Термінологічна робота на уроках зоології

Курсовой проект - Педагогика

Другие курсовые по предмету Педагогика

бом живлення гриби поділяються на ... і....

2. Робота з картками. Завдання

Замалюйте гриб-мукор і зробіть відповідні підписи (виконують два учні на класній дошці).

Замалюйте цвільовий гриб і зробіть відповідні підписи

2. Мотивація навчальної діяльності

(Учитель повідомляє тему, мету, завдання уроку.) На дошці написано загадку:

 

І великі, і малі

Повдягалися в брилі,

І дощу ці одноніжки

Не бояться ані трішки.

Ліс улюблений їх край,

А як звуться відгадай.

 

Учитель демонструє учням шапкові гриби і пропонує відповісти на запитання: з чого складається надземне плодове тіло шапкових грибів? (З шапки і ніжки.)

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Будова грибів.

Учні розбирають будову шапкових грибів за муляжами і записують у свої зошити назви частин гриба: шапка і ніжка.

2. Середовище існування.

Учитель пропонує учням прочитати загадку і підкреслити слова, які свідчать про середовище життя шапкових грибів.

3. Живлення.

Учитель пояснює семантику терміна мікориза (співжиття грибів з коренями рослин) та розкриває значення шапкових грибів.

4. Гра Грибник-знавець.

Учитель. Грибник у лісі в кошик назбирав грибів, а саме: сироїжки, маслюки, лисички, мухомори, опеньки, бліді поганки, печериці, підберезовики, боровики, підосичники тощо.

(Учні записують назви грибів до своїх зошитів.)

Запитання до учнів

Які з цих грибів ви порадили б грибникові викинути з кошика і чому? (Мухомори, бліді поганки.)

Які ще гриби, крім названих, є отруйними?

(Учні перелічують отруйні гриби, які їм відомі. Учитель доповнює їх, пропонуючи учням записати отруйні представники шапкових грибів до зошитів.)

Отруйні гриби: мухомор червоний, мухомор білий, мухомор смердючий, мухомор пантерний, опеньок сірчано-жовтий несправжній, опеньок цегляно-червоний, дощовик несправжній, хрящ молочник неїстівний.

5. Ознаки отруєння грибами і перша допомога потерпілому. (Учитель ознайомлює учнів з ознаками отруєння грибами і правилами надання першої допомоги потерпілому.)

Виконання лабораторної роботи № „Будова плодових тіл шапкових грибів”.

Мета: вивчити особливості будови плодового тіла і навчитися розрізняти трубчасті і пластинчасті гриби.

Обладнання: муляжі плодових тіл шапкових грибів, таблиця, підручник.

(Учитель проводить інструктаж з техніки безпеки.)

Хід роботи

1. Розгляньте схему будови плодового тіла шапкових грибів. Знайдіть його основні частини, підпишіть.

2. Розгляньте будову нижньої частини шапки. Поділіть гриби на пластинчасті та трубчасті з урахуванням будови їх шапок і заповніть таблицю:

 

 

3. Узагальнюванні запитання

За якими ознаками шапкові гриби належать до царства Гриби?

Які особливості будови нижнього шару шапки?

Чому можна отруїтися шапковими грибами?

IV. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу

1. Бесіда за запитаннями: 1. Які гриби називаються шапковими? Чому? 2. На які групи поділяються гриби за будовою шапки? 3. Що таке плодове тіло? 4.Що таке мікориза? 5. Як живляться і розмножуються шапкові гриби? 6. Які отруйні гриби трапляються у вашій місцевості?

2. Термінологічна робота: заповніть порожні клітинки, вписавши назви грибів-паразитів (кросворд.

(Відповіді: 1- сажкові, 2 - іржасті, 3 - чага, 4 - трутовики, ріжки.)

 

Кросворд

 

 

V. Домашнє завдання

Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про неїстівні шапкові гриби.

 

Додаток 8

 

План-конспект уроку

Лишайники - симбіотичні організми. Роль та значення лишайників і грибів у природі й житті людини

Мета: вивчити особливості будови лишайників; визначити практичне значення лишайників та їх роль у природі; далі розвивати вміння працювати з підручником, аналізувати, робити висновки; виховувати в учнів екологічну культуру.

Обладнання: таблиця „Лишайники”, гербарні екземпляри накипних, листуватих і кущистих лишайників.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

На цьому етапі уроку можна запропонувати термінологічну роботу (для окремих учнів):

1. Заповніть схему „Царство гриби” (робота з карткою):

 

 

2. Визначте систематичне положення:

а) білого гриба: царство ... , відділ ... , клас ... , вид ...;

б) хлібних дріжджів: царство ... , відділ ... , клас ... , вид ... .

2. Мотивація навчальної діяльності

1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

2. Учитель пропонує розглянути колекцію лишайників і дати відповіді на запитання: Що це за організми? Що вам про них відомо? Де вони вам траплялися?

(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна „ліхенологія”. Ліхенологія (від грец. leikhen - лишайник і logos - наука) - наука про лишайники.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Відділ Лишайники (25 тисяч видів).

Лишайники дуже своєрідні організми, які утворилися внаслідок співжиття грибів із ціанобактеріями та зеленими водоростями. Тобто це організми, які утворені симбіозом гриба і водорості.

(Учитель пояснює етимологію та семантику терміна симбіоз.) Симбіоз (від грец. symbiosis - спільне життя) - взаємокорисне для різних форм організмів співжиття.

2. Особливості будови, живлення, розмноження лишайників.

Будова. (Учитель пояснює етимологію та семантику слова талом.)

Талом (від грец. tabs - паро?/p>