Термінологічна робота на уроках зоології

Курсовой проект - Педагогика

Другие курсовые по предмету Педагогика

?ток), слань - вегетативне тіло лишайників, не диференційоване на органи.

(Учитель пояснює будову лишайника, демонструючи настінну таблицю.)

Живлення. (Учні заповнюють міні-таблицю за допомогою вчителя.)

 

Гіфи грибаКлітини водорості

Розмноження. (Учитель ознайомлює учнів з основними способами розмноження лишайників: вегетативне частинами слані; нестатеве спорами.)

3. Різноманітність лишайників. (Учні працюють з роздатковим гербарієм, малюнками та текстом підручника за завданнями.) Завдання

Розгляньте гербарій лишайників.

Виберіть кущисті лишайники; поясніть, чому вони так називаються.

Розгляньте накипні лишайники і встановіть, чим вони відрізняються від листуватих.

Розгляньте листуваті лишайники; поясніть, чому вони дістали таку назву.

Дані потрібно занести до таблиці „Різноманітність лишайників”.

 

 

4. Поширення. Учитель разом з учнями визначає місця поширення лишайників: каміння, скло, залізо, ліси, тундра, скелі, стовбури дерев, грунт.

5. Значення лишайників у природі та житті людини.

а) Учитель розповідає про лишайники як індикатори чистоти повітря, повідомляє про їх бактерицидні властивості.

Учитель пояснює етимологію і семантику терміна „бактерицидність” (від бактерія і лат. sedere - вбивати) - вбивати бактерії.

б) Робота учнів з текстом підручника і складання у зошитах таблиці „Значення лишайників”.

 

У природіУ житті людини

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу 1. Учитель пропонує учням роботу з термінами Розвяжи кросворд. (Виконуючи завдання, учні можуть користуватися підручником.)

а) Наука про лишайники. (Ліхенологія.)

Відділ царства Гриби. (Лишайники.)

Їстівний лишайник. (Леканора.)

 

 

б) 1. Спеціальна клітина для нестатевого розмноження. (Спора.)

2. Їстівний лишайник. (Леканора.)

3. Група лишайників. (Накипні.)

4. Симбіотичні організми. (Лишайники.)

5. Накипний лишайник. (Пельтігера.)

2. Біологічний диктант. Закінчіть речення:

1. Лишайники поділяються на такі групи: .... (Кущисті, листу-ваті, накипні.)

2. На каменях оселяються лишайники, схожі на брунатно-сірий накип, це ... . (Накипні лишайники.)

3. Ксанторія належать до .... (Листуватих лишайників.)

4. Ягіль належить до .... (Кущистих лишайників.)

5. Тіло лишайників слань складається з двох організмів: .... (Грибів і водоростей.)

6. Лишайники вбирають воду .... (Усією поверхнею тіла.)

7. Співжиття двох організмів називається .... (Симбіозом.)

VI. Домашнє завдання.

Прочитати відповідний параграф підручника; підготувати повідомлення про лишайники (на бажання).

 

Додаток 9

 

План-конспект уроку:

Загальна характеристика царства Дробянки.

Будова і різноманітність бактерій

Мета: дати загальну характеристику царства Дробянки, ознайомити учнів з особливостями будови і морфологічними формами бактерій.

Обладнання і матеріали: таблиці „Бактерії”, „Будова бактеріальної клітини”, „Бактерії і синьо-зелені водорості”

Базові поняття і терміни: дробянки, бактерії, ціанобактерії, оболонка, прокаріоти, коки, бацили, вібріони, спірили, спірохети.

Концепція уроку: сформулювати визначення дробянок. Розглянути особливості будови і життєдіяльності бактерій. Звернути увагу на відмінність бактерій від інших груп живих організмів. Розповісти про значення бактерій у природі і житті людини.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

Запитання до учнів.

1. Які царства живих організмів ви знаєте?

2. Як побудована клітина рослин?

3. Опишіть будову клітини одноклітинних водоростей.

4. Яке значення в клітинах рослин має ядро?

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Групу прокаріот (дробянок) звичайно виділяють у ранг царства або надцарства. Вони відрізняються від інших клітинних організмів більш примітивною будовою клітин, зокрема відсутністю сформованого ядра. У клітинах прокаріот є рибосоми, джгутики і плазматичні мембрани. Генетичний матеріал їх представлений бактеріальною хромосомою кільцевою молекулою ДНК. Зовні клітини прокаріот покриті міцною клітинною стінкою, що містить речовину муреїн. Часто зовні клітини прокаріот оточені капсулою або слизуватими шарами.

Царство Дробянки часто поділяють на два відділи - бактерії і ціанобактерії..

При вивченні бактерій, повідомивши учням про два способи їх харчування (у звязку з чим бактерії поділяються на групи паразитів і сапрофітів), учитель може висунути проблему: „Як харчуються бактерії-сапрофіти?”, яку діти повинні вирішити в процесі роботи з терміном сапрофіт. Учні проводять його аналіз, відзначають, що термін складається зі слів „сапро” „”фітон”. Учитель повідомляє їх переклад із грецької мови: сапро - гнилий, який розклався, фітон - рослина. Зєднавши зміст цих слів, учні правильно пояснюють понятійне значення терміна і тим самим вирішують поставлену проблемну задачу.

За особливостями зовнішньої будови виділяють декілька типів

Морфологічні типи бактерій

 

Назва типуОписКокиКлітини кулястої форми. Можуть утворювати колонії, що мають вигляд пари клітин (диплококи), ланцюжка клітин (стрептококи), кубічного пакета клітин (сарцини) або гроноподібної маси (стафілококи)ПаличкиКлітина має витягнуту циліндричну форму. Паличкоподібні бак