Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з переглядом презентації (слайди 7-14)
Робота з документом
Радянізація – політика, спрямована на встановлення радянської влади і проведення реформ на побудову соціалізму.
Подобный материал:


ТЕМА УРОКУ: РАДЯНСЬКО-НІМЕЦЬКІ ДОГОВОРИ 1939 р. І ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ


МЕТА : Ознайомити учнів з основними подіями в Україні, пов҆язаними з підписанням радянсько-німецьких угод 1939 року та початком Другої світової війни; закріпити знання про причини та основні умови цих угод, їхні негативні та позитивні наслідки для долі українських земель і світу в цілому.

Розкрити суперечливий процес приєднання західноукраїнських земель до УРСР та їх радянізації.

Навчити учнів співставляти, аналізувати, критично оцінювати події, чітко висловлювати власну думку, аргументовано доводити історичні факти і їх правильність.

Виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гідності, поваги до власної історії, толерантне ставлення до чужих поглядів і думок.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: радянсько-німецький договір про ненапад від 23 серпня 1939 р. та таємний протокол до нього (пакт

Молотова – Ріббентропа), Друга світова війна, «визвольний похід»Червоної Армії, Договір про дружбу і кордони та таємний протокол до нього, Народні Збори Західної України, радянізація.

ОСНОВНІ ДАТИ: 23 серпня 1939 року – укладення пакту Молотова – Ріббентропа; 17 вересня 1939 р. – початок «визвольного походу» Червоної Армії; 28 вересня 1939 р. – Договір про дружбу і кордони між СРСР і Німеччиною та таємний протокол до нього; 22 жовтня 1939 р.- Народні Збори Західної України; 27 жовтня 1939 р. –ухвала Народними Зборами Західної України Декларації про включення Західної України до складу УРСР; 20-30 червня 1940 р. – анексія Радянським Союзом Бессарабії та Північної Буковини.

ОБЛАДНАННЯ: стінна карта «Україна в роки Другої світової війни».

Док. фільм «Під олівцями кривавих диктаторів» з циклу «Невідома Україна»; мультимедійний центр; презентація теми.


ХІД УРОКУ

АКТУАЛІЗАЦІ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Вступна бесіда

- До яких держав входили західноукраїнські землі напередодні Другої світової війни?

- За яких обставин українські землі опинилися в їхньому складі?

- Чи було в населення цих земель прагнення до об ҆єднанння з Україною або до утворення своєї незалежної держави? Підтвердіть фактами.


ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

ПЛАН
  1. Радянсько - німецький пакт про ненапад і таємний протокол до нього

та їх роль у розв҆язанні Другої світової війни і в подальшій долі українських земель.
  1. «Визвольний похід» Червоної армії на західноукраїнські землі. Включення Західної України до складу СРСР.
  2. Включення до складу УРСР Північної Буковини й Бессарабії.
  3. Радянізація західних областей України.



1. Радянсько - німецький пакт про ненапад і таємний протокол до нього та їх роль у розв҆язанні Другої світової війни і в подальшій долі українських земель.


ВЧИТЕЛЬ

Шановні учні. Ми з вами вже вивчали перше питання нашого уроку з курсу всесвітньої історії. Щоб згадати його, я пропоную переглянути фрагмент документального фільму «Під олівцями кривавих диктаторів»


Після перегляду фільму проводиться бесіда по питаннях:
  • Коли було укладено пакт Молотова – Ріббентропа?
  • Що передбачав таємний протокол до нього?
  • Доля яких українських земель вирішувалася радянсько - німецькими домовленостями?

ПІДСУМОК ВЧИТЕЛЯ. Підписання пакту Молотова - Ріббентропа та додатових протоколів до нього стало одним із факторів, що прискорив розв҆язання Другої світової війни і дозволив включити західноукраїнські землі у сферу впливу СРСР.


2.«Визвольний похід» Червоної армії на західноукраїнські землі. Включення Західної України до складу СРСР.


