Сприяти збагаченню словникового запасу учнів виховувати патріотичні почуття, бережливе ставлення до пам’яток історії та культури, любов до рідного міста

Вид материалаДокументы

Содержание


Хід уроку
Готуючись до уроку, ви розділилися на групи. І сьогодні представляєте результати своєї роботи.
Відеофрагменти з інтерв’ю.
Ми пропонуємо вам зайти до Інтернету в пошукову систему
Вчитель. Прийшов час зняти напругу з наших очей. (Фізкультхвилинка)
В газетних та журнальних статтях
Суспільно-політична лексика
Твір-опис - зв’язний текст, який дає словесне зображення основних ознак предмета, явища, особи в усній чи письмовій формі
Основні вимоги до твору
Словничок архітектурних термінів
Монумент, пам’ятник, скульптура, скульптурний твір, пам’ятка культури
Постать: гігантська, титанічна, сувора, монументальна
Богдан хмельницький
Група «Мовознавців» підготувала для вас невеличку роботу.
Схема опису пам’ятника
Подобный материал:
РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

ПІДГОТОВКА ДО ТВОРУ-ОПИСУ ПАМ’ЯТНИКА

Мета:
  • формувати в учнів вміння описувати пам’ятку історії та культури
  • удосконалювати культуру усного та писемного мовлення
  • сприяти збагаченню словникового запасу учнів
  • виховувати патріотичні почуття, бережливе ставлення до пам’яток історії та культури, любов до рідного міста.


Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.


Обладнання:  портрет Богдана Хмельницького, стіннівка про пам’ятники міста, буклет-пам’ятка “Твір-опис пам’ятника”, презентація до уроку, відео фрагменти»Мелітополь» та «Шкільне опитування».


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Психологічний настрій

Добрий день, діти. Незважаючи на те, що на вулиці похмуро й сіро, у мене на душі спокійно й радісно, тому що я бачу перед собою розумні, добрі обличчя й очі.


ІІ. Ознайомлення з темою, метою та завданням уроку.

Вступне слово вчителя. (Звучить музика. Відеофрагмент про місто)

     Міста мов люди. У кожного своє неповторне обличчя, свій характер, своя доля.

     Любов до міста, як і до жінки, може з’явитися із першого погляду. Проте справжнє кохання приходить лише тоді, коли обійдеш вулиці свого міста , у його парках виростеш дітей, а свою радість і смуток розділиш із заповідними куточками. І тоді місто стане рідним, ти відчуєш його дух і вічну красу – його архітектурне обличчя.

У спілкуванні з гарними містами, як із людьми, ми прагнемо збагатитися їхнім внутрішнім змістом, пізнати їх особливість, смаки. Можливо, міста приховують вишуканість своїх смаків у пам’ятках історії та культури. Саме біля таких споруд збудованими людьми творчими, натхненними, забуваєш про життєву метушню, про труднощі й тривоги.

     Отже, ви зрозуміли, що мову поведемо ми сьогодні про пам’ятники культури нашого міста, що залишилися нам у спадщину.  (Діти записують тему уроку у зошити)


ІІІ. Основна частина уроку.

     Мотивація навчання.

Учитель. На уроці ми більше дізнаємося про Богдана Хмельницького, про історію створення пам’ятника гетьману в нашому місті, ознайомимося з особливостями опису пам’яток історії, згадаємо особливості публіцистичного стиля, поповнимо свій лексичний запас новими словами – це архітектурна термінологія.

     Результатом нашої роботи буде твір-опис одного з пам’ятників культури та історії нашого міста, а саме - Богдану Хмельницькому .

      Готуючись до уроку, ви розділилися на групи. І сьогодні представляєте результати своєї роботи.

Перш ніж почати розмову, ми повинні чітко розмежовувати значення слів:  пам’яткапам’ятник – це слова одного кореня.

Визначити їх значення нам допоможуть Мовознавці»

«Мовознавці»

Пам’ятник – пам’ятка. Слова пам’ятник – пам’ятка багатозначні. Та коли слово багатозначне, то серед різних його значень завжди є основне. Так, пам’ятник – це насамперед скульптурна споруда в пам’ять чи на честь кого-небудь: пам’ятник Шевченкові.

