В. В. Решітько Застосування нестандартних форм та методів діяльності на урок

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
Хід уроку
II. Актуалізація опорних знань
III.Застосування учнями знань, умінь та навичок
Чогось боїться і мерзне син –
Утіху – в розпачі, в ненависті – любов.
Любов! Блаженство! Серце! Бог!
В душі, що прагне потемки добра,..
IV. Підсумок уроку
ТЕМА. Глибинна любов до природи. (Зображення любові до природи у вірші Алкмана «Сплять усі верховини гірські…»)МЕТА
Хід уроку
IV. Осмислення навчального матеріалу
V.Закріплення вивченого
VI. Обґрунтоване виставлення оцінок
ТЕМА. Позакласне читання. Природа, в якої ми вчимося.(Моральні проблеми оповідання Е. Сетона-Томпсона «Лобо») МЕТА
Хід уроку
II. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Е. Сетон-Томпсон.
Е. Сетон-Томпсон.
Антитеза – різке протиставлення.
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3
ТЕМА. Систематизація та узагальнення вивченого по темі”Література Просвітництва”


МЕТА :підвести підсумки вивченого по темі”Література Просвітництва”; розвивати навички ведення дискусії, вміння самостійно вибирати головне із всього обсягу опрацьованого матеріалу;закріпити поняття про вічні образи, драматична поема;виховувати повагу до високих моральних цінностей людини.


ОБЛАДНАННЯ: ілюстративний матеріал”Французька енциклопедія XVIII ст.”;портрети Й.В.Гете, К. Шиллера, Д.Дефо, Дж. Свіфта, Г.Філдінга;ілюстрація до першого видання”Кларісси Гарлоу” Т. Джоганнот ”Смерть Кларісси”,Ежен Делакруа ”Фауст, Маргарита і Мефістофель”


ТИП УРОКУ: узагальнення та систематизації знань


ЕПІГРАФ: Але не згасла розуму зоря!

…Одна душа і рук сто сот

Досягнуть творчості висот!

…Ось верх премудрощів земних:

Лиш той життя і волі гідний,

Що б’ється день у день за них

Й.В.Гете ”Фауст”


*********************************************************************


ХІД УРОКУ

I. Організація класу (Запис у зошити теми, епіграфа)

(Повідомлення вчителем теми, мети та завдань уроку)


1.Вступне слово вчителя

Діти! Сьогодні ми підводимо підсумок вивченого по темі ”Література Просвітництва”,це і є основна мета нашого уроку. Ми будемо удосконалювати свої навички ведення дискусії, згадаємо літературні поняття «вічний образ», «драматична поема»,звернемо увагу на високі моральні якості людини.

Завдання уроку – написати твір-мініатюру, «Прочитавши сцени трагедії ”Фауст’, я зрозумів(зрозуміла)…»


II. Актуалізація опорних знань


1.Вікторина «так», «ні

1.Драматична поема – віршовий твір з розповіддю про певні події, зміст якого розкривається засобами драматургії (через репліки та монологи персонажів) – (так)

2.XVII століття – епоха Просвітництва – (ні, це бароко, а Просвітництво – це XVIII ст.)

3.Просвітники : Даніель Дефо, Жан-Жак Руссо, Вольтер, Джонатан Світ – (так)

4.Енциклопедія – це «Біблія нового часу» - (так) 5.Толерантність – нетерпимість до інших думок і поглядів – (ні, це терпимість)

6.Автор твору «Фауст» - Вольтер – (ні) – (Гете)

7. «Вільшаний король» - це пісня Даніеля Дефо – (ні) – (це балада Гете)

8.В баладі «Вільшаний король» використовуються такі міфологічні образи-символи як верба ,вітер, туман, ніч, пан – (так)

9.Баладу «Вільшаний король» перекладали В. Жуковський, П. Куліш, Б. Грінченко – (так)

10.Трагедія «Фауст» об’єднує 2 сюжетні лінії: пошуки вченим справжнього сенсу буття і кохання до Маргарити – (так)

11.Часові рамки трагедії безмежно розширені у 1-й частині – доба Середньовіччя, у 2-й – подорож героїв твору у просторі та часі (в епоху античності, зустріч з Прекрасною Єленою). Проте весь твір пройнятий ідеями Просвітництва. Це роздуми над таємницями Всесвіту, його влаштуванням та можливістю пізнання, над сенсом буття та силою розуму людини –(так)

12.Біля небесної брами душу Фауста зустрічає душа Маргарити. Вона вже простила йому і любить його, як і раніше – (так)


2.Впізнай автора за портретом, назви з якої країни

(Учні показують портрети поетів-просвітників і запитують у своїх однокласників)

III.Застосування учнями знань, умінь та навичок

1.Диспут на тему «Хто переміг у боротьбі за душу Фауста – Бог чи диявол?»

(Клас ділиться на 2 групи: I доводить, що у боротьбі за душу Фауста переміг Бог, а II –диявол. Учні підтверджують відповіді цитатами)

2.Вікторина «Лабораторія письменника»

- Просвітництво – це…(нова культурно-історична епоха XVIII ст.)

- Балада – це…(жанр літературної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового змісту з драматичним сюжетом)

- Драматична поема – це…(віршований твір з розповіддю про певні події, зміст якого розкривається засобами драматургії)

- Скептицизм – це…(критично-недовірливе ставлення до чогось)

- Толерантність – це…(терпимість до інших думок )

- Ідеї атеїзму – це…(пояснення світу природними причинами)

- Вічний образ – це…


3.Творче завдання

Прослухайте уривки віршів, творів і визначте їх автора ,назву, жанр

- Хто пізно мчить у час нічний?

То їде батько, з ним син малий.

Чогось боїться і мерзне син –

Малого тулить і гріє він.

(Й. В. Гете, балада «Вільшаний король»)

- Пташині співи

Дзвенять в полях.

І мир, і радість

В серцях у всіх.

О світ, о сонце!

О щастя сміх!

(Й. В. Гете, вірш «Травнева пісня», переклад М. Лукаша)

- То зрозумій не в насолодах діло.

В стражданнях радощі відчути я готов,

Утіху – в розпачі, в ненависті – любов.

(Й. В. Гете, трагедія «Фауст», говорить Фауст)

- І якщо в цім чутті знаєш щастя ти,

То зви його, як хочеш:

Любов! Блаженство! Серце! Бог!

(Й. В. Гете, трагедія «Фауст», слова Фауста)


4.Гра «Далі, далі…(за трагедією Й. В. Гете «Фауст»,переклад М.Лукаша)

Учні повинні швидко знайти в тексті рядки та продовжити їх, потім пояснити зміст

- «Пролог на небі»

Знай, сам ти осоромишся натомість!

В душі, що прагне потемки добра,..

- Сцена «Ніч»

Так мало хто пізнать хоч дещо зміг,

Та й ті провидці, серцем не обачні,

Несли свої думки юрбі невдячній;

За те й палили, й розпинали їх…

- Сцена «Кабінет Фауста»

Коли, вспокоєний ,впаду на ліні ложе,

То буде мій останній час!

Коли тобі, лукавче, вдасться

Мене собою вдовольнить,…

- Сцена «Сад Марти»

Хіба ж над нами не склепіння неба?

Хіба ж під нами не земная твердь?

