Російська імперія в ІІ половині ХІХ століття. Мета

Вид материалаДокументы

Содержание


Поняття та терміни
Працювати разом – це успіх».
Зовнішня політика російської імперії. Кримська війна 1853-1856 рр.
V. Узагальнення та систематизація знань та вмінь
VІ. Перевірка набути знань
Подобный материал:
Російська імперія в ІІ половині ХІХ століття.

Мета: Висвітити основні напрями соціально-економічного та політичного розвитку Росії;

Розповідати про реформи Олександра ІІ та їх наслідки;

Характеризувати зовнішню та внутрішню політику російської імперії;

Описувати події Кримської війни;

Характеризувати повоєнні договори для Росії:

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок-дискусія

Основні дати: 1861 – скасування кріпацтва;

1894 – земська реформа, судова реформа, шкільна реформа;

1870 – міська реформа;

1874 – військова реформа;

1853-1856 – Кримська війна;

1856 – Паризький мирний договір.

Поняття та терміни: «Кріпосне право», «Маніфест», «промисловий переворот».

Хід уроку (Слайд 1)

І. Організаційний момент

Щоб легше працювалося на уроці нехай у пригоді нам стануть слова Генрі Форда:

«Зібратися разом – це початок.

Триматися разом – це прогрес.

Працювати разом – це успіх».

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
  • Пригадайте, які події відбувалися у Росії в І половині ХІХ століття, як вони позначились на суспільно політичному житті в країні?
  • Які події вплинули на ситуацію в Росії.

(Слайд 2)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Питання:
  • Чому аграрне питання було головним питанням життя Росії.
  • Які зовнішньополітичні події вплинули на реформи 60-70-хх рр. ХІХ століття.

Повідомлення теми і мети уроку. (Слайд 3)

План уроку: (Слайд 4)

1. Внутрішня політика Російської імперії:

1.1. Селянська реформа 1861 року. Відміна кріпацтва

1.2. Реформа 60-70 років ХІХ ст. в Росії та їх наслідки.

2. Зовнішня політика Російської імперії. Кримська війна 1853-1856 роки.

ІV. Вивчення нового матеріалу. Осмислення нових знань.

Робота в малих групах « Реформи 60-70-хх років Росії та їх наслідки для імперії»:

1 група – земська реформа, судова реформа, шкільна реформа;

2група – міська реформа, військова.

Учитель. Сьогодні ми визначимо, чим була зумовлена необхідність проведення реформ, розкриємо їх зміст.

19 лютого 1861 року. Олександр ІІ підписав «Маніфест та Положення про скасування кріпацтва в Російській імперії» з таким словами: «Краще ми визволимо селян зверху, а ніж очікуватимемо коли вони звільнять себе знизу». (Слайд 5)

5 березня Маніфест було зачитано усім селянам. За ним: (Слайд 6)
  • селяни були особисто звільнені;
  • отримували цивільні права;
  • земля залишалася власності поміщиків, до сплати платежів селяни відпрацьовували панщину, платили оброк, тобто були тимчасово зобов’язані.

Скасування кріпацтва привело до зміни всього державного устрою Росії, призвело до модернізації та ліберальної перебудови держави. За селянською реформою прослідувала ціла низка реформ. (Слайд 7)

На прошлому уроці ви отримали випереджувальне завдання та підготували повідомлення про реформи 60-70-хх років ХІХ століття.

Повідомлення учнів.

До зошити записуються значення реформ.

Учитель. Яке значення мали реформи 60-70-хх років для Росії?

Дійсно ці реформи було названо ЕПОХОЮ ВЕЛИКИХ РЕФОРМ!

Переходимо до слідуючого пункту нашого плану:

Зовнішня політика російської імперії. Кримська війна 1853-1856 рр.

(Слайд 8)
  1. Причини війни:

Самостійна робота за підручником, визначити за пунктом підручника причини війни.
  1. Хід війни:

Учитель. В жовтні 1853 року розпочалися воєнні дії між Росією та Туреччиною. (Слайд 9)

Найважливішою подією війни була морська битва у листопаді 1853 року між турецьким та російським флотом у Синопській бухті. Російської ескадрою командував П.С. Нахімов.(Слайд 10)

Чорноморська ескадра у складі 8 кораблів повністю розгромила турецький флот з 16 кораблів.

