Продовжити формування уявлення про календар народних свят, викликати в учнів інтерес до традицій українського народу у відзначенні свят

Вид материалаДокументы

Содержание


Народні – Великдень, день Свято Миколая. Державні
Перевірка робіт, гра «Мікрофон» . Назвати свято та символ, що зображено.
Гімнастика для очей (музика)
У Скрутився ніби вузлик Узорний цей удав Анаш малий Устинко В нім букву У впізнавЗ
Ю Юля гриб намалювала То чомусь люба в тім малюнку Букву «Ю» впізналаТ
Ф Скрутилась фотоплівка У Федори І утворилась буква «еф» У ДориІ
Р Ой Романко , ой Маринко Придивіться ви тепер. Круглий равлик і травинка Все то разом буква «ер»Ж
В Дві вишеньки, дві вишеньки Стулив Василько Дві вишеньки, мов вісімки Як буква «ве» Васильку.Я
Прочитати слова
Буква школа
Тема: Твоя країна - Україна. Де ти живешМета
Хід заходу
Тип уроку
Хід уроку
Картку №3.
VІ. Узагальнення знань
Побудова алгоритму.
Подобный материал:
Мета: Продовжити формування уявлення про календар народних свят, викликати в учнів інтерес до традицій українського народу у відзначенні свят; розвивати пам’ять, мислення, виховувати шанобливе ставлення до традицій українського народу .


Обладнання: святкове коло, таблиці, кросворд.


Захід


Організаційна частина

Наш захід буде проходити під девізом:

а) читання девізу.

На світі можна втратити багато!

Найбільша втрата – пам’ять поколінь

Це для народу рівнозначно – страті

Минуле невіддільне, наче тінь.


Основна частина

  • Як ви розумієте цей вислів?
  • Сьогодні ми продовжимо знайомство з традиціями та звичаями нашого народу.
  • Діти, поміркуйте, як ви розумієте слова:


б) словникова традиції На цю роботу я даю вам

робота 1 хв. за допомогою

звичаї тематичного словника ,спробуйте пояснити значення цих слів.

Тематичний словник

Звичай – загальновизнаний порядок, традиційно встановлені правила поведінки певного народу, колективу.

Традиція – досвід , звичаї норми поведінки, смаки, що склалися історично й передаються з покоління в покоління!
  • Яке з цих понять більш загальне? /традиція/
  • Чому? / вона включає звичаї і норми поведінки/
  • Отже, у простому розумінні звичай – це те, що стало звичним , , засвоєним насущним. Для кращого розуміння та засвоєння цих слів проведемо гру «Мікрофон». Назвати приклади традицій та звичаїв?
  • Які ви можете навести приклади звичаїв або традицій українського народу?


в) гра«Мікрофон» Зустріч весни, обряди пов’язані з народженням дитини, зустріч нового року, закликання весни, святкування Пасхи, Різдвяні свята, народні свята, календарні свята .

- Так я з вами цілком згодна. Більшість з вас наводили свої приклади традицій та звичаїв пов’язуючи з відзначенням певних календарних дат.

- А скажіть будь-ласка, як можна замінити одним словом день або дні, коли відзначають видатні події, знаменні дати? /Свято/

- А які бувають свята? / Народні і державні/

- Наведіть приклади. / Народні – Великдень, день Свято Миколая.

Державні - День Незалежності, День Конституції/


Оголошення теми:

народні

свята
3. Отже, сьогодні тема нашого уроку, ви довідаєтесь, прочитавши слова, переставляючи літери.


нінарод

атявс
2. – Перше слово

- Друге -

- Прочитайте хором.

1.


Отже, сьогодні ми будемо вести розмову про те, як відзначають в Україні народні свята.


  1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Кожна країна, кожен народ має свої звичаї, які виробилися протягом багатьох століть . цікавими звичаями та обрядами багата і наша країна. Український письменник Олекса Воропай писав:

«Звичаї – це те, що об’єднує окремих людей в один народ, в одну націю. Ще давньоукраїнські традиції ввійшли у наші звичаї, і тепер ми не уявляємо Різдва без куті, Великдень – без писанки, Святої Трійці – без клечання» .
  • Про які народні звичаї згадує письменник?
  • У яку пору року відзначають ці народні свята? /зима, весна, літо/
  • Які слова виявилися незрозумілі?
  • Що таке кутя, писанка, клечання.



Кутя
- / обрядова каша з ячменя або пшениці, яку вживають на Різдво або Водохреща /


Писанка

- / розмальоване великоднє куряче яйце /


Клечання
- / гілки з листями, якими на Зелені свята прикрашають хату або двір.

