Тема : Моделювання об’єктів довкілля. Мета
Вид материала | Документы |
- 1 опис засобів моделювання складних динамічних систем, 175.64kb.
- Тема: Довкілля. Що вивчає наука «Екологія», 44.89kb.
- Програми: Моделювання білизни, корсетних виробів. Тема уроку : Моделювання корсетних, 59.88kb.
- Тема елементи прикладної математики тема уроку: Математичне моделювання. Мета, 153.33kb.
- Пояснювальна записка, 836.98kb.
- Єльнікової Тетяни Олександрівни з курсу "Моделювання та прогнозування стану довкілля", 33.26kb.
- Рольова гра «Стратегія успіху» Мета, 64.04kb.
- Реферат 2011, 129.92kb.
- 9 клас Тема : «Моделювання рукавів». Мета, 47.76kb.
- Радіаційна фізика І екологія, 21.07kb.
Тема : Моделювання об’єктів довкілля.
Мета : зацікавити учнів запитаннями про предмети та явища оточуючого світу , розкрити можливість запитань у пізнанні навколишнього світу ; вчити мислити , міркувати , обґрунтовувати власні думки , робити власні висновки ; ознайомити дітей із поняттями ,, модель” та ,, моделювання ”,їх значенням у пізнанні довкілля ; збагачувати словниковий запас учнів науковими термінами , навчати застосовувати теоретичні знання у практичній діяльності; розвивати уяву , творчість ; виховувати бережливе ставлення до природи , до оточуючого світу , у якому ми живемо.
Обладнання : телевізор , DVD , диски, мультимедійний проектор , Конституція України, малюнок сонечка, малюнки моделей ( будинок, автомобіль, літак, дівчинка – модель) , папір, природний матеріал , кольорові олівці,маркери, скринька, смайли, підручники ,, Я і Україна. Довкілля.’’, зошити з друкованою основою.
Хід уроку
І. Організація класу.
На урок усіх скликає
Радісний , гучний дзвінок.
І ми радо зустрічаємо
Новий день і наш урок.
В довкіллі добре нам усім,
Де трави, квіти , сонце , вітер, ( показ фільму,, Урок серед природи’’ з музичним супроводом )
І радо дітям всім зустріти
Початок вранішнього дня.
Вранішнє привітання Сонечку ( учні 1 і 5 класів )
Ясне Сонечко зійшло,
Новий день розпочало.
Школярі до школи йдуть ,
Новий день свій розпочнуть.
( Учні вибирають смайли , обличчя яких показують настрій дитини на початку уроку.)
ІІ. Оголошення мети і мети уроку.
Довкілля – це наш рідний дім,
Усім нам зручно жити в нім.
Вчимося ми спостерігати ,
Порівнювати , співставляти
І на уроці моделювати об’єкти нашого життя.
- Яка тема уроку?
- Серед вас є учні , які вміють читати, прочитайте тему уроку , яка записана на дошці.
( Учні читають вголос ,, Моделювання об’єктів довкілля’’)
- На нашому уроці присутні учні 1 – А класу , 5 – А класу, а також Лесик та Улянка.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Для чого ж ці знання
Потрібні нам усім ?
Навіщо нам природу берегти ?
Цікаво знати нам.
Чому буває так ,
Що без довкілля люди
Прожити не зможуть так,
Щоб зберегти усе живе, що поруч множиться, росте.
Зібралися ми разом на урок,
Щоб хоч зробити перший крок
таким маленьким і дорослим
наблизитися до життя,
яке оточує буття.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Перегляд фільму ,, Урок серед природи ” з голосовим супроводом.
Учениця 1 класу.
У довкіллі ми бували,
Усе живе ми пізнавали.
Навчалися спостерігати,
Порівнювати , оберігати,
Робити висновки самі,
ділитись досвідом усі.
V. Дебати.
1 –А і 5 – А
Ми запросили на урок.
У довкілля поринає
Наш цікавий діалог.
Добрий день всім ! ( Учні 5 класу.)
Тема дебатів :
,, Чи може людина жити без квітів , комах, птахів , … Взагалі без рослин і тварин ?! Без природи ?’’
Перша команда ,, Технічні генії ’’.
Друга команда ,, Юннати ’’.
