«Праця: право чи обов'язок (трудові права неповнолітніх)»

Вид материалаУрок

Содержание


Перелік питань, які можуть використовуватись на уроці.
Слово вчителя
Додатковий матеріал до уроку правознавства на тему: «Праця: право чи обов'зок? (Трудові права неповнолітніх)».
Правовий захист праці неповнолітніх
Що таке трудовий договір?
Тому треба пам'ятати!
Граничні норми підіймання та переміщення вантажів підлітками під час короткочасної та тривалої роботи
О.с. наумук
Л.а. гарбаренко
Мета: Завдання
Хід уроку
В Україні також досі існує таке ганебне явище, як заборгованість із заробітної плати
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6   7
Журналіст веде засідання круглого столу.

Перелік питань, які можуть використовуватись на уроці.
  1. Яке сьогодні право на працю мають неповнолітні в Україні.
  2. Хто допомагає влаштуватися на роботу?
  3. Які існують закони про працю і зайнятість молоді?
  4. Чому діти шукають роботу?
  5. Сьогодні багато говориться про порушення прав праці неповно­літніх. Які статистичні дані можна навести з цього прикладу
  6. Журналісти готують інформацію щодо дотримання законодавства про працю неповнолітніх.
  7. Питання «роботодавцям»:



  • Як роботодавець замовляє працівників?
  • Про що повинні пам'ятати роботодавці, приймаючи на роботу осіб до 18 років?

- Які гарантії повинні надаватися неповнолітнім при працевлашту­ванні на роботу?
  1. Консультація юристів про складання трудового договору, аналіз таблиці «Граничні норми підіймання та переміщення вантажів підлітка­ми під час короткочасної та тривалої роботи»
  2. Яким чином профспілка захищає права працюючих неповнолітніх?



  1. Так, профспілка займається соціально - економічним захистом працюючих. Звідки пішов профспілковий рух?
  2. Добре, профспілки захищають права працюючих, юристи нада­ють консультації, державні органи перевіряють виконання законів про працю, але на кожному підприємстві є люди, які відповідають за охоро­ну праці. Що ви можете розказати про систему забезпечення безпеки життя і здоров'я працюючих?

Слово вчителя: Дитина віком до 18 років починає своє трудове життя у важких умовах. Хто і як йому допоможе вийти з цього становища? В першу чергу, це батьки. По-друге, це профспілки, які повинні захищати соціальні та економічні права неповнолітніх. По-третє, роботодавець повинен дотримуватись всіх пунктів підписаного трудового договору.

Журналісти: прослухавши всі виступи, можна зробити висновок, що при влаштуванні на роботу в організацію будь-якої форми власності ми повинні знати свої права і обов'язки.

VI. Закріплення нового матеріалу.

Мозковий штурм.
  • При вступі на роботу працівник та роботодавець повинен заключити...
  • Коли трудовий договір підписує один із батьків неповнолітнього?

14
  • Хто і як повинен допомагати при працевлаштуванні неповнолітнього?
  • Де не може працювати дитина до 18 років?
  • Хто повинен захищати права працюючих?
  • Які встановлюються пільги працюючим неповнолітнім?

VII. Підсумок уроку.

Слово вчителя: треба завжди пам'ятати, що права і гарантії в трудовій діяльності є лише однією її частиною, другою нерозривною частиною є обов'язки працівника, його добросовісна і чесна праця.

(Можна надати слово учням для підведення підсумків уроку).

Додатковий матеріал до уроку правознавства на тему: «Праця: право чи обов'зок? (Трудові права неповнолітніх)».

Центр зайнятості

Поділ на сектори
  1. Довідково-консультативний (отримання інформації про послуги, які надає служба зайнятості).
  2. Сектор самостійного пошуку роботи.
  3. Профінформаційний сектор (профдіагностика).
  4. Реєстраційно-приймальний сектор (підбір місця роботи за допо­могою спеціальної служби зайнятості).

