Конспект виховного заходу 7 клас

Вид материалаКонспект

Содержание


Форма проведення нашої години спілкування
Візитка вертикального формату з’явилася наприкінці XIX століття, горизонтальна – трохи раніше.
Крок 1 Учитель пропонує експрес-ситуацію
Виступ групи «Поети»
3.Узагальнююча бесіда «Наша Батьківщина - рідна Україна»
4. Гра «Де хто живе?»
Виступ групи «Історики»
Гра «Опиши Україну»
У рідному краї і серце співає
Валеологічна хвилинка
Виступ групи «Спостерігачі»
Виступ групи «Дослідники»
Нашої заслуги в тім не бачу
М. Костомаров характерними рисами українського народу називає чуттєвість, глибоку релігійність, індивідуалізм тощо.
Поміркуйте, а яким може бути ваш внесок у зміцнення держави сьогодні.
Подобный материал:


Моя Україно,

колиско-калино,

пізнати тебе мені щастя дано!


Конспект

виховного заходу

7 клас

Класний керівник

Мороз О.В.


Тема уроку

«Моя Україно, колиско-калино,

пізнати тебе мені щастя дано!»


Мета уроку:
  • формувати у школярів ціннісне ставлення до Батьківщини;
  • розвивати в учнів почуття гордості за славне минуле рідного народу, національної самосвідомості та громадянської активності;
  • виховувати прагнення примножувати своєю працею здобутки українського народу.


Очікувані результати:
  • формування ціннісного ставлення до держави, українського народу, його мови, звичаїв і традицій;
  • розширення знань учнів про історичне минуле України;
  • усвідомлення цінності людського життя та тих складових частин, які впливають на нього, роблять його багатогранним, плідним і корисним.



Обладнання до уроку:
  • Державні символи України;
  • плакат із висловами відомих людей про Україну;
  • хліб, сіль, український рушник, колосся пшениці.



Хід уроку


Епіграф

У всіх людей одна святиня.

Куди не глянь, де не спитай,

Їм красить все їх рідний край…

Нема без кореня рослини,

А нас, людей , без Батьківщини.


Вступне слово вчителя
  • (Перегляд відеоролика ).
  • Тож як ви думаєте якій даті присвячена наша година спілкування? Що ж таке соборність?
  • Хто прочитає і пояснить як розуміє епіграф уроку?
  • Як ви думаєте яка мета нашого уроку?
  • Що ви очікуєте від години спілкування?

Моя велична Україна… Скільки спогадів зринає у нашій уяві при одному цьому слові. Золота і чарівна сторона. Земля рясно уквітчана зеленню. Це земля мужнього народу, що віками боровся за свою волю, віру і щастя.

Сьогодні на уроці я пропоную нам створити візитну картку нашої Батьківщини. Тема нашої візитівки записана на дошці. Отже, за справу.

Форма проведення нашої години спілкування це бесіда а також робота в групах.

Прошу одного з представників груп скалати назву і прочитати девіз.


Інформаційна довідка для вчителя

Обов’язковий атрибут будь-якого знайомства, а особливо ділового – це візитна картка. Здавалося б дрібниця, але саме після обміну такими картками, за неписаними правилами міжнародного бізнес-етикету, прийнято починати ділову зустріч чи бесіду. Церемонія зовсім не складна: привіталися, потиснули один одному руки, обмінялися візитками. Однак-таки існують деякі правила і рекомендації щодо візиток, їх застосування, вручення тощо.

Перші візитні картки з’явилися в Китаї в епоху розквіту Сунської культури. Вони широко поширилися у Франції під час правління Людовика XІ. У XVІІІ столітті кожен французький дворянин мав по кілька різних видів візиток.

Форма, колір, формат візитної картки повинні були відповідати визначеним правилам. Так, параметри візитки строго відбивали соціальний стан хазяїна. Кожна нова візитка ставала усе більшою і розкішнішою від попередньої.

