«Праця: право чи обов'язок (трудові права неповнолітніх)»

Вид материалаУрок

Содержание


Форма уроку
План уроку
Хід уроку
Об'єднані за професіями робітники
Центральні організації
1 травня 1886 р. Чикаго Масові виступи Розгін демонстрації
II. Соціально справедлива держава результат боротьби трудящих за свої права (дебати)
Таблиця "Соціальна політика"
Демократичне суспільство
49 С. Довлатов (російський письменник): "Людина, яка посміхається, небажана для тоталітаризму, та, що сміється, небезпечна..."
Моделі держав загального добробуту
В) Чи потрібні нам профспілки? Чи здатні профспілки захистити права трудящих?
53 НАУМУК Оксана Станіславівна
Тип уроку
Хід уроку
Дерево пізнання
2. Творча лабораторія. Робота в групах (історики, журналісти, представники профспілки та експерти)
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7
Запитання: Вислухавши ваші думки щодо напрямків профспілкової роботи по захисту інтересів працюючих, я хочу вас запитати: "Чи акту­альний Першотравень сьогодні?" Учні підводяться до висновку:

1. Першотравень актуальний і сьогодні, бо соціально-економічні про-

блеми вічні у приватновласницькому суспільстві.
  1. Працедавці намагаються розколоти профспілки, протиставити їх, а в цей день можна вочевидь продемонструвати єдність всьому суспіль­ству;
  2. Недарма кажуть, що один у полі не воїн, тому лозунг профспілок: "В єдності - наша сила!"

Завдання: Визначімо основні принципи ефективності профспіл­кової роботи (у процесі дискусії ці принципи з'являються на дошці), а саме:
  • гласність у роботі профспілок;
  • відкритість;
  • наполегливість;
  • справедливість;
  • відповідальність;
  • активність у громадському житті;
  • наявність харизматичного лідера;
  • не піддаватися політичному тиску;
  • єдність.

46

КОРЧИГША Тетяна Степанівна, вчитель історії Технічного ліцею

Першотравень і профспілки. Традиції і сучасність

Мета: - формування в учнів уявлення про місце і роль

профспілок у сучасному суспільстві;

- розуміння актуальності участі профспілок у
соціальному захисті людини, праці;

- підготовка молоді до правильного вибору свого
майбутнього і свого місця в суспільстві.

Форма уроку: урок засвоєння нових знань із застосуванням інте-

рактивних технологій: індивідуально-групового опрацювання матеріалу за технологією критично­го мислення.

Використана література:
  1. "Всесвітня історія" Г. Кіндер, В. Хільгеман, М. Гергт, К.: "Знання-Прес". - 2007;
  2. "Основи демократії" Навчальний посібник за редакцією А. Колодій, К. - 2004;
  3. "Социология труда" Н.П. Лукашевич, К. -2007.

ПЛАН УРОКУ:

1. Боротьба за права трудящих (робітничий рух і профспілки).

Цей етап уроку можна провести у формі мітингу, маніфестації, вико­ристовуючи історичні розвідки учнів.

2. Соціально справедлива держава - результат боротьби трудящих за
свої права.

Цей етап уроку можна провести у формі дебатів за круглим столом "Моделі держав загального добробуту".

3. Профспілковий лідер - політик чи функціонер? Сучасний стан
профспілкового руху. Чи потрібні нам профспілки? Чи здатні проф­
спілки захистити права трудящих?

Цей етап уроку пропонуємо провести у формі ток-шоу "Я так думаю".

47

ХІД УРОКУ:

І. Боротьба за права трудящих (робітничий рух і профспілки)

Тези, на яких учитель пропонує зосередити свою увагу (ці тези висвітлені на зтаїї-дошці):
  1. Не володіючи засобами виробництва, робітники змушені продава­ти свою робочу силу й бути експлуатованими як соціально слабка вер­ства суспільства
  2. Непевність існування і зубожіння пробуджують почуття солідар­ності - робітники об'єднуються для захисту своїх прав.

