Термінологічна робота на уроках зоології
Курсовой проект - Педагогика
Другие курсовые по предмету Педагогика
оти детальніше ознайомити учнів з особливостями будови і різноманітністю листків.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
Запитання до учнів: 1. Які типи стебел за характером росту ви знаєте? 2. Що таке ліани? 3. Які типи листкорозташування вам відомі? 4. Наведіть приклади рослин із різними типами листкорозташування.
Повідомлення учнів.
1. Різноманітність листків.
2. Видозміни листків.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Листки це бічні, сплощені фотосинтезуючі органи рослини. Листок складається з листкової пластинки, основи, черешка і прилистків (вирости в основи листка).
Таблиця 1 Форми елементів листка
Варіанти форми верхівки листкаВаріанти форми основи листкаВаріанти форми краю листкової пластинкиГостраКлиноподібнаСуцільно-крайняВиїмчастаВиїмчастаПилчастаУсіченаУсіченаЗубчастаОкруглаОкруглаГородчаста Війчаста Виїмчаста
Типи жилкування листків: 1) дихотомічне; 2) сітчасте (пальчасте або перисті); 3) паралельне; 4) дугове.
Типи листків за формою листкової пластинки: овальний; яйцеподібний; оберненояйцевидний; округлий; серцеподібний; оберне-носерцеподібний; ниркоподібний; лопатчастий; ромбоподібний; ліроподібний; щитоподібний; списоподібний; стрілоподібний; ланцетоподібний; клиноподібний; лінійний; голчастий; лускатий.
Таблиця 2 Видозміни листків
Видозміни листківОписКолючкиТверді гострі голчасті листки, що є захисними утвореннямиФилодіїСплощені листоподібні черешки листків, що виконують функцію фотосинтезу з дрібною або цілком редукованою листковою пластинкоюВусикиТонкі нитковидні чіпкі листки або їхні частини, за допомогою яких тонкі слабкі стебла здатні зберігати вертикальне положення, чіпляючись за інші рослиниЛусочкиОпробковілі, плівчасті, соковиті листки або їхні основи, що виконують захисну або запасаючу функціюЛовчий апаратВидозмінені листки або їхні частини, пристосовані для лову дрібних тварин
Виділяють прості і складні листки.
Прості листки опадають разом із черешком.
Складні листки виникли з простих, коли їхня листкова пластинка розділилася на кілька невеликих листочків. Листочки складних листків опадають окремо від черешка.
За ступенем розчленовування листкової пластинки виділяють лопатеві, роздільні і розсічені листки, а за характером розчленовування трійчасті, пальчасті і перисті листки.
III. Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота Будова і різноманітність листків.
Мета: ознайомитися з особливостями будови і різноманітністю листків.
Обладнання і матеріали: колекції листків або зразки рослин із різними простими і складними листками, лупа, препарувальний набір, зошит, підручник.
Хід роботи:
- Розгляньте запропоновані вам листки і виберіть з них прості. Порівняєте їх між собою і розгляньте листкові пластинки, черешки (у тих листків, що їх мають) і основи листків.
- Замалюйте будову простого черешкового листка і позначте на ньому листкову пластинку, черешок і основу листка.
- Розгляньте прості листки з цільною і розчленованою листковою пластинкою. Зверніть увагу на різний ступінь розчленовування пластинки у різних видів рослин.
- Виберіть із запропонованих вам листків складні листки. Зверніть увагу на кількість, форму і розміри листочків.
- Знайдіть у складних листків загальний черешок і порівняйте будову складного і простого листка.
- Заповніть таблицю і зробіть висновок, у якому вкажіть, яке значення для рослин мають листки. Рекомендується охарактеризувати 56 рослин.
Таблиця Порівняльна характеристика листків різних рослин
Ознаки листківРослинаТип листка (простий, складний)Наявність черешка
(черешковий, сидячий)Листкова пластинка (суцільна, розчленована)Тип жилкування (сітчасте, дугове, паралельне)
IV. Домашнє завдання: підручника.
Додаток 3
План-конспект уроку на тему:
Генеративні органи рослин. Будова і різноманітність квіток
Мета: ознайомити учнів з генеративними органами рослин, розглянути будову і різноманітність квіток, сформувати знання про будову квітки, навчити учнів знаходити і називати його частини на таблиці, натуральних обєктах, моделі квітки; розвивати уміння схематично замальовувати будову квітки, визначати і підписувати його частини.
Обладнання і матеріали: таблиці „Будова квітки”, „Різноманітність квіток”; картинки, листівки і фотографії різних квіток, колекції або зразки рослин із різними типами квіток, фіксовані квіти, лупа, препарувальний набір.
Базові поняття і терміни: генеративні органи, квітка, квітколоже, оцвітина, чашечка, віночок, тичинка, маточка, плодолистик.
Концепція уроку: дати визначення квітки. Звернути увагу на те, що квітка практично є видозміненим пагоном. Розглянути будову квітки і функції її окремих елементів. Сформулювати поняття про двостатеві і роздільностатеві квітки, а також про однодомні і дводомні рослини. Розглянути різні форми квіток і звернути увагу на їхній тип симетрії. При виконанні лабораторної роботи детальніше ознайомити учнів з особливостями будови і різноманітністю квітів.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:
1. Актуалізація опорних знань.
Запитання до учнів: 1. Опишіть будову пагона. 2. Які видозміни пагона ви знаєте? 3. Як розмножуються голонасінні рослини