Праобраз сучасної візитної картки з’явився ще у XVI столітті в університеті Подуі: деякі студенти, коли від’їжджали на канікули, залишали своїм професорам кольорову мініатюру із зображенням фамільного гербу, підписуючи під ним своє ім’я і дату. Це було як знак дружньої поваги. Дещо схоже на візитку, якою ми користуємося сьогодні, було виявлено у Флоренції і датувалося 1731 роком. Пізніше в моду ввійшли гравіровані картки, рельєфні – з тисненням імен чи монограм, літографічні і, нарешті, на початку XX століття – звичні для нас, тобто виготовлені в друкарні.

Візитка вертикального формату з’явилася наприкінці XIX століття, горизонтальна – трохи раніше.

Головна властивість візитки – її показність, що не утратила своєї значущості протягом століть. Вона стала ошатнішою, декоративною, «промовистою», іноді навіть занадто «балакучою». Візитка стала привілеєм дизайнерів: незвичайні прийоми, дорогий друк, об’ємне тиснення тощо. Тексти розміщуються як з лицьового, так і зі зворотного боку. Слідом за багатьма європейськими країнами й у нас з’явилися «подвійні» і навіть «потрійні» картки-розкладачки зі згинами...


Крок 1

Учитель пропонує експрес-ситуацію: за півхвилини розповісти про Україну.

Наприклад, Україна – держава у Східній Європі. Нашими сусідами є на заході – Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія і Молдова, на півночі – Білорусь, на сході – Росія. Столицею нашої Батьківщини є місто Київ.

Серед річок, які перетинають Україну, найбільшими є Дніпро-Славутич і Дунай. А на півдні вона омивається Чорним та Азовським морями.

Наша країна згідно з чинним законодавством є унітарною парламентсько-президентською республікою.

Україна – це держава із багатовіковою історією, звичаями та традиціями. Державною мовою є українська.

Виступ групи «Поети»

Плакат «Наша Батьківщина - рідна Україна»

Група «Поети»

1. Одна Батьківщина і двох не буває,

Місця, де народились – завжди святі.

Хто рідну домівку свою забуває,

Той долі не знайде в житті.

 

2. Чи можна забути ту пісню, що мати

Співала малому, коли засипав,

Чи можна забути ту стежку до хати,

Що босим колись протоптав!

 

3. У всьому світі - кожен зна:

Є Батьківщина лиш одна.

І в нас вона одна – єдина

Це наша славна Україна.

 

4. Не забувай Шевченка спів

Про горду славу козаків.

Не забувай , що ти дитина

Землі, що зветься Україна.

 

3.Узагальнююча бесіда «Наша Батьківщина - рідна Україна»

-          Так , дійсно, наша країна- це наш дім. Україна – велика і заможна країна. Де багато великих міст, селищ та сіл (25 областей).

-          Які міста України ви знаєте, які області?

--          В якій області?

-          В якому місті?

-          Яке головне місто нашої країни?

 Столиця нашої Батьківщини – це місто Києв. 

4. Гра «Де хто живе?»

Діти, пограємо з вами в гру «Де хто живе?»

У Києві – кияни,

У Харкові – харків’яни,

У Донецьку – донеччани,

У Криму – кримчани,

В Одесі – одесити,

В Ужгороді – ужгородці,

У Львові – львів’яни,

У Полтаві – полтавчани,

У Сумах – сумчани.


Отже, як не дивно, але учні зможуть переконатися, що півхвилини – це занадто мало часу, щоб розповісти про нашу Батьківщину. Тому наша візитівка складатиметься із кількох сторінок.

Крок 2


Народи світу різняться між собою одягом, звичаями, традиціями. У кожного народу є свої національні святині, улюблені речі, дерева, тварини. Українці мають свої традиції, які споконвіку шанують і бережуть.

Запитання до учнів

– які національні символи українців ви могли б назвати?

Виступ групи «Історики»

Плакат «Як тебе не любити, Києве мій»

Група «Історики»

1. Прапор – це державний символ,

Він є в кожної держави,

Це для всіх ознака сили,

Це для всіх ознака слави.

Синьо-жовтий прапор маєм:

Синє – небо, жовте – жито,

Прапор свій оберігаєм,

Він святиня, знаєм всі ми.