5. Сектор активної підтримки безробітних (профнавчання).
Група журналістів

Інформація щодо результатів перевірки додержання законодавства про працю неповнолітніх на 23 березня 2007 року. Перевірено 736 підприємств. З них:

а) 175 державних;

б) 247 колективних;

в) 314 приватних

Порушення законодавства про працю щодо неповнолітніх було вста­новлено на 427 підприємствах, що становить 58% від кількості переві­рених.

На перевірених підприємствах працювало 1582 неповнолітніх. У віці: до 15 років - 133 особи;

від 15 до 16 років - 187 осіб; від 16 до 18 років - 1249 осіб Виявлено ряд порушень законодавства про працю неповнолітніх:
  • не ведеться облік дати народження дітей;
  • не проводяться попередні медичні огляди;
  • працюють у важких шкідливих умовах праці;

15
  • працюють у пізній час, надурочний час, у вихідні дні.
  • порушуються вимоги до законодавства України «Про відпустки»;
  • порушується Кодекс законів про працю в Україні. Група «статистиків»

Причини, які впливають на пошук роботи неповнолітніми
  1. Поліпшити добробут сім'ї;
  2. Поліпшити свій добробут;
  3. Бути самостійним;
  4. Мати «кишенькові гроші». Це примушує їх іти на роботу.

За статистикою Держкомстату України працює 456 тисяч дітей.

«Праця дітей за віком»

7-12 років - 24%

13-14 років-24%

15-17 років-52%

З цього числа працюючих неповнолітніх скаржаться:

42% - працюють у несприятливих умовах.

19% - фізична праця, яка вимагає надмірної концентрації уваги, наприклад, зору.

8% - скаржаться на запиленість, шкідливі випари, загазованість, шум.

4% - починають вживати алкоголь для зняття втоми та відчуття «дорослості».

Також треба пам'ятати, що через низьку кваліфікацію чи повну її від­сутність підлітки зайняті, як правило, на маломеханізованіи важкій фізичній праці в таких сферах господарства:
  1. лісове і рибне господарство - 46%
  2. торгівля - 26%
  3. сфера послуг - 19%
  4. будівництво - 4% Група «юристів»

Громадяни мають право на вибір роботи шляхом звертання до робо­тодавця або через службу зайнятості. Неповнолітні віком від 14 до 18 років відносяться до громадян, які особливо потребуть соціальногого захисту, і тих, що зазнають труднощів у пошуку роботи.

З метою уникнення негативних дій особи молодші 18 років не при­ймаються на роботу в гральний бізнес, нічні клуби, а також на роботу, пов'язану з виробництвом, перевезенням і торгівлею спиртними напоя­ми, тютюновими виробами і токсичними препаратами.

Працівникам віком до 18 років забороняється перенесення і пересу­вання вантажів, які перевищують граничні для них норми.

16

Трудовий договір укладається з особами, які досягли 15-річного віку та мають середню освіту.

Правовий захист праці неповнолітніх

Існує декілька законів, кодексів про працю й зайнятість молоді: 1971 року внесені зміни 11.07.2001р. Кодекс законів про працю

України.

1983 рік - Конвенція про мінімальний вік для прийому на роботу

(Генеральна конференція Міжнародної Організаційної Праці).
  1. рік - законодавство України «Про зайнятість населення».
  2. рік - законодавство України «Про охорону праці».

1994 рік - наказ Міністерства охорони здоров'я України про «Перелік
важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, на
яких забороняється застосовування праці неповнолітніх».

1995 рік - положення про навчання неповнолітніх професій,
пов'язаних із важкими роботами і роботами зі шкідливими та небезпеч­
ними умовами праці.

1999 рік - указ Президента України про «Основні напрями розвитку трудового потенціалу в Україні на період до 2010 року».

Що таке трудовий договір?

