Мій життєвий вибір бути людиною на землі Мета
Вид материала | Документы |
- План Ціннісна орієнтація І мотивація учнів птнз; Теоретичні основи педагогічних технологій, 132.58kb.
- «Живи, Україно!», 75.49kb.
- Тема уроку. Панас Мирний. Життєвий І творчий шлях письменника. Мета уроку, 87.23kb.
- Ось I настав цей день прощання зi школою. Попереду незвiдана даль, 465.42kb.
- Позакласний захід присвячений екологічному вихованню на тему: «Природа наш дім» Мета, 146.88kb.
- Програма «Наша планета наш дім» Девіз: «Треба горнутися нам до Землі: на ній, 162.63kb.
- Випускники шкіл мають зробити свій професійний вибір ким бути І куди піти навчатися, 106.79kb.
- Питання ІІ міського турніру юних географів, 18.63kb.
- Тренінгове заняття „Корабель” Мета, 35.36kb.
- Собчук Наталія Миколаївна 2011 урок, 193.91kb.
Мій життєвий вибір - бути людиною на землі
Мета: формування активного усвідомлення учнями широкого кола своїх можливостей, своєї активної позиції, розвивати почуття відповідальності за свої вчинки, навчати визначати власні духовні цінності та вплив духовних цінностей на життя; формувати вміння порівнювати та аналізувати різні життєві ситуації; виховувати рішучість, упевненість, почуття власної гідності.
Хід заняття
Ах, как мы мало время бережем,
Нет, это я не к старшим обращаюсь.
Они уж научились, впрочем, каюсь,
Кой-кто поздненько вспомнили о нем.
И лишь порой у юности в груди
Кипит ключом беспечное веселье.
Ведь времени так много впереди
На жизнь, на труд и даже на безделье.
Какой коварный розовый туман,
Мираж неограниченности времени.
Мираж растает, выплывет обхман,
И как же больно клюнет он по темени!
Пускай вам десять, двадцать или даже тридцать,
И впереди вся жизнь — как белый свет.
Но сколько и для вас прекрасных лет
Мелькнуло за спиной и больше нет,
И больше никогда не возвратится.
Болтать способен всякий человек,
И жить бездумно каждый может тоже.
А время мчит, свой ускоряя бег,
И спрашивает:— Кто ты в жизни, кто же?!
- Учитель: Добрий день! Я дуже рада привітати вас на нашому занятті. А працювати ми сьогодні будемо над темою «Мій життєвий вибір - бути людиною на землі». Ми сьогодні повинні усвідомити, наскільки широке коло наших можливостей, як важливо формувати життєву позицію, розвивати почуття відповідальності за свої вчинки, навчати визначати власні духовні цінності та вплив їх на життя; будемо вчитися порівнювати та аналізувати різні життєві ситуації, з’ясуємо, який взаємозв’язок між можливостями та здібностями. Допомагати нам в роботі сьогодні будуть учениці 11 класу Плюшко Ганна та Судіна Кароліна,.Працювати ми будемо в группах і для зручності спілкування я прошу кожній групі презентувати свою назву та девиз під ,яким вони будуть працювати.
- Вчитель:
Плюшко.Людина стає людиною, особистостю тільки серед людей, тому що завдяки іншим вона має можливість пізнати себе, навколишній світ, свої здібності, можливості. Саме оточення вчить малюка розмовляти, знайомить з різними предметами, їх призначенням. У спілкуванні з членами родини, однолітками, а пізніше в навчальних закладах та, зрештою, самостійно, за допомогою різних джерел інформації, людина пізнає світ, набуває досвіду, накопиченого попередніми поколіннями, різними видами діяльності, набуває та актуалізує можливості для самовираження та самореалізації.
Судіна:На Дельфійському храмі був надпис: «Пізнай самого себе». Тобто пізнання самого себе починається з визначення мети життя. Яке ж воно особисте Я? Відповідь на це запитання ви зробили та записали у свої картки самопізнання. Кожна людина бачить самого себе під різними кутами зору.
- Вчитель:Тому існує певна класифікація :
реальне Я,
динамічне Я,
фантастичне Я,
майбутнє Я,
ідеалізоване Я.
- Кожному Я відповідають певні характеристики. Зараз вам необхідно заповнити таблицю відповідності: в першому стовпчику розташовані види Я, у вдругий вам потрібно дібрати характеристики Я. (Заповнення таблиць групами на столах, з наступним колективним обговоренням.) А наші експерти будуть слідкувати, яка группа впорається швидше та результати відобразить на сходинках самовдосконалення.