 

2. Наш герб – тризуб,

Це воля, слава, сила,

Наш герб – тризуб.

Недоля нас косила,

Та ми зросли, ми є,

Ми завжди будем,

Добро і пісню

Несемо ми людям.

 

3. Гімн – це найголовніша пісня України.

Слухати потрібно стоячи мовчки, з гордо

піднятою головою.

Автор слів – Павло Чубинський,

композитор – Михайло Вербицький

 

4.Народними символами України є:

батьківська хата, святий хліб, вишитий рушник, писанка, барвінок, лелека.

«Без верби і калини немає України».

Гра «Опиши Україну»

У мене в руці невеличкий м’яч, зараз ми будемо його передавати і описувати Україну,

казати гарні слова, відповідаємо на питання «Яка Україна»?

(безкрая, багата, гостинна, співуча, горда, дружня)

Плакат «Безмежні простори, моря і поля – це все Україна моя»

Наша країна найкрасивіша, наймиліша, найкраща. Вона багата лісами, лісостепом, степами, пісками, Кримськими горами,  Карпатами. Отже підсумуємо це віршем:

У рідному краї і серце співає,

Лелеки здалека нам весни несуть.

У рідному краї і небо безкрає,

Потоки, потоки, мов струни, течуть.

Тут кожна травинка і кожна билинка,

Вигойдують мрії на теплих вітрах,

Під вікнами мальви, в саду материнка,

Оспівані щедро в піснях.


Гра «закінчіть речення»

-          транспорт, який рухається по залізниці й яким керує машиніст, називається … поїзд,

-          робітник, який добуває в шахті кам’яне вугілля, називається… шахтар,

-          робітник, який виплавляє метал, називається … металург,

-          залізнична колія, якою перевозять вугілля, нафту, газ, залізо, пасажирів називається… залізниця,

-          галузь господарства, яка охоплює літакобудування та авіаперевезення, називається… авіація.


ВАЛЕОЛОГІЧНА ХВИЛИНКА

( перегляд відеоролика)

Крок 3

Людина має завжди пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння, глибоко знати історію Вітчизни, її мову і культуру. На думку видатного російського письменника М. Чернишевського «…можна не знати тисячі наук і бути освіченою людиною, але не знати історію свого народу може лише людина, нерозвинена розумово».

Виступ групи «Спостерігачі»

Плакат «Щоб всього доволі мати, треба добре працювати»

Група «Спостерігачі»

1. У нашій державі існує багато професій:

лікарі, шахтарі, залізничники, льотчики, фермери, слюсарі.

Добре розвинені такі галузі, як нафтобудування, газо будування, металургія.

 

2. У нашій країні добувають:

вугілля – найбільші запаси на Донбасі,

найбільші металургійні заводи в на Донбасі,

добувають газ.

- Наша країна славиться видатними письменниками, композиторами, спортсменами, лікарями, шахтарями. Саме про них нам і розкаже група дослідників.

Виступ групи «Дослідники»

Плакат «Знай наших»

Група «Дослідники»

1. Григорій Савич Сковорода, Тарас Григорович Шевченко, Леся Українка, Іван Якович Франко – видатні українські письменники, поети.

 

2. Микола Віталійович Лисенко, Сергій Сергійович Прокоф’єв – видатні композитори.

Микола Михайлович Амосов – лікар, хірург.

 

3. Сергій Павлович Корольов – конструктор, творець ракет, супутників.

Клавдія Іванівна Шульженко – співачка.

 

4. Сергій Назарович Бубка – спортсмен, легкоатлет. Майстер спорту (стрибок з шестом 6м15см) . Лілія Подкопаєва  - гімнастка, чемпіон олімпійських ігор.


Запитання до учнів:

– Хто із українців, на вашу думку, заслуговує імені «Великий»? Чому?

– Чи обов’язково для громадянина України знати свою історію і мову?

– Як ви ставилися до такого порядку в країнах Західної Європи, що кожний бажаючий отримати громадянство визначеної країни, має скласти іспит із національної історії та державної мови. Свою відповідь обґрунтуйте.