Трудовий договір - це угода між роботодавцем і працівником, відпо­відно до якого роботодавець зобов'язаний надати працівнику роботу за обумовленою трудовою функцією, забезпечити умови праці та інше. Сторонами трудових відносин є працівник і роботодавець. Обов'язково треба пам'ятати при працевлаштуванні на роботу, при заключенні трудо­вого договору про:
  • оплату праці;
  • призначення і звільнення;
  • робочий час та час відпочинку;
  • наявність колективного договору чи його відсутність, які є в ньому розділи.

Неповнолітнім обов'язково надається основна оплачувана відпустка; 31 календарний день у зручний для них час.

Тому треба пам'ятати! Роботодавці часто незаконно встановлюють неповнолітнім випробувальний термін і збільшують тривалість робочо­го часу, залучають до роботи у нічний час, а також застосовують їх працю на роботах, заборонених законодавством.

Загальна тривалість робочого часу на тиждень неповнолітніх.

17

Вік: 14-15 років - 24 годин

16-17 років - 36 годин

Граничні норми підіймання та переміщення вантажів підлітками під час короткочасної та тривалої роботи



Календарний вік

Граничні норми ваги вантажу (кг)

Короткочасна робота

Тривала робота

юнаки

дівчата

юнаки

дівчата

14 15 16 17

5 12 14 16

2,5 6 7 8

8,4 11,2 12,8

4,2 5,6 6,2

Група «інспекторів з охорони праці»

Охорона праці - система забезпечення безпеки життя і здоров'я пра­цівників у процесі трудової діяльності, що включає правові, соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні, лікувально-профілактичні заходи, що формують організаційно-правовий механізм реалізації Конституційного права громадян на працю в умовах, що від­повідають вимогам безпеки та гігієни.

Тому працюючі повинні пам'ятати, що в колективному договорі є спеціаль­ний розділ «Охорона праці», де висвітлюється вся система безпеки праці.

Група «профспілок»

По-перше, профспілка - добровільне громадське об'єднання грома­дян, пов'язаних спільними виробничими, професійними інтересами за родом їх діяльності, створена з метою представництва і захисту їх соці­ально - трудових прав, інтересів. Профспілки - невід'ємний атрибут цивілізованої держави. Такою державою прагне стати Україна.

Яку роль відіграють профспілкові комітети сьогодні, вже було сказа­но. Тільки хочу доповнити, що профспілки на кожному підприємстві складають колективний договір. Це правовий акт, що регулює соціально-трудові відносини в організації і що укладається працівниками і робото­давцем в особі їх представників. Профспілки контролюють виконання колективного договору.

Група «істориків»

Виникнення профспілкового руху в Україні.

Утворився профспілковий рух у XVII ст., зумовлено це було нестерп­ним економічним становищем робочого класу і політикою, що проводи­лась у країні.

18

У1905 році після революції починають утворюватись профоб'єднання робітників.

У 1920 році профспілковий рух хотіли заполізувати.

З'явився вислів: «Профспілка - школа комунізму».

У 30-х рр. минулого століття активісти профспілок ціною великих зусиль змогли відстояти право на самостійність.

Із цього часу вплив їх все більше і більше поширюється.

Свою мету профспілки бачать не в політичній, а в соціально-економічній діяльності захисту людей.

Група -«роботодавців»

Роботодавці, по-перше, працюють зі службою зайнятості. Вони направляють до нас на роботу людей, які хочуть працювати;

по-друге, до нас на роботу приходять молоді спеціалісти;

по-третє, по можливості приймаємо на роботу неповнолітніх.

Тоді з'ясуємо: хто такий роботодавець?

Роботодавець - фізична або юридична особа, яка вступила у трудові відносини з працівниками.

Як роботодавець замовляє працівників?

Роботодавці можуть запропонувати тимчасову (громадську) роботу.

Громадська робота - догляд за людьми похилого віку, збирання лікарських рослин та інші види роботи.

Сезонні роботи - виконуються протягом певного періоду.

Роботодавці повинні укладати трудові договори з особами, які не досягли 14 років, якщо не порушується процес навчання і договір під­писано одним із батьків.