РОЗПОВІДЬ УЧИТЕЛЯ З ПЕРЕГЛЯДОМ ПРЕЗЕНТАЦІЇ (СЛАЙДИ 7-14)

Учні за характеристикою вчителя складають хронологічну таблицю та

тезовий план-конспект.

РОБОТА З ДОКУМЕНТОМ

Документ


Із Декларації Українських Народних зборів про прийняття Західної України до складу Союзу РСР і включення її до складу Української РСР (жовтень 1939 р.)


Український народ у колишній польській державі був приречений на вимирання. Його долею було пригноблення, знищення та грабіж. Польські пани зробили все, щоб ополячити українське населення, навіть слово «українець» замінили словами «бидло» і «холоп».


Українських селян позбавляли землі. Робітникам і службовцям, українцям, не давали працювати на фабриках, заводах і в установах. Українців не приймали в навчальні заклади. Викорінювали рідну українську мову. Прагнули знищити українську культуру. Усе це не раз викликало бурю протесту, мали місце селянські повстання проти колоніального режиму правлячих кіл панської Польщі.


Але скінчився час пригноблення і безправ'я. Волею всього багатонаціонального радянського народу, за указом Радянського уряду Червона Армія визволила на віки народ Західної України від влади польських поміщиків і капіталістів.


…Українські Народні Збори, як виразник непохитної волі і сподівань народу Західної України, постановляють:


Просити Верховну Раду Союзу РСР прийняти Західну Україну до складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік, включити Західну Україну до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки з тим, щоб з'єднати український народ в єдиній державі, покласти край віковому роз'єднанню українського народу.


Запитання до документу:


1. Якими історичними обставинами в документі аргументовано необхідність входження Західної України до складу СРСР?


2. Чому ця історична подія сьогодні по-різному оцінюється істориками?


3. Проаналізуйте цей історичний документ, висловіть свою точку зору щодо нього.


3. Включення до складу УРСР Північної Буковини й Бессарабії

Перегляд документального фільму «Під олівцями кривавих диктаторів».

Бесіда по питаннях:
  • Коли Північну Буковину і Бессарабію було включено до складу СРСР?
  • Які зміни в кордонах УРСР відбулися в результаті включення до складу СРСР Північної Буковини і Бессарабії ?



  1. Радянізація західних областей України.


Робота над формуванням поняття «радянізація».

Радянізація – політика, спрямована на встановлення радянської влади і проведення реформ на побудову соціалізму.


Розповідь вчителя з використанням слайдів 15-17 презентації.

В ході пояснення учні записують у зошити позитивні і негативні наслідки радянізації.







Закріплення нових знань учнів

Репродуктивна бесіда


- Які українські землі за таємним протоколом відходили до СРСР?

- Назвіть хронологічні етапи входження Західної України, Бессарабії та

Буковини до складу УРСР.

- Назвіть основні заходи у політиці радянізації західноукраїнських земель.

- Визначте позитивні та негативні наслідки радянської політики в Західній Україні.

- Розв҆яжіть кросворд.


Кросворд «Пакт».



1


































2

























3































4
























  1. Міністр закордонних справ Німеччини (Ріббентроп).
  2. Командуючий Білоруським фронтом ( Ковальов).
  3. Командуючий Українським фронтом ( Тимошенко).
  4. Міністр закордонних справ СРСР ( Молотов).



Підведення підсумків

Заключне слово вчителя з використанням слайдів 19-20 презентації.


Домашнє завдання
  1. Опрацювати текст параграфа.
  2. Розв҆ язати кросворд. (Додаток 2)



Список використаної літератури


1.Турченко Ф.Г. Новітня історія України (1939-2001). Підручник для 11 кл. – К., Генеза, 2001.

2. Коляда І., Лук҆янчук О. Історія України в 11 кл. Навчально-методичний посібник. – К., Видавництво «Аконіт», 2005.