Нашої заслуги в тім не бачу,

Нашої не знаю в тім вини,

Що козацьку бунтівливу вдачу

Нам лишили предки з давнини.

Нам і те не добавляє слави,

Що вони від чужоземних сил

Заступили землю кучеряву

Горами високими могил.

Бо коли, закохані в минуле,

Прогуляєм свій великий час,

Наша лінь нікого не розчулить,

Слава ж та відмовиться від нас.

Спогади, докучливі, як нежить,

Що тій славі принесуть вони?

Тільки тим історія належить,

Хто сьогодні бореться й живе!

В. Симоненко


Пам’ять народу формує його історію. Історія Української Держави пишеться на базі різних джерел пам’яті. Національна пам’ять повинна мати у суспільстві ефективного носія пам’яті і національної ідентичності. Носія свідомого, розумного, творчого, сповненого гідності. Осмислення минулого має мобілізувати українську націю на створення квітучої, заможної Української Держави.


Крок 4

Українська вдача, духовність і характер давно вже цікавили визначних дослідників. Відомий дослідник
М. Костомаров характерними рисами українського народу називає чуттєвість, глибоку релігійність, індивідуалізм тощо.

А сучасний дослідник Б. Цимбалістий переконаний, що «саме родинна атмосфера, якого роду взаємостосунки батьків і дітей оточували дитину, – все це залишає свої сліди в її душі на все життя і стає прообразом пізнішого ставлення в дорослому віці до нового оточення». «Родина – це основне мікросередовище, що формує характер, вдачу людини. Національний характер випливає прямо зі способу і роду виховання, яке отримує людина з перших своїх років», – підкреслює науковець.

Стверджуючи такий вплив родинного виховання на формування характеру людини (і нації), цікаво придивитись, як же стоїть справа родинного виховання у нас, українців. Історики кажуть, що в свій час у родинному й суспільному житті праукраїнських племен був наявним матріархат, мамина любов і ласка, переживання і турбота. Хоча роль батька не можна назвати меншовартісною. Батьківські поради завжди були оберегами у дорослому житті, як для сина, так і для дочки.


Запитання до учнів:

– Чи погоджуєтеся ви із твердженням: «Щаслива родина – багата країна»?

– Які риси характеру ви вважаєте позитивними, а які – ні? Чому?


Німецький письменник Йоганн Ґотфрід Ґердер писав: «Україна стане колись новітньою Грецією: прекрасне підсоння цього краю, весела вдача народу, його музичний хист, родюча земля – колись прокинуться: ... і повстане велика, культурна нація – й її межі простягнуться до Чорного моря, а відтіля ген, у далекий світ».

Отже, мусимо прагнути до гармонійного розвитку таких складників нашого характеру, як чуття, волі й розумових здібностей.

Гра – вікторина «Найрозумніший»

Тема. Природа".

1. Яка площа України? (603,7 тис. квадратних кілометрів).

2. Назвіть найвищу гору України. (Гора Говерла в Українських  Карпатах). 

3. Назвіть найбільший півострів України. (Кримський).

4. Назвіть найповноводнішу ріку України. (Дунай).

5. Яке найглибше озеро в Україні? (Світязь).

6.  Який клімат переважає в Україні? (Помірно континентальний).?

7. Яке дерево є найбільш небезпечним під час грози? (Дуб звичайний).

8. .Які породи дерен найпоширеніші в межах України? (Хвойні породи).

9. Назвіть найбільшого звіра фауни України. (Зубр).

10. .Яка тварина суші найшвидша? (Заєць).

11 .Хто серед звірів української фауни вважається '"найгіршою" матір'ю. (Козуля).

12. Хто серед птахів української фауни є найбільш байдужою до своїх дітей? (Зозуля).

13. Назвіть найбільшу прісноводну рибу України. (Сом).

Тема 2. Людина і суспільство.

1. Як називався найдавніший народ, що жив на території сучасної України? (Кіммерійці).

2.        Як називалася наймогутніша і найбільша держава па території сучасної України у стародавні часи? (Київська Русь).