У віці 15 років неповнолітній має право сам укладати трудовий дого­вір, якщо він має середню освіту.

Також неповнолітні повинні обов'зково пройти медогляд. Ще треба пам'ятати, що особи, які не досягли 18-річного віку, не мають права при­йматися на роботу:
  • за сумісництвом;
  • на державну посаду державної служби;
  • на муніципальну посаду муніципальної служби;
  • на роботу, яка вимагає укладання договору про повну матеріальну відповідальність;
  • у відомчу охорону;
  • на роботу з наркотичними і психотропними речовинами;
  • забороняється відправляти у службові відрядження;
  • роботи у вихідні і святкові дні;
  • у нічний час.

19

О.С. НАУМУК

вчите ль-методист Еколого-природничого ліцею № 116, голова первинної профспілкової організації

О.О. ГЕВЕДЗЕ

заступник голови Київської міської організації Профспілки

працівників освіти і науки України

Л.А. ГАРБАРЕНКО

голова Голосіївської районної організації Профспілки

працівників освіти м. Києва

Гідна праця - гідне життя, або За що борються профспілки?

Мета:

Завдання:

  • продовжити знайомити учнів з функціями, які виконують профспілки;
  • дати уявлення про соціально-економічну та етичну природу поняття «гідна праця» та про її зв'язок з якістю життя людини.
  • розглянути тенденції молодіжного ринку праці в м. Києві;
  • дати тлумачення поняття «праця»;
  • висвітлити участь профспілок у представництві інтересів трудящих та їх вимоги щодо забезпечен­ня гідного життя;
  • сформувати в учнів розуміння соціально-еконо­мічної природи трудових відносин.

ХІД УРОКУ:

І. Вступ

1.1. Вступне слово вчителя.

(Інформаційно-аналітичний матеріал, наданий ФПУ)

1.2. Сьогодні ми обговоримо тему «Що таке гідна праця, гідне жит­
тя. За що борються профспілки?»

20

Гідна праця - це продуктивна праця чоловіків та жінок в умовах свободи, рівності, безпеки та поваги до людської гідності. Гідна праця забезпечує справедливий заробіток, безпеку на робочому місці та соціальний захист працівників та членів їхніх сімей, сприяє особисто­му зростанню працюючих та їхній соціальній інтеграції, дає людям свободу висловлювати свої погляди, об'єднуватися для того, щоб впливати на рішення, які стосуються їхнього життя, гарантує рівне ставлення та однакові можливості для всіх і кожного.

Матеріали для вчителя

Який відсоток людей мають гідну зарплату в Україні?

Гідна заробітна плата дає можливість працівникові забезпечити не тільки власні потреби, а й гідне життя членів сім'ї.

За висновками експертів ООН, гарантований мінімум для забезпе­чення відтворення трудового потенціалу країни має становити не менше З доларів за годину (15 грн), тобто середня заробітна плата повинна бути не менше ніж 2500 грн.

В Україні поки що такий рівень заробітної плати мають лише 21 % працівників!

Нинішня величезна інфляція найболючіше зачепила якраз найбідні-ших наших співвітчизників. У Західній Європі, якщо людина витрачає на їжу 35 % доходів, вона вважається бідною. Китайці, попри низькі заробітки, витрачають на продукти харчування всього 10 % своїх доходів.

В Україні ж, за твердженням експертів, бідні верстви населення витра­чають на їжу приблизно 60-80 % заробітку. Тож, за цінами Україна уже в Європі, а за рівнем зарплат наша євроінтеграція дещо не вдалася!

Люди, яких у Європі зараховують до середнього класу, за місяць заробляють 850-1400 євро. У нашій країні з середнім класом не склало­ся, бо середня зарплата становить 1750 гривень (253 євро).