1. Реальне Я | Якою людиною уявляю себе дійсно в даний момент |
2. Динамічне Я | Якою людиною бажаю стати |
3. Фантастичне Я | Якою людиною бачу себе у мріях |
4. Майбутнє Я | Якою людиною можу стати |
5. Ідеалізоване Я | Якою людиною приємно було б стати |
Бажання людини пізнати себе, сформувати свій характер, розвивати здібності і волю на благо людей – все це необхідно людині для повноцінного життя.
- Усі ми з дитинства любимо грати. Правила гри можна змінити, але життя – це не гра! Не можна повторити вже зроблений вибір чи скасувати прийняте в минулому рішення. Це продемонструє нам наступна гра.
. Я пропоную нашим консультантам по одній звичайній канцелярській скріпці. Вам по команді необхідно на швидкість розігнути скріпку. А зараз навпаки: повернути своїй скріпці попередній вигляд(демонстрація). Діти , ви розумієте: те, що ми бачимо, назвати скріпками важко. Пригадайте, як швидко ви розігнули скріпки і як тяжко було скласти їх назад. Ось так і в житті: швидко можна наробити безглуздих помилок, але виправити їх нелегко, а іноді й неможливо.
Одним із головних чинників, які визначають прийняття рішень, є характер людини.
Ви бачите перелік рис характеру. Вам необхідно, як можна швидше класифікувати ці риси та розкласти, відповідно класифікації, а наші консультанти будуть спостерігати за вашою роботою ,а результати відобразять на сходинках досконалості.
Позитивні риси | Негативні риси |
Доброзичливість | Байдужість |
Почуття гумору | Грубість |
Доброта | Боягузтво |
Чуйність | Зрадливість |
Сміливість | Заздрість |
Привітність | Нахабство |
Уважність | Жадібність |
Тактовність | Брехливість |
Щедрість | Впертість |
Назвіть, які з перелічених рис ви б хотіли мати, а я навпроти них поставлю відмітку.
Отже, бачимо, усім подобаються і в собі, і в інших позитивні риси характеру. Негативні ж ми намагаємося приховати, замаскувати.
А зараз я прошу вас відкрити ваші карти самопізнання та записати, які позитивні, а які негативні риси характеру присутні вам (заповнення карт самопізнання).
Вважається, що правильна модель поведінки відповідає золотому правилу «Стався до інших людей так, як ти хочеш, щоб вони ставились до тебе»
Питання до відео:
- Навіщо Дон Кіхот пропонував Санчо Пансі зазирнути всередину себе?(Кручинына)
- Що позначає «пізнай себе»?(Насипайко)
- Чому автор називає процес пізнання найскладніши(Морозов)
Поки наші експерти будуть підводити підсумки обговорення, я пропоную пройти вам невеличке тесування «Моє розуміння моральних ціностей». Матеріали для тестування знаходяться у вас на столах . ( 4 хвилини)
Тест «Моє розуміння моральних цінностей»
Завдання І
Необхідно вибрати з числа пропонованих варіантів той, що найбільше підходить до даного поняття
1) Добра людина - це та, яка…
А) Відзначається високими моральними якостями;
Б) Чуйно ставиться до всього живого;
В) Ввічлива;
Г) Не любить підкреслювати свої достоїнства.
2)Справедливість – це…
А) Об’єктивне, неупереджене ставлення до себе та інших людей , пов’язане з поняттям невід’ємних прав людини;
Б) Сукупність вищих моральних принципів, якими людина керується у своїй громадській і особистій поведінці;
В) Сумлінне ставлення до своїх обов’язків;
Г) Слідування нормам, правилам, канонам поведінки.
3) Відповідальність – це…
А) Постійність у своїх поглядах і почуттях;
Б) Сукупність рис, що характеризують позитивні якості, честь, гідність тощо;
В) Усвідомлення людиною своєї громадської ваги;
Г) Усвідомлений обов’язок відповідати перед своїм сумлінням і суспільством за кожний вчинок, дію, слово.
4)Працелюбність – це…
А) Дотримання твердо встановленого порядку, який є обов’язковим для всіх членів даного колективу;
Б) Завзятість, стійкість, непохитність у досягненні певної мети;
В) Потреба спрямувати фізично або розумово енергію на створення або перетворення матеріальних і духовних цінностей;
Г) Сумлінне виконання певної справи.
Завдання 2
До поданого слова доберіть одне з чотирьох запропонованих синонімів (вибрати можна тільки одне слово) :
- відповідальність і …
а) обов’язок
б) совість
в) чесність
г) гордість.
