Урок №2 Тема. Вимірювання обсягу даних. Кодування повідомлень. Довжина двійкового коду

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку.
Програмне забезпечення.
Додаткова література.
Хід уроку
Подобный материал:

9 клас

Урок № 2

Тема. Вимірювання обсягу даних. Кодування повідомлень. Довжина двійкового коду.

Мета уроку. Ознайомити учнів з методами двійкового кодування повідомлень. Ввести поняття носія інформації та одиниць вимірювання обсягу даних на них. Вчити розпізнавати різні види машинних носіїв інформації, оцінювати довжину двійкового коду. Продовжувати формувати навички безпечної організації робочого місця за персональним комп’ютером, навички роботи з об’єктами робочого столу системи за допомогою маніпулятора «миша». Виховувати дисциплінованість, взаємоповагу під час роботи в групах.

Тип уроку. Урок комбінований.

Обладнання. ПК (12 шт.), журнал з інструкціями по ТБ в комп'ютерному класі, критерії оцінювання знань, таблиця «Інформація. Інформаційні процеси»

Програмне забезпечення. Windows. NetOp School 5.0. MS Power Point

Презентації та відео. Презентація «Кодування і вимірювання обсягів інформації» (за § 2 підр. Глинський Я.М. Інформатика: 9 клас. Перший рік навчання)

Підручники і посібники. Володіна І.Л., Володін В.В. Інформатика: Підручник для 9 кл. загальноосвітніх навчальних закладів. – Х.: Гімназія, 2009. – 384 с.: іл.

Додаткова література. Глинський Я.М. Інформатика: 9-й клас. Перший рік навчання: 2-е доп. Вид. – Львів: СПД Глинський, 2008. – 208 с.

Ільченко О.О., Суворова С.С.: Практичний курс з інформатики. Навчальний посібник з інформатики. Тема №1(I, III)

Основні етапи уроку
  1. Організаційний момент. Повідомлення мети та плану уроку. Повторення правил поведінки учнів під час роботи за комп’ютером. 3 хв.
  2. Робота в групах: 8 хв +8 хв

1 група. Перевірка домашнього завдання.
  1. Повідомлення «Інформація та інформаційні процеси» (1 учень за таблицею)
  2. ЕДР № 1, НТЗ 1-3. (фронтально)

2 група. Виконання практичних завдань на обробляння інформації на комп’ютері.

Зміна діяльності груп (1 група – практичні завдання, 2 група – перевірка домашнього завдання)
  1. Вивчення нового навчального матеріалу (демонстрація презентації «Кодування і вимірювання обсягів інформації» ссылка скрыта , пояснення учителя) 15 хв
  2. Закріплення вивченого, формування практичних навичок. 8 хв

Фронтальне опитування з теми («Перевір себе», № 15, 20, 21)
  1. Підсумки уроку. Домашнє завдання. §1 (п.1.4), записати в зошит опорний конспект за презентацією «Кодування і вимірювання обсягів інформації» слайд № 21 (ссылка скрыта ), ЕДР 2 усно, НТЗ 7 письмово 3 хв.



Позначення: ЕДР – експериментально-дослідна робота, НТЗ – навчально-тренувальні завдання, Г – за підручником Глинського, В – за підручником Володіних, ІС – за посібником Ільченко, Суворова, * - вид роботи на уроці (діяльність учителя та учнів)


Хід уроку

2.

*Фронтальне опитування учнів

ЕДР № 1 с. 9
  1. Перекладаючи англійську фразу ми обробляємо інформацію. Даний інформаційний процес можна назвати – перетворення (або шифрування)

Українською мовою фраза We know the truth, not only by the reason, but also by the heart звучить так Ми пізнаємо істину не тільки своїм розумом, а й серцем.
  1. Використавши ключ (рис. 1.2 підручника), можна розшифрувати українське прислів’я (рис. 1.3) Не одяг прикрашає людину, а добрі справи
  2. Щоб зашифрувати фразу Де немає знань, там немає перемоги, необхідно створити ключ (кожній літері співставити знак, наприклад цифри і арифметичні дії ). Нехай відповідність така: а-1, г-2, д-3, е-4, є-5, и-6, м-7, н-8, о-9, п-0, р-+, т-*, ь-/, 3-‘ Тоді фраза буде зашифрована так:

3484715’818/*178471504+47926
  1. Упорядкувати інформацію, наведену в таблиці можна за:
    1. Прізвищами
    2. Країнами
    3. Видами спорту
  2. Восьмицифрових чисел, сума цифр яких дорівнює 2 існує 8. Це такі числа:

11000000, 10100000, 10010000, 10001000, 10000100, 10000010, 10000001, 2000000

НТЗ № 1 с. 26
  1. Під час відлуння ми отримаємо повідомлення «луна». З нього можна зробити висновок про те, що звук відбився від твердого тіла. Отже одержали інформацію про те, що звук може відбиватися.
  2. *Щоб записати найменше натуральне число, менше 10 двома цифрами необхідно застосувати двійковий код, в якому використовуються тільки дві цифри 1 і 0



* Практична частина

На робочому столі комп’ютерної системи інформація представлена у вигляді об’єктів: піктограм файлів, ярликів, папок.

Натисніть клавішу F1 комп’ютерної клавіатури, щоб викликати довідку. Знайдіть інформацію про файли та папки, для цього у вікні довідки в рядку «Знайти» введіть слово «файл».
  • В розділах, які пропонує довідка виберіть «Створення нової папки». Вивчіть порядок створення папки за допомогою команд панелі задач для папок та файлів. Відкрийте папку «Мої документи», яку ви бачите на робочому столі (2ЛКМ). Створіть в ній папку. Назвіть її своїм прізвищем (1ПКМ – перейменувати-ввести назву-ENTER).
  • В розділах, які пропонує довідка виберіть «Видалення файла чи папки». Вивчіть порядок видалення папки за допомогою команд панелі задач для папок та файлів. Видаліть створену папку. Відновіть папку (показати вчителю) та видаліть її поза корзиною.



3.

Демонстрація презентації «Кодування і вимірювання обсягів інформації»

4.

Фронтальне опитування з підручником.

«Перевір себе»

15. Що таке біт?

Інформаційна вага символу двійкового алфавіту дорівнює 1 біт (слово «біт» пішло від двох англійських слів binary digit, що означає двійкова цифра). (див. підручник с. 21)

Біт – це 0 або 1, які відповідають здійсненню або не здійсненню події (ввімкнений або не ввімкнений пристрій тощо)

20. Як визначити обсяг текстового повідомлення, користуючись алфавітним підходом?

Обробивши інформацію, можна визначити інформаційний обсяг текстового повідомлення. Для цього треба визначити кількість символів, з яких воно складається, а потім помножити цю кількість на інформаційну вагу одного символу (8 біт). Наприклад, якщо на сторінці 30 рядків по 50 символів у кожному, то обсяг інформації становить 1500 байт або 1500х8=12000 біт.

21. Чому дорівнює значення одиниць виміру обсягу інформації 1 байт, 1 Кбайт, 1 Мбайт, 1 Тбайт?

1 бат = 8 біт

1 кілобайт = 1 кБ = 1024 байти = 210 байти

1 мегабайт = 1 МБ = 1024 кілобайти = 220 байти

1 гігабайт = 1 ГБ = 1024 мегабайти = 230 байти

1 терабайт = 1ТБ = 1024 гігабайти = 240 байти





Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 19 Левенко М.А.