Уроку: Вплив екологічних проблем на кліматичні зміни

Вид материалаУрок

Содержание


Тема уроку: Вплив екологічних проблем на кліматичні зміни
Тип уроку
Усі ми однаковою мірою в небезпеці
Хід уроку
Робота з епіграфом уроку
А. Ейнштейн
Перша група
Доповнення експертної групи
Озонові діри, причини їх виникнення. (СЛАЙД 5)
Кислотні дощі, їх негативна дія на навколишнє середовище. (СЛАЙД 6)
Екологічна обстановка атмосфери в Луганській області (виступ учня)
4.Заходи, спрямовані на розв'язання екологічних проблем.
III. Узагальнення та систематизація знань
Подобный материал:

Міністерство освіти і науки України

Вище професійне училище №82









(ДЛЯ УЧАСТІ У ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ КОНКУРСІ УЧНІВСЬКИХ ТА ПЕДАГОГІЧНИХ РОБІТ «ЗДОРОВА ПЛАНЕТА – ЗДОРОВИЙ ТИ!»)


Викладач біології

Дробаха І. Г.


Стаханов

2010р.


Вступ

Останнім часом в Україні посилюється увага до екологічної освіти молоді. Екологічний світогляд і екологічне виховання є одним із головних напрямків закладів освіти, спрямованих на гуманізацію та гуманітаризацію навчання, підвищення загальнокультурного рівня екологічної освіти, чиє майбутнє – захищати свою країну, планету Земля від безглуздого руйнування, знищення її ресурсів. Передусім це стосується висвітлення глобальних екологічних проблем, зокрема таких, як зміна стану атмосфери під впливом діяльності людини. А тому актуальним є проведення уроків, позакласних заходів, присвячених ознайомленню учнів з цими питаннями. Пропоную розробку уроку, мета якої не тільки вивчити новий матеріал (з’ясувати вплив екологічних проблем на глобальні кліматичні зміни, можливі наслідки для свого регіону), а й навчити учнів приймати екологічно виважені рішення, практичні заходи, щодо зменшення парникових газів. Для реалізації мети можна застосовувати різні методи і прийоми роботи: активні (групова робота), інтерактивні (мікрофон, презентація, складання сенкану), повідомлення учнів, дискусія.


Тема уроку: Вплив екологічних проблем на кліматичні зміни.

Мета: з'ясувати вплив екологічних проблем на кліматичні зміни; розглянути сучасні екологічні проблеми України й Луганської області; вчити аналізувати й зіставляти екологічні процеси і явища; розвивати екологічне мислення під час розв'язання проблемних ситуацій; охарактеризувати практичні заходи людини щодо збереження довкілля; вчити працювати з науковою літературою та додатковими джерелами інформації; виховувати в учнів уміння відстоювати свої думки, прислухатися до думок інших.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Методи: активні (групова робота), інтерактивні (мікрофон, презентація), словесні (бесіда)

Обладнання: таблиці, біологічний тренажер «Зміни клімату»; наочно-ілюстративні матеріали, виготовлені учнями.

Усі ми однаковою мірою в небезпеці,

й коли ми усвідомимо, яка це

небезпека, то є надія, що спільними

зусиллями ми зможемо її відвернути.

А. Ейнштейн

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель. Гармонійне життя людини в природи можливе за умови розуміння нею законів функціонування живої Природи, усвідомлення того, що природа має абсолютну цінність не тому, що приносить користь, а тому, що без неї не можливе існування людства. Щоб зберегти природу, її потрібно знати. Але природу не можна пізнати споглядально, її потрібно вивчати. (СЛАЙД 1)

Бесіда
  • Що є причиною виникнення екологічної кризи? (Діяльність людини)
  • Чому загроза екологічної кризи виникла саме сьогодні? (Демографічний вибух, зростання запитів людей і можливостей їх задовольнити (розвиток науки і техніки) за незмінних природних ресурсів)
  • Назвіть основні екологічні проблеми.

    (СЛАЙД 2)




  • Назвіть основні екологічні проблеми атмосфери.

    (СЛАЙД 3)


Основні екологічні проблеми атмосфери

1) Парниковий ефект.

2) Кислотні дощі.

3) Озонові діри в атмосфері.

4) Забруднення атмосфери: а) шумове; б) вібраційне; в) електромагнітне; г) хімічне.

  • Який хімічний склад атмосфери в нормі? (Азот - 78,08 %; кисень - 20,94 %; ар­гон - 0,934 %; водяна пара - 0,2-3 %; оксид Карбону - 0,03 %; аерозо­лі, сірчані краплинки, пил земля­ної поверхні, сажа, морські солі - 5,15-1013г.)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Наше майбутнє залежить насамперед від того, наскільки нам удасться зберегти основні природні параметри, що забезпечують повноцінне життя, - певний газовий склад атмосфери, чистоту ґрунту, сприятливий тепловий режим у біосфері. (СЛАЙД 1)

Робота з епіграфом уроку

Усі ми однаковою мірою в небезпеці,й коли ми усвідомимо, яка це небезпека, то є надія, що спільними зусиллями ми зможемо її відвернути.

