Урок тема: Виступ під час дискусії
Вид материала | Урок |
СодержаниеVІ. Самостійна робота |
- Правила техніки безпеки під час роботи в комп’ютерному класі. Урок, 489.45kb.
- Дозвольте подякувати організаторам за запрошення на форум. Ми порівнюємо національні, 108.58kb.
- Тема: Безпека під час аварійних ситуацій Мета, 51.42kb.
- Інструкція з охорони праці під час проведення занять з фізичного виховання, 93.66kb.
- Для мене велика честь виступати першим на цій сесії. Я б хотів зосередити увагу головним, 239.05kb.
- Європа, простір на захід від Росії це найбільший у світі ринок імпорту нафти. Європа, 401.19kb.
- Травматизм та його профілактика під час занять, 358.23kb.
- Ітей та попередження дитячого травматизму в навчальних закладах під час навчально-виховного, 116.8kb.
- Що відбулася 22 листопада 2011 року та стала вже п’ятим заходом у рамках проекту «Експертиза, 50.38kb.
- Урок №2 Тема. Вимірювання обсягу даних. Кодування повідомлень. Довжина двійкового коду, 51.01kb.
УРОК
Тема: Виступ під час дискусії
Мета: сформувати уявлення про дискусію як різновид колективної мовленнєвої діяльності; навчити правильно будувати свій виступ, переконливо і коректно відстоювати власну точку зору на обговорюване питання.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання (вправа 256).
ІІ. Вступне слово вчителя.
- Необхідність колективного обговорення певних питань, важливих для якоїсь групи людей чи суспільства в цілому.
- Наявність різних поглядів на порушувану проблему.
- Пошук правильного вирішення питання.
- Приклад – трансльовані засобами масової інформації (радіо, телебачення) засідання Верховної Ради України.
- Процес обговорення називають дискусією, диспутом, полемікою.
ІІІ. Словникова робота – тлумачення застосованих термінів.
У тлумачному словнику учні знаходять, записують на дошці і в зошитах тлумачення термінів.
Дискусія ( з лат. – розглядаю, досліджую) – публічне обговорення якогось спірного питання.
Диспут ( з лат. – сперечаюсь) – усний науковий спір, публічне обговорення якогось питання.
Полеміка ( з гр. - військове мистецтво) – дискусія в пресі, на диспуті, на зборах, зіткнення різних поглядів на предмет суперечки.
Оратор (з лат. – говорю) – особа, що виголошує промову.
Опонент (з лат. – той, хто заперечує) – супротивник у дискусії; особа, що висловлює протилежні погляди.
Етикет (з фр. – вводити) – загальноприйняті правила поведінки.
Примітка: заздалегідь записати на дошці.
ІV. Бесіда.
- Чи доводилося вам брати участь у дискусії?
- Згадайте випадки, коли виникали спірні питання на уроках української мови, літератури, інших предметів. Чим у кожному випадку була викликана дискусія?
V. Робота з підручником.
1. Вправа 296 (читання тексту теоретичного характеру, стислий запис його змісту у вигляді плану або тез).
2. Вправа 297 (текст з рекомендаціями щодо ведення дискусії; запис їх у формі пам’ятки).
3. Зіставлення складеної памятки на основі тексту з наведеною упідручнику.
Примітка. У дискусійних виступах недопустимі вислови питу «твердження неправильні», «нелогічні міркування», «вводить в оману», тим більше – «суцільна нісенітниця», «безпідставні висновки», «дурні вигадки», «незнання предмету розмови» тощо. Натомість правилами етикету пропонуються ввічливі формулювання: «викликає сумнів», «здаються непереконливими», «бракує доказів», «факти засвідчують протилежне» і т. п.
VІ. Самостійна робота – вправа 298.
Прчитайте текст «Поетами народжуються, ораторами стають». Використовуючи його, підготуйте (у вигляді тез) свій виступ у дискусії на тему «Чи кожна людина може стати гарним оратором?» Наведені у тексті думки можна і стверджувати, і заперечувати.
VІІ. Домашнє завдання.
Вправа 299. Підготуйте робочі матеріали до виступу на дискусійну тему. Замість запропонованої у підручнику теми можете взяти іншу.
Наприклад: 1. Чи заважають заняття спортом успішному навчанню? 2. Як впливає захоплення телепередачами на успішність? 3. Чи завжди читання художньої літератури сприяє розумовому розвитку читача?