Формування екологічної свідомості школярів

Курсовой проект - Педагогика

Другие курсовые по предмету Педагогика

?ість вод, кисневий режим. Перегнивання водоростей веде до збільшення вмісту сірководню, і - озеро вмирає. Хімічне забруднення відбувається через стічні води підприємств: важкі метали (ртуть, свинець), витоку бензину, дизельного палива при заправці катерів і т.д.

Далі йде коротка розповідь про вплив водосховищ, побудованих на Дніпрі, на екосистему річки і демонстрація кіно фрагменту "охорона вод".

Ведучий: ми подивилися кіно фрагмент про охорону вод, послухали виступ гостей про основні джерела забруднення вод.

Будь ласка, ваші питання.

(Учні класу задають питання, на які одержують короткі відповіді)

  1. Нафта основне джерело вод океану. Якими шляхами нафта потрапляє в Світовий океан?
  2. Яка шкода наносить нафту живим організмам?
  3. Якомога очищати поверхню води від нафти?
  4. Який вплив надають водосховища на річки?
  5. Яким чином водний транспорт забруднює водоймища?
  6. Що означає вираз "озеро квітне", які екологічні наслідки цього процесу?
  7. Чому так важливо охороняти підземні води?
  8. Чому в деяких озерах Швейцарії повністю зникла риба?

В ході даної бесіди відбувається цікава дискусія, хлопцІ-старшокласники детально відповідають на питання, клас їх слухає.

Ведучий підводить підсумок уроку, дає завдання до дому.

Тема: "Вплив екологічних чинників на органи дихання людини"

Мета уроку: продовжити розвиток понять: "залежність організму людини від чинників середовища", "риси біологічної пристосованості людини до середовища", "соціальна пристосованість людини до середовища незаселеного", "екологічні чинники, що впливають на людину".

Прилади: таблиці "Органи дихання", плакати із зображенням легенів людини, що палить і некурящого, вологий препарат легені, кінофільм "Гігієна дихання".

Хід уроку.

1. Вступне слово вчителя.

Сучасна епоха має безліч епітетів: електронна, космічна, ядерна. Сьогодні її ще називають епохою глобальних проблем, які торкаються всього людства. Рішення їх залежить від вчинків кожного з нас. Одна з глобальних проблем екологічна, повязана з руйнуванням навколишнього середовища. Навколишня нас природа серйозно хвора. Щорічно з лиця землі зникає 11 мли. гектарів лісу (на класній дошці прикріплюю табличку з цією цифрою). Це в 10 разів перевищує масштаби лісовідновлення. Паралельно з цим йде процес опустинення. Він щорічно вилучає з сільськогосподарського виробництва 6 мли. гектарів земель. А ми знаємо, що зараз з хронічного голоду і недоїдання страждає більше 1 млрд. людина. Багато країн світу стикаються з серйозними проблемами браку чистих прісних вод. Щорічно у водоймища потрапляє величезна кількість неочищених стічних вод. До початку 30-х рр. обєм стічних вод перевищив в світі 1 тис.мЗ, або 5% від "водного пайка". Серед найбільш забруднених річок світу Дунай, Рейн, Сена, Міссісіпі, Волга, Дніпро.

На кожного жителя планети щорічно здобувається 20 т мінеральної сировини, 98% його у вигляді відходів поступає потім у ґрунти, воду, повітря. Маса відходів і забруднюючих речовин досягла 40 млрд.тон.

Що ж такс забруднююча речовина? Забруднююча речовина - це будь-яка речовина, не властива природному стану. Речовина вважається забруднюючою, якщо воно зустрічається в неналежному місці, в неналежний час і в неналежній кількості.

Забруднення навколишнього середовища ставить під загрозу життя і здоровя людей, існування рослинності і тваринного світу. За стародавніх діб, коли людина була ще збирачем і мисливцем, він знаходився в більш гармонійній єдності з навколишньою природою і повністю залежав від неї. З розвитком техніки люди ставали сильними, навіть всемогутніми. Вони вже могли впокорювати і підпорядковувати природу в благо себе.[21. 56].

Розглянемо, як же екологічні чинники впливають на органи дихання людини. Через особливу схильність органів дихання дії навколишнього середовища вся тема "Дихання" має велику можливість для розвитку понять екології людини. На даному уроці ці знання конкретизуються і узагальнюються. Наголошується, що постійно зіткнення органів дихання з навколишнім середовищем робить їх уразливими відносно багатьох чинників середовища. Дихання людини залежить від температури, вологого повітря, його хімічного складу і швидкості руху (вітер). З цим, зокрема, звязана сезонність гострих респіраторних захворювань (різкі зміни кліматичних чинників перешкоджають виникненню реакцій пристосування організму, що лежать в основі акліматизації, і є причиною зниження захисних сил організму).

В ході бесіди зясовується, які з біотичних чинників впливають на дихальну систему, підкреслюється, що більшість гострих респіраторних захворювань дихальних шляхів І самих легенів викликається вірусами, бактеріями, паразитичними грибами. Причому їх патогенний вплив виявляється тільки при ослабленні організму І зниженні його сил (при переохолодженні, перевтомі, поганому живленні).

При розгляді даного питання необхідно відзначити, що для людини небезпечне забруднення будь-якого з компонентів природного середовища, проте повітряне середовище найбільш рухоме, і розповсюдження через неї забруднювачів, у тому числі і хімічних, йде особливо активно. За добу через легені людини проходить в середньому 9 кг повітря. Контакти людини із забруднювачами через повітря відбуваються набагато частіше, ніж через воду, ґрунти, рослини і т.д. Серйозну увагу проблемі забруднення атмосферного повітря