3.Середницька Г.В. Історія України (1939-2000), 11 кл. Опорні конспекти.

К., «А.С.К.», 2002.

4. Губіна С.Л. Історія України в таблицях і схемах. – Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2007.

5. Інтернет ресурси:

-ap. kiev.ua/index.php?id=1067&lang=uk.

-.livejournal.com/749108.php.

-.livejournal.com/749108.php.

-/articles/history-newspaper/305273.

-viv.ua/showthread.php?t=30822&page=4.

-dia.org/wiki/Окупація Західної України.

-dia.org/wiki/Пакт Молотова - Ріббентропа.


Із Декларації Українських Народних зборів про прийняття Західної України до складу Союзу РСР і включення її до складу Української РСР (жовтень 1939 р.)


Український народ у колишній польській державі був приречений на вимирання. Його долею було пригноблення, знищення та грабіж. Польські пани зробили все, щоб ополячити українське населення, навіть слово «українець» замінили словами «бидло» і «холоп».


Українських селян позбавляли землі. Робітникам і службовцям, українцям, не давали працювати на фабриках, заводах і в установах. Українців не приймали в навчальні заклади. Викорінювали рідну українську мову. Прагнули знищити українську культуру. Усе це не раз викликало бурю протесту, мали місце селянські повстання проти колоніального режиму правлячих кіл панської Польщі.


Але скінчився час пригноблення і безправ'я. Волею всього багатонаціонального радянського народу, за указом Радянського уряду Червона Армія визволила на віки народ Західної України від влади польських поміщиків і капіталістів.


…Українські Народні Збори, як виразник непохитної волі і сподівань народу Західної України, постановляють:


Просити Верховну Раду Союзу РСР прийняти Західну Україну до складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік, включити Західну Україну до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки з тим, щоб з'єднати український народ в єдиній державі, покласти край віковому роз'єднанню українського народу.


Запитання до документу


1. Якими історичними обставинами в документі аргументовано необхідність входження Західної України до складу СРСР?


2. Чому ця історична подія сьогодні по-різному оцінюється істориками?

  1. Проаналізуйте цей історичний документ, висловіть свою точку зору щодо нього.



ДОДАТОК 1





1































2

























3






















4


































5































6



















7




























8






















9





































10































11
























  1. Міністр закордонних справ Німеччини. (Ріббентроп)
  2. Генеральний секретар ЦК КПРС. (Сталін)
  3. Назва документу, підписаного 23 серпня 1939 р. (Договір)
  4. Територія, включена до складу УРСР в серпні 1940 р. (Бессарабія)
  5. Командуючий Українським фронтом у вересні1939 р. (Тимошенко)
  6. «Столиця» Західної України. (Львів)
  7. Польська військова одиниця у Львові.(Гарнізон)
  8. Місто, в якому було підписано пакт Молотова – Ріббентропа. (Москва)
  9. Область, утворена в складі УРСР після приєднання Пн. Буковини.

(Чернівецька)
  1. Країна, з якою СРСР уклав пакт Молотова Ріббентропа. (Німеччина)
  2. Країна, в яку СРСР ввів війська у червні 1940 р. (Румунія)



ДОДАТОК 2






1






























2






















3






















4


































5































6



















7




























8






















9





































10































11
























  1. Міністр закордонних справ Німеччини.
  2. Генеральний секретар ЦК КПРС.
  3. Назва документу, підписаного 23 серпня 1939 р.
  4. Територія, включена до складу УРСР в серпні 1940 р.
  5. Командуючий Українським фронтом у вересні1939 р.
  6. «Столиця» Західної України.
  7. Польська військова одиниця у Львові.
  8. Місто, в якому було підписано пакт Молотова – Ріббентропа.
  9. Область, утворена в складі УРСР після приєднання Пн. Буковини.
  10. Країна, з якою СРСР уклав пакт Молотова Ріббентропа.
  11. Країна, в яку СРСР ввів війська у червні 1940 р.