Термінологічна робота на уроках зоології

Курсовой проект - Педагогика

Другие курсовые по предмету Педагогика

?ок?

4. Які переваги дає подвійне запліднення в порівнянні із заплідненням голонасінних рослин?

Повідомлення учнів. Насінина і її значення в житті рослин.

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя. Насінина орган статевого розмноження і розселення насінних рослин, що розвивається із насінного зачатка.

До складу будь-якої насінини входить насінна шкірка, зародок і запас поживних речовин.

Основні елементи насінини

 

Назва елементаОсобливості будовиФункції123Насінна шкіркаУтворюється з покривів насінного зачатка. Представлена щільною оболонкою, що частіше має темне забарвленняЗахист насіння від несприятливих зовнішніх впливівЗародокУтворюється із зиготи. Складається із зародкового кореня і зародкового пагона. У зародкового пагона виділяють зародкове стебло і зародкову бруньку. На недиференційованому зародку розвиваються перші листки сімядолі, що за своєю формою й анатомічною будовою сильно відрізняються від звичайних листківІз зародка розвивається доросла рослина. Сімядолі у різних рослин можуть виконувати різні функції (постачання зародка поживними речовинами або фотосинтез)Ендосперм

(від гр.еndon всередині насіння)Поживна тканина, що розвивається в насінні квіткових рослин із триплоїдної центральної клітини. Ендосперм може мати різну консистенцію (бути твердим або рідким), а також містити різні типи поживних речовин (крохмаль, олія тощо). У деяких рослин ендосперм у насінні відсутній (він поглинається зародком на ранніх стадіях розвитку)Забезпечує поживними речовинами зародок, що розвивається

У насіннях рослин поживні речовини можуть бути зосереджені І сімядолях або в ендоспермі. Насінини, в яких поживні речовини зосереджені в ендоспермі, називаються білковими. Насінини, в яких поживні речовини зосереджені в сімядолях, називаються небілковими.

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.

Завдання для учнів для кращого запамятовування термінів: „Підкресли одною рискою назви, які відносяться до будови насіння, а двома до складу насінь: шкірка, крохмаль, зародок, білок, брунька з листочками, жир, сімядолі, мінеральні речовини, стеблинка, вода”

IV. Домашнє завдання: підручника.

Додаток 5

 

План-конспект уроку:

Гриби - безхлорофільні і гетеротрофні організми. Загальна характеристика царства Гриби

Мета: ознайомити учнів з особливостями будови і способом живлення грибів, класифікацією царства Гриби; розвивати поняття про різноманітність живих організмів; виховувати любов до природи.

Базові поняття і терміни: мікологія, спорангій, конідії, аскоспора, базидіоспора.

Обладнання: настінні таблиці „Гриби”, натуральні обєкти, муляжі, малюнки.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями.

1. Які царства органічного світу ви знаєте?

2. Чому гриби виділяють в окреме царство?

2. Мотивація навчальної діяльності

Повідомивши тему, мету і завдання уроку, учитель пояснює етимологію і семантику терміна „мікологія” (від грец. mikos гриби, logos учення). Учні записують новий термін до своїх зошитів.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя. 1. Гриби безхлорофільні, гетеротрофні живі організми.

(Учитель пояснює, а учні складають у зошитах відповідні схеми.)

 

.

 

 

Учитель ставить перед учнями проблемне запитання:

Чому підберезовики, підосичники, маслюки та інші гриби ростуть біля відповідних видів рослин?

Учитель пояснює явище мікоризи. Відтак розкриває семантику та етимологію нового терміна (від грец. mikos - гриби, risa - корінь).

Мікориза - це взаємовигідне співжиття гриба та кореневої системи вищих рослин. (Учні записують термін та його значення до своїх зошитів.)

Розмноження учитель розповідає за схемою

(Учні записують нові терміни до своїх зошитів.)

Етимологія та семантика термінів.

Спорангій (від грец. spora сімя, насінина і angion посудина).

Конідія (від грец. konia пил і eidos вигляд) спора нестатевого розмноження.

Аскоспора (від грец. askos мішок, сумка і spora) спора статевого розмноження.

Базидіоспора (від грец. basidion невелика основа і spora) спора статевого розмноження, що утворюється на поверхні основи.

Далі учні складають таблицю „Подібність грибів до рослин і тварин”, працюючи з відповідним матеріалом.)

 

Таблиця. Подібність грибів до рослин і тварин

Ознаки рослинОзнаки тварин1. Прикріплений спосіб життя1. Відсутність хлорофілу2. Необмежений ріст2. Наявність хітину в клітинній оболонці3. Міцна клітинна оболонка3. Гетеротрофний спосіб життя4. Запасна речовина глікоген5. Наявність сечовини в обміні речовин

 

Висновок: Гриби своєрідна група живих організмів, які поєднують ознаки рослин і тварин.

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.

(Учитель перевіряє учнів на знання нових термінів.) Завдання. Заповніть клітини, давши правильні відповіді. Царство органічного світу.

(Відповідь: гриби.)

Наука про гриби. (мікологія). Симбіоз грибів і вищих рослин (мікориза). Вегетативне тіло гриба. (міцелій.)

Який буває міцелій? (неклітинний, клітинний)

Запитання для бесіди з учнями

Чому гриби виділять в окреме царство? На які відділи поділяють царство Гриби? Як називається вегетативне тіло грибів? Що означає поняття міцелій? Що таке гіфи&