3.        Назвіть найвидатнішу жінку Київської держави? (Княгиня Ольга).

4.        Назвіть найвидатніший історичний твір Русі. (Літопис "Повість минулих літ").

5. .Які міста на території сучасної України  були найдавнішими? (Ольвія, Херсонес, Тіра).

6. Назвіть    міста-мільйонери    України.    (Київ,    Донецьк, Одеса,  Харків, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Львів).

7. Яке чоловіче ім'я найпоширеніше в Україні? (Іван).

8. Яке жіноче ім'я найпоширеніше в Україні? (Ганна).

9. Назвіть першу українську олімпійську чемпіонку. (Оксана  Баюл).

          10. Назвіть найтитулованішу футбольну команду України. ("Динамо" (Київ)).

         11. Яка  футбольна команда стала вперше чемпіоном України? ("Таврія" (Сімферополь)).

Тема 3. У світі науки і техніки.

1.        Де знаходиться найбільший в Україні центр видобутку  кам'яного вугілля? (Донбас).

З.Яка найвидатніша споруда Київської Русі збереглася до нашого часу? (Софіївський собор у Києві)

4. Де в Україні було збудовано перший метрополітен? (У Києві).

5. Назвіть першого космонавта незалежної України. (Л. Каденюк).

Тема 4.  Культура і  мистецтво.

1.        З якої літери починається найбільше слів? ("П").

2.        Яка літера найрідше вживається в українському алфавіті? ("Ф")

3.        Яка літера є "найукраїннішою"? ("І").

4.        Як називається перший вищий навчальний заклад в Україні  (Києво-Могилянська академія).

5.        Хто з українських письменників мав найбільшу кількість псевдонімів? (О. Кониський 141. 1. Франко - 99, О. Маковей - 56).

6.        Який український літературний твір найбільше перекладався на різні мови світу? ("Заповіт" Т. Г. Шевченка).

7.  Назвіть  найбільше   підприємство  по   виробництву   художніх   фільмів. (Київська кіностудія ім. О.П. Довженка).

Крок 5

Держава починається з людини. Від кожного з нас залежить, яким буде його майбутнє, а від так, і майбутнє Батьківщини. Україна завжди славилася хазяйновитими господарями, старанними трудівниками. І лише чесна і самовіддана праця може зробити кожного з нас щасливим.


Запитання до учнів:

Чи вірите ви, що Україна стане процвітаючою державою?

Що, на вашу думку, для цього необхідно?

Як ви розумієте вислів: «Держава будується не в майбутньому, а сьогодні»?

Поміркуйте, а яким може бути ваш внесок у зміцнення держави сьогодні.


Так, Людина приходить у світ для добра і любові. Не завжди легко зробити правильний вибір у житті, але треба пам’ятати, що від твого вибору залежить життя багатьох людей, які тебе оточують. Вибір цей мусить бути таким, щоб зміг ти прожити своє життя гідно, залишити гарний слід після себе.

Для чого народжується людина? Звичайно, для того, щоб просто жити на цій землі: любити життя, свою країну, свою родину, працювати, творити добро, примножувати красу життя, кохати, тобто жити по-людськи. У чому сенс існування людини? Гадаю в створенні доброчинності, порядності, людяності, милосердя.

«Людина – це звучить гордо!» І не забариться той час, що ми будемо гордитися своєю Батьківщиною, пам’ятаючи про те, що кожний сам творить себе, своє майбутнє, розбудовуючи державу для нащадків.


Наша візитівка складається із кількох сторінок.


Запитання до учнів:

– На вашу думку, можливо якась із сторінок зайва?


І на завершення

Життя іде…. Дорослішають діти, сивіють батьки – такий закон життя, але не старішає наша квітуча українська земля. Вона є рідною для мільйонів українців і для нас з вами також. Це наша доля, яка випадає раз на віку, це наша мати, яку не обирають, це наша радість і пісня, які вічні на цій землі.

Любіть рідну землю, плекайте і примножуйте її багатства, будьте гідними своєї Батьківщини!


Дякую за урок!