5.Письмовий твір-мініатюра «Прочитавши сцени трагедії «Фауст»,я зрозумів (зрозуміла)…»(Зачитує 2 – 3 учні)


IV. Підсумок уроку роблять учні, пов’язують з епіграфом уроку (Чого навчилися? Що зрозуміли?)


V. Виставлення оцінок (допомагають учні, обґрунтовують кожну виставлену оцінку)


VI. Д/з. Індивідуальні завдання по групах по темі «Романтизм».

Готуватися до захисту рефератів з даної теми


*********************************************************************


УРОК № 7 5 КЛАС

ТЕМА. Глибинна любов до природи. (Зображення любові до природи у вірші Алкмана «Сплять усі верховини гірські…»)


МЕТА: ознайомити учнів із основними етапами життєвого та творчого доробків давньогрецького поета; розвивати уміння виразного читання; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до природи


ОБЛАДНАННЯ :ілюстративний матеріал п’тикласників із зображенням прекрасних куточків природи, репродукції картин (В. М. Васнєцова, Шишкіна, К. І. Васильєва «Русалка», І. Е. Грабар «Февральская лазурь»)


ЕПІГРАФ: Головний предмет людства – природа

Й. В. Гете


СЛОВНИК: епітет, метафора


*********************************************************************


ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (2-3 учні зачитують свої оповідання про домашніх улюбленців, аналізують їх).

2. Вікторина – бліц

а) Зображення картин природи - …(пейзаж).

б) Види мистецтва, в яких зустрічається пейзаж …(живопис ,музика, література).

в) Про природу писали твори … (Сетон-Томпсон, Редьярд Кіплінг…).

г) Музичні твори про природу писали композитори …(Чайковський, Шуберт …)

III. Оголошення теми, мети, завдань уроку

IV. Осмислення навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя про давньогрецького поета Алкмана, який жив у II половині VII ст. до н.е., малоазійського грека за походженням: :

- життя пов’язане зі Спартою;

- відомий як автор Парфеній (гімни для дівочого хору), епіталами (вірш чи пісня на честь весілля);

- визначний співець природи.

2. Виразне читання вчителем вірша Алкмана

«Сплять усі вершини гірські …» у перекладі Г. Кочура

3. Робота в парах

- Учні читають один одному поезію Алкмана та з’ясовують, які художні засоби використовує автор.

- 2-3 учні виразно читають вірші Алкмана.

4. Гра «Запитай товариша». (Запитання по поезії, аналіз) :

а) який час доби описує поет? (картина ночі)

б) якою зображена природа? (у стані спокою, вона відпочиває)

в) чиї образи виникають у творі? (скель, байраків, проваль, плем’я бджіл, хижого звіра)

г) який настрій викликає ця поезія? (блаженство, відчуття душевного спокою)

5. Гра «Згадай»

Учні швидко згадують, що таке епітет /прикладка/ ( художнє означення, один із основних тропів поетичного мовлення, що дає образне змалювання, підкреслює характерну рису, визначальну рису певних предметів або явищ) та метафора /перенесення, уподібнення/ (один із основних тропів поетичного мовлення, вживання слів у переносному значенні на підставі подібності ознак зображуваних предметів чи явищ).

6.Творче завдання

Знайти у тексті вірша епітети та метафори

ЕПІТЕТИ

верховини гірські, стрімчасті скелі, горна земля, робоче плем’я бджіл, хижий звір

МЕТАФОРИ

сплять верховини, земля зростила, сон пойняв

V.Закріплення вивченого

1 Робота в групах .(1 хв. на обдумування)

1\ Зробити висновок. Що нового дізналися на уроці?

2\ Охарактеризувати спартанський період у житті Алкмана.

3\ Охарактеризувати роль пейзажу у художньому творі.

4\ Пояснити 5-ий рядок вірша.

5\ Розповісти про головну тему творчості Алкмана

2. Висновок. Слово вчителя (висновок пов’язати з епіграфом).

VI. Обґрунтоване виставлення оцінок

VII. Д/з. Виразно читати поезію Алкмана

Підготувати повідомлення про Й.В. Гете та М. Лермонтова.

Намалювати ілюстрацію про природу-пейзаж.


*********************************************************************


УРОК №8 5 КЛАС


ТЕМА. Позакласне читання. Природа, в якої ми вчимося.(Моральні проблеми оповідання Е. Сетона-Томпсона «Лобо»)

МЕТА: ознайомити учнів із творчістю канадського письменника Е. Сетона-Томпсона, удосконалювати навички аналізу прозового твору; розвивати вміння логічно мислити, висловлювати власну думку щодо прочитаного, робити висновки; виховувати високі моральні якості школярів

ОБЛАДНАННЯ: портрет письменника, виставка його творів, ілюстративний матеріал п’ятикласників про тварин, фотографії улюблених тваринок, енциклопедія «Все про тварин»


*********************************************************************


ХІД УРОКУ


ЕПІГРАФ: Треба прагнути бути людиною,

незважаючи на всю жорстокість

навколишнього світу

О. Генрі

I. Оголошення теми, мети, завдань уроку. (Про взаєморозуміння людини та природи)

Записати тему та епіграф у зошити.

II. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Великим знавцем природи був канадський письменник Е. Сетон-Томпсон. Сам він англійського походження, зоолог за професією. і тому один із перших у літературі змалював життя тварин.

2. Гра «Інтерв’ю з письменником»

Журналіст. Раніше в художній літературі , в казках, міфах, байках розповідали про тварин в алегоричній формі. То скажіть, будь ласка, як ви описували тварин у своїх творах?

Е. Сетон-Томпсон. Своїми творами я повідав людям про справжнє життя звірів, про їхні звички, життя та поведінку.

Журналіст. Шановний, а яким ви зображували тваринний світ: фантастичним чи реальним?

Е. Сетон-Томпсон. На відміну від казкарів і байкарів, я нічого не вигадував, однак описував тваринний світ у такій захоплюючій формі, так цікаво й живо, що він постав перед читачем у своїй природній красі й силі.

3. Турнір запитань і відповідей

1)Хто є головним героєм оповідання «Лобо»?(вовк)

2)Яким він зображений у казках, байках?(у казках – злим, інколи тупим, хитрим, сильним, інколи його обдурює Лисиця, може бути несправедливим, як у байці «Вовк та Ягня»…)

3)Що про вовка написано в енциклопедії «Все про тварин»?(«Вовки – це найбільші дикі собаки, хутро у них грубе, сірого або рудуватого кольору. Під час переслідування здобичі ці природжені мисливці збираються у зграї. Деякі люди дуже бояться вовків, їх страшного пронизливого виття і гострих зубів…»)

4. Міфологічний коментар. (Повідомлення учня про міфологічний образ Вовка).

5. Бесіда за змістом твору «Лобо»(з опорою на цитати).

а)Що ви можете розповісти про головного героя оповідання «Лобо»? (Лобо – вожак стаї, великий вовк)

б)Чому всі вважали Лобо наймудрішим вовком у зграї? (Він був досить розумним, легко розпізнавав, де на нього поставлені пастки та обминав ті місця)

в)Хто така Бланка? (Біла красива вовчиця, сильна, горда)

г)Як Лобо відносився до неї? (Кохав)

д)Згадайте ,що сталося з Лобо, таким мудрим і хитрим, що він схибив? (Коли Бланка потрапила у капкан, Лобо хотів її врятувати. Про себе він не думав, тому і прорахувався)

6. Гра «Перетягування канату».(Учні об’єднуються у 2 групи та відповідають на запитання).

