Тема. Зміна слів назв предметів за зразком «один» «багато»

Вид материалаДокументы

Содержание


Листочок - листочк
Мороз, заметіль, іній , завірюха , хуртовина
Блок - одяг взимку.
Подобный материал:
Українська мова в 2 класі

Тема. Зміна слів – назв предметів за зразком «один» – «багато».


Мета. Розширювати знання учнів про слова – назви предметів ; удосконалювати вміння змінювати ці слова за зразком « один – багато»; збагачувати словниковий запас; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання. Предметні малюнки, мовний матеріал.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Дзвоник дав нам всім сигнал –

Працювати час настав,

То ж і ти часу не гай,

Працювати починай.
  • Заплющить очі і про себе скажіть : « Я уважний, я можу, у мене все вийде.»
  • Я бажаю вам успіхів, а ви побажайте мені вдачі. Спасибі.
    Працюватиме в командах. Оберіть командира, секретаря, менеджера,…

ІІ . Актуалізація знань учнів.

1. Цим тижнем закінчується чудова пора року, про яку я пропоную вам послухати вірші , які прочитають наші учні.


Тихо осінь ходить гаєм.

Ліс навколо аж горить.

Ясень листя осипає,

Дуб нахмурений стоїть.

А берізка над потоком

Стала, наче молода.

Вітер, мовби ненароком,

Їй косиці розпліта…




  1. - Яка пора року описана в віршах?

- Які дерева готуються до зими? На які питання відповідають ці слова? Що вони позначають? ( назви предметів, або іменники)

Послухайте уважно ще раз вірш.

3. Визначте головні слова в реченні. ( Перше речення пояснюю я, 3 наступних - по командах.) Як визначили головні слова в реченні?

- Скільки ясенів? Дубів? Беріз?

ІІІ. Оголошення теми уроку.

Сьогодні ми продовжуємо крокувати країною « Іменник» і зупинимося на вулиці « Один . Багато» . Будемо вчитися змінювати слова за зразком.
  1. Намалюйте в зошиті (кожна команда своє) листочок, грибочок, яблучко.(Показую предмет, вони малюють.)
  • Скільки предметів намалювали? Чому один? Скажіть, що ви намалювали?
  1. А тепер справа намалюйте листочки, грибки, яблучка. Скільки листочків намалювали?
  2. ЛИСТОЧОК - ЛИСТОЧКИ ГРИБ-ГРИБИ ЯБЛУКО – ЯБЛУКА

Що змінилося? ( Кількість предметів. А в слові – остання буква)

Сьогодні ми змінюватиме слова за таким зразком ОДИН-БАГАТО .

Стало біло навкруги -

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма

Здогадались? Я - (зима).





3. З приходом зими змінюється блок слів, які ми вживаємо.

Хто був уважний, що несе нам зима? Одне, чи багато? А як буде в однині?

1 блок - явища природи МОРОЗ, ЗАМЕТІЛЬ, ІНІЙ , ЗАВІРЮХА , ХУРТОВИНА,

( Діти розглядають малюнки зимової природи). Складають текст – опис.


Слово ЗИМОЮ можна замінити словом ВЗИМКУ.

  1. Робота з підручником. Вправа 209 на стор.97.

Валентин Бичко написав такий вірш про зиму. Вдома списати вірш, підкреслити назви предметів.

ІІІ. Фізкультхвилинка.

Білесенькі сніжиночки спустились ми сюди

Легенькі, як пушиночки холодні ми завжди.

Оця хмаринка …………………..

…………
  1. Блок - одяг взимку.

Шапка, шарф, рукавиці, чоботи (чобіт), шуба, валянки. (Використовуються малюнки предметів)

7. Блиць - турнир « ОДИН-БАГАТО». Що змінилося у слові.? ( ЗАКІНЧЕННЯ)

блок Зимові ігри. Розгляньте малюнок Які ігри знаєте і що потрібно, щоб ними , або в них грати? ( малюнок)
  1. блок – зимові ігри санки, санчата, ковзани, лижі, ключка, шайба, хокей, гірка, ковзанка. Складають текст - розповідь







ІУ. Ми взнали багато слів, яки прийшли в наш обіг з зимою. Давайте попрацюємо з підручником і спробуємо виправити недоліки. (див вправу 208 на стор. 97.


Робота з мовним матеріалом.

У зимову веселу пору

Ми – кращі друзі дітвори.

Вивозять діти нас на гору,

А ми веземо їх з гори. (Сани)

- У якому розумінні вжито слово – відгадка: один предмет, чи багато? Скільки санок?


Дітвора Санки

Золото штани

Борошно канікули

Сіль ножиці

Молоко гроші

Масло дрова

  • Порівняйте групи слів. Чим вони відрізняються?

Висновок. В українській мові є слова – назви предметів, які означають тільки один предмет, або тільки багато предметів.

У. Підсумок уроку.

Над чим працювали на уроці?

Змініть слова з одного на багато і навпаки

Гра в парах « Відповідай, не позіхай».

Учні І варіанту називають слово, а ІІ – це слово у множині, чи навпаки.