В Україні також досі існує таке ганебне явище, як заборгованість із заробітної плати, яка все ще залишається невирішеною проблемою для більше ніж 159 тисяч працівників України, хоча справедливим буде зазна­чити, що порівняно з максимальним рівнем заборгованості 7,2 млрд грн у 1999 році цей показник скоротився на 6,5 млрд грн або на 90,3 %.

Співвідношення суми боргу на 1 вересня 2008 року до середньо­місячного фонду оплати праці за серпень становить 3,2 % і є в 2,5 разу нижчим, ніж у серпні 2006 року.

При цьому погашення боргів відбувається одночасно із зростанням середньої заробітної плати в економіці (перш за все, на підґрунті законо-

21

давчого збільшення рівня мінімальної зарплати та встановлених Гене­ральною угодою мінімальних гарантій з оплати праці).

- Давайте згадаємо, що ми знаємо про профспілки?
(Запитання на активізацію раніше пройденого матеріалу. Для класів,

де вперше проводиться профспілковий урок, вступ-пояснення понять та термінів із профспілкової тематики)
  • Що таке профспілка?
  • Які функції профспілкової організації?
  • Скільки років існує?
  • На захисті чиїх прав та інтересів стоїть профспілка?



  • Як ви вважаєте, профспілка - обов'язковий та дієвий елемент сьо­годення?
  • За що борються профспілки?

(Збірник № 2 «Методичні матеріали для проведення профспілкового уроку»)

Матеріали для вчителя

У парламенті має бути представлена профспілкова фракція. Адже ті профспілкові лідери, які сьогодні мають депутатські мандати, через дик­татуру партійних вождів, не мають змоги представляти інтереси проф­спілок та відстоювати права трудящих у Верховній Раді держави.

Впровадження гідної праці в Україні ми бачимо через удосконалення системи соціального партнерства, через тісну співпрацю соціальних партнерів - що, власне, і символізує емблема Профспілки.

Держава має повернути профспілкам право законодавчої ініціати­ви.

Рішення Національної тристоронньої соціально-економічної ради при Президентові України мають бути обов'язковими не лише для роз­гляду, а й для виконання.

Профспілкам, з метою посилення свого впливу у переговорному про­цесі за умов ринкової економіки, необхідно консолідуватися та приділи­ти увагу розбудові діалогу зі своїми членами для того, аби 13 млн спіл­чан стали надійним тилом, який надасть профспілкам політичної ваги та поваги з боку соціальних партнерів, як у переговорних процесах, так і під час розв'язання соціально-трудових конфліктів.

Тим часом, усвідомлення соціального діалогу, як головного чинника регулювання соціально-трудових відносин, що забезпечує баланс соціально-економічних інтересів трудящих, роботодавців, держави і сприяє збереженню соціального миру в суспільстві, дається важко пред­ставникам влади, саме тому держава все більше зазнає втрат.

22

Ст. 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»: «Професійні спілки створюються з метою представ­ництва, здійснення та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки».

В Україні 9,2 млн членів профспілки, що становить 93,5 % від пра­цюючих.

У Києві 817 тис. членів профспілки - 90 %.

Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України, до якої належать викладачі ВНЗ, студенти, вчителі, вихователі ДНЗ та інші працівники галузі, об'єднує 206 тис. осіб. Це найпо­тужніший профспілковий загін.

Як і раніше, але в нових соціально-економічних умовах, профспілки вимагають:
  1. Гідного життя всім працюючим.
  2. Ефективної зайнятості.
  3. Збереження системи соціального страхування, пенсійного забезпе­чення, соціальних послуг.
  4. Безпечних умов праці.
  5. Дотримання трудових прав працівників.
  6. Розвитку соціального партнерства як дієвого засобу формування умов для ефективної праці.

II. Обговорення теми уроку

2.1. Активізація знань, отриманих на цьому та попередніх профспілкових уроках, з використанням матеріалів, які самостійно були підготовлені учнями до уроку.

- Перш ніж переходити до обговорення поняття «гідна праця»,
необхідно дати визначення поняття «праця».