Тема: світ води очима дітей. Бінарний урок з біології та географії. Мета

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
Учитель географії
Прощай же, море! Не забуду
Цікаві факти про воду
Фізичні властивості води
Робота з текстом
Забруднення води материків і Світового океану»
1- група « Заходи по охороні води від забруднення»
Подобный материал:
Тема: СВІТ ВОДИ ОЧИМА ДІТЕЙ.

Бінарний урок з біології та географії.

Мета: Розширити уявлення дітей про світ води, познайомити з проблемами використання та

охорони води, прищеплювати навички навчальної праці; сприяти екологічному

вихованню; формувати переконаність у необхідності охорони природи Світового

океану; розвивати кмітливість, почуття товариства, вміння виступати перед

аудиторією, працювати колективно.


Обладнання: фізична карта півкуль, малюнки, зошити, маркери, стікери, картки з

завданнями, відео- та аудіозаписи.


Хід уроку


1.Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності:

Учитель біології:

Безмерная ширь океана,

И тихая заводь пруда,

Струя водопада,и брызги фонтана-

И все это - только вода!

Высокие гребни вздымая,

Бушует морская волна

И тонит, как будто играя,

Большин морские суда.

И в кружева будто одеты

Деревья, кусты,провода.

И кажется сказкою это,

А в сущности – только ВОДА!

На фоні класичної музики звучить аудиозапис «Ода воді»:

«Вода! У тебе немає ні смаку, ні запаху, ні кольору, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшься, не розуміючи, що ти таке. З водою людина зустрічається з перших днів життя.

Слово «вода» входить у життя людини з раннього дитинства и супроводжує все життя!

Отам, де виблискує далечинь, із-під землі б'є джерело! Вода ця не проста , а життєдайна, цілюща.Тамуючи спрагу, відчуваєш, як нездоланна сила вливається у ваші груди. Добре було і водночас страшнувато, що прилучаємось до чогось таємничого, вічного, незбагненного, що можна оглянути лише серцем. Ти не просто необхідна для життя, ти і є саме життя !»

Учитель географії:

Світовий океан завжди приваблював до себе увагу людей. Космонавт Севастьянов В.І. , який зробив 286 обертів навколо Землі писав: « У тривалому польоті на космічному кораблі «Союз-9» ми побачили море з величезної висоти. Не море, Світовий океан. І тоді вперше на власні очі переконались, що Світовий океан справді більша частина поверхні нашої планети. Усім відомі цифри: 71% поверхні Землі-вода, 29%-суша. «

Свої спостереження за океаном з космосу Г. С. Титов змальовує так:»Чудове видовище являли собою довгі смуги хвиль Тихого та Атлантичного океанів, що одна за одною ринуть до далеких берегів… Океани й моря, так само, як і материки, відрізняються одне від одного своїм кольором. Багата палітра, як у російського живописця-мариніста Айвазовського,-від темно-синього індиго Індійського океану до салатової зелені Карибського моря та Мексиканської затоки.»

Коли ми буваємо на березі моря, мабуть, у багатьох з нас у пам’яті спливають слова головного героя роману Ж. Верна»Двадцять тисяч льє під водою» - капітан Немо, який в захопленні говорив:» Так, я люблю море! Море-це все. Дихання його чисте, животворне. В його безмежній пустелі людина не відчуває себе самотньою, бо навколо нього вирує життя. Море-це вічний рух і любов, вічне життя»

Світовий океан і його моря надихали письменників і поетів, художників і композиторів на творчість. Його краса, чудесні пейзажі залишаються в пам’яті кожного, хто хоча б один раз побував на берегах океану чи моря.


Це про Чорне море писав О.С. Пушкін: « Прощай же, море! Не забуду

Твоей торжественной красы

И долго, долго слышать буду

Твой гул в вечерние часы.


3. Вивчення матеріалу


План


1. Значення води.

2. Цікаві факти про воду.

3. Властивості води.

4. Забруднення Світового океану.

5. Складання проектів

Демонстрація відеофрагменту «Значення води»

Учитель географії:

Вода – з стародавніх часів була символом чистоти, родючості і джерелом життя. Називають її не інакше як «матушка», «царицею». Стародавні греки, наприклад, вірили, що свою богатирську силу Геракл отримав, викупавшись у чарівному джерелі Кавказу. Тому міфічного героя один час вважали покровителем лікувальних вод.


Цікаві факти про воду:

  1. Вода єдина речовина на землі, зустрічається у трьох станах- твердому, рідкому, газоподібному.
  2. Якщо б людина використовувала для їжі рослинність морів і океанів, то їжі хватило для 290 мільярдів чоловік.
  3. Вода становить 80% маси тіла дитини, 70% маси тіла дорослої людини.
  4. За рахунок Світового океану в атмосферу поступає 50% кисню і 82% вологи.

Демонстрація відео фрагменту «Світовий океан»

Інтерактивна вправа «Маріоністи» Фізичні властивості води

Для поетів, композиторів, художників вода – джерело натхнення. Глибока вода, високі хмари – вічний цикл життя, надихаючий художні твори живою душою.

На фрагментах картини відображені властивості води. Необхідно скласти єдину картину,озвучивши при цьому фізичні властивості води.