- Які риси Лобо ми побачили, прочитавши твір? (Любові, поваги, самовпевненості, відданості, «лицарства»)

- Знайдіть і зачитайте, яка авторська позиція щодо Лобо? Поясніть. («Безталанний герой! Він ні на мить не припиняв пошуків своєї подруги, натрапив на її слід, сліпо, не роздумуючи кинувся вперед і потрапив у пастку»).

7. Слово вчителя

Автор змальовує вовків – їх злість, жорстокість та відданість, природну силу, вірність. Як називається цей літературний прийом?

Антитеза – різке протиставлення.

Е. Сетон-Томпсон закликає нас вчитися у природи найкращих моральних рис: мужності, шляхетності, самопожертви, боротьби за життя, сили духу, любові. Лобо вчить нас, людей, цінувати життя, яке має сенс лише тоді, коли воно освітлене любов’ю до іншого.

III. Закріплення вивченого

1. Розгадування кросворду

1) Іспанською мовою «вовк» - …

2)Іспанською мовою «біла» - …

3) Короткий прозовий твір, в основі якого лежить історія, визначальна яскрава подія.

1

Л







О




2

Б

Л

А

Н

К

А




3

О

П

О

В

І

Д

А

Н

Н

Я


2. Написати твір-мініатюру «Чого я можу навчитися у Лобо?».

3. Перевірка письмових робіт. (Зачитує 2-3 учні).

4. Підсумок уроку (про те, що ми завжди повинні бути людьми).

Роблять учні, спираючись на епіграф.

IV. Обґрунтоване виставлення оцінок

V. Д/з. Написати невелике оповідання про своїх домашніх улюбленців. Намалювати малюнки чарівних куточків природи.


*********************************************************************


УРОК №9 8 КЛАС


ТЕМА. Урок виразного читання. Виразне читання драматичного твору. В.Шекспір «Ромео і Джульєтта»


МЕТА: допомогти учням глибше усвідомити зміст трагедії, розвивати навички читання в ролях, висловлення власної думки з приводу прочитаного; виховувати кращі людські якості (любов, доброта) естетичні почуття й смаки


ТИП УРОКУ: виразне читання драматичного твору


ОБЛАДНАННЯ: виставка книг В. Шекспіра, портрет В. Шекспіра, плакат «Очікувані результати», репродукції картин художників епохи Відродження


ПОНЯТІЙНИЙ АПАРАТ: вічні образи


ЕПІГРАФ: Кохання може все і все здолає

В.Шекспір

(Написати на дошці тему, епіграф «Вічні образи» - це літературні образи, які за глибиною художнього узагальнення виходять за межі конкретних творів та зображеної в них історичної доби, містять у собі невичерпні можливості філософського осмислення буття (Прометей, Дон Кіхот, Ромео та Джульєтта, Фауст)


*********************************************************************


ХІД УРОКУ


І. Організація класу Оголошення теми уроку та визначення очікуваних результатів разом з учнями класу. (Кожен учень виходить до дошки і прикріплює на плакат свої очікувані результати, написані на рожевому папері).Зачитується епіграф (коментується).


II. Активізація розумової діяльності

1. Бліц - опитування
  1. Шекспір представляє епоху... (Відродження).
  2. Вільям Шекспір працював у театрі... («Глобус»).
  3. Крім 37 драматичних творів автор писав... (Сонети).
  4. Драматичний твір, у якому герой опиняється перед нерозв'язаними проблемами, що призводять до загибелі головного героя... (Трагедія).
  5. Шекспір написав... (37) драматичних творів.
  6. Трагедія про юних закоханих називається... («Ромео і Джульєтта»).
  7. Прізвище Ромео... (Монтеккі).
  8. Прізвище Джульєтти... (Капулетті).
  9. Юних закоханих повінчав... (Брат Лор).
  10. Ромео загинув..., (випивши отрути).
  11. Родина Капулетті хотіла бачити нареченим своєї дочки... (Паріса).
  12. Трагедія «Ромео і Джульєтта» закінчується... (перемир'ям між родинами
    Монтеккі та Капулетті.

III. Робота по темі уроку

1. Слово вчителя

- Дійсно «Кохання може все і все здолає». Кохання Ромео і Джульєтти було досить міцним. Закоханих немає. їхнє життя трагічно обірвалось, але вони разом, хоча і там , уже в іншому світі. А батьки їх помирились. Нехай і біля моголи своїх дітей, але мир між родинами запанував. Запанував завдяки коханню.

2. Робота з текстом

Виразне читання уривків, які розповідають про велике кохання Ромео та
Джульєтти. ( с. 43, 49, 51, 52...)

3. Гра «Далі, далі...»


(Вчитель зачитує цитату, а учні шукають її і продовжують читати далі)

5 дія трагедії: Сцена 1

1)Ромео «Як можна вірити облесним снам,

То сни мої мені віщують радість:....» 2)Аптекар «Я маю зілля згубного чимало,...»

Сцена 3

3)Паріс «Дай, хлопче, смолоскип і відійди...»

Сцена 2

4)Брат Лор «Тепер я мушу сам іти у склеп...»

4. Робота в парах

Досліди художні засоби у драмі В.Шекспіра «Ромео і Джульетта).

1-ша пара досліджує наявність епітетів, приводить приклади з тексту («Така вже добра пані, мудра й чесна»).

2-га пара - метафори. («Своїм плащем мене прикриє ніч»).

3-тя пара - окличні речення, питальні речення

(«Чи я ж коли любив? Чи ще люблю я? Ромео! О, навіщо ти Ромео»). 4-та пара - протиставлення (антитези) («Хай краще смерть від лютої злоби, Ніж довгий вік без ніжності твоєї»).

5-та пара - опис природи с. 31 (Бенволіо Монтеккі) («Клянусь цим місяцем благословенним»...).

6-та пара - порівняння («Як море доброта моя безкрая

Як море дна немає і любов»)


5. Індивідуальне завдання

(Один учень зображує деталь, за допомогою якої можна вшанувати пам'ять юних закоханих (свіча, квіти, вінок).
  1. Читання в особах 5 дії драми, сцени третьої (с. 129) і до кінця. Пов'язують з теорією «вічні образи, записують поняття в зошит.
  2. Гра «Дай відповідь на моє запитання

(Учні задають запитання один одному по прочитаному).

IV. Підсумки роботи

1 Учні роблять висновки

- Сварка між родинами стала причиною трагедії. Загинули діти. Лише тоді
батьки збагнули: в чому їхні помилки. І пообіцяли вони поставити
пам'ятники: Монтеккі - Джульєтті, а Капулетті - Ромео.

2.Запитання до учнів

А як би ми вшанували пам'ять Ромео і Джульєтти?
(Учень, який мав індивідуальне завдання презентує свою роботу).

- Учні запалюють свічу і передають один одному, як символ палаючого
кохання Ромео і Джульєтти. Кохання, яке може все і все здолає.