Ця морська битва продемонструвала превагу військового мистецтва російських флотоводців.

Проте ця перемога призвела до несподіваних для Росії наслідків. 25 вересня 1854 року почалася затяжна облога Севастополя. (Слайд 11)

Севастополь був найбільшим морським портом Росії, базою Чорноморського флоту. Саме сюди союзники спрямували основний удар. Севастополь був неприступний з моря, але недостатньо укріплений з суші. Тому усе населення Севастополя постало на захист рідного міста. За короткі терміни були зведені оборонні укріплення. І почалася затяжна облога Севастополя. (Слайд 12) Обороною міста командували адмірали Нахімов та Корнілов, тривала оборона 11 місяців. (Слайд 13)

Солдати та матроси виявили справжній героїзм при обороні Севастополя. Самовіддано допомагали жінки Севастополя. Героїнею оборони стала Дар'я Севастопольська – перша сестра милосердя. (Слайд 14) Учасників оборони міста оперував та лікував відомий учений – хірург Пирогов. (Слайд 15) Відомий російський письменник Л.М.Толстой про свої враження розповів в «Севастопольських разказах».

Для того щоб розпочати захоплення Севастополя з моря англо-французька ескадра отримали наказ увійти в Чорне море. (Слайд 16) Щоб не пропустити ворожі кораблі Севастопольську бухту російський флот було затоплено поблизу бухти, попередньо знявши корабельні гармати, які встановили на бастіонах міста. Було затоплено п’ять старих лінійних кораблів та два фрегати. Кораблі були застарілими, тому адмірал Нахімов відмовився вести флот у безнадійний бій з тричі переважаючим флотом союзників.

На сьогоднішній день на цьому місці стоїть пам’ятний знак на честь затоплених кораблів. (Слайд 17)

На севастопольський бастіонах загинули керівники оборони адмірали Нахімов та Корнілов.

У березні 1856 року було підписано Паризький мирний договір. (Слайд 18) За його умовами:
  • Росія та Туреччина позбавлялися права мати військовий флот і бази на Чорному морі;
  • В обмін на повернення Росії міст Криму, вона відмовилась від фортець на Кавказі. (Слайд 19)

На честь оборони Севастополя 1905 році було збудовано панораму, під час Великої Вітчизняної війни панорама постраждала, було врятовано тільки 86 уривків. Післявоєнний час панораму було реставровано і вона відкрилася 1954 році на передодні святкування сторіччя з дня оборони Севастополя. (Слайд 3)

V. Узагальнення та систематизація знань та вмінь

На дошці:

1861 –

1864 –

1870 –

1874 –

1853 – 1856

1856 –

Завдання: записати в зошиті події які відбулися в цей час.

VІ. Перевірка набути знань

Історичний диктант
  1. Що проголошувалося в Маніфесті 1861 року.
  2. Кому належать фраза: «Краще ми визволимо селян зверху, а ніж очікуватимемо коли вони звільнять себе знизу».
  3. Які реформи було проведено у 1864 році.
  4. На якій основі відбувалися вибори до міської думи.
  5. Хто опікувався початковою освітою, медичним обслуговуванням, благоустроєм.
  6. Як називали сучасники реформи 60-70-хх років ХІХ сторіччя.
  7. Яка війна мала розв’язати «східне питання».
  8. Хто з російських воєначальників знищів турецький флот у Синопській бухті.
  9. Відомий письменник, учасник оборони Севастополя.
  10. Коли було підписано Паризький мирний договір.
  11. Хто з воєначальників очолив оборону Севастополя.
  12. Коли було проголошено Маніфест Олександра ІІ.


Взаємоперевірка написаного. Виставлення оцінок.

VІІ. Домашнє завдання:

Опрацювати відповідний текст підручника, підготувати історичний портрет Нахімова та Корнілова.