"Об'єднані й слабкі стають могутніми"

Наймана праця - соціальне питання - солідарність

3) Об'єднані за професіями робітники

Домагаються (переговори, страйки):

кращих умов праці, оплати

регулювання робочого часу і соціального захисту

Створюють:

каси взаємодопомоги на випадок скрути, об'єднання для підвищення кваліфікації

4) Становлення профспілок

А) XIX ст. - легалізація профспілок

1824 р. - Англія, 1864 р. - Франція, 1869 р. - Німеччина

Б) з кінця XIX ст. визнаються державою як соціальні партнери

В) Етап великого становлення профспілок

Центральні організації

Власні каси Правління Гуртожитки Преса Функціонери Г) Залежно від світоглядно-політичних засад виникають

профспілки:

Вільні Революційно

(соціалістичні) синдикалістські

Мирні Ліберальні

(жовті) Заперечення страйків

Християнські

5) Організаційне оформлення міжнародних організацій 1913 - Міжнародна організація профспілок
  1. - Амстердамський Інтернаціонал профспілок
  2. - МКХП
  3. - Червоний Інтернаціонал профспілок (Профінтерн)

48
  1. Політичні партії намагаються привернути профспілки на свою сторону і навіть надати їм статус політичних організацій.
  2. У страйковому русі економічні вимоги виходять все більше на перший план: вимога восьмигодинного робочого дня

1 травня 1886 р. Чикаго Масові виступи Розгін демонстрації

1889 р. - Паризький конгрес II Інтернаціоналу на згадку про події в
США оголосив 1 травня - Днем міжнародної солідарності трудящих і
запропонував щорічно відзначати його демонстраціями з соціальними
вимогами.

8) 1 травня 1890 р. - вперше провели Першотравневі заходи Німеччи­
на, Франція, Австрія, Бельгія, Польща.

9) Австрія Росія
Західно-українські землі 1890 - маївки "Робітнича пасха"
Мітинг у Львові 1905 - легально демонстрації

1890 - (легально) СРСР - масові торжества Першотравня.
Додаток (історичні розвідки): №1

II. Соціально справедлива держава результат боротьби трудящих за свої права (дебати)

На обговорення вчителем винесені такі тези:

- Через політичну владу найбільш органічно реалізується взаємозв'язок соціальних прагнень та їх реального втілення в різних формах державного правління.

Таблиця "Соціальна політика"

СРСР

Суб'єкт - держава, що перебрала на себе функ­цію задоволення осно­вних потреб громадян (держава - підприєм­ство - профспілки) Соціальній сфері відво­диться залишкове місце. Перерозподіл доходів в інтересах непрацюю­чих, мало оплачуваних, знедолених.

Демократичне суспільство

Особистість задовольняє потреби, спираючись на свою активну економічну діяльність Широкий вибір форм соціального захисту (держав­ні, громадські, приватні організації) Соціально-економічні показники: Рівень безробіття Відсоток осіб за межею бідності Співвідношення середньої заробітної плати і вартос­ті споживчого кошика

Індекс людського розвитку (рівень доходів, трива­лість життя, рівень освіти)

Підтримка людей упродовж усього життєвого циклу: від народжуваності, допомога дітям до пенсійного забезпечення і створення соціальних установ для людей похилого віку.

49

С. Довлатов (російський письменник): "Людина, яка посміхається, небажана для тоталітаризму, та, що сміється, небезпечна..."

- Упродовж тривалого періоду своєї історії держави Заходу форму­вали ідеологічні, правові й соціальні засади держави загального добро­буту, яка визначає "людське обличчя" сучасних демократій.

Моделі держав загального добробуту

(принцип соціальної спрямованості державної політики на зростан­ня добробуту усіх верств населення)



Ліберально-демо-

Консервативна ( Німеччина)!