3.Слово вчителя

- Діти, ми з вами закінчили роботу над драмою В. Шекспіра «Ромео і
Джульєтта». Дія драми закінчилася трагічно, а як би ви хотіли закінчити
твір?

(Учні висловлюють свої версії).


Учитель

Добро і зло завжди поряд. Але ми повинні навчитися розрізняти добро і зло. Бути добрими, ввічливими, толерантними один до одного, любити один одного.

А тепер давайте перемістимо наші очікувані результати на піщаному годиннику на стільки, на скільки ви вважаєте, ваші очікувані результати досягнуті.

(Учні переміщують свої очікувані результати, а вчитель читає вірш «Доброта»).

Доброта

Доброту не купишь на базаре

Искренность у песни не займешь.

Не из книг приходит к людям зависть

И без книг мы постигаем ложь.

Доброта, любовь и зло - все рядом.

Главное, чтоб не жалел же ты потом.

Жизнь во зле, тебе вернется адом.

Пусть же Бог вознаградит тебя добром.

Значит, доброта бьіла вначале,

Пусть она приходит в каждый дом.

Что бы мы потом не изучали,

Кем бы в жизни ни были потом.

-І, насамкінець, хочу зачитати вірш моїх учнів, уже студентів. Вірш незвичайний, але має глибокий зміст.


Ромео та Джульєтта

Верона, зустріч, бал, зітхання Капулетті, зала, погляд, кохання. Щастя, блаженство, мить, круговерть. Ворожнеча, кінжал, яд, смерть.

- Ці іменники вмістили зміст всієї трагедії «Ромео і Джульєтта». Стисло і зрозуміло. Образ героїв став вічним.

V.Д/з. Написати на чернетках твір на тему :

1) «Моя точка зору на проблему Ромео та Джульєтти» - високий бал.

2) Причини та наслідки родинних чвар за трагедією В. Шекспіра «Ромео і
Джульєтта» - достатній бал.

3) «Герой, про якого я хочу розповісти» - середній бал.


*********************************************************************


УРОК №10 6 КЛАС


ТЕМА. "Ось мій рід занять бути самим собою"...

Короткі відомості про Д.Дефо і його роман "Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо"

МЕТА: ознайомити шестикласників з Англією ХVIII століття, надати учням відомості про життєвий шлях Д.Дефо, про історію написання його роману; розвивати монологічне мовлення; виховувати творчі здібності, любов до рідної природи

ОБЛАДНАННЯ: портрет Д.Дефо, виставка його творів, малюнки школярів до твору, кросворди, політична карта світу

ЕПІГРАФ: Фактично життя було прожите, коли почалося для нього зовсім нове життя - безсмертя Д.Урнов

Понятійний матеріал

Роман (фр.roman - романський) - складний за будовою прозовий ( рідше віршований) епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування багатьох персонажів. Роман може бути історичним, психологічним, пригодницьким

Робінзонада - різновид пригодницької літератури, у якому зображено життя та діяльність героїв, що з певних причин опинилися поза цивілізацією Пригодницька література - твори із захоплюючим сюжетом про складні випробування, через які проходять герої. В основі цих творів - напружені конфлікти особистого чи громадського життя, у якому персонажі найбільш повно виявляють риси свого характеру


*********************************************************************


ХІД УРОКУ

І. Організація класу

1. Слово вчителя (відмітити відсутніх, оголосити тему, мету, очікувані результати уроку), (тема записана на дошці, вчитель читає. Мета - ознайомитися з Англією часів Д.Дефо, з життєвим і творчим шляхом Д.Дефо, дізнатися, що таке роман, його особливості; робінзонада. (Очікувані результати записати на дошці).

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

1.Який твір ми недавно вивчали на уроках зарубіжної літератури, хто його

автор ? (Чарльз Діккенс "Різдвяна пісня у прозі")

2.Поясніть, будь ласка, один з епіграфів уроку "Не гроші роблять людину

щасливою, а людяність". Це слова самого Ч. Діккенса.

3.Ч.Діккенс - письменник якої країни? (Англійський, він народився у

м. Лендпорт (1812-1870 рр.) - XIX ст.)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу


1.Слово вчителя

Діти, ми з вами звернулися до творчої спадщини Ч.Діккенса не випадково. Ми добре знаємо, що це англійський письменник XIX ст. А на сьогоднішньому уроці ми дізнаємося іще про одного англійського автора, творча спадщина якого припадає на ХVІІІ ст. Перш ніж ми поговоримо про автора, давайте з’ясуємо, якою ж була Англія часів Даніеля Дефо.

Англія ... Край легендарних кельтів, синіх озер Шотландії, вересового напою, гірських пасовиськ Ірландії... Країна, яку поетично називають туманним Альбіоном через дощі й тумани, що сріблясто-молочним серпанком огортають землю. При згадці про Англію спливають у пам’яті Біг-Бен і Тауер, англійська гостинність з традиційним гарячим чаєм з молоком, який приємно випити біля палаючого каміна.

У нас сьогодні три групи мали індивідуальні завдання: 1 - історики; 2 і 3 - літературознавці.

Зараз ми надаємо слово історикам, які зроблять нам повідомлення про Англію ХУІІІ ст.

2. Індивідуальні виступи учнів

-Історики

1 .Руйнація старого ладу.

2. Англія стає буржуазною республікою.

3. В 1660р. - відновлена влада короля. Це і є роком народження Д.Дефо 1688р. - безкровний переворот в результаті якого в Англії встановлена конституційна монархія. Основна влада належала парламенту, в якому панували партії торі та віги.

4. Англія стає наймогутнішою морською державою.

-Учитель

Дякуємо вам за цікаву інформацію. Ми не випадково слухали повідомлення про Англію ХVІІІ ст., тому що це Англія часів Д.Дефо. А про Даніеля Дефо ми дізнаємося з розповіді самого автора про себе.

3. Гра "Зустріч з автором"

(Один з учнів виконує роль Д.Дефо, автор розповідає про себе, а потім журналісти задають запитання Д.Дефо).

4.Словникова робота. (Індивідуальні виступи учнів групи "літературознавців").

-Учитель

Твір Д.Дефо називають романом. Від групи літературознавців ознайомте, будь ласка, нас з поняттям роман та головними ознаками роману.

(Учні з групи розповідають, а потім всі записують у зошити).

-Учитель

Невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на певному епізоді (рідко кількох) з життя одного персонажа (іноді кількох) – це -... (оповідання).

-Чим відрізняється роман від оповідання?

(Колективне складання порівняльної таблиці)

Роман

Оповідання

складний за будовою, широко охоплені життєві події, розкривається історія формування багатьох персонажів

сюжет заснований на певному епізоді, з життя одного персонажа




-Що спільного? (Епічний твір, прозовий твір).

-Наведіть приклади. (Оповідання "Товстий і тонкий" - А.Чехова, "Хамелеон" - А.Чехова, "Із книги Джунглів" - Р. Кіплінга, роман "П'ятнадцятилітній капітан" Ж.Верна).

- Роман англійського письменника Даніеля Дефо "Життя і

незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо" давно увійшов до

скарбниці світової літератури і вразив не одне покоління читачів. Ім'я

головного героя започаткувало новий жанр "робінзонаду".