  • Кутя, писанка, клечання – це символи , атрибути даних народних свят.
  • які свята – ви знаєте?



  1. Зображення символа свята.
  • А зараз хвилинка творчості. Перед вами лежать аркуші паперу, і кольорові олівці чи фломастери, ваше завдання: оберіть народне свято і визначить, його символ, і цей символ передайте на малюнку. На цю роботу я даю 3 хв.



Різдво Різдвяна зірка


Перевірка робіт, гра «Мікрофон» . Назвати свято та символ, що зображено.


Маковій мак


Пасха яйце


Івана Купала вінок


Трійця гілка


Спаса яблука


  • Молодці, справилися із завданням, а зараз слід відпочити.

Гімнастика для очей (музика)
  1. Робота зі «Святковим колом»

Всі народні свята – можна представити , якимось символом, саме в цьому ми щойно переконалися. Найбільшими святами в Україні вважаються свята , які входять до «святкового кола».


Читання святкового кола
  1. Новий рік
  2. Різдвяні свята
  3. Святе Водохреще
  4. Стрітення
  5. Великдень
  6. Свято матері
  7. Свято Трійця
  8. Івана Купала
  9. Свято Маковія
  10. Свято спаса
  11. Свято хліба
  12. Свято Миколая



  1. Робота в групах
  • Додатковим завданням для вас було підготувати інформацію про народне свято. Кожна група отримала 3-4 свята. Зараз, будь-ласка, поспілкуйтеся в групах, детальніше ознайомтеся з інформацією, яку ви довідалися, визначтесь, , як ви будете подавати своє повідомлення.

На цю роботу я даю 3 хв.

  1. Повідомлення дітей
  • Запитання до учнів.



  1. Підсумок повідомлення кожної групи.


І група

Новий рік

Різдво зимовий цикл

Водохреща


Стрітення - зустріч зими з літом літо – це час до розваг. Українські дітлахи дуже полюбляють народні ігри в які грали під час відзначення свят.
  • Які народні ігри ви знаєте?
  • Я вам пропоную гру «Подоляночка
  • Утворили коло

«Подоляночка» . Народна гра під музичний супровід.

ІІ група

Великдень

Свято матері весняний цикл

Свята трійця

ІІІ група

Свято Маковія

Свято Спаса свята літа,

Свято Хліба осені, зими.

Свято Миколая

VІ Заключна частина

  1. Бесіда
  • Про які народні свята ви дізналися?
  • Які свята Вас найбільше зацікавили?
  • Які свята відзначає ваша родина?



  1. Робота на картках. Перевірка.


Підсумок


Ось і підходить до закінчення наш захід
  • Чи сподобався вам захід?
  • Що найбільше вам сподобалося?
  • Чого вчать нас народні свята?



Мета: виховувати у дітей любов до книги як джерела знань. Формувати інтерес до читання, розвивати пам’ять, мислення


Хід свята


І. Організаційна частина

1 учень: Є святкових днів багато

На листках календаря,

А між ними, й наше свято

Свято – вшанування букваря!

2 учень: День вітання і прощання

Свято – перших букварів

Перша сходинка зростання

Для найменших школярів.

1 учень: Любі гості, мама й тата –

В нас Букварикове свято,

Добре , що прийшли до нас

У гості в перший клас!

2 учень: Ми всіх гостей вітаємо

І дуже вам радіємо,

Усі вже букви знаємо –

Книжки читати вміємо!

Вчитель : Були ви всі смішними малюками

Зайшовши вперше в наш просторий клас

Сьогодні ж ви прощаєтесь з Буквариком,

Сьогодні свято у вас.

І тому я всіх запрошую в казкову подорож у

веселе місто Алфавіт

йому сьогодні наш привіт

до нього нам лягає путь –

у ньому літери живуть.

Живуть там літери в словах

А кожне слово – звір чи птах,

Травиця чи барвистий цвіт

І розкриває нам весь цікавий світ

А ось і господарі веселого міста Алфавіт!


1 літера: Ми літери веселі

Нас 33, нас 33

У нас міцна сім’я

Складаємо нові слова

Від А до Я (хором)

2 літера: Ми мрію любимо й книжки

Життя у нас буя

Вчимося в школі залюбки

Від А до Я (хором)

3 літера: Знай рідну мову

І вивчай

Вона твоя й моя

Від А до Я (хором)

Вчитель : Де ви друзі всі живете?