Соціал-демократична

кратична (США)

Модель соціального ринково-

(Швеція)

Держава стиму-

го господарства

Зайнятість всіх робо-

лює індивідуальну

Соціальна диференціація

тою, стабільна податко-

активність

(гнучка податкова політика -

ва база, перерозподіл




перерозподіл)

(соціальні права)

- Відставання в соціальній сфері гальмує розбудову демократичної, правової держави в Україні. Концептуальне визначення соціальних зобов'язань Української держави міститься в статті 1 Конституції України, яка проголошує Україну "соціальною державою". Проте соціальне спрямування формується наштовхуючись на значні труднощі

Модель соціальної політики в Україні:
  1. Залежить від економічного розвитку країни;
  2. Відсутність можливостей вибору форм соціального захисту;
  3. "Зведення" соціальної політики до її соціально-захисної функції;
  4. Суперечність між проголошеними принципами та механізмами їх реалізації.

Висновок: Соціал-демократичний варіант соціальної політики з еле­ментами лібералізму.

Каркас соціальної політики (державні соціальні гарантії):
  • мінімальний розмір оплати праці;
  • пенсійне забезпечення;
  • соціальна допомога;
  • соціальні виплати;
  • прожитковий мінімум.

III. Ток-шоу "Я так думаю"

Обговорення питань:

А) Профспілковий лідер - політик чи функціонер?

50

Профспілковий лідер

Політик Функціонер

Вміє та має:
  1. Виражати і відстоювати корінні інтереси людей.
  2. Висувати реалістичні програми - організовувати виконання.
  3. Генерувати нові ідеї.
  4. Високу загальну і політичну культуру.
  5. Особисту скромність.

Б) Сучасний стан профспілкового руху.

Федерація профспілок України (ФПУ) - найбільше всеукраїнське профспілкове об'єднання, в яке входять більше ніж 85 % членів профспі­лок країни. Створена у 1990 році.

До складу ФПУ входить 44 галузеві членські організації та 27 тери­торіальних об'єднань. Численність первинних профспілкових організацій, що входять до ФПУ, станом на 1 січня 2009 року становила 89 424 організації, загальна кількість членів - 9208,5 тисячі осіб.

Федерація профспілок України входить до Міжнародної конфеде­рації профспілок, Всеєвропейської регіональної ради профспілок, Все-загальної конфедерації профспілок

В) Чи потрібні нам профспілки? Чи здатні профспілки захистити права трудящих?

Учитель пропонує висловити свої думки з цих питань. В результаті обговорення учні приходять до розуміння, що:
  1. профспілка - надійна опора та реальна сила, яка здатна захистити людину праці;
  2. профспілка здатна вивести на вулиці сотні тисячі людей з єдини­ми лозунгами та вимогами і примусити владу корегувати свої рішення;
  3. профспілка представляє інтереси робітника у взаємовідносинах з роботодавцем на основі колективного договору ті відповідно до законо­давства.

Домашнє завдання: Вчитель пропонує учням зібрати інформацію у своїх рідних та знайомих: "Першотравень - 20, ЗО, 40 років тому", Знайти в Інтернеті інформацію про: "святкування Першотравня в різних країнах сьогодні", "Гарячі новини про боротьбу трудящих за свої права".

"Твоя профспілка - твоя опора та захист!"

51

Історичні розвідки (цікава інформація)

Додаток №1

1 травня - День міжнародної солідарності трудящих

Відзначати 1 травня - славна традиція трудящих, "всесвітньої армії праці". У цей день трудящі всього світу проводять огляд своїх сил, політичної згуртованості і класового братерства в боротьбі за побудову нового суспільства, суспільства без багатіїв, без експлуатації людини людиною, суспільства соціальної справедливості.

1 травня 1886 р. на вулиці Чикаго вийшли робітники з вимогою 8-го-динного робочого дня і оголосили страйк. Його очолили члени Міжна­родної робітничої асоціації. Під час демонстрації хтось з натовпу вистрі­лив у поліцейських. Ця відверта провокація призвела до того, що у від­повідь поліція відкрила вогонь, внаслідок чого загинуло багато людей. У подальшому Першотравневі демонстрації неодноразово закінчувалися зіткненнями з владою. П'ятьох організаторів першотравневої демон­страції і страйку в Чикаго було засуджено до страти.