-Літературознавці, поясніть, будь ласка, це поняття. (Учень пояснює що таке "пригодницька література" та "робінзонада". Потім школярі записують у зошити).

5. Знайомство з історією написання роману. (Розповідають учні з групи "літературознавців").

6. Робота з підручником

-Учитель

На даному етапі ми попрацюємо з підручником (завдання в парах).

1.Зачитайте повну назву роману.

2.Який висновок можна зробити з назви твору?

3.Зачитайте спогади дитинства письменника. Про які риси характеру його

можна говорити?

4.Як Д.Дефо писав про себе?

5.Знайдіть і зачитайте опис зовнішності письменника. Чи таким ми його

бачили на портреті?

6.Роль "ганебного стовпа" у долі Д.Дефо.

7. Творчі завдання (Діти читають власні вірші про Робінзона , пояснюють
свої ілюстрації).

ІV.Закріплення і повторення вивченого

1. Вікторина

1.Ким був батько письменника? (ремісником).

2.Яким видом діяльності він вирішив зайнятися всупереч волі батька? (комерцією).

З.У якому році світ побачив його знаменитий роман "Життя та незвичайні пригоди Робінзона Крузо"? (1719).

4.Скільки творів Д.Дефо нарахували дослідники? (понад 500).

5.Скільки років Робінзон прожив на острові? (28).

6.Великий за обсягом і складний за будовою переважно прозовий твір, у якому широко охоплені життєві події, розкрито історію формування багатьох персонажів - це... (роман).

7.Хто із українських письменників, захоплюючись романом, створив малюнок ? (Т.Шевченко).

V. Підсумок уроку. (Учень розповідає про досягнення очікуваних
результатів)

VI. Оцінювання роботи учнів (з коментуванням)

VII. Д/ з. Дочитати роман. Усний твір "Перебування Робінзона на острові"; дібрати цитати до теми "Робінзон на острові"; намалювати малюнки


ВИХОВНИЙ ЗАХІД

Тема. Мамо рідненька

Мета: розвивати уяву учнів про багатющу художню палітру художників, поетів та письменників, які оспівали прекрасний образ найдорожчої людини -матері, ознайомити школярів з географією слова „мама" (як воно звучить у багатьох мовах) виховувати високі почуття любові, поваги, шани до матері засобами мистецтва (слова, звука, художнього полотна); показати красу, силу, любов до дітей Матері-Землі, Матері-України, Матері-Богородиці та рідної Неньки-Матері

Обладнання: написи слова „мама" різними мовами, ікона Пресвятої Богородиці, вишиті рушники, коровай, репродукції картин Леонардо да Вінчі „Мадонна з квіткою", „Сікстинська Мадонна", 3 свічки в підсвічниках

(Лупає музика. На сцені стіл, на якому розіслані вишиті рушники; коровай на

рушнику, образок Матері Божої, „Сікстинська Мадонна", „Мадонна з

квіткою " Леонардо да Вінчі)
  1. Добрий день. Шановна родино!
  2. По-літньому теплими, ласкавими днями прийшов до нас травень. Завітав до

кожної оселі, зігрів усе своєю лагідністю і приніс нам чарівне свято: - Свято Матері!

3. Є в світі одне слово, перед яким усі народи в усі часи низько схиляють
голови. Це слово - мама. У багатьох мовах воно починається літерою „М":
майка (болгарська), матка (польська, чеська), матір (грецька), мама
(румунська), мутер (німецька), мазе (англійська), мадре (іспанська,
італійська), ман (португальська), мер (французька), мудер (голландська), мор
(норвезька), ме (в'єтнамська).

(Учні по черзі виходять з написами слова „мама" на різних мовах).

4. Кожна людина і кожний народ мають свої святині. До цих святинь належить і

шанування матері. Вона дала нам життя, ростить і виховує. І допоки б'ється серце у маминих грудях, вона вболіває за своє дитя.

5. Мамине свято - це свято для всіх і для кожного. Воно приходить до нас у
другу неділю травня. Коли цвітуть сади, чути солов'їний спів, буяє весна ...
Саме в цей день всі мами чують від своїх діток найкращі слова вдячності та
любові, отримують найчарівніші весняні квіти.

(Сценка „Мамин день)

Мамин день

Дійові особи:

Петрик-9 років

Галинка - 9 років

Мама

(Петрик прибирає кімнату, підмітає, а Галинка сидить розмірковує).


Петрик: Який же подарунок приготувати мамі? Чим її порадувати? Сьогодні ж мамине свято.


Галинка: А я придумала, що ми зробимо на мамине свято.


Петрик: А що? Говори хутчіш, бо мені ніщо в голову не лізе.


Галинка: Ми, Петрику, приберемо в кімнаті та приготуємо щось смачненьке до столу. Коли повернеться мама, то буде приємно здивована.


Петрик: А я піду до бабусі - сусідки ще й квітів принесу, щоб ароматними запахами заповнити кімнату. (Доки Галинка поралася в кімнаті, Петрик приніс квіти, заслав нову скатертину і поставив на стіл).


Галинка: Петрику! Петрику! Мама вже йде. Хутенько накривай на стіл, я приготувала чай і мамине улюблене печиво.


Мама: Любі мої, у нас сьогодні найбільше свято: ви самі прибрали в кімнаті та

приготували обід. Тож нехай свято у нашому будинку буде щодня.

Галинка та Петрик разом: Мамусю, вітаємо з Днем Матері.

  1. Це свято прийшло до нас із СІЛА. У 1914 році Конгрес США прийняв постанову про введення нового державного свята - Дня Матері. А посприяла цьому Анна Джарвіс. Дівчинка рано втратила найдорожчу в світі людину, маму. Смерть була раптовою і передчасною. Анна боляче переживала смерть матері і звернулася із листом до президента США, у якому запропонувала раз у рік, а саме другої неділі травня, віддавати честь і шану усім матерям Землі за їх працю і турботу.
  2. Це свято широкого загалу. Свято Жінки-Матері, Матері-Землі, Матері-Богородиці, Матері-України.
  3. Мати ... Скільки в цьому слові! Мати-Богородиця, Мати-Україна, Мати-Земля та Мати, мама, ненька, мамочка, матуся.

Є з усіх одна країна - найрідніша наша хата.

То - прекрасна Україна, нашого народу Мати. Різні в світі є країни, гарні є і є багаті.

Та найкраще в Україні, бо вона нам - рідна Мати.

9. Любіть Україну, щиро любіть

Єдину свою країну.

Любіть Україну, вірно любіть

Це - ненька наша єдина.

Рідна Мати та рідна Україна - два крила любові, що несуть душу, через віки

не в'януть у вічному польоті, бо береже їх на світі материнська любов. Вона

надихає на щастя,

10. Перше поняття про щастя, добро й ласку нерозривно пов'язані у нас з
образом найдорожчої для нас людини - образом матері. А мамина колискова
звучить найніжнішою музикою. З колискової пісні починається світ людини
до добротворчості й снаги.

(Звучить колискова).

11. Материнство. Святе і прекрасне, оспіване поетами, композиторами,
увінчане художниками, увічнене в легендах. Легенда В. Ігнатієва.

Одного разу, на якомусь святі

Жінки засперечалися завзято,

Доводячи одна одній,

Що хисту в любій справі -

більше саме в ній.