2)працелюбність і …
А) щирість
Б) цілеспрямованість
В) активність
Г) сила
3)доброта і …
А) довіра
Б) милосердя
В)хоробрість
Г) скромність
4) справедливість і …
А) чесність
Б) неупередженість
В) тактовність
Г) вірність
Завдання 3
До даного слова доберіть протилежні за значенням:
- добрий і ….
А) жадібний
Б) злий
В) сердитий
Г) чужий .
- працелюбний і …
а) розумний
б) закоханий
в) лінивий
г) сонний .
відповідальний і ….
А) забудькуватий
Б) безвідповідальний
В)нечесний
Г) лицемірний .
- справедливий і ..
а) немилосердний
б) невірний
в) жорстокий
г) несправедливий
А зараз я вас прошу обробити результати за допомогою таблиці, яку ви побачите на наступному слайді)
Обробка результатів
Нарахуйте собі за варіанти відповідей
- у першому завданні 1-Б,2-А,3-Г,4-В ( по 2 бали)
- другому завданні 1а,2в,3б,4б ( по 1 балу)
- у третьому завданні 1б, 2в, 3б , 4г ( по 1 балу)
15-16 балів свідчать про високий рівень розуміння моральних цінностей
9-14 - про середній
8 - про початковий.
Слово експертам
Коментар експерта 1
Перед тим як ми ознайомимо вас з результатами обговорення відеороліка, ми б хотіли більш детально прокоментувати результати тестування.
Якщо Ви отримали 15-16 балів, то ваші знання моральних цінностей знаходяться на високому рівні. Ви правильно розумієте сутність основних моральних цінностей і можете вдало оперувати моральними поняттями. Хотілося б, щоб ваші знання знаходили застосування у повсякденному житті.
Якщо Ви отримали 9-14 балів, ви інтуїтивно розумієте сутність моральних цінностей, беручи свої уявлення з реального життя. Але вам варто визначити, що означає бути добрим, справедливим, відповідальним, працелюбним.
Якщо ви отримали 8 балів і нижче, ви навряд чи розумієте, що таке моральні цінності, але це не свідчить про вашу аморальність. Можливо, варто замислитися над тим, якою людиною ви хочете бути, а не плести за течією.
Коментар експерта 2
Кожна людина живе лише один раз. І що б не сталося у кожного з вас у житті, завжди пам'ятайте, що ви людина. Ніколи не звинувачуйте когось у тому, що вас погано виховали. Ви самі повинні якомога більше працювати над вдосконаленням своєї особистості. Цей шлях важкий і тернистий, але ви молоді й зможете все подолати. І ось тоді у вашому серці навіки оселяться найсвятіші людські почуття — любов, доброта, прощення. Їх не купиш на базарі, в магазині, їх ні в кого не позичиш, але можна навчити себе бути добрими, людяними і милосердними.
Учитель: А зараз я пропоную вам відвідати нашу постійну рубрику «Кіт у мішку». Вам необхідно продивитися презентацію і відгадати, хто сьогодні склав інтригу. (відгадування)
Виступ Лізи. ( коротка розповідь про себе, музикальна пауза)
Учитель: Ми дякуємо Лізі за такий чудовий виступ.
Учитель : Так скажіть, будь ласка, як ви гадаете, яка повинна бути Людина, щоб вона могла сказати: « Я - справжня». Кожна група висловлює свої думки.
Учитель: тобто вона повинна
Як часто ми зриваємо квітку, не задумуючись над тим, що завдаємо їй болю. Як легко зранити серце одним необережним словом, тим самим не залишивши у цьому серці місця для проростання добра. Будьмо добрими і чуйними, лагідними і щедрими, бо саме внутрішня краса прикрашає людину. Відкриймо навстіж своє серце і душу для друзів, близьких і рідних. Життя таке прекрасне, то ж поспішайте творити добро на землі.
Бути людиною — не дуже просто,
Бути людиною — геройство в наші дні.
Устати й крикнути з трибуни, із помосту:
О люди, залишайтеся людьми!
Я ДЯКУЮ ВАС ЗА АКТИВНУ УЧАСТЬ У НАШОМУ ЗАНЯТТІ ДО ПОБАЧЕННЯ
Додатки до класної години
"Кто Я?, Який Я?"
Самопізнання починається з питання " Хто Я?, Який Я?". Спробуй в цьому завданні відповісти самому собі різними відповідями, починаючи
з кожного рядка: « Я - « Ці відповіді можуть відображати твої
відчуття, взаємовідношення різними людьми, риси вдачі звички і так далі Вкажи ті
характеристики, які є дійсно важливими для тебе і втрата яких перетворить
тебе зовсім в іншу людину. Відповідай на питання швидко, записуй характеристики в тій формі, в якій вони приходять в голову.