Отже , перше слово ,, Технічним геніям’’. ( Учні 1 класу. )
1.Людина може створити свій світ зі штучних матеріалів . ( Технічні генії. )
2. Людина у штучному світі почуватиме себе некомфортно. ( Юннати. )
3.Людина може вживати штучну їжу, використовувати тканини для одягу із синтетичних матеріалів. ( Технічні генії . )
4.Екологічно чиста їжа ( рослинна та тваринна ) без домішок корисна для здоров’я , а штучна тканина викликає різні захворювання. ( Юннати. )
5. Людина може жити у будинках і використовувати меблі зі штучних матеріалів , наприклад : скло , залізобетон , пластик. ( Технічні гегії. )
6.Меблі зі штучних матеріалів впливають на здоров’я. ( Юннати. )
7. Комп’ютерна техніка може імітувати голоси птахів , тварин , створити шум моря. ( Технічні генії. )
8.А відпочинок на природі , спів птахів лікують. ( Юннати. )
9.Людина може створити штучні сади , штучні водойми і заселити їх живими організмами. (Технічні генії . )
10. Людина отримає більше користі і задоволення спілкуючись із живою природою , ніж зі штучною. ( Юннати. )
( Виступ учнів 5 класу.)
1 спікер.
- Подумайте тільки : лінолеум, фарба й лак , якими покриті стіни й меблі, пластик , паркет , синтетичні килими , телевізори , комп’ютери, телефони, телефакси , ксерокси й сканери – словом , усе , чим оточила себе сучасна людина , виділяє шкідливі хімічні речовини .
2 спікер.
- Протягом усього життя людина нерозривно пов’язана зі світом природи , проте наше сьогодення викликає тривогу.
- Що ж робити !
1 спікер.
- Шукати допомоги у природи , тобто намагатися оточити себе світом природи : тваринами , які знімають напругу і дарують радість пізнання; рослинами , які активно вбирають усе шкідливе , ще й виробляють кисень і сприятливо впливають на людину своїм біополем і дарують естетичну насолоду.
2 спікер.
- Щоб навкруги вирувало життя , завжди було красиво , щоб пахло весняним цвітом , пашіло зеленню , радувало кольорами веселки , треба як слід потрудитися.
- Тож потурбуємося про майбутнє сьогодні !
- Дякуємо за увагу ! ( 1 і 2 учні. )
VІ. Пояснення нового матеріалу.
Учитель зі скриньки дістає питання :
Що означають слова : модель та моделювання ?
Запитання до дітей.
- Як на вашу думку , що можуть означати слова : модель , моделювання ?
( Міркування дітей )
Модель (рос. модель, англ. model, нім. Modell n, фр. modèle, від лат. modulus - «міра, аналог, зразок») – речова, знакова або уявна (мислена) система, що відтворює, імітує, відображає принципи внутрішньої організації або функціонування, певні властивості, ознаки чи(та) характеристики об’єкта дослідження (оригіналу). Модель - цe деякий матеріал чи подумки представлений об'єкт або явище, що є спрощеною версією модельованого об'єкта або явища (прототипа) і в достатній мірі повторює властивості, суттєві для цілей конкретного моделювання (опускаючи несуттєві властивості, в яких він може відрізнятися від прототипу). Розрізняють фізичні, математичні та ін. моделі.
Смислове навантаження терміна “модель” багатопланове:
а) зразок, взірцевий примірник чогось;
б) тип, марка конструкції;
в) те, що є матеріалом, натурою для відтворення;
г) зразок, з якого знімається форма для відливання в іншому матеріалі;
д) комп’ютерна модель,
е) розрахункова модель,
ж) теоретична модель (процесу, конструкції тощо).
Наприклад, моде́ль — опис об'єкта (предмета, явища або процесу) на якій-небудь формалізованій мові, складений з метою вивчення його властивостей. Такий опис особливо корисний у випадках, коли дослідження самого об'єкта ускладнене або фізично неможливе.
- Моделі яких об’єктів ви бачите на дошці? ( Будинок, автомобіль, літак, дівчинка- модель – малюнки.)
- Які матеріали можна використати для моделювання даних об’єктів?
( Міркування дітей.)
Найчастіше в ролі моделі виступає інший матеріальний або уявний об'єкт, що замінює в процесі дослідження об'єкт-оригінал. Процес побудови моделі називається моделюванням.
VІІ. Робота з підручником.