Одна з жінок яскравим килимом пишалась,

І фарби й візерунки були на нім, такі яскраві,

Від захвату всі розуму лишились,

І майстриня друга -

привела усіх до тями, -

Нечуваного смаку пирогами,

Хто скуштував їх -

в захваті вигукував лиш: „Мамо!"

А третя - дивна жіночка була:

Бо привела на спір якесь дитя.

Всіх здивувала справа ця.

До жінки з криками:

Навіщо ж сперечалась, коли нічого не зробила?...

На це вона відповіла, - „Я сина народила".

А син її в сопілочку заграв,

Талантом всіх так зачарував,

Що і на килимі ожили квіти.

Усмішками розквітли і дорослі, й діти.

А пташкам так сподобавсь цей музика,

Що не схотіли в вирій відлетіти.

І то не дивно, бо саме сонце так розпосміхалось,

Що від зими і сліду не зосталось.

Оце так хист! Оце так справа!

У захваті присутні всі сказали:
  • Що за хлопчина? Де навчався
  • Так майстерно грати?
  • То син, його талант - то витвір мій.
  • Я - його Мати.

Пісня «Мама»

12. Мати ... З цим словом для кожної людини пов'язане все найдорожче в житті.
Мати виростила й благословила своє дитя на самостійний шлях у земному
бутті. Перший крик і останній подих ми віддаємо матері. Кожна мама
трепетно стежить за вчинками своєї дитини, радіючи її успіхам і вболіваючи,
коли трапляються невдачі, до останнього свого дня на землі. На світі немає
нічого вищого за доброту й самовідданість матері. Саме тому таким дорогим
і близьким кожній людині є образ Богородиці Пресвятої, Преблагословенної
Діви Марії, Матері нашого Спасителя Ісуса Христа, Матері всіх Матерів.
  1. Вони святі: Мати-Земля, Мати-Богородиця, Мати-Україна і наша рідненька Мати, Мама, Матусенька. Ми низько схиляємо голови, щоб поклонитися Матерям, всім нашим Матерям.
  2. До безсмертного й хвилюючого образу Богородиці звертались живописці, майстри іконопису багатьох країн світу.Італійський художник Арканджело да Камеріно створив полотно „Мадонна з дитям і ангелами", Сандро Боттічеллі „Мадонна з Дитям та Іоаном Хрестителем", Леонардо да Вінчі „Мадонна з квіткою", „Сікстинська Мадонна". Це вони - прекрасні Мадонни.

Танець

15. Слово „Мати" - вічне і неповторне, як світ ласкою неба. Велика жінка від
Духа Святого народила Сина Божого. Своєю добротою, покорою, святістю
вознеслася над нами Божа Матір Марія, щоб заступитися за нас, щоб
просити Сина свого простити наші провини.

(Хлопчик і дві дівчинки із запаленими свічками проходять до ікони Божої Матері).

16. О, Мати Божа, благослови наш любий, рідний дім, всю нашу родину, що
проживає в ньому, всіх наших друзів і близьких.

17. І неньку нашу, і зелений гай, і землю милу, і народ наш рідний та
батьківський край.

18. Як світить сонце і гріє,
Сяє, сяє з небес

Твій погляд, Діво Маріє, Діво Княгине чудес!

Як гожа і свіжа рожа.

Що роси живучі п'є,

Так живить, Матінко Божа, Благословення Твоє.

19. Всемилостивий Боже! Дякуємо Тобі за наших батьків та все добро, що Ти
нам дав через них.Вони виховують нас, навчають любити Твої святі заповіді.

Тож нехай Вас, любі батьки, благословить Господь добром, здоров'ям, довгим і щасливим життям.Хай з нами по житті крокує материнська мудрість, наснага, доброта і щирість. Адже все прекрасне у світі починається з матері.

20. Мамо, мамо, моя прехороша!
Як загляну в очі я твої -

Затихає вмить страшна пороша,

І піснями линуть солов'ї.

Мамо, мамо, ніжна моя нене,

Усмішка твоя - як сонце те.

Квіти квітнуть, листячко зелене -

Яке щастя! Все навкруг цвіте!

Мамо, мамо. Рідна моя нене,

Як дивлюсь на скроні я твої,

Ніби сніг сріблиться і на мене

Падає. І жовкнуть всі гаї...

Мамо, мамо, що мені ще треба?

Хай живе у серці й не згаса

Колискова пісня й просінь неба,

І твоя нев'януча краса ...

(Вірш К. Сенченко « Велика дама»)

У мене матуся гарна така.

У неї волосся зливою.

А ще у неї скринька є чарівна,

Що робить матусю красивою.

Ховається скринька та серед дзеркал.

Напевне, щоб тато її не дістав.

Йому не потрібні парфуми й прикраси,

Частіше він дзеркалу корчить гримаси.

Це ми із матусею вертимось,

Красуємось перед дзеркалом.

Сьогодні матусі удома нема.

І тата нема. Я удома сама.

Сама я собі господинька,

Візьму я матусину скриньку,

Й порадую тата із мамою, -

І стану дорослою дамою.

Візьму олівець, очі ним підведу,

А зверху ще й тіні на них накладу.

Які тепер гарні повіки!

Не змиються, певно, повіки.

Рум'янами вимажу личко своє.

А ще, виявляється, й пудра тут є.

А зверху намажуся кремом,

Так робить матуся, напевно.

Так, далі... О, як це відрадно!

Тут є аж чотири помади!

Щоб жодній не було образливо,

Я кожною губи намазую.

Червона... рожева... бузкова... зелена...

Здається, побільшали губи у мене!

Дивлюся у дзеркало і відмічаю:

Ще зачіски гарної не вистачає.

Дві кіски заплетені, я розпущу,

Волосся своє надеру, начешу!

І щедро набризкаю лаком.

Попало у око? Не плакать!!!

Бо враз зіпсується весь макіяж.

Я дуже терпляча! Я в тата вдалась.

А зовні ми схожі із мамою.

І я стала гарною дамою.

Здається, робила усе, як матуся,

Чому ж я у дзеркалі даму боюся?!!

...У дверях вхідних тихо ключ повернувся, Нарешті прийшли і татусь, і матуся.

Матуся завмерла і тато затих,

Я плакала і не дивилась на них...

Коли ж мене мили у ванній,

Я тихо зізналася мамі:

- Я більш фарбуватись ніколи не буду,
А то мене, мамо, злякаються люди.

І мама всміхнулася:

- Що не кажи,

Ми часто буваєм рабами краси.

Частіше ж стаємо жертвами,

Обличчям і нервами жертвуєм.

І жертвуєм власною вродою

В погоні за часом і модою.

І ти скоро станеш дорослою, донечко,

Побудь іще трішечки маминим сонечком.

21. Мама ... Вимовляєш це рідне до болю слово, і перед тобою постає образ її,
єдиної, наймудрішої, найсвятішої... І де знайти ті слова, якими можна було б
виразити свою безкінечну любов до Матері? Ластівко, журавко, пісне моя!
Твої руки пахнуть хлібом і чебрецем, матіолою і серпанковими вечорами.
Твої очі нагадують чисті озерця. В яких така прозорість, глибина і ніжність,
що висвічує всю твою душу і щире серце.