Демонстрування презентації:

  1. Вода знаходиться в трьох станах, про це людина знала завжди. І лише недавно був відкритий ще один стан- інформаційний.
  2. Японський врач, Мосару Емото відкрив, що вода здібна реагувати на людські думки.
  3. Вода, якій протягом місяця говорили слова «душа», «надія», «вдячність» утворила красиві кристали.
  4. Особливо подобаються воді молитви, це не впливає на якій мові їх читати.
  5. Прослухав симфонію Бетховена, Моцарта і етюди Шопена з води отримали красиві, вірної конфігурації кристали з чіткими «промінцями».
  6. Воду, яку глушили важким роком, замерзала у вигляді страшних розірваних шматочків.
  7. А рідину, яку сварили, перетворювалася в кучу некрасивих льодяних кусків.
  8. Кристали льоду після дії на неї електромагнітних хвиль.
  9. Посидівши біля комп,ютера чотири години, у людини починає боліти голова, це вода бунтує в організмі.



Забруднення води. Деякі цифри.


1. Кожного року в Світовий океан річки зносять шар грунту більше 6 мільядів, що становить 19 мілліардів тонн.


2. Щорічно у Світовий океан надходить 13-14 міліардів тон нафтопродуктів.


3. Вченні підрахували, що кожного року в усьому світі у водоймища попадає стільки шкідливих речовин, що ними можно завантажити 10 тисяч товарних поїздів. Навіть в водах Арктики знайшли пральний порошок.

  1. Один літр брудної води, забруднює 100 літрів чистої води.


  1. Всесвітня організація охорони здоров’я, вважає, що половина людей хворіє із-за брудної води.



  1. До 2млн. морських птахів, 100 тис. морських тварин і в тому числі 30 тис. тюленей помирають, зївши пласмасові речовини або запутавшись в сітях і тросах.



Робота з текстом.


У кожного з вас на столі лежить текст «Забруднення води материків і Світового океану» підкресліть основні джерела забруднення води.


« Забруднення води материків і Світового океану»


В процесі використання чиста прісна вода забруднюється, в неї попадають шкідливі, і навіть ядовиті речовини. Забрудники попадають у воду різними шляхами, не завжди з допомогою людини. Неочищені стоки пунктів(комунальне господарство) загрожує розповсюдженню шкідливих інфекційних захворювань-гепатита, дизентерії, холери.

Велику шкоду здоров’ю населення і стану природи наносить попадання у водоймища стокових вод сільського господарства, які мають добрива і ядохімікати.

Підземні води страдають від забруднення нафтових промислів, підприємств гірничодобувної промисловості і відвалів металургійних заводів.

Лісове господарство- джерело великої кількості речовин, які попадають у прісну воду, в першу чергу відходи древесини і деревообробної промисловості. Велику шкоду гідросфері приносять зброси водного і залізничного транспорту.

Особливу проблему складають забруднені води нафтою і продуктами її переробки(бензином, маслами). Нафта-головний забруднювач води Світового окену. Вона попадає в воду при її добуванні з дна морів, при чистці нафтових танкерів і їх аваріях. Багато нафти знаходиться у воді, стікаючої з суші.

Стічні води промислових підприємств забруднюють воду шкідливими хімічними речовинами, металами, від яких гинуть живі організми.


Діти на дошці пишуть забрудників води


Основні джерела забруднення


  1. Побутові стоки комунального господарства;



  1. Стокові води сільського господарства;



  1. Води шахт, рудників;



  1. Відходи древесини;



  1. Зброси водного і залізничного транспорту;


6. Води сільського господарства;

  1. Нафта , нафтопродукти;



  1. Стічні води промислових підприємств;



Ви погодитися, що ці проблеми треба розв’язувати?


Я пропоную вам створити проекти працюючи в групах.


1- група « Заходи по охороні води від забруднення»


2- група «Рекомендації по використанню води»


Захист проектів.


Заходи з охорони і захисту води


  1. Створення водосховищ для регулювання річного стоку.
  2. Посадка лісополос, для затримання підземних вод.
  3. На заводах і фабриках будувати очистні споруди.
  4. Слідкувати за збродом мінеральних добрив в річки і озера.
  5. Заборонити сплав лісу на річках.
  6. Застосовувати на промислових підприємствах замкнуті цикли води.
  7. Ніколи не викидати сміття в річки, моря , озера.



Рекомендації по використаню води

  1. Використовуйте воду економно.
  2. Систематично перевіряйте крани.
  3. Закривайте кран, коли чистете зуби.
  4. Віддавайте перевагу швидкому душу.
  5. Поставити лічильник.
  6. Повідомляти у відповідні установи про любі ознаки забруднення води або втрати води.

Учитель біології:

У багатьох казках різних народів і часів говориться про «живу воду», яка зцілювала рани, збільшувала сили хворого.

Про цілющі властивості мінеральних вод знали ще стародавні люди. Подорожуючи в підземних лабіринтах та зустрічаючи на своєму шляху різні породи, вода руйнує і розчи-

няє їх. Збагатившись різними речовинами, вода перетворюється у справжній чарівний елексир здоров'я. За багатством і різноманітністю мінеральних вод Україна посідає одне з перших місць серед європейських країн. Усім добре відомі «Березівська»,«Морщинська»,

«Миргородська». «Трускавецька», «Поляна квасова».

Робота в групах: «Мінеральні води України»:

1 група: презентація(паперовий варіант);

2 група: випуск новин;

3група: інсценування;


Найкоштовніший мінерал Землі –

Це звичайнісінька вода,

То пам'ятайте, що вода –

Це не проста речовина.

То недарма кажуть у народі

Що де вода – там і життя.

То ж бережімо нашу воду –

Планети синє майбуття!


Рефлексія :


У вас на столах лежать капельки і хмаринки , якщо урок для вас був цікавим, і ви дізналися щось нового, підніміть капельку. Якщо урок не був для вас цікавим і ви нічого не дізналися цікавого, підніміть хмаринку.


Домашнє завдання:


В зошитах запропонуйте заходи, які вплинуть на порушників, що продовжують забруднювати води Світового океану.