Тема №1 «Психологічна та лірична проза, проза у віршах. Модерністська проза на початку 20 ст.»

Вид материалаДокументы

Содержание


Кульгава старість, юність бистронога –
Клас: 8 Тема
Очікувані результати
«добре вмирати тому…»
Домашнє завдання
4. Дискусія у формі дидактичної гри «Критерійний покер»
Роздум усний
Подобный материал:
1   2   3

Кульгава старість, юність бистронога –


Все товпиться до вічного порога.

Недовго світом тішаться живі;

Всі підем геть, увсіх одна дорога

(Роздуми над Кораном)

Не можу сонця я сховать за рожі – квіти,

Ні тайну виявить, яку привик таїти.

У океані дум знайшов перлину розум –

І в перлину ту не смію провертіти

(Тема життєрадісного сприймання світу)
  1. Проблемне питання: Яким, на вашу думку було світосприйняття Хайяма? (Оптимістичне)
  2. Повернення до ілюстрацій: яке ж вони мають відношення до нашої теми?
  3. Домашнє завдання: визначити тему і вивчити напам’ять 2 рубаї
  • індивідуальне завдання: зробити ілюстрацію до одного з творів
  • випереджальне завдання: підготувати репортаж про Гафіза та Рудакі



Додаток №8


Клас: 8

Тема: Давньогрецька лірика як синтез поезії та музики. Види давньогрецької лірики. Тіртей. «Добре вмирати тому…». Архілох «Серце, серце…», «Хліб мій на списі замішений…»

Мета: ознайомити учнів з особливостями давньогрецької лірики, її видами на прикладі аналізу поезій Архілоха і Тіртея, розвивати навички конспектування, аналізу віршованих текстів, зв’язного мовлення, виразного читання, сприяти розширенню кругозору ліцеїстів

Обладнання: тексти поезій Архілоха і Тіртея

Очікувані результати:
    • матимемо уявлення про особливості давньогрецької лірики, її види на прикладі аналізу поезій Архілоха і Тіртея,
    • розвинемо навички конспектування, аналізу віршованих текстів, зв’язного мовлення, виразного читання,
    • розширимо свій кругозір

Хід уроку

  1. Організаційний момент………………………………………………………………………..2 хв
  2. Повідомлення теми та очікуваних результатів………………………………………………2 хв
  3. Вивчення нового матеріалу. Конспект…………………………………………………………6 хв

Особливості давньогрецької лірики:
    • лірика і ліра – споріднені слова (з гр.. «лірикос» - «той, хто співає під звуки ліри») . Термін «лірика» почали вживати за елліністичної доби античні філологи – учені александрійської школи. Те, що написано гекзаметром, александрійці називали епосом, а віршовані твори, написані іншим поетичним розміром, - лірикою. Залежно від способу виконання віршів – декламація чи спів – античні філологи розрізняли лірику декламаційну та пісенну (мелос). У свою чергу, пісенна лірика поділяється на хорову та монодійну (сольну). Представники пісенної лірики були Алкей, Сапфо, Анакреонт, Піндар, а декламаційної лірики - Солон, Тіртей, Архілох
    • Використання епіталам – грецьких весільних пісень
    • Використання френ – поховальні голосіння
    • Сколії – застільні пісні
    • Гімни – хвалебні або молитовні пісні
    • Пишномовні оди – на честь переможців у спортивних змаганнях
    • Ембатерії – військові пісні
    • Жартівливі пісні – посвята богині родючості Деметрі

4. Огляд життєвого шляху Тіртея (друга половина 7 ст до н.е.)

Поезія Тіртея належить до декламаційної лірики

Тематика – патріотична та громадянська

Відомості про життя – Повідомлення учнів……………………………………………3 хв

5. Виразне читання поезії «ДОБРЕ ВМИРАТИ ТОМУ…»………………………...4 хв

6. Аналіз поезії………………………………………………………………………………5 хв

- До якого виду належить поезія ? (Декламаційна лірика)

- Якою була провідна тематика вірша? (Уславлення відважних воїнів, які захищали свій рідний

край, змалювання жалюгідної долі тих, хто зганьбив себе і свій рід, втікаючи від ворога)

- Воїнів якого давньогрецького міста оспівував Тіртей? (Спарти)

- Схарактеризуйте ідеал воїна у творах Тіртея? (хоробрий боєць, який поміж хороших

- В чому характеристика композиції (На початку визначається тема, а завершується твір

закликом)

5. Огляд життєвого шляху Архілоха ( 7 ст до н.е.)

