Кращенко Олена Валентинівна, вчитель початкових класів, вища категорія, Володимирівської зш І ііі ступенів Петрівської районної ради Кіровоградської області урок

Вид материалаУрок

Содержание


I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Активізація знань учнів про текст та його типи.
2. Робота за малюнками.
3. Робота в групах
IV. Творча робота учнів.
Подобный материал:
Кращенко Олена Валентинівна,

вчитель початкових класів, вища категорія,

Володимирівської ЗШ І – ІІІ ступенів

Петрівської районної ради

Кіровоградської області


Урок української мови в 4 класі


Тема. Порівняльний твір - опис. Білка та заєць.

Мета. Вчити складати порівняльний опис; розвивати усне та писемне мовлення учнів, спостережливість , увагу, пам'ять; виховувати любов і дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання. Малюнки білочки, зайчика; картки для гри.


Хід уроку

I. Організаційний момент

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок

Кожен з вас приготувався –

До дзвінка ще постарався.

Зараз сядуть дівчатка,

А за ними і хлоп'ятка.

Наш девіз:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Відгадування загадок.

- А зараз я пропоную вам відгадати загадки і дізнатися про кого буде йти мова на уроці. Спробуєте?

Загадки

Влітку носить сіру шубку,

Взимку білого кожуха.

Має з тріщиною губу,

Куций хвіст і довгі вуха. ( Заєць)

Хвіст трубою, спритні ніжки –

Плиг із гілки на сучок!

Носить вона горішки

В золотий свій сундучок.

В неї очі-намистинки,

Кожушинка хутряна,

Гострі вушка, наче ріжки,-

У дуплі живе вона. (Білка)

- Які слова допомогли відгадати загадки. Про що розповідають ці слова?

2. Слово вчителя.

- Сьогодні на уроці ми будемо складати порівняльний текст-опис білочки та зайчика.

- Що означає порівняти?

Порівняти - означає знайти спільні і відмінні ознаки в тому, що порівнюєш.

III. Підготовча робота,

1. Активізація знань учнів про текст та його типи.

- Що таке текст?

- Які є типи текстів?

- Яке питання можна поставити до тексту-опису?

- З яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка) . Текст можна порівняти з будівництвом будинку. Чому? Як ви гадаєте?

2. Робота за малюнками.

- Що ви знаєте про білочку?

- Розкажіть, що ви знаєте про зайчика. Давайте звернемося до скарбнички Всезнайка.

- Не в усіх видів білок є китички на вухах Вони є тільки в звичайної білки.

- Гніздо білки має кулясту форму,а білки, які не мають житла поселяються в дуплах дерев.

- Влітку у білки рудувато-коричнева шерсть, на зиму вона темнішає.

- Заєць спить з відкритими очима.

- Будь-яка зайчиха зустрівши на своєму шляху малят обов'язково їх нагодує.

- Зайчиха нагодувавши своїх малят покидає їх.

- Ми з вами багато цікавого дізналися про цих тварин. А як ще в народі називають білку? Зайця? (Лісова мешканка, повітряний акробат, пустунка; косоокий, вухань, куцохвостий.)

- А тепер давайте знайдемо відмінні ознаки білочки і зайчика.

Білочка Зайчик

довгий хвіст куций хвіст

коротенькі гострі вуха довгі вуха

короткі чіпкі лапки довгі, міцні

3. Робота в групах

а)Скласти усний порівняльний текст-опис. б).Презентація тексту-опису групами. в)Редагування текстів-описів.

4. Фізкультхвилинка

Хто це хто вже там втомився,

До сусіда нахилився.

Треба дружно всім нам встати.

Фізкультпаузу почати.

Нумо, діти, посміхніться

І до сонця потягніться.

Землі рідній уклоніться

Вліво, вправо поверніться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти дружно сядьте.

IV. Творча робота учнів.

а) Виразне читання описів.

б) Редагування.

в)Зіставлення зі зразком учителя.

Білка та заєць

Білка і заєць дикі тварини. Вони зовні зовсім не схожі.

У білки коротенькі гострі вуха з китичками на кінцях,а у зайця довгі. Лісова мешканка має короткі чіпкі ноги, а вухань - довгі, міцні. Білочка має довгий, пухнастий хвіст, а зайчик - куций. Вона має цінне руде хутро, а він - м'яке, сіре. І білка і заєць живуть у лісі, іноді їх можна побачити в інших місцях.

Ці тваринки дуже красиві. Так і хочеться їх взяти до рук, щоб ще краще розгледіти.

V. Підсумок уроку.

- Які сліди на снігу лишає заєць?

- Що нового дізналися на уроці?