Пам’ятка – це предмет культури, що зберігся з давнини, наприклад: «Слово о полку Ігоревім» - видатна пам’ятка доби Київської Русі. Пам’ятка у цьому значенні – це і старовинний літопис, і видатний літературний твір, і важливий документ, і народна дума, і народна пісня, і визначна давня споруда.

Пам’ятка – це предмет матеріальної культури минулого, що зберігся.

Пам’ятки бувають рухомі й нерухомі. До нерухомих належать розташовані просто неба пам’ятки архітектури та монументального мистецтва.

Рухомі – це твори живопису, скульптури, ужиткові речі, ювелірні вибори, рукописи, книжки, документи.

Дослідженням нерухомих пам’яток займається пам’яткознавство. Рухомі вивчаються історією, археологією, мистецтвознавством.

Учитель. Наведіть відомі вам пам’ятки рідного міста. 
  • Братське кладовище;
  • Пам’ятник Максимові Горькому,
  • Пам’ятник Богданові Хмельницькому;
  • Будівля Палацу творчості;
  • Будівля краєзнавчого музея та інші.

Слово нашим кореспондентам.

«Кореспонденти»

Ми з’ясовували, чи знають учні школи, які пам’ятники є в нашому місті, чи знають вони історію створення пам’ятника Богданові Хмельницькому.

І ось результати нашої роботи.

Відеофрагменти з інтерв’ю.

Ми зрозуміли, що учні знають, які є пам’ятники у нашому місті, але не знають їхню історію створення, хоча хотіли б про це дізнатися.

І ми вирішили випустити стіннівку про пам’ятники міста.

Вчитель. В історії України багато імен, які залишилися у народній пам’яті. Серед них ім’я Богдана Хмельницького.

«Історики»

Богдан Хмельницький — гетьман України, видатний державний діяч і полководець. Хмельницький доклав багато зусиль для організації українського війська, встановлення дипломатичних зв’язків з іншими країнами, вів непримиренну боротьбу з польською шляхтою.

В історії України постать Богдана Хмельницького невід’ємна від найсвятіших прагнень українського народу до волі, щастя, справедливості. Саме з Богданом пов’язане становлення української держави, формування української нації. Його внесок в історію рідного народу полягає у визволенні придністровських земель від ярма польських магнатів, збереженні мови, культури, будівництві української держави.

Досвідчений воїн і дипломат, визначний державний діяч, один із найосвіченіших людей свого часу, Хмельницький належить до плеяди найвидатніших постатей історії всіх часів. Ніхто так, як він, не зумів відчути душу народу, його найпотаємніші прагнення і думи.

І народ, який дуже любив його за це, увічнив його образ у своїх невмирущих думах і піснях, в художній літературі, кіномистецтві та у пам’ятниках, які встановлює і до нині.

«Пошуковці»

Пам'ятники українському гетьману Богданові Хмельницькому встановлені в багатьох містах і селах України.

Ми пропонуємо вам зайти до Інтернету в пошукову систему Вікіпедія, де ви зможете багато чого дізнатися про пам’ятники Богдану Хмельницькому.

Географічно пам'ятники Богданові Хмельницькому є по всій країні, але найбільше їх у Центральній Україні — на ЧеркащиніХмельниччині, Дніпропетровщині та на Запоріжжі, із козацькими землями якої пов'язана, в першу чергу, діяльність гетьмана, а також на Львівщині. У обласному центрі, що носить ім'я гетьмана, — місті Хмельницькому — встановлено аж 4 пам'ятника на його честь, що є своєрідним рекордом для України (та світу)

Ми дізналися, що пам’ятників Богданові Хмельницькому в Україні – 124

*Знайдіть, який пам’ятник гетьману є найвідомішим і найстарішим?

Найстаріший (1888) і найвідоміший у світі пам'ятник Хмельницькому встановлений у Києві.


*А скільки пам’ятників Богданові Хмельницькому встановлено у нашій області?