Відкіля так дружно йдете?

Букви: І великі і малі

Ми живемо в букварі! (хором)

Буквар: Так-так! Хто це мене тут згадав?

О, привіт любі друзі!

(співає)

Я букварик, ваш відомий ,

Дуже гарний, малюнковий

Залюбки всіх вчу читати -

Нема часу спочивати двічі


Кожен рік мене листають

Ніжні пальчики нові

Хай же розум здобувають

Любі дітоньки малі двічі


Щиро зі всіма ділюся –

Не шкодую своїх знань:

Безліч хитрих і цікавих

Маю для малят завдань


Вчитель: - Які ж це завдання?

Буквар: - А ну мої помічниці поясніть їм:

1 літера : Ми літери відомі

Ми всякому знайомі

2 літера Але про кожну літеру

Ви знаєте не все

3 літера: Ми літери незвичні

Ще й дуже симпатичні

1 літера : Бо кожна жарт, чи віршика

Чи казочку несе.

2 літера : А що про нас знають наші першокласники

Монтаж віршів про літери


А Алла вийшла із альтанки

Й каже Асі «Глянь , панянко,

Подивись , які дива –

Із альтанки вийшла буква А

Що абетку відкрива.


У Скрутився ніби вузлик

Узорний цей удав

Анаш малий Устинко

В нім букву У впізнав


З Буква «зе» як цифра 3,

Щоб завчити – повтори


Ю Юля гриб намалювала

То чомусь люба в тім малюнку

Букву «Ю» впізнала


Т Молоток, молоток,

Поможи забить гвіздок

Мною ви не заб’єте

Я ж залізна буква «те»


Ф Скрутилась фотоплівка

У Федори

І утворилась буква «еф»

У Дори


І Ігор свічку запалив

Іра дуже їй зраділа

Бо впізнала в ній

Букву І тоненьку й білу


Р Ой Романко , ой Маринко

Придивіться ви тепер.

Круглий равлик і травинка

Все то разом буква «ер»


Ж Живе у Жанни

Жук в коробці

На букву «же»

Він схожий, хлопці!


В Дві вишеньки, дві вишеньки

Стулив Василько

Дві вишеньки, мов вісімки

Як буква «ве» Васильку.


Я Яринко, поглянь.

Яка лялька моя

Яскравий вінок її

Літера - Я


Буквар: Молодці, справились з моїм завданням. Але все-таки хочу переконатися, що першокласники розумні школярі і пропоную відгадати ось ці загадки:


/Літери загадують загадки про шкільні речі/
  • Ну, що ж я задоволений, що ми справились із цим завданням.


Вчитель: - Букварику, ми без тебе з твоїми помічниками запрошуємо до нашої подорожі по великому місту Алфавіт. На горизонті я бачу зупинку «Кмітлива» . Жителі цього мікрорайону підготували вам завдання:


Прочитати слова:


У О Р К - урок


А Л Ш К О - школа


Л С А К - клас


СВІТІ НА ЖИТЬ ЯК КНИГА ВЧИТЬ - Книга вчить , як на світі жить.

  • Як ви його розумієте?
  • Які ви ще знаєте прислів’я про книжку?

Вчитель: Наступна зупинка «Ігрова»

Пограємо в музичну гру «Шукай»

Раз, два, три – початок гри.

Вчитель: Жителі мікрорайону « Пригадай» хочуть , щоб ви діти пригадали, які вірші ви вивчили, працюючи з буквариком.

/читання віршів напам’ять/
  • Діти, а які ви знаєте скоромовки?

Молодці, але жителі хочуть дізнатися чи добре ви засвоїли матеріал, який вміщено в Букварику.

/зачитування початку текстів, відгадування їх назв/


Вчитель: Так на горизонті зупинка «Танцювальна»

Танок «Полька»

Вчитель: Жителі мікрорайону «Впізнай» хочуть перевірити, як ви засвоїли казки. І ось треба дати відповідь на запитання:

«З якої казки»

  1. Сидить півник на печі

Їсть смачні калачі

Тут лисичка прибігає

Півника мерщій хапає

Біжить котик рятувати

В лиса півника забрати

/ «Котик і півник»/


  1. Знайшов півник колосок

Змолов борошна мішок

Спік негайно у печі

Пиріжки та калачі

Мишенят не пригощав

Жоден – з них не допомагав./ «Колосок»/

  1. Що за хатка на узліссі?

Все ворушиться , дрижить?

Де не взявсь, кабан бідить.