- Розповідь вчителя.
З уроку серед природи ви багато чого дізналися : як створена квітка , коли ти стоїш поруч неї і бачиш її , які бувають дерева і чому вони такі різні і мають вигляд не схожий ні на які інші дерева , чому нас такими , якими ми є створила природа? Ми пізнаємо світ торкаючись , прислухаючись, дивлячись на нього.
2.Ознайомлення з текстом ,, Вчимося моделювати’’ .
( Підручник ,, Я і Україна. Довкілля.’’ с. 20 , 21 )
3.Бесіда.
- Чим модель відрізняється від предмета ?
- Чому Улянка визнала , що моделі Лесика точніші?
- Розгляньте моделі з різних матеріалів , виготовлені Лесиком і Улянкою. Які знання повинні мати діти , щоб їх виготовити ?
VІІІ. Робота в зошитах.
Учні відкривають зошити з довкілля с.9 , виконують завдання :
- За допомогою шаблонів змоделюй своє довкілля.
- Улянка малювала своїх улюблених тварин. Які головні ознаки не намалювала дівчинка ? Домалюй.
ІХ. Аутомануальний комплекс.
- Діти, що я тримаю у руках ?
- Глобус.
- Що таке глобус?
- Глобус – модель Землі.
- Усі станемо у коло і утворимо нашу планету .
- Зараз закрийте оченята , прислухайтесь до співу солов’я.
- Потім поділитеся враженнями після прослуховування .
- Які картини виникли у вашій уяві?
Учні стають у коло , беруться за руки , слухають запис ( спів солов’я ) . Учні діляться враженнями .
ІХ. Робота в групах ( моделювання )
У довкіллі ми були,
Бачили багато.
Ну, а зараз прийшов час
Нам моделювати.
( Учням 1 класу допомагають учні 5 класу.)
Групи отримують завдання :
1 група – конструювання будинку з конструктора;
2 група – оригамі ( складання моделей птахів );
3 група – робота з природним матеріалом ( створення моделей звірів);
4 група – робота з розмальовками ( розмальовування малюнків дерев, кущів, квітів.)
Х.Створення колективної роботи .
Учні на окремому столі виставляють свої роботи.
Обговорення учнями результатів роботи .
Представник від команди підводить підсумки роботи групи:
- Які предмети довкілля моделювали. ?
- Які матеріали були використані під час моделювання ?
- Як ми повинні ставитися до природи ?
( Відповіді дітей , встановлення взаємозв’язків між людиною та природою - робота з маркерами біля дошки. )

- Ст. 66 ,, Конституції України’’.
Кожен громадянин зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані збитки.
ХІ. Релаксація.
Гра ,, Мікрофон ”
- Що нового дізналися на уроці ?
- Чому навчилися ?
- Що найбільше сподобалося на уроці ?
- Що запам’яталося найбільше ?
- Навіщо нам потрібні знання здобуті на уроці ?
- Який настрій у вас на кінець уроку ? ( Учні показують смайли.)
- На уроці всі молодці, бо добре попрацювали . Осінь вирішила віддячити вас смачними , солодкими яблуками :
1 клас, щоб ви росли здоровими;
5 клас, щоб ви росли здоровими та набиралися сил.

Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоров’я бережіть
І правильну дорогу вибирайте,
Якщо до старості бажаєте дожить.
Використані джерела.
- Гуз К. Ж. , Ільченко В. Р., Собакар С. І. Я і Україна. Довкілля. Підручник для 1 класу. – Полтава: Довкілля-К, 2007. - 112 с. : іл..
- Я і Україна. Довкілля : зошит { для 1 кл. заг.- осв. навч. закл.} / Т.В. Водолазська, К. Ж. Гуз, Н .В. Криштопа. – Полтава : Довкілля – К, 2011. – 52 с. : іл..
- Конституція України. – Київ, 1996 .- 64 с.
- Оригами. Базовые формы / Т.Б. Сержантова. – М. : Айрис – пресс, 2008. – 160 с.
- dia.org/wiki/
- ndex.ua/
Автор віршів : Щербина С.В.
Конспект уроку підготували :
Щербина Світлана Володимирівна, вчитель початкових класів ( виша категорія).
Веліщук Наталія Віталіївна , вчитель біології ( вища категорія ).
Тема вивчається у 1 класі ( І семестр.)