Відомості про життя – Повідомлення учнів………………………………………3 хв

Засновник нового жанру, протилежного гомерівському епосу (вперше виявилася

творча індивідуальність, внутрішній світ поета)

6. Виразне читання вчителем двовірша «Хліб мій на списі замішаний, теж і вино я на списі маю Ісмарське, і п’ю, спершись на списа »………………..1 хв

7. Чому цей двовірш вважається одним із кращих творів Архілоха? (бо, будучи воїном – найманцем, автор знайшов у цій справі й джерело натхнення, і засіб прожити. Він не боявся говорити правду про себе і не виставляв себе героєм. Для нього слава заради слави, та ще й здобута ціною життя, позбавлена будь – якого сенсу)………………………………………………………………3 хв

8. Виразне читання «Серце, серце!..»……………………………………..3 хв

9. Аналіз вірша……………………………………………………………..4 хв

- Чи є актуальними поради автора сьогодні?

10. Домашнє завдання: - повідомлення про творчість Сапфо та Анакреона

- напишіть гімн давньогрецькій ліриці

(Наприклад,

Гімн античності

Зоре прекрасна¸ радощі світу, найчудовіше світло розуму, слово латинське , у перекладі – давній, уславлення незламності, пожива для серця, космос, логіка. Філософія, епос, театр, лірика, драма, трагедія, Геродот, Платон, Аристотель, Сапфо, Аристофан, ахіллесова п’ята, муки Тантала, пташине молоко. Ріг достатку, крилатий вислове )

11. Рефлексія. Намалюйте лише одну річ, яка б на вашу думку символізувала творчість Архілоха і з допомогою одного з кольорів необхідно зобразити настрій поезії Тіртея

Тема: Давньогрецька лірика як синтез поезії та музики. Види давньогрецької лірики. Тіртей. «Добре вмирати тому…». Архілох «Серце, серце…», «Хліб мій на списі замішений…»

Очікувані результати:
    • матимемо уявлення про особливості давньогрецької лірики, її види на прикладі аналізу поезій Архілоха і Тіртея,
    • розвинемо навички конспектування, аналізу віршованих текстів, зв’язного мовлення, виразного читання,
    • розширимо свій кругозір

1 Блок

Особливості давньогрецької лірики:
    • лірика і ліра – споріднені слова (з гр.. «лірикос» - «той, хто співає під звуки ліри») . Термін «лірика» почали вживати за елліністичної доби античні філологи – учені александрійської школи. Те, що написано гекзаметром, александрійці називали епосом, а віршовані твори, написані іншим поетичним розміром, - лірикою. Залежно від способу виконання віршів – декламація чи спів – античні філологи розрізняли лірику декламаційну та пісенну (мелос). У свою чергу, пісенна лірика поділяється на хорову та монодійну (сольну). Представники пісенної лірики були Алкей, Сапфо, Анакреонт, Піндар, а декламаційної лірики - Солон, Тіртей, Архілох
    • Використання епіталам – грецьких весільних пісень
    • Використання френ – поховальні голосіння
    • Сколії – застільні пісні
    • Гімни – хвалебні або молитовні пісні
    • Пишномовні оди – на честь переможців у спортивних змаганнях
    • Ембатерії – військові пісні
    • Жартівливі пісні – посвята богині родючості Деметрі

2 Блок

Тіртей (друга половина 7 ст до н.е.)

Поезія Тіртея належить до декламаційної лірики

Тематика – патріотична та громадянська

Відомості про життя:

______________________________________________________________

«ДОБРЕ ВМИРАТИ ТОМУ…»

Уславлення відважних воїнів, які захищали свій рідний край, змалювання жалюгідної долі тих, хто зганьбив себе і свій рід, втікаючи від ворога

Характерна композиція: на початку визначається тема, а завершується твір закликом

Декламаційна лірика


Архілох ( 7 ст до н.е.)