Тут і вовк іде, й ведмідь.

Й кожен в хатці хоче жить

Так вже тісно їм усім –

Ось –ось-ось порветься дім

Що за дім такий лежить

І ворушиться й дрижить / «Рукавичка»/

  1. В зайця хатку відібрала,

Всі козу ту виганяли,

Рак козуню ущипнув, зайцю хатку повернув /»Коза-дереза»/

  1. Що втікло від баби з дідом

Не сиділо на вікні

А зустрілось з зайчиком –

Й ну співать йому пісні /»Колобок»/

  1. Я – бичок-третячок ,

Солом’яний у мене бочок,

Із соломи дід зробив,

Бік соломою засмалив . / «Солом’яний бичок»/

  • А ще жителі цього району пропонують зіграти вам в гру «Веселі літери»

Клас ми поділимо на 2 команди: кожна команда одержує веселі літери, з яких треба утворити слово.

БУКВА ШКОЛА


Буквар : Дійсно я побачив, що ви стали справжніми школярами. І цим пишаюсь. Я вчив читати й писати, любити книгу. А тепер настав час прощатись з вами.


Вчитель: Любі діти, попрощаємось з Буквариком, бо йому треба поспішати, щоб навчити читати й писати ще багатьох майбутніх першокласників.


1 учень: Дорогий Букварику

Перша книжка.

Хочеться навіть плакати трішки.


2 учень: Жаль розлучатися, хоч і треба

Ми не забудемо ніколи про тебе


3 учень: Спасибі за добру науку

За паличку першу, першу букву


4 учень: За перше слово, за першу казку

За першої вчительки щиру ласку


5 учень: Ми це пам’ятатимемо довгі роки,

Мудрі і добрі твої уроки.


6 учень: Дуже весело гуляти

Нам на святі Букваря

Та прощальну заспівати

Нам пора, уже пора.


Пісня «Вчать у школі»


Вчитель: Закінчилось наше свято. Я бажаю вам дорогі діти, хороших успіхів у навчанні, а вам шановні батьки, бачити своїх дітей завжди здоровими і щасливими


Твоя країна – Україна


Реклама нашого міста

/ Ділова гра/


Тема: Твоя країна - Україна. Де ти живеш


Мета: Розширити знання про рідний край, ознайомити учнів з назвами найбільших міст України, з підприємствами, які працюють в них, з продукцією, яку виготовляють на цих підприємствах, закріплювати знання економічного словника школярів, розвивати інтерес до історичного минулого нашого народу, пробудити в дітей бажання бути активними учасниками життя, прищеплювати почуття гордості за свою Україну, за свій народ


Обладнання: ілюстрації, кросворд, схеми, виставка книжок про рідне місто, іграшки, оздоблення "павільйонів", зошити з друкованою основою, підручники


Хід заходу


І. Організаційна частина


Буває часом сліпну від краси

Спинюсь , не тямлю, що воно за диво,

Оці степи, це небо, ці ліси,

Усе так гарно, чисто , незрадливо

Усе як є – дорога, явори,

Усе моє, все зветься Україна!

- Діти, сьогодні ви детальніше познайомитесь з красивим, щедрим, рідним краєм, дізнаєтесь, як називаються найбільші міста України, які підприємства працюють в цих містах і що на них виготовляють. Також ми з вами побуваємо на
«Всеукраїнській виставці», - не просто як учні , а як справжні менеджери.
  • Діти, давайте пригадаємо, а хто ж такі менеджери?
  • Чим вони займаються?

Так, купівлею та продажем. А щоб продати свій товар, що необхідно зробити?

-І саме на цій виставці в нас буде нагода прорекламувати товари нашого міста.


ІІ. Основна частина

1. Бесіда "Херсон - рідне місто"

Як називається наше місто?

Так, Херсон - це земля, на якій ви народилися, де народилися ваші батьки. Херсон - це ваше місто, рідний край, який починається від батьківського порогу, від тієї стежини, де ви зробили перші кроки і назавжди залишиться у вашому серці його велич і краса. І де б ви не були, в яку б країну не поїхали ви завжди будете пам'ятати про свою маленьку Батьківщину, свій Херсон,

Є багато країн на землі,

В них озера, річки і долини -

Є країни великі й малі

Та найкраща завжди - Батьківщина,

Та земля на якій народився й зростаєш

Діти, чи подобається вам ваше місто?

А чим воно вам подобається ?

Подумайте, які б слова ви підібрали, щоб показати красу нашого міста?