1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу (попередник Соцінтерну) на честь загиблих в Чикаго ухвалив щороку відзначати 1 травня масовими демонстраціями з висуненням соціальних вимог. Вперше це свято було відзначено 1890 року в Австро-Угорській і Російській імперіях, Німеччині, Данії, Бельгії, Швеції, інших країнах. На українських землях, що входили тоді до складу Австро-Угорської імперії, 1 Травня було вперше масово відсвятковано у Львові 1890 р. Після того як у 1905 р. під Першотравневі прапори зібралося близько 10 тисяч людей, демонстрації почали проводитися регулярно.

З 1897 р. і в Російській, і в Австро-Угорській імперіях, у складі яких знаходилися на той момент землі сучасної України, маївки носили яск­раво виражене політичне забарвлення.

115 років тому, в 1891, році робітники залізничних майстерень Пол­тави одні з перших в Росії відзначили 1 травня, і з того часу полтавські трудящі щорічно влаштовували маївки, за що поліція розправлялася з ними. Перемога Великої Жовтневої соціалістичної революції дала змогу трудящим відкрито відзначати Першотравень, відзначати як свято пере­можців. 1 Травня радянські люди підсумовували трудові і соціальні досягнення, намічали плани на майбутнє. 1 і 2 травня були святковими днями. У Радянському Союзі це було дійсно свято. Свято весни, радості, успіхів і звершень на шляху побудови нового суспільства.

Розмах і масовість ріднили Першотравневі демонстрації подальших радянських часів із західними карнавалами. Відрізняв - суто розважаль-

52

ний характер останніх. Первісно головною вимогою масових демон­страцій було встановлення 8-годинного робочого дня. А вже в СРСР активно використовувалися також гасла боротьби з мілітаризмом, зак­лики до всесвітньої революції. Візитівкою ж Першотравня на довгі деся­тиріччя стало гасло "Мир, праця, травень!".

Додаток №2

Міжнародний день солідарності трудящих, який у 1992 році перей­меновано у свято Весни і Праці. 1 травня 1990 року керівництво Радянського Союзу і КПРС востаннє піднялося на трибуну Мавзолею для проведення останньої офіційної першотравневої демонстрації. В Англії відзначають Белтейн - стародавнє кельтське свято вогню. Одне з найважливіших свят (шабашів) сучасних відьом і чаклунів. На Гавайсь-ких островах День Леї - свято гавайських танців. У Казахстані - День єдності народів республіки. У Канаді - День ховраха.

У СІЛА День дитячої охорони здоров'я. А у Фінляндії - День свято­го Вальпурга (від цього імені і утворилася фінська назва першотравне-вого свята - Ваппу). На переконання середньовічних селян, у Фінляндії опівночі останнього дня квітня не залишалося жодної вершини горба, на якій не товпилися б демони і чаклуни. А у Франції 1-го травня відзнача­ють День конвалії.

53

НАУМУК Оксана Станіславівна,

учитель-методист

Еколого-природничого

ліцею №116

Першотравень і профспілки. Традиції і сучасність

Мета: - визначити роль і місце профспілки в сучасному

суспільстві;

- розвивати в учнів критичне мислення; стимулю­вати їхню дослідницьку діяльність; формувати та розвивати пізнавальну активність учнів; творчі здібності; розвивати вміння самостійно отримува­ти нові знання та поєднувати їх в єдину систему, вміння працювати з державними та історичними документами; - формувати активну громадянську позицію.

Тип уроку: комбінований (9-й клас)

Форма проведення: конференція

Обладнання: Закон України "Про професійні спілки, їх права та

гарантії діяльності", періодична преса, підручник "Всесвітня історія" 9 клас, авт. О.В. Гісем, О.О. Мартинюк, схеми, таблиці, використання інтерактивної дошки, слайдів.

