "Гідросфера", 187.63kb.
- Вода в природі. Властивості води. Кругообіг води в природі Урок природознавства, 74.88kb.
- Міністерство охорони навколишнього природного середовища україни, 13.88kb.
- «Екологія крізь краплю води», конференції «Про що розповість весняний струмок», «Джерела, 343.1kb.
- Водний баланс І водні ресурси України, шляхи їх раціонального використання І охорони, 144.68kb.
- Якою буває вода. Що може вода, 53.89kb.
- Тема предмет вивчення курсу, основні поняття, методи та основні цілі курсу Предмет, 60.95kb.
- Бають про збереження унікальних природних ландшафтів, раціональне використання ресурсів, 4607.68kb.
- Тема: світ води очима дітей. Бінарний урок з біології та географії. Мета, 76.41kb.
Крячко Н.В.
Лозовська В.В.
Мец І.М.
Безвуляк О.М.
Павленко О.А.
Скрипник Н.М.
Тема. Підземні води. основні артезіанські басейни України.
Водний баланс і водні ресурси України
Мета. Повторити та систематизувати знання учнів про поверхневі води України, види підземних вод, сформувати знання про основні артезіанські басейни України; аналізувати показники водних ресурсів та водного балансу України, удосконалити навички та вміння роботи з картами атласу; виховувати бережливе ставлення до водних ресурсів України, що базується на принципах раціонального природокористування.
Обладнання. Настінна карта «Внутрішні води України», підручники, атласи, дидактичні матеріали (експрес-тести, опорно-інформаційна схема), практикуми.
Хід уроку
(Етап уроку - актуалізація необхідних учням знань для вивчення теми)
Діяльність вчителя | Діяльність учнів | Організація й управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів |
1. Виконання тестових завдань (див. додаток 1) - Уважно прочитайте та оберіть відповідь, яка, на вашу думку, є правильною. На виконання тесту відводиться 2 хв. | Самостійне виконання тестових завдань, обведення правильної відповіді. | Надання індивідуаль-них консультацій за потребою учнів. контроль за дотриманням часового відрізку. |
2. Проведення дидактичної гри «Вірю, не вірю» (див. додаток 2) - Прослухайте декілька тверджень та виявіть своє відношення до їх змісту за допомогою сигнальних карток. У випадку погодження з висловленим твердженням підніміть картку зеленого кольору, у разі незгоди – червону. | Самостійне визначення власного твердження з допомогою сигнальної картки. | Фронтальне опитування. Ознайомлення класу з синквеєм «водосхови-ще» (1 учень) – виконання випере-джаючого творчого домашнього завдання. Стимулювання дітей до слухового зосере-дження на повідомленні учня з метою узагальнення вивченого матеріалу. |
3. Робота із схематичним малюнком. - Уважно розгляньте малюнок та пригадайте види підземних вод, конкретизуйте умови їх утворення (див. додаток 3) | Розгляд малюнку, самостійне обмірковування зображеного, повідомлення учнів з аналізом умов утворення даного виду підземних вод. Презентація результатів інформаційного навчального проекту, виконаного попередньо двома учнями класу з теми «Артезіанські води України» (див. додаток 5) | Відпрацювання образно-понятійного апарату необхідного для вивчення нової теми. За умов ускладнення у формуванні відповідей учнями, проводиться бесіда за додатковими запитаннями-підказками (див. додаток 4). Поступовий перехід до мотивації навчально-пізнавальної діяльності учнів. |
Додаток 1
«Експрес-тест»
1) Озеро Світязь за походженням улоговини:
а) тектонічне б) лиманне в) карстове
2) Озера лиманного походження найпоширеніші:
а) на Придніпровській височині;
б) на Поліській низовині;
в) на Причорноморській низовині.
3) Більшість озер рівнинного Криму:
а) солоні б) прісні в) напівсолоні
4) «Краєм озер» називають:
а) Донбас б) Причорномор’я в) Волинське Полісся
Додаток 2
Дидактична гра «Вірю, не вірю»
- Чи вірите ви, що переважна більшість річок України належить до басейнів Чорного та Азовського морів?
- Чи вірите ви, що Шацькі озера мають вулканічне походження?
- Чи вірите ви, що більшість боліт України розташовані в її східній частині?
- Чи вірите ви, що завдяки створенню водосховищ покращуються умови судноплавства на річках?
Додаток 4
«Питання-підказки»
- Сезонна вода у формі лінз першого водопроникного шару (верховодка).
- Перший від поверхні водоносний горизонт (ґрунтові води).
- Водоносний горизонт між двома водотривкими шарами (між пластові води).
- Між пластові води, які знаходяться під тиском і мають певну мінералізацію (артезіанські води).
Додаток 5
Завдання щодо виконання інформаційного навчального проекту з теми «Артезіанські води України»
- Опрацюйте додаткові інформаційні джерела.
- З’ясуйте значення для населення України кожного з великих артезіанських басейнів.
- Використовуючи малюнок 127 (підручник В.Ю.Пестушко, с.142), покажіть основні артезіанські басейни України на карті.
- Продемонструйте продукцію вітчизняних товаровиробників мінеральних вод.
- Представте результати власних досліджень у вигляді таблиці за відповідною формою:
Назва артезіанського басейну | Центр виробництва мінеральної води | Назва готової продукції, торгова марка |
| | |
| | |
| | |