Я ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
. 2. «Що в мені виросло?»
1) Розміркуй і відповідай чесно, що в тобі за минулий рік "виросло" (і тоді постав поряд з цифрою знак ("+"), а що стало гірше знак ("-")
- фізична сила і витривалість
- - розумова працездатність
- - сила волі
- - витримка, терпіння і завзятість
- - розум, кмітливість
- - пам'ять
- - обсяг знань
- - увага і спостережливість
- - критичність і довідність мислення
- уміння завжди бачити мету і прагнути до неї (цілеспрямованість)
- - уміння планувати роботу
- - уміння організувати свій час
- - уміння берегти час
- - уміння контролювати і аналізувати свою роботову і свої вчинки;
- - уміння при необхідності працювати без сторонньої допомоги;
- - чуйність і чуйність до людей;
- - уміння працювати разом з товаришем, бачити кому потрібна твоя допомога, допомагати і приймати допомогу від інших;
- - уміння підпорядковувати свої бажання інтересам справи і колективу;
- - уміння бачити і цінувати прекрасне в природі, в людині, в мистецтві;
- - уміння весту себе в суспільстві, красиво одягатися, причісуватися і так далі
Над яким з названих якостей ти збираєшся працювати найближчим часом (перерахуй цифри з попереднього питання)?_-------------------------------------------------------------
Які спеціальні здібності ти в собі відкрив в цьому році або зумів розвинути в собі (здібності до танців, музиці, рукоділлю і т. д.)?-------------------------------------------
Над яким з них ти зараз працюєш? -----------------------------------------------------------
Що б ти хотів собі побажати на майбутнє?-----------------------------------------------------
"Найсильніший той, у кого є сила управляти самим собою." СЕНЕКА.
"Жодна людина не повинна вважати себе нулем." БАРУХ БЕРНАРД.
Ти отримав знання про самого себе, тепер залежить від тебе як ти цим скористаєшся, прагнення до мети є шляхом на щастя.
Настав новий навчальний рік. Яким він буде для тебе: успішним, значущим, корисним, цікавим. Залежіть від того, які цілі ти собі поставиш.
3. "Ти вмієш?"
Для того, щоб результати твоєї діяльності були успішними і приносили тобі задоволення, ти повинний володіти певними вміннями. Ти їх знайдеш в запропонованому нижче списку.
Під списком вказані бали, по яким необхідно працювати з цим списком.
Самооцінка –
- виділити в інформації головне і суттєве……………………………….
- визначити ознаки головного…………………………………………
- виражати інформацію у схемі і таблиці……………………………
-робити порівняння, зіставлення………………………………………
- виводи при відповіді………………………………………………….
- користуватися довідковою, додатковою літературою………………
- будувати зв'язану розповідь за учбовим матеріалом………………
- висловлювати своє відношення до фактів і подій…………………..
- самостійно ставити питання і відповідати на них…………………..
- виконувати завдання творчого характеру……………………………
- працювати на уроці за одиницю часу………………………………
- знаходити способи демонстрації знань з практики ……………….
Бали:
- не умієш
- - вмію іноді
3.- вмію з чиєюсь допомогою
- вмію, але в залежності від складності матеріалу
- – завжди
2. "Якості:Мої Мої
позитивні якості недоліки
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Відміть хрестиком (х) справа недоліки, від яких ти хотів (а) б позбавитися.
4. "Асоціації."
Виконуючи це завдання,треба проявити творчість. Уяви собі:
а) якби ти був твариною, то якою-..................................................................................
б) якби ти був рослиною, то якою -.................................................................................
в) предметом меблів ..................................
5.Я? Чого я хочу?"
А зараз визнач, що для тобе найважливіше в житті. Для цього надаються 13 перерахованих у випадковому порядку. Розташуй їх по ступеню значущості.
Спочатку вибери найважливішу для тобі життєву цінність і постав передньою цифру 1. потім 2 і так далі Але спочатку прочитай весь список і подумай про різні цінності. Немає гарних і поганих цінностей, порядок цінностей повинен відображати ті, що ти сам (а) думаєш.
- -самоповага
- -створення власної цінності
- -активне життя
- -богате враженнями ,справжне кохання
- -переживання прекрасного в мистецтві
- -цікава робота
- -задоволення
- -спокійне життя,
- матеріальне забезпечення
- -міцна родина
- -турбота про близьких людей
- - здоров`я
- -спілкування з цікавими людьми.
Карта
самопізнання
Пізнавши самого себе,
ніхто не залішиться тим, хто він є.
(Томас Манн )