Вода в природі. Властивості води. Кругообіг води в природі Урок природознавства в 3 класі Тема
Вид материала | Урок |
- Якою буває вода. Що може вода, 53.89kb.
- Назва реферату: Інтегрований урок (природознавство та розвиток зв’язного мовлення), 64.23kb.
- «Екологія крізь краплю води», конференції «Про що розповість весняний струмок», «Джерела, 343.1kb.
- І. Фізико-математичне відділення Секція, 96.5kb.
- Тема уроку, 86.38kb.
- Екскурсія 2 тема. Зміни в неживій природі, в житті рослин І тварин, у сільськогосподарській, 208.94kb.
- Тема: світ води очима дітей. Бінарний урок з біології та географії. Мета, 76.41kb.
- Реферат метод дослідження аналіз хімічного та бактеріального складу води після експериментальних, 45.64kb.
- Мета: сформувати знання учнів про розповсюдженість мікробів у природі та влив, 370.1kb.
- План Антропогенний вплив на навколишнє середовище Аварії з викидом радіоактивних, 99.84kb.
Вода в природі.
Властивості води.
Кругообіг води в природі
Урок природознавства в 3 класі
Тема : Вода в природі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води в природі. Мета: Формувати поняття "вода ", сформувати уявлення про роль води в природі, три стани води, властивості води; продовжувати формувати навички дослідницької роботи.
Виховувати бережливе ставлення до води.
Обладнання : таблиця, схеми, діаграма.
Хід уроку
На дошці напис
"Водиця — всьому цариця... "
План дослідження
- Мета: дослідити властивості води.
- Гіпотеза: вода не має кольору, запаху, розчиняє речовини.
- Хід дослідження: робота в групах.
— Щоб дізнатись яка тема уроку, відгадайте загадку:
"Хто вік біжить і не втомиться? " (вода)
Рубрика "Синоптики повідомляють "
Ведення календаря погоди.
"Українські прикмети "
Сьогодні добре знають люди,
яка погода завтра буде,
бо теле— й радіопрогноз
підкаже — спека чи мороз.
В старі ж часи, і це знаменно, —
діди й бабусі наперед
прогнозували достеменно
погоду з безлічі прикмет:
Як місяць гострий — на непогоду,
як рівний — на ясну блакить,
щербатий — то відомо зроду,
що незабаром задощить.
— Коли буває пора дощів? (Пісня "Дощик")
Якщо дізнатися належить,
така погода чи така –
старе й мале уважно стежать
за виглядом молодика.
Якщо з рогами він крутими,
то знай — невдовзі дощ ітиме;
з положистими заяснів –
чекати слід погожих днів...
Д. Білоус
Засідання ради вчених
— Ми дізнаємося на уроці:
1. Для чого нам потрібна вода? Яка вона?
2. Чому йде дощик, сніг? Яка це джерельна вода? Чому вода різного смаку в колодязях, річках, морях, водопроводі?
Актуалізація опорних знань
— До якої частини природи відноситься вода?
— Чи багато її на Землі?
— Що таке вода? Яка вона? Який колір, смак, запах?
— Які її властивості?
Робота в групах
Досліди:
Лаборанти: змішати сіль, цукор, крейду, марганцевокислий калій з водою.
(Пісок, глина).
1. Понюхай воду Чи не має вона запах?
Експерти : дослідити, що сталося в результаті змішування.
- Налий води на скло.
- Опусти ложку в склянку з водою.
Науковці : виступити з висновком: що розчиняється у воді, а що ні.
- Які властивості води виявлено при наливанні на скло?
- Який колір має вода?
- Чи видно ложку?
Проблемні запитання:
— Чому сіль і цукор не видно у воді, а крейда дуже помітна?
— Чи є у води колір та запах? Пригадайте, як пахне лимонад?
— Від чого це залежить? (Присмак нафти у Трускавці).
— Які властивості води ми спостерігали?
(Вивішую таблицю)
ВОДА
розчинник прозора, текуча
без запаху, смаку, розширюється і
без кольору, без форми стискується
Прокоментувати схему.