Список використаної літератури:
  1. Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".
  2. ФПУ "Нариси історії професійних спілок України", під ред. Стояна О.М., К. - 2002 р.
  3. Газета "Профспілкові вісті", №17, 1 травня 2009 р.
  4. Газета "Профспілкові вісті", №18, 8 травня 2009 р.
  5. О.В. Гісем, О.О. Мартинюк "Всесвітня історія", 9 клас, вид. "Ранок", 2009 р.
  6. Цесарський Ф.А. Захисна функція профспілок, форми її реалізації: Автореф. дис.... канд. юрид. наук. 12.00.05. - X.: Нац. юрид. акад. України ім. Я. Мудрого, 2004. -21 с.

54
  1. Цвих В.Ф. Шляхи модернізації профспілок за умов глобалізації та нових викликів. Світовий досвід. - К.: Видавництво КНУ ім. Тараса Шевченка, 2006. - 28 с.
  2. Цвих В.Ф. Профспілки у громадянському суспільстві: теорія, мето­дологія, практика. - К.: ВПЦ "Київський університет", 2002. - 376 с.
  3. Грибанов В. В. Профсоюзьі и политика. - СПб.: Изд-во РГПУ, 2001. - 253 с.

ХІД УРОКУ
  1. Організація класу
  2. Актуалізація знань учнів

(звучить музика: "Марш ентузіастів")

Запитання до класу:
  • Як ви думаєте, чому урок розпочався з цієї музики?
  • Які асоціації вона у вас викликає?



  1. Повідомлення теми уроку: "Першотравень і профспілки. Традиції і сучасність"
  2. Мотивація навчальної діяльності учнів

"Приваблива мета"

Слово вчителя: Наближається 1 Травня - свято, яке у багатьох поколінь асоціюється з весною і миром, яке збереглося як державне свято.

День міжнародної солідарності трудящих для профспілок - не лише свято, це заклик до дії, а для всього суспільства - нагода поглянути на барометри розвитку країни, оцінити рівень трудових відносин, які в ній панують.

День міжнародної солідарності трудящих - свято, що відзначається в 142 країнах світу, в т.ч. і в Україні.
  • Як сьогодні ставляться до Першотравня?
  • Чи знають його? Чи потрібно це свято сьогодні?

Сьогодні ми дамо відповіді на поставлені запитання. Побудуємо дере­во пізнання, сформуємо його крону, побачимо, з чим асоціюються поняття "профспілка" та "Першотравень", усвідомимо його історичне коріння.

(У процесі роботи учні підходять до дошки і кожен пише асоціацію, що відповідає поняттям "профспілка" та "Першотравень").

V. Вивчення нового матеріалу

1. Складання "дерева пізнання" на дошці та в зошитах

55

Дерево пізнання





Ітравня 2009р. - демонстрація

профспілкових організацій організована

ФПУ

Ітравня 1992р. - День праці в Україні

1 травня 1990р. - керівництво СРСР

востаннє піднялося на трибуну Мавзолею

1 травня 1918р. - в Росії стало державним

святом і вихідним днем

1 травня 1905р.- в Росії дозволено

святкувати легально

1 травня 1891р. - відзначили на

Лівобережжі України (м. Полтава)

1 травня 1890р. - вперше відзначили на

Правобережжі України (м. Львів) та в

Росії

1889р. - П Інтернаціонал у Парижі

ухвалено рішення про проведення

щорічних демонстрацій

Ітравня 1886р. - страйк на захист

економічних інтересів чиказьких

робітників

Стародавній Рим - свято Дня праці

Державне свято

Масові гуляння

День праці

Свято всіх кольорів

Праця землеробів

Я

в

2. Творча лабораторія. Робота в групах (історики, журналісти, представники профспілки та експерти)

Учні в групах готують питання:
  1. група (історики) - характеризують виникнення свята Першотравня;
  2. група (журналісти) - святкування Першотравня в різних країнах світу;



  1. група (представники профспілкового руху) - основні питання захисту працюючих;
  2. група (експерти) - роль профспілки в соціальному захисті та підтримки найманих працівників.