А. Ейнштейн

Мета нашого уроку – усвідомити рівень цієї небезпеки й, головне, знайти шляхи її подолання.

Сьогодні ми спробуємо сформувати спільноту, не байдужу до екологічних проблем світу, нашої країни та регіону. Бажаю вам успіхів у груповій, індивідуальній та колективній роботі.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
  1. Основні джерела забруднення повітря. (Метод «Мікрофон»)

Учні по черзі висловлюють свою думку з питання, передаючи один одному «символічний» мікрофон, після чого на дошці робиться узагальнюючий запис:
  • паливно-енергетичний комплекс;
  • металургійне виробництво;
  • транспорт;
  • тютюновий дим;
  • смог.
  1. Наслідки забруднення атмосфери. ( Робота в групах.)

Клас поділяється на групи. Кожна група обирає картку, де записане одне з екологічних понять.

Перша група – парниковий ефект.

Друга група – озоновий екран.

Третя група – кислотні дощі.


Умова: кожен учень групи промовляє по черзі ключове слово, що стосується цього поняття. Наприкінці учні 1 хвилину обговорюють проблему та шляхи її розв’язання.

Доповнення експертної групи

1. Явище парникового ефекту, його наслідки. (СЛАЙД 4)

В атмосфері міститься близько 2,3· 1012 т вуглекислого газу, з них 2·1010 т щороку надходить унаслі­док антропогенної діяльності. Підвищення вмісту С02 в атмосфе­рі спричинює потепління клімату на планеті через «парниковий ефект».

Дані наукових досліджень свідчать, що за 80-ті роки середня температура повітря в Північній півкулі підвищи­лася порівняно з температурою кінця XIX ст. на 0,5-0,6 °С. За прогнозами, середня температура на Землі підви­щиться на 1,2 °С порівняно з доіндустріальною епохою.

За даними Четвертої доповіді про оцінку зміни клімату (2007 року) Міжурядової групи з кліматичних змін (МГКЗ), маємо такі наслідки:
  • За останні 50 років глобальна середня приповерхнева температура підвищилася приблизно на 0,65°С.
  • Одинадцять років з періоду 1995-2006 рр. входять до числа 12 найбільш теплих років з часу початку реєстрації температур в 1850-х роках.
  • За останні десятиліття прискорилися темпи потепління і підвищення рівня моря.
  • У багатьох районах, особливо в країнах, розташованих в середніх і високих широтах, стало випадати більше атмосферних опадів і стали частіше йти сильні зливи.
  • У деяких районах, таких як окремі частини Азії і Африки, за останні десятиліття посухи стали більш частими та інтенсивними.
  • З 1970-х років в деяких районах, таких як Північна Атлантика, все частіше почали утворюватись дуже сильні тропічні циклони.
  1. Озонові діри, причини їх виникнення. (СЛАЙД 5)

Озоновий шар — це частина атмо­сфери, що захищає нас від шкідли­вого впливу сонячної радіації, згуб­ної для всього живого. Розв'язання проблеми — заборона використання хлорфлуоркарбонів (фреонів). Вони викорис­товуються в ізоляційних матеріалах, аерозолях і холодильниках. У результаті розпаду фреонів вивільняються атоми Хлору. Ця ре­човина діє як дуже сильний каталі­затор, розкладаючи молекули озо­ну до кисню. Озоновий шар може повернутися до свого по­чаткового стану, якщо люди повністю припинять використання ХФК.
  1. Кислотні дощі, їх негативна дія на навколишнє середовище. (СЛАЙД 6)

Кислотні дощі спричиняються сильними кислими газами, що містять окис Нітрогену або двоокис Сульфуру, які викидаються в повітря. Ці гази підвищують кислотність вологи, і вона випадає у вигляді дощу. Унаслідок кислотних дощів багато водоймищ стали практично мертви­ми, гинуть ліси. Кислотні опади під­силюють токсичність елементів хар­чування в зелені (листок) (особливо токсичними вони є для голонасінних порід), а також збільшують вимивання мінеральних речовин із ґрунту.

Усе це, зрештою, призводить до за­гибелі природних рослинних угрупо­вань або різко знижує їхню біологічну продуктивність. Якщо значення вод­невого показника нижче 5, то припи­няється життєдіяльність багатьох ор­ганізмів. Практично всі європейські країни підписали угоду про скоро­чення на 30 % викиду сірки в атмо­сферу до 2010 року.

Завдання: скласти логічний ланцюжок, побудований із сенканів:

Перша група – парниковий ефект.

(Парниковий ефект.

Небезпечний, безупинний.

Підвищення, танення, затоплення.

Глобальна екологічна проблема су­часності.

Вуглекислий газ.)

Друга група – Вуглекислий газ

(Вуглекислий газ.

Необхідний, невидимий.

Не підтримує, накопичується, по­глинається.

Утворюється під час горіння, дихан­ня, гниття.

Смог.)

Третя група – смог.

(Смог.

Чорний, білий.

Концентрується, викликає, отруює.

Екологічне лихо великих міст.

Туман.)