— В тлумачному словнику:
Вода — прозора, безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах, морях, океанах, і в чистому вигляді не має запаху та смаку. Де є вода? Звідки вода взялася? Яка частина поверхні Землі вкрита водою? (Діаграма). Глобус або карта півкуль.
Здогадки вчених. (З учні з виступами)
Здогадки вчених
В одному з припущень про походження океанів та морів йдеться про те, що на початку наша планета була розплавленою вогняною кулею. Минуло багато років, і поверхня кулі охолола й затверділа.
Так утворилася земна кора.
Але в середині куля залишилася розжареною. Там весь час утворювалися гази й пари. Вони виходили на поверхню крізь щілини, які вздовж: і впоперек розчахували Землю.
Минув якийсь час, і над планетою зібралося пари так багато, що вона, ніби ковдрою, вкутала Землю густими хмарами. Рясні дощі тоді йшли день у день, з року в рік не одне тисячоліття, аж поки на поверхні захвилювалися моря й океани.
Здогадки вчених
Вчені, які створили іншу версію, твердять, що воду Земля одержала з космосу.
І зараз до нас звідти надходить вода. Правда небагато.
Але не забувайте, — космічна вода утворилася одночасно з нашою планетою — п'ять-сім мільярдів років тому. Тоді ж вона й почала надходити на Землю. Але не по півтори тонни врік, як тепер, а значно більше. Колись, мабуть, на планеті був справжнісінький потоп : з води виглядали тільки вершини гір.
Згодом вода увійшла в земні надра, а на поверхні лишилися моря та океани.
Здогадки вчених
Та найцікавіше третє припущення.
Колись земна куля була вдвічі меншою, ніж: зараз. Не було тоді ані морів, ані океанів. Був на той час лише один суцільний континент — суходіл. З Європи, Азії чи Африки, щоб добратися в Америку, не треба було пливти на кораблі. Ці материки були поряд, з’єднувалися так, як зараз Європа з Азією.
І от майже триста мільйонів років тому невідомо чому цей величезний континент тріснув у кількох місцях, і частини суші — теперішні материки — почали віддалятися одна від одної.
Тріщини поступово заповнила вода.
Так утворилися океани і моря. Ця гіпотеза найбільше схожа на правду.
Подивися на карту півкуль, і ти побачиш, що берегові лінії Європейсько-Азіатського і Африканського континентів збігаються з береговою лінією Американських континентів, ніби краї розірваного паперу.
Прислів'я про значення води :
1. Без води і ні туди, і ні сюди.
2. Щоб спрагу вгасити, треба води попити.
3. Без води й каші не звариш.
4. Куди водиця тече, там травиця росте.
— В яких станах трапляється вода в природі?
Загадки:
1. Біле, як сорочка,
Пухнасте, як квочка.
Крил не має,
А гарно літає.
Що це за птиця,
Що сонця боїться?
(Сніг)
— Який це стан води?
Я прозорий і твердий,
Ходять, їздять по мені.
Не тону я у воді,
Не горю я у вогні.
(Лід)
— Який це стан води? А який ще буває?
— Чому білизна висихає? З якого в який переходить?
— Пара — це газоподібний стан води, її не видно, як і будь—який газ. Як довести, що такий стан води існує?
— Що робити, коли кипить чайник?
— У який стан вода переходить? При якій умові?
— Коли ви взимку гуляєте на вулиці, то на комірці з "являється іній, а перед обличчям туманець. Чому?
— З якого стану вода, яку людина видихає при диханні перетворюється на іній та туманець?
— Чому вода виливається, коли кипить? Яка це властивість?
Науковці пропонують попрацювати з літературою: с. 75—76.
Кругообіг води в природі
— Вода — вічна мандрівниця. Чому її так називають?
Казка «Чому сонце ніяк не нап'ється» с. 71 ("Твоя планета Земля ").
Зачитуємо вірш Т.Коломієць
Дивовижне вічне коло
Є в цілющої води.
