Термінологічна робота на уроках зоології

Курсовой проект - Педагогика

Другие курсовые по предмету Педагогика

ь асоціація звукового комплексу з певним образом, уявленням чи поняттям. Цілісне поняття про зміст терміна формується завдяки синтезуванню істотних ознак і поняття, й терміна.

3.Ознайомились з термінологічною роботою при вивченні

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

  1. Верзилін М.М. Загальна методика викладання біології. К.: Вища школа, 1980. 347с.
  2. Вивчаємо біологічну термінологію // Все для вчителя. 19978. - № 5-6. С.21.
  3. Загальна методика навчання біології. / За ред. І.В. Мороза. К.: Либідь, 2006. 589с.
  4. Зеркалова Р.В. Учим рабо тать с терминами // Биология в школе. 2005. - № 5. С.36-39.
  5. Калішня К., Рибак О. Використання наукових термінів на уроках біології // Біологія і хімія в шклі . 1997. - № 1. С.17-22.
  6. Култаєва О.В. Біологічна термінологія та робота з нею на уроках біології //Хімія. Біологія. 2003. - № 62 (листопад). С.1-14.
  7. Лукашевич Г. Термінологічна робота під час вивчення теми „Гриби” // Хімія. Біологія. 2005. - № 18 (березень). Вкладка. С.1-18.
  8. Неведомська Є. Як допомогти учням оволодіти біологічними термінами // Біологія і хімія в школі. 1997. - № 2. С. 34-37.
  9. Соломин В.П. Применение терминологического словаря в учебном процессе / В.П. Соломин, В.П, Андреев // Биология в школе. 2007. - № 3. С. 60-64.
  10. Пакулова В.М. Работа с терминами на уроках биологии. М.: Просвящение, 1990. 93с.
  11. Поченюк Г. Робота з термінами на уроках біології // Біологія. 2007. - № 25-26 (вересень). С. 34-36.

 

ДОДАТКИ

 

Додаток 1

 

План-конспект уроку:

Будова клітини. Пластиди

Мета: закріпити знання про будову рослинної клітини, ознайомити учнів з різноманітністю пластид.

Обладнання і матеріали: таблиці „Будова рослинної клітини”, „Збільшувальні прилади”.

Базові поняття і терміни: клітина, пластиди, лейкопласти, хлоропласти, хромопласти, хлорофіл.

Концепція уроку: повторити будову і функції основних елементів рослинної клітини. Докладно розглянути особливості будови і функцій пластид, ознайомити учнів з основними функціями пластид. Показати, які функції виконують різні типи пластид.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу:

1. Актуалізація опорних знань.

Запитання до учнів.

1. Які функції виконує ядро? Опишіть будову ядра.

2. Які функції виконує вакуоля? Опишіть її будову.

3. Навіщо клітинам потрібна оболонка?

2. Оголошення теми та завдань уроку.

II. Вивчення нового матеріалу

Загальні особливості будови пластид

Пластиди (від гр. plastos виліплений, створений) - це органоїди еукаріотичної клітини, форма яких дуже різноманітна. Вони складаються з двох мембран (зовнішньої і внутрішньої), що утворюють між собою міжмембранний простір, і матриксу (строми), розташованого усередині пластиди. Внутрішня мембрана може утворювати впинання у вигляді сплощених мішечків (тилакоїдів). Ряд тилакоїдів, розташованих у вигляді стопки, утворює єдину структуру грану. Зовнішня мембрана гладка. У матриксі містяться кільцеві молекули пластидної ДНК, специфічні РНК і рибосоми. Основні типи пластид. За забарвленням розрізняють пластиди зелені хлоропласти (від гр. хлорос зелений + гр. пластос - виліплений), жовтогарячі або червоні (хромопласти) і безбарвні (лейкопласти). Забарвлення пластид забезпечується особливими речовинами пігментами. Пігмент хлорофіл забезпечує зелене забарвлення, а такі пігменти, як каротиноїди червоне. Хлорофіл (від грюхлорос зелений + гр.филлон листок) зелений пігмент, який знаходиться в хлоропластах та обумовлює зелене забарвлення листка. Усі типи пластид звичайно утворюються в процесі розвитку клітини з пропластид (дрібні недиференційовані пластиди) клітин, що діляться, але можливі і взаємні перетворення різних типів пластид. Функції пластид: Хлоропласти здійснюють фотосинтез, а також синтез необхідних для цього ферментів. Хромопласти є кінцевим продуктом розвитку пластиди. Вони забезпечують забарвлення різних органів рослин (плодів, листя перед листопадом, коренеплодів тощо). Лейкопласти також беруть участь у забезпеченні забарвлення органів рослини (наприклад, пелюстків віночка квітки), крім того, у них можуть запасатися поживні речовини.

ІІІ. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу.

Запитання до учнів.

1. Які типи пластид вам відомі?

2. Що забезпечує забарвлення пластид?

3. Для чого рослині потрібні хлоропласти?

4. Для чого рослині потрібні хромопласти?

5. Для чого рослині потрібні лейкопласти?

IV. Домашнє завдання: підручника.

Додаток 2

 

План-конспект уроку:

Листок - бічна частина пагона

Мета: розглянути особливості будови листка як бічної частини пагона, ознайомити учнів із різноманітністю листків.

Обладнання і матеріали: таблиці „Листкорозташування”, „Прості і складні листки”, „Бруньки”, „Зовнішня будова листка”, колекції листків або зразки рослин із різними простими і складними листками, лупа, препарувальний набір, зошит, підручник.

Базові поняття і терміни: листок, чергове, супротивне і кільчасте листкорозташування, основа, черешок і пластинка листка, прості і складні листки, жилкування, продихи, замикаючі клітини, продихова щілина.

Концепція уроку: повторити визначення листка і типи листкорозташування. Розглянути особливості будови листків. Описати типи листків, що виділяються. Розглянути видозміни листків; указати, які функції виконують видозмінені листки. При виконанні лабораторної роб