22. Хай минають швидко темні ночі,
Візерунки літа простяглись,

Та матусі очі спать не хочуть,

Погляд вдалеч, як колись.

Цим очам я щиро помолюся,

Їм я квіткою вночі здаюсь.

І в безхмарне небо подивлюся -

І ніяк, ніяк не надивлюсь.

Ти для мене рідна і прекрасна,

Як у ті дитячі милі дні,

Твої очі світять непогасно,

І від цього радісно мені.

(Пісня „Мат, наша мати").

23. О руки мами! Вони вночі не сплять,
Оберігаючи рожевий сон дитяти,

З віків у вічність проліта земля,

Нас на руках тримаючи, як мати.

З чужих країв, вертаючи, домів

Після далеких мандрів і розлуки, Цілуймо руки наших матерів, Натруджені, ласкаві рідні руки.

Вони нас від колиски повели,

Й сорочки шили нам, і вишивали.

І підкидали в небо нас, малих,

Щоб і в житті ми високо літали ...

... Ніщо не вічне, вічні матері,

Уже й тоді, як нікому стрічати. Допоки сонце сяє угорі,

Вона живе, многостраждальна мати.
  1. Друзі! Давайте задумаємося, а чи не завиняємо часом перед своїми мамами ми, діти? Чи не буваємо ми жорстокими? Трапляються діти, які забувають стежку до рідної домівки, мамину білу хату, мамину вишню, стають байдужими, жорстокими, егоїстичними.
  2. К. Сенченко «Вмирала мат»

Вмирала мати, тяжко так вмирала,

З останніх сил чіплялась за життя,

А як чекала, Боже, як чекала!

Мав син її приїхати здаля.

„Ударили" сусіди телеграму

Ще позавчора: „Швидше приїзди

Бо при смерті твоя старенька мати!"

О, як повільно ходять поїзди

А руки не слухняні. Наче з вати

Не стане сили сина обійнять

І плаче мати, тихо плаче мати,

З очей останні сльози капотять

Заплющить очі, так хоч трохи легше,

А смерть уже стоїть у головах

Бере за руку і на вухо шепче:

„Ну що, пішли? Пора уже, пора!"

Вона не йде, не може вмерти

А що, як не застане її син?

- Не поспішай, зажди хоч трохи, смерте,

Дай жменьку днів, чи пригорщу годин.

Старенька догорала, наче свічка.

І танула, неначе парафін.

Терпляче смерть чекала біля ліжка,

Разом із матір'ю, що прийде її син. ...

Прийшла учора вранці телеграма,

Сусідам адресована була.

„Прошу, без мене поховайте маму"

І все, і навіть підпису нема.

Куди ж ховать, вона іще чекає,

Куди ж ховать, вона іще жива?

Здається, що, прицілившись стріляли

У кожну душу ці страшні слова

Сусідка плакала, сусідка голосила.

Сусід мовчав, а потім не стерпів:

„Нехай мене поб'є Господня сила,

Щоб не діждати отаких синів!" ...

У матері навіки змовкло слово.

Завмерла пісня в неї на вустах,

А погляд, переповнений любові,

Метавсь по хаті, мов перебитий птах.

Він то летів поспішливо з вікна,

Де зеленів смарагдово горіх,

А то немов навпомацки, повільно

Йшов до дверей, виходив за поріг.

Чекала мати сина лиш очима,

Лиш подумки летіла за село.

Зняв з неї тесля мірку. Домовина ...

Ще серце билось. Сина не було

Сусідки тихо плакали в куточку.

Сльозами душі сповнились ущерть.

Горіли жаром хустка і сорочка,

Що вишивала хрестиком на смерть.

Вмирала мати сиротою в хаті,

І плакала над нею Божа Мати,

Своє дитя стискаючи в руках.
  1. Тож нехай оберігає Бог Вас, мами, від таких дітей. Щоб ніколи з Ваших очей не падали сльози від болю і прикрощів, завданих дітьми. Я гадаю, що після святкової сьогоднішньої програми дітей, байдужих до своїх мам, не залишиться. Ми всі зрозуміли: нас береже і любить Мати-Богородиця, Мати-Земля, Мати-Україна і наша рідненька Мама, Матусенька.
  2. Здоров’я, щастя, нене, у Бога Вам благаю

З травневим днем святковим

Я щиро Вас вітаю.

Світлої долі та діточок добрих

Від щирого серця бажаю.

(Учень читає молитву за матерів, потім діти роздають шматочки короваю мамам як символ шани та любові, звучить легка приємна музика).


8


П'ЄСА НА ОДНУ ДІЮ «У ЧОМУ КРАСА ЛЮДИНИ?"


Дійові особи:

Учитель: Галина Іванівна

Одинадцятикласники: Анжела

Оксана Юрко

Дві учениці-одинадцятикласниці, готуючи кабінет до класної години, розмовляють про моду, про красу людини. Анжела одягнена модно: чоботи з довгими халявами, коротка спідниця, з зачіскою, розфарбоване обличчя. Оксана в шкільній формі. Вона швидко підмітає підлогу, витирає ганчіркою меблі, а Анжела сидить, розмірковує.

Анжела Послухай, Оксано! Яких вишуканих дівчат я бачила: чоботи червоні, на високому підборі, спідниці міні, макіяж, просто клас!

Оксана Ну й що з того? Розфарбовані ляльки! Я ніколи на зовнішній вигляд не звертаю уваги. Я ціную людину по тому, як вона говорить, яка в неї поведінка, а не по тому, як вона одягається.

Анжела Ой, що з тобою говорити... Зовнішній вигляд! Це ж так класно, коли всі на тебе звертають увагу. А ти, ніби на подіумі: йдеш і відчуваєш, що тебе проводжають багато пар очей. Та так проводжають, ніби пронизують своїми поглядом. В такі хвилини здається, що ти кінозірка.

Оксана Кінозірка... Зараз зайде до класу Галина Іванівна. А ми зовсім ще не підготувалися до класної години. Ти хоч знаєш, яка тема? Давай хутенько на дошці вивісимо тему та згадаємо хоча б якісь віршики, прислів'я. Бо будемо соромитися перед учителькою, як оті двієчники, що нічого не хочуть робити. А про зірок, про подіум поговоримо після випускного балу.

Тема? Тема? Де ж наш Юрко? Знову запізнюється, мабуть, у футбол ганяє. Він же повинен був написати красивими літерами тему класної години та прислів'я до неї. Що ж нам тепер робити? Як бути?

Забігає захеканий Юрко, заносить необхідні папери

Юрко Дівчата! Ви на мене чекаєте? Я все зробив, виконав ваше замовлення. Ось, візьми. (Звертається до Оксани).

Оксана забирає папери, починає прикріплювати на дошці, а Анжела розглядає Юрка, гладить його, обіймає, а він не звертає на неї ніякої уваги. Анжела сідає, розсердившись, ні з ким не говорить і нічого не робить

Оксана Друзі! Допоможіть мені підвести останній штрих підготовки. Зайде Галина Іванівна до класу, побачить. Як хороше ми все зробили і оцінить старання нашого 11-А.

