Якою буває вода. Що може вода
Вид материала | Документы |
- Отчёт о выполнении плана мероприятий по проведению Международного дня водных ресурсов, 73.27kb.
- Реферат по химии на тему "Вода", 58.52kb.
- Реферат на тему: «Вода. Структура и необычные свойства», 638.3kb.
- Такая вода содержит в своём составе комплекс солей, макро- и микроэлементов. Не зря, 78.53kb.
- Ванягут / Мифы древних славян, 30.64kb.
- Учебный проект «Вода, вода – кругом вода…» г. Саров моу сош №16 Используемые методы, 20.64kb.
- Программа "чистая вода" на 2011 2017 годы паспорт федеральной целевой программы "Чистая, 535kb.
- Сказка о воде хаоса, 36.55kb.
- «откуда в наш дом приходит вода», 611.31kb.
- Неорганические вещества и их роль в клетке, 140.15kb.
Тема: Якою буває вода. Що може вода.
Мета: Продовжувати формувати уявлення про предмети неживої природи, формувати уявлення про воду, три стани води, кругообіг води у природі. Ознайомити учнів з деякими властивостями води, показати значення води на Землі. Формувати та розвивати дослідницькі навички. Виховувати бережливе ставлення до води.
Обладнання: 4 склянки води, цукор, сіль, пісок, цвях, камінчик, малюнки, таблиця.
Хід уроку
І.Орг. класу.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні ми з вами будемо вивчати дуже цікаву тему, а яку ви самі здогадаєтеся, коли відгадаєте загадку.
Що плине і ллється,
Часом на камінь дереться,
Як нема – все висихає,
Звір і птах помирає. (Вода)
- Так, ми будемо сьогодні говорити про знайому незнайомку – воду. А чому вона незнайомка ви зрозумієте коли будете уважно слухати на уроці.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- При вивченні нової теми ми маємо плідно працювати. Наше завдання: згадати свої спостереження в природі, розповісти про них, відгадувати загадки, уважно слухати пояснення, цікаві казки, аналізувати роботу в групах. А головне – бути кмітливим та активним.
Девіз нашого уроку:
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь,
Видумуй, пробуй і твори!
Розум і фантазію прояви!
ІV. Актуалізація опорних знань.
- До якої природи належить вода? Що станеться з водою, коли її заморозити? Яке значення має вода в житті людей, тварин, рослин?
Демонстрація глобуса.
- Чи знаєте ви, що це таке?
- Якого кольору найбільше на моделі Землі?
- Як ви думаєте, про що це говорить?
V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Стадія нових інформацій.
- Ми подивились на глобус. Скільки на ньому синього і блакитного кольору! А якщо його швидко покрутити, то він увесь здається блакитним. Нашу планету так і називають – блакитна планета. Якщо всю планету поділити умовно на 4 частини, то 3 із них – вода: океани, моря, озера, річки. Але вода є не тільки у водоймах на поверхні, вода є і під землею. Колодязі, криниці – це отвори для добування підземної води. Вода є і в повітрі: дощ, хмари, туман.
Ніжно-блакитний колір неба зумовлений тим, що атмосфера (повітря), насичена краплинами води. Ось як багато води на Землі.
Висновок: Вода міститься у водоймах, суші і в повітрі.
2. Дослідницька робота. Робота в групах.
а) Визначення властивостей води. Демонстрація дослідів.
Мета: Ознайомити дітей з властивостями води. Довести, що вода одні речовини розчиняє, а інші – ні.
- Перелийте воду з однієї склянки в іншу. Яка вона?
- Понюхайте, чим вона пахне?
- Якого кольору вода?
Висновок: Вода безбарвна, рідкі, не має запаху.
б) Що може вода.
- Покладіть в склянку з водою цукор. Що сталося з цукром?
- Покладіть у склянку сіль.
- Киньте в воду камінчик, пісок. Чи розчинилися ці предмети?