На жаль, в Інтернеті дізнатися про історію пам’ятника гетьману у нашому місті ми не змогли, тому звернулися до робітників краєзнавчого музею. І ось результати пошуку.


Пам’ятник було встановлено на честь об’єднання України з Росією у 1954 році.

Це залізобетонна скульптура висотою 3 м 15 см на цегляному оштукатуреному постаменті. Його висота 11, 5 метра.

Спочатку пам’ятник стояв у північній частині міста, навпроти кінотеатра Україна(нині відділення Дельта банка).

У 1971 році було прийнято рішення перенести пам’ятник у південну частину, де зараз він і знаходиться. Коли пам’ятник перенесли, то постамент зменшився до 9м 65 см.

Скульптором став А.Шарафутдінов, який у той час очолював Львівський художній фонд.


Вчитель. Прийшов час зняти напругу з наших очей. (Фізкультхвилинка)


Вчитель. Отже, ми з вами дізналися і про постать Богдана Хмельницького, і про історію пам’ятника гетьману у нашому місті. Прийшов час згадати про особливості твору-опису, згадати публіцистичний стиль, звернутися ло словника.


Слово «Мовознавцям»


Метою нашої групи було:

знайти матеріал про публіцистичний стиль;

згадати особливості твору опису;

знайти слова, які відносяться до архітектурної лексики

Публіцистичний стиль ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ

В ГАЗЕТНИХ ТА ЖУРНАЛЬНИХ СТАТТЯХ,

У РІЗНИХ ЗАСОБАХ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ,

В УСНИХ ПУБЛІЧНИХ ВИСТУПАХ.

Публіцистичний стиль поєднує в собі риси наукового та художнього стилів.

Для цього стилю характерні:

СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНА ЛЕКСИКА

ГАЗЕТНІ ШАБЛОНИ

ОЦІННІ СЛОВА ТА ВИРАЗИ

РІЗНОМАНІТНІ ЗА БУДОВОЮ РЕЧЕННЯ, ОКЛИЧНІ, ПИТАЛЬНІ РИТОРИЧНІ РЕЧЕННЯ


Жанри публіцистичного стиля: стаття, репортаж, вигук, інтерв’ю, виступ, нарис, памфлет, фейлетон, дискусія тощо.


ТВІР-ОПИС - ЗВ’ЯЗНИЙ ТЕКСТ, ЯКИЙ ДАЄ СЛОВЕСНЕ ЗОБРАЖЕННЯ ОСНОВНИХ ОЗНАК ПРЕДМЕТА, ЯВИЩА, ОСОБИ В УСНІЙ ЧИ ПИСЬМОВІЙ ФОРМІ


! РЕЧЕННЯ У ТВОРІ-ОПИСІ ПЕРЕБУВАЮТЬ У ВІДНОШЕНЯХ ОДНОЧАСОВОСТІ.


У реченнях опису пам’ятки ( предмета) “відомим» є назва предмета та його частин, «новим» - ознаки .


Основні вимоги до твору

Логічна послідовність і зв’язність думок

Емоційність і лексико-стилістична виразність

Точність формування і формулювання думки, намагання зробити її найяскравішою, найточнішою

Орфографічна та пунктуаційна грамотність, охайність і технічна досконалість в оформленні.


Словничок архітектурних термінів

Пам'ятник  (монумент) - архітектурна або скульптурна споруда в пам'ять чи на честь кого -, чого-небудь.

Скульптура - вид образотворчого мистецтва, твори якого мають рельєф ну або об'ємну форму і виконуються способом виливання, різьблення, ліплення тощо з твердих чи пластичних матеріалів (каменю, металу, дерева, глини).

Обеліск - архітектурна споруда, пам'ятник у вигляді чотиригранної колони, яка звужується доверху.

Стела - кам'яний стовп чи плита з написом або рельєфним зображенням, що ставиться як надмогильний пам'ятник або на згадку про яку-небудь подію.

Статуя - скульптурне зображення людини або тварини на повний зріст.

Барельєф - скульптурна прикраса на плоских поверхнях, що виступає над площиною фону менш як на половину своєї товщини.