І нема йому початку,
І нема йому кінця.
В нім немов найменша цятка,
Б'ється серце джерельця.
Фізкультхвилинка
Ось пливе товста хмаринка,
А везе вона сніжинки,
Їм набридло так сидіти,
Закортіло полетіти.
(рух по колу)
Почали вони кружляти,
Ніби танець танцювати.
Вітерець із ними грав,
Сніжну віхолу підняв.
Та сніжинки покрутились
І на землю опустились.
(присідають)
Науковці пропонують зафіксувати дослідження і висновки письмово.
Робота в зошитах
Реферат «Які бувають дощі»
НАДЗВИЧАЙНІ ДОЩІ
Яких тільки витівок не посилає на землю небо: урагани і смерчі, шквали, зливи, хурделиці. Зрідка трапляються незвичайні дощі — „криваві" та „ апельсинові", „риб'ячі", та „ жаб'ячі", „ срібні" дощі і „ небесна манна "...
У 1608 році на півдні Франції випав густий червоний дощ.
Ніхто не сумнівався: з неба ллється справжня кров. Перелякані люди скидали з себе забруднений одяг і викидали геть. Багато хто почав провіщати кінець світу. Однак дощ пройшов і всі залишилися живими.
У минулому столітті подібні явища спостерігали в Західній Європі понад 25 разів.
У 20 столітті воно було на території Угорщини, Італії, Франції, Туреччини та інших країн.
31 березня 1847 року у Франції поблизу міста Шамбері випав „білий" дощ, схожий на молоко, а в 1956 році „молочний" дощ пройшов біля Києва.
Звідки й чому пройшли „криваві" і „молочні" дощі?
Причиною таких дощів є вітер ураганної сили. Пролітаючи над далекими пустелями, він часом піднімає вгору багато червоного пилу і несе з собою. Пил , змішуючись з краплями дощу, випадає у вигляді крові. Якщо вітер підхоплює пил крейди, або білої глини, то краплі дощу забарвлюються в білий.
Бувають дощі іншого характеру. Населення приморських країн неодноразово спостерігало дощі з риби. Одного разу в Данії протягом 20 хвилин з неба падали живі раки. В різних місцях Землі випадали „дощі" з жаб, павуків, гусениць. Причиною цьому є смерч. Він діє, як потужний пилосос. Проносячись над поверхнею землі, смерч забирає дрібних мешканців суші чи водойми, підіймає їх високо в небо, а потім, як він втратить силу, вони починають падати на голови переляканих людей.
Бувають випадки, коли смерчі піднімають в небо цілі будинки, переносять їх на велику відстань.
Якось перед Великою Вітчизняною війною випав „ срібний " дощ — з неба падали срібні монети 16—17 ст.ст. Як виявилось, ураганний вітер розірвав зітлілі мішки зі скарбом, який колись був захований в землю, а згодом вимиті водою монети переніс за кілька десятків кілометрів і розсипав.
У Марокко — країна що лежить на півночі Африки, — вітер зруйнував великі склади з пшеницею й, підхопивши її, переніс через Середземне море і висипав на узбережжя Іспанії.
Поблизу болгарського міста Рудозем під час сильної бурі блискавка влучила в старезний дуб. Дерево розлетілось на друзки, і на землю полився... „золотий дощ". Виявляється в дуплі було сховано глиняний глек, наповнений старовинними турецькими золотими монетами.
Підсумок уроку:
— Що нового ви дізнались на уроці?
— Що треба робити, щоб дбати на Землі про чистоту?
— Для чого людина п'є воду?
— Де є вода? (у повітрі, у ґрунті, в овочах, у тілі людини).
— У яких станах є вода?
— Як схематично зобразити кругообіг води в природі?
Домашнє завдання :
с. 75—78, у зошиті закінчити виконання завдання, підготувати календарі природи.
Творче завдання:
— Ви маєте право відкрити фірму по продажу води. Як ви її назвете? («Чисті води», «Краплинка»?).