Висновок: Вода – розчинник. Ви переконалися, що одні речовини розчиняються у воді, а інші – не розчиняються.
в) Три стани води.
- Про які властивості ми довідалися?
- А чи може вода бути твердою? Коли?
- Що це?
Росте вона вниз головою,
Не літом росте, а тільки зимою,
А сонце її припече,
Заплаче вона, потече. (Бурулька)
- Чому бурульки тільки взимку? Так коли вода тверда?
- Де у вас, у кожному домі, ховається вода в твердому стані?
Білий, а не цукор,
Не має ніг, а йде. (Сніг)
- Сніг – це вода чи ні? В якому стані?
- На що перетвориться сніг і лід, коли їх нагріти? А що станеться з водою, коли її гріти дуже довго?
- Що виходить із носика чайника, коли в ньому кипить вода?
- Пара – це теж вода, але вона легка, тому що знаходиться в газоподібному стані. З пари утворюються хмари. Пара піднімається високо вгору, і перетворюється в маленькі краплини води, з яких і утворюються хмари. Чим більше водяної пари, тим більшими стають хмари. Коли краплі води стають великими, вони важчають і вже не можуть триматися в повітрі, вони падають на землю – іде дощ.
Висновок: Вода в природі буває в трьох станах: твердому, рідкому, газоподібному(пара).
г) Робота в зошитах.
- З’єднай малюнки з назвами відповідних станів води.
3. Стадія розвитку.
Вступна бесіда.
- За допомогою спостережень і дослідів, ми простежили перехід води з одного стану в інший. Цей перехід постійно відбувається в природі. Безперервно мандрує краплина води з землі – на небо, з неба – на землю. З поверхні річок, озер, ставків, морів, океанів вода випаровується і перетворюється на хмари. У хмарах живе дуже багато краплинок, і коли на хмарці немає місця, краплинки знову падають на землю – іде дощ. Дощ іде влітку, а взимку холодно, і краплинки перетворюються на сніжинки – іде сніг. І знову світить сонечко, світ стає водою, вода перетворюється на пару і піднімається в небо. Так краплина мандрує постійно.
- А зараз, діти, давайте відпочинемо і послухаємо казку.
Про водяні краплини.
Жили в річці сестрички-краплинки. Хороше їм було разом, весело, та захотілось їм помандрувати. Пригріло сонечко і полинули краплини в небо. Заколихалися та полетіли наввипередки з вітром. А тоді зібрались разом водити хоровод і стали легкою хмаринкою. Все нові і нові краплини приєднувались до хмаринки, і стала вона дуже важкою. Не витримала і порвалась, полився дощик. Падали краплини до рідної землі, до річки. Якісь із них напували спраглі росинки. Інші текли до річок і озер. Та коли опинилися дома, не змогли всидіти, їх тягло в мандри. І полетіли краплі знову в небо. Знаєте, це не просто казка, насправді все так і відбувається.
VІ. Закріплення та осмислення знань.
- Стадія застосування
а) Відгадування загадок.
Крутиться, вертиться, берега держиться. (Річка)
Летить орлиця по синьому небу,
Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара)
Голуба хустина, яскравий клубок,
По хустині качається, людям посміхається. (Небо і сонце)
Коли мене нема – чекають,
Коли прийду – відразу тікають. (Дощ)
б) Робота в парах.
- Намалюйте ланцюжок малюнків-відгадок, щодо безперервності та нескінченності руху води в природі.
2. Стадія представлення.
Кожна пара показує свій малюнок і захищає його.
Додаткові запитання:
- Які властивості води ти знаєш?
- Які 3 стани має вода?
- Що може вода?
VІІ. Підсумок уроку.
- Що на уроці було цікавим?
- Що викликало забруднення?
- Послухайте, який гарний вірш написав про воду поет М. Віденко
Жива вода
Жива вода дає життя всьому живому на землі,
Якщо живе жива вода, тоді земля у квіті,
Не треба вибухів війни, живи, жива водиця,
Для праці хай ростуть сини і жито колоситься.