Юрко кидається допомагати Оксані. Вони вішають плакати і по черзі зачитують, що там написано. „ У чому краса людини?" — тема класної години. „Праця прикрашає людину". „Людина красива душею". „Людину судять за її вчинками "

Анжела Що це ви там бурмочите? І для чого цей хлам розвішуєте? Я б хотіла, щоб знайшовся якийсь багатий меценат та дав грошей на шикарнячий ремонт, щоб поклеїли шпалери, ті що можна перефарбовувати в будь-який колір, підбили дзеркальний потолок, постелили ламінатну підлогу. І щоб видали Закон, згідно якого вчителі нашої спеціалізованої школи повинні мати уніформу, а нам старшокласникам, щоб дозволили одягатись по-модньому, як на подіумі.

Оксана Ти знову за свій подіум? Зараз, напевне, уже буде дзвінок, до класу зайде Галина Іванівна, а ми ще не підготувалися до класної години. Ти тільки зверни увагу на тему „У чому краса людини?". Ти сама коли-небудь задумувалась, у чому полягає твоя краса?

Анжела Ха! Моя краса?! Та мою красу і сліпий запримітить. Я шикарняче одягнена в модний, дорогий прикид. А чоботи мої чого варті? Так що, любі мої, я - справжня красуня.

Юрко „Не все те золото, що блищить". - Ти чула таке народне прислів'я? А народ, знаєш, ніколи не помиляється. Народні вислови такі влучні та реальні.

Анжела Ну, Юрцю, на що ти натякаєш?

Юрко Ні на що!

Анжела Чому вони зі мною так розмовляють? Заздрять.

Юрко Знаєш, я не люблю натякати, я привик говорити відверти, прямо. Особисто мені не подобаються розфарбовані ляльки та ще й нероби. „Праця прикрашає людину". І я з цим погоджуюсь. Ми випускники, повинні задуматись над сенсом свого існування. Щоб мати щось, чогось досягти, обов'язково потрібно працювати, а не витрачати батьківські гроші на якісь безглузді витребеньки.

Оксана „Людина красива душею", - як мудро сказано. Знаєш, Юро, зараз я згадала рядки вірша Любові Забашти „Мода".

Є моди на зачіски,

На гострі носки в черевиках,

На декольте на сукні

І на короткі штанці,

На плечі вузенькі і широкі,

На вуха - малі і великі,

І навіть на форму браслета

На ніжній дівочій руці

І ми, незалежні, зайняті завжди ділом,

Хоч пізно, а все ж плетемося у моди тієї в хвості.

Та тільки правду кажучи, я б дуже хотіла,

Щоб стали навік панівними моди в житті,

Моди на світлі душі,

На прямоту, на сердечність,

На людяність, на гуманність

На серце повне щедрот...

Юрко Здорово! Як здорово сказано. Було б добре, як би панувала мода

не лише на одяг, авто, а й мода на людяність, на порядність, на

щиру дружбу, на християнську мораль, яка сповідує добро,

милосердя, мир, злагоду...

Галина Іванівна Добрий день! (Учні вітаються). Як затишно! Клас

чистий і підлога вимита. А ви, в шкільній формі, такі охайні,

гарні. Як добре ви все приготували. І тема, і додатковий

матеріал. Все на вищому рівні. Дякую вам, мої хороші.

Оцінивши вашу підготовку до класної години, я гадаю, що ви

зрозумієте, в чому ж справжня краса людини.

Юрко Так, Галино Іванівно, ми вже багато чули та говорили самі про

справжню красу людини. І я дійшов висновку, що у кожного з

нас своє поняття краси, воно залежить від матеріального

становища, від інтелекту та рівня виховання.

Анжела Зажди! Зажди! Ти хочеш сказати, що я ... я не вихована. Я ... я

недобра...

Галина Іванівна Що ти, Анжелко! Ти по-своєму добра, вихована, у тебе

своя шкільна форма, своє розуміння людської краси.

Анжела Всі мене ненавидять, мені заздрять.

Оксана Анжелко. Це неправда, ти ж наша подруга, однокласниця. І ми

хочемо, щоб ти зрозуміла, що ми тебе любимо простою,

звичайною Анжелкою. Для нас не потрібно вишукано

вдягатися, фарбуватися.

Юрко перебиває Оксану

Юрко Ти будь собою, будь людиною, звичайною красивою людиною, нашою однокласницею, яка нам подобається у шкільній формі, навіть з віником чи ганчіркою в руці, коли це потрібно.

Галина Іванівна Не завжди людина красива зовні має красиву душу чи здатна на благородні вчинки. Головне в людині - це її поведінка, її добрі справи. Німецький поет-просвітник Йоган Вольфганг Гете писав: „Поведінка - це дзеркало, в якому кожен показує своє обличчя". Якою буде ваша поведінка щодо інших,

так і буде виглядати ваше обличчя: лагідним, співчутливим, усміхненим або ж байдужим, злим. Навряд, що хтось із вас назве красивою людину, яка байдуже пройде повз хлопчика, що впав з велосипеда і зламав ногу. Ніхто не скаже доброго слова про елегантну, вишукано одягнену дівчину, яка не подала хворому води з криниці, щоб не забруднити свою сукню. Тож по зовнішньому вигляду людини не можна визначити її красу, це можливо зробити лише по її поведінці, по її вчинках.

Анжела Так. Я зрозуміла свою поведінку. Але щоб досягти великого, потрібно починати з малого. Перш за все, я повинна змінити ставлення до своїх однокласників: стати одною з однокласниць, а не одною серед них. Я повинна полюбити себе, адже українське прислів'я говорить: „Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе". Я знаю, що зможу змінитися. Моя душа ще не зачерствіла. Як добре, що є наша школа. Що є моя вчителька, мої однокласники.

Оксана Як добре, що є в нашій школі класна година, яка може навчити чогось корисного навіть одинадцятикласників.

Юрко Чудово! Що в нашій школі є такі педагоги, як Галина Іванівна, що вміють любити дітей, цінувати їхню думку та вміють вчити великому мистецтву - бути красивою людиною.

Галина Іванівна Я задоволена. Мої любі діти, що ви зрозуміли, в чому краса людини. Що ви, перебуваючи на порозі самостійного життя, глибоко усвідомили: красива людина своєю поведінкою, вчинками, а не зовнішнім виглядом. А ми, педагоги, будемо з року в рік молодшим школярам пояснювати в чому ж полягає істинна краса людини.


Література



1.Газман О.С., Харитонова Н.Е. В школу – с игрой: Кн. Для учителя. – М.: Просвещение, 1991. – 96 с., ил.


2.Коменский Я.А., Локк Д., Руссо Ж.-Ж.., Песталоцци И.Г. Педагогическое наследие / Сост. В.М. Кларин, А.Н. Джуринский. – М.: Педагогика, 1987. – 416 с. – (Б-ка учителя).


3.Мельник А.О. Передумови використання ігрової діяльності в процесі вивчення зарубіжної літератури // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - № 6. – С.44-45.


4.Минскин Е.М. От игры к знаниям: Развивающие и познавательные игры младших школьников. Пособие для учителей. – М.: Просвещение, 1982. – 192 с., ил.


5.Сухомлинський В.О. Серце віддаю дітям / Вибрані твори. В 50-ти т. Т. З. – К.: Рад. школа, 1977. – 670 с.


6.Педагогічна академія Пані Софії. – 2005. - №1.


7.Педагогічна академія Пані Софії. – 2006. - №3.