Бюст - скульптурне зображення людини до пояса.


Вчитель. Проведемо практикум. На окремих аркушах у кожної групи записані слова. Завдання групам: скласти синонімічні ряди.

МОНУМЕНТ, ПАМ’ЯТНИК, СКУЛЬПТУРА, СКУЛЬПТУРНИЙ ТВІР, ПАМ’ЯТКА КУЛЬТУРИ

ПОСТАТЬ, СТАТУЯ, ФІГУРА

СКУЛЬПТОР, АВТОР МОНУМЕНТА, ТАЛАНОВИТИЙ МАЙСТЕР

Вчитель. У сьомому класі ми вчилися описувати зовнішність людини, давайте згадаємо слова, які належать до портретної лексики.

Портретна лексика

ПОСТАТЬ: ГІГАНТСЬКА, ТИТАНІЧНА, СУВОРА, МОНУМЕНТАЛЬНА

ОБЛИЧЧЯ: ПОХМУРЕ, ЗАМИСЛЕНЕ, СПОВНЕНЕ ВЕЛИКОЇ ДУХОВНОЇ СИЛИ

ПОГЛЯД: СУВОРИЙ, ПРОНИКЛИВИЙ, СМІЛИВИЙ, ЗАМИСЛЕНИЙ, ЗОСЕРЕДЖЕНИЙ…

БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ - ГЕТЬМАН, НАРОДНИЙ ГЕРОЙ,

ПАЛКИЙ ПАТРІОТ УКРАЇНИ, БОРЕЦЬ ЗА НАЦІОНАЛЬНУ СВОБОДУ

Вчитель . При описі зверніть увагу!

    Пам'ятник можна описувати з різних боків і з різних відстаней. Оберіть свій ракурс.

    Описуючи історичний пам'ятник, звертайтесь до архітектурних термінів. Попрацюйте зі словником, з'ясуйте значення незнайомих слів, елементів пам'ятника.

    Спочатку передайте враження, яке справляє на глядача пам'ятник, а потім підпорядкуйте цьому враженню опис.

    Описуючи пам'ятник:

а)  зазначте, що він собою являє (статую, стелу, обеліск), на честь кого   встановлений;

б) скажіть, з якого матеріалу його виготовлено, який він за розміром, де встановлено і як він вписується в місцевість;

в) пам'ятайте, що основним у скульптурі є передача не форми, а духовного   світу людини, її характеру.

     Описуючи пам'ятник, пам'ятайте, що у творі можуть бути елементи розповіді, які даватимуть лише додаткові відомості.


Група «Мовознавців» підготувала для вас невеличку роботу.


* Групам дають схему опису пам’ятника. Кожний пункт плану на окремих аркушах, необхідно правильно їх розставити.


Схема опису пам’ятника

1.     Стисла інформація про те, на честь кого чи чого його встановлено.  

2.       Відомості про те, хто є автором пам’ятника і де його встановлено.

3 Загальні враження від пам’ятника.

4.       Опис самої скульптури (що дивує й захоплює під час її споглядання).

5.       Опис постаменту.

6.    Загальна оцінка і значення пам’ятника для історії та культури народу. (Які почуття й настрої викликає у вас пам’ятка?)

Вчитель. Спробуте самостійно підібрати вислови, які вам знадобляться при описі пам’ятника (на цю роботу відводиться 2 хвилини)

Відповідь учнів.
  1. Підсумок.


* ЯК ВИ СТАВИТЕСЯ ДО ТОГО, ЩО В НАШ ЧАС ДЕМОНТУЮТЬ ПАМ’ЯТНИКИ?

* КОМУ Б ВИ ХОТІЛИ ВСТАНОВИТИ ПАМ’ЯТНИК У НАШОМУ МІСТІ?

  • Рефлексія « Незакінчене речення»


навчився…

На уроці я зрозумів…

усвідомив…


сподобалося …

не сподобалося …

Мені було важко …

було легко …

було цікаво …

Вчитель. Дякую всім за роботу.


V. Домашнє завдання: написати твір-опис пам’ятника Богданові Хмельницькому.