3. Рідний край – Луганська область. (СЛАЙД 7)

Вчитель. А зараз, я вважаю, всім буде доцільно довідатися про екологічну обстановку в Луганській області. Слово для виступу надається екологу – краєзнавцю.

Екологічна обстановка атмосфери в Луганській області (виступ учня) . Луганська область є однією з найбільш несприятливих в екологічному відношенні областей України.

По обсягах викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Луганська область займає третє місце в Україні, після Донецької і Дніпропетровської областей. Головними забруднювачами атмосфери є Луганська ТЕЦ, Алчевський металургійний комбінат, Стахановський завод феросплавів. Щорічно в атмосферу викидається 600 тис. тонн забруднюючих речовин, а на кожного жителя області їх припадає 1,5 тонни. Значним забруднювачем повітряного басейну Луганської області залишається транспортна галузь, зокрема пересувні її засоби (автомобілі, тепловози). Проблема забруднення атмосферного повітря викидами автотранспорту та впливу його фізичних факторів найбільш гостро проявляється в великих транспортних вузлах – індустріально розвинутих містах області через несприятливу територіально-планувальну структуру міст внаслідок сформованого у минулі роки оточення промислових підприємств житловими масивами та проходження транзитного транспорту через міста, що значно збільшує їх загазованість і потребує подальшого розв'язання в напрямі реалізації заходів щодо зниженню валового обсягу викидів від автотранспорту. (СЛАЙД 8)

4.Заходи, спрямовані на розв'язання екологічних проблем.

Вчитель: Як можна припинити загострення екологічної кризи? (Завдання для всіх груп)

Що вже зроблено
  1. Створення Червоної книги.
  2. Створення природоохоронних територій.
  3. Біологічні методи боротьби зі шкідливими видами.
  4. Природоохоронне законодавство.
  5. Міжнародні екологічні програми і «Людина і біосфера».
  6. Поширення екологічних знань, профілактика порушень природ­них комплексів.

Що необхідно зробити («Велике починається з малого»)
  1. Систематичні спостереження за станом природи.
  2. Передбачення можливих пору­шень.
  3. Підвищення екологічної грамот­ності.
  4. Розвиток наукових досліджень.
  5. Використане (вторинна сирови­на) переробити на потрібне.
  6. Збереження генофонду біосфери.
  7. Підтримка фінансово-економічних проектів.
  8. Створення екологічних коридо­рів.
  9. Міжнародна торгівля та екологія.

Як можна цьому зарадити («Збережемо клімат – почнемо з простих енергетичних рішень»)

1. Розумне використовувати електро­енергію (одна лампа 100 Вт дає на 20 % більше, ніж дві по 60 Вт).

2. Щільно закривати водопровідні крани, вчасно усувати їх несправ­ність. Одна капля води, що падає з крана за 1 с, перетворюється за рік на 3 т води.

3. Багато мийних засобів містять ве­лику кількість фосфатів, є джере­лами забруднення вод.

4. Уникати використання аерозолів, оскільки в них міститься фреон, який зменшує кількість озону.

5. Поки не пізно, кинути палити!

6. Не використовувати хімічні за­соби захисту.

7. Збирати макулатуру. На перероб­ку витрачається на 70 % менше енергії (60 кг паперу — одне де­рево).

8. Садити дерева. Одне дерево за день адсорбує з повітря 1 кг пилу.

9. Не спалювати опале листя.

10. Не просиджувати годинами пе­ред телевізором.

11. Якщо є автомобіль, утримувати його в справному стані, щоб мен­ше забруднювати повітря. (У середньому одна машина виділяє: 200 кг СО2, 60 кг оксидів, 40 кг вуглеводів, 3 кг металевого пилу, 2 кг сірчистого газу, 0,5 кг оксидів Плюмбуму.)

III. Узагальнення та систематизація знань

Учи­тель приймає звіти груп, аналізує їх.

Самостійна робота за біологічним тренажером.

Біологічний тренажер з теми «Зміни клімату»

Установіть відповідність.
  1. Що таке парниковий ефект?
  2. Що є джерелом енергії на Зем­лі?
  3. Що втримує інфрачервоні про­мені навколо Землі?
  4. Яке екологічне значення парни­кового ефекту?
  5. Який основний парниковий газ?
  6. Основні джерела находження вуг­лекислого газу в атмосферу.
  7. Які екологічні наслідки парни­кового ефекту?
  8. Парниковий ефект.
  9. Кислотні дощі.
  10. Смог.
  11. Озонова діра.

А




А

Б

В

Г

Д

Е

Ж

З

И




1




+

























2










+



















3
















+













4













+
















5
















+













6



















+










7






















+







8




+

























9







+






















10

+




























11

























+





. Високотоксичні сполуки у поєд­нанні з туманом.

Б. Підвищення вмісту С02.

В. Забруднення атмосфери сірчис­тим газом.

Г. Сонце.

Д. Підвищення температури біля поверхні Землі.

Е. С02.

Ж. Антропогенна діяльність, вулканізм.

З. Потепління клімату.

И. Руйнування озонового екрану хлорфлуоркарбоновими

сполуками.


IV. Висновки уроку. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення «Забруднення атмосфери»,

«Використання нових джерел енергії».