Відомості про життя _____________________________________________________

Засновник нового жанру, протилежного гомерівському епосу (вперше виявилася

творча індивідуальність, внутрішній світ поета)


Домашнє завдання: - повідомлення про творчість Сапфо та Анакреона

- напишіть гімн давньогрецькій ліриці

Наприклад,

Гімн античності

Зоре прекрасна¸ радощі світу, найчудовіше світло розуму, слово латинське , у перекладі – давній, уславлення незламності, пожива для серця, космос, логіка. Філософія, епос, театр, лірика, драма, трагедія, Геродот, Платон, Аристотель, Сапфо, Аристофан, ахіллесова п’ята, муки Тантала, пташине молоко. Ріг достатку, крилатий вислове )


Рефлексія. Намалюйте лише одну річ, яка б на вашу думку символізувала творчість Архілоха і з допомогою одного з кольорів необхідно зобразити настрій поезії Тіртея


Додаток №9

Клас: 10

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Дебати. Зображення «влади золота» : руйнівна сила чи благо? (За «Гобсеком» Оноре де Бальзака)

Мета: проаналізувати проблематику повісті «Гобсек», розвивати в учнів вміння аналізувати текст, робити порівняльний аналіз та розкривати ораторське мистецтво; виховувати в десятикласників уявлення про справжні та несправжні життєві цінності

Обладнання: планшети, картки, портрет письменника, повість «Гобсек»


Зміст роботи

  1. Організаційний момент………………………………………………..1 хв
  2. Повідомлення теми й мети уроку……………………………………..2 хв
  3. Повторення вивченого матеріалу:

- складання цитатної характеристики, коментар до неї…………….……4 хв

Цитатна характеристика Гобсека:
  • «Він ненавидів своїх спадкоємців і не уявляв собі, щоб його багатством коли – небудь міг володіти хтось інший, крім нього, навіть після його смерті»
  • «Він усе перепробував, щоб розбагатіти»
  • «Якщо людяність і товаристськість вважати за релігію, то його можна було б назвати атеїстом»
  • «Ви дивитися на палаючі головешки в каміні і бачите у вогниках жіночі личка, а я бачу там тільки вугілля . Ви вірите в усе, а я ні в що не вірю»
  • «В ньому живуть двоє: скнара і філософ, істота підла і висока»
  • «Ніколи ще за всю свою юридичну практику я не бачив такого дивного поєднання скупості і своєрідності характеру»

- «Гобсек» - входить до «Сцен приватного життя», що складають «Етюди про звичаї»

Про які ж звичаї ми дізнаємось із «Гобсека»?....................................................................2 хв

- ДУМКИ З ПРИВОДУ «Крилатих фраз» Бальзака…………………………………………..3 хв
  • Вдячність – це борг, який діти не завжди охоче приймають у спадок від батьків
  • Нічого немає тривкого на цім світі, є тільки умовності, що змінюються залежно від клімату
  • Життя – це складне, важке ремесло, і треба докласти зусиль, щоб навчитися жити
  • Нещастя – наш найкращий вчитель

4. Дискусія у формі дидактичної гри «Критерійний покер»

1) Пояснення правил дидактичної гри.

2) Вироблення правил дискусії

2) ВЛАДА ЗОЛОТА: Руйнівна сили чи благо?

3) Дидактична гра «Критерійний покер».

4) Підведення підсумків. 30 хв.

  1. Рефлексія:

РОЗДУМ УСНИЙ:

ВЛАДА ЗОЛОТА МАЙЖЕ ЗНИЩИЛА В ГОБСЕКОВІ ЛЮДИНУ. НАСКІЛЬКИ ПОВІСТЬ АКТУАЛЬНА СЬОГОДНІ?...............................................................................................................3 хв


Додаток:


Картки «Влада золота» - руйнівна сила

  1. Щоб бути чемним, гідним, працьовитим, треба бути бідним
  2. Жадоба до золота – це хвороба
  3. Золото змінює людину в гірший бік
  4. Золото знищує гуманність і розуміння
  5. Дає необмежену владу
  6. Викорінює любов
  7. Затьмарює розум
  8. Створює ауру розбрату
  9. З’являється підозрілість та недовіра
  10. Є символом вседозволеності
  11. Руйнує довіру
  12. Є дріб’язком в порівнянні з людськими якостями


Картки «Влада золота» - благо

  1. «Все життя зводилося до золота…»
  2. «… З усіх земних благ є тільки одне, досить надійне, щоб людина прагнула його. Це… золото…»
  3. «В золоті втілено всі людські сили»
  4. «… Що може вдовольнити гонор? Золото!»
  5. «Щоб здійснити наші примхи, потрібні час, матеріальні засоби або зусилля. І золото містить у собі все це в зародку і все дає в дійсності »
  6. «А хіба можуть у чомусь відмовити тому, в кого в руках мішок золота?»
  7. «Золото – ось духовна суть усього теперішнього суспільства»
  8. Золото допомагає керувати іншими людьми
  9. Золото – це щось вічне
  10. Багатство – це свобода
  11. Багатство допомагає стати впевненіше
  12. Золото дає можливість задовольнити всі потреби