Красиві слова, як же називається головна вулиця Херсона?

А вулиця, на якій розташована наша школа?

Діти, які ви знаєте заводи, фабрики чи комбінати, що розташовані в місті Херсоні, можливо там працюють ваші батьки?

Ви тільки погляньте скільки збудовано різних заводів, фабрик - на це потрібно час

А як ви гадаєте Херсон - це молоде місто?

Чому?
  • А скільки років Херсону, пригадайте?

2. Розповідь про історичне минуле нашого міста

- В минулому році ми відсвяткували 225-річшщю від дня заснування нашого міста

Отже, сплинуло багато часу від того дня, коли цариця Катерина ІІ дала наказ генералу Потьомкіну знайти місце на березі Дніпра для будівництва фортеці та порту, і назвали це місто Херсон на честь давньогрецької колонії Херсонес, Згодом, ця фортеця перетворилася на прекрасне, чарівне місто, яке не втратило свого первинного призначення місто-порт. В Херсоні і в наш час діють суднобудівний та судноремонтний завод, які ремонтують та будують сучасні кораблі.
  • Діти, що нового ви дізналися?
  • Які почуття у вас викликала наша розмова про рідне місто?

3. Бесіда "Україна - наша Батьківщина"
  • Але Україна, це не лише наше місто. Це вся наша країна.
  • Як називається наша країна?

Україна - це наша земля, наша країна зі славною історією, народ якої протягом багатьох віків боровся за свободу й незалежність. Україна - це велика незалежна держава в Європі, яка розкинулась на сотні кілометрів

- Діти, а чим багата наша держава?

Україна ще славиться безмежними ланами, зеленими лісами, високими горами, родючими футами, а ще прекрасними містами. В Україні є багато великих і красивих міст.
  • А які ви міста знаєте?

Молодці, а зараз відкрийте свої книжки на сторінці 102. Прочитайте повідомлення про міста?

- Назви яких міст ви дізналися?

Відкрийте початок підручника і уважно розгляньте карту нашої країни. На цій карті позначені великі міста України та товари, які виготовляють в цих містах, Знайдіть на карті назви міст про які ви щойно дізналися?

- Назвіть міста, які ви не зустріли в тексті підручника

- Знайдіть на карті найбільше, найголовніше місто нашої держави. Яке це місто?

- А чому Київ найголовніше місто?
4. Пауза

а) рухова

б) зорова

5. Ділова гра

Діти, саме сьогодні ми, як менеджери запрошені до міста Києва, на Всеукраїнську виставку-ярмарку. І нам необхідно швидко потрапити до столиці.

- А яким видом транспорту ми скористаємось, ви дізнаєтесь відгадавши загадку

В синім небі путь моя
Швидше всіх літаю я
Маю крила, хоч не птах
Люди звуть мене (літак)
  • Діти, а чому я обрала саме цей вид транспорту?
  • Так, тому саме літаком ми швидко потрапимо до Києва .
  • Але щоб вирушити у ділову поїздку, треба переконатися, чи сприяє нашому польоту погода?

Послухаємо виступ чергового синоптика. Зробіть записи у своїх дідових журналах, що лежать у вас на столі.

6. Виступ чергового "синоптика"

Отже, погодні умови сприятливі, можна вирушати. Заплющить очі. А тепер погляньте, перед нами мальовниче місто Київ.
  • А хто з вас бував у Києві?
  • З уроку читання пригадайте, на чию честь названо місто Київ?
  • А можливо хтось знає вірш про Київ?
  • Прекрасне і величне місто Київ, але з його красою ми познайомимось іншим разом, а зараз поспішаємо на виставку, павільйони якої розміщені в центрі міста.
  • Ось я бачу павільйони найбільших міст. Прочитайте їх назви.
  • Шановні менеджери, уважно розглядайте товари, які виготовляються у найбільших містах України.

Підійдемо ближче і так, місто Харків.

- Що ж харьківчани пропонують на цій виставці?

Діти до Києва ми летіли на літаку, який виготовили на Харківському авіаційному заводі.
  • Ось павільйон міста Львова
  • Що ж виготовляють у Львові?

Місто Львів розташовано серед карпатського лісу і тому саме у Львові виготовляють ось такі чудові меблі.

Проходимо далі, а ось і наші сусіди-Одесити
  • Що ж нам запропонувала Одеса?

Одеса - це курортне місто в ньому існує батю санаторій та будинків відпочинку, тому це місто де можна гарно відпочити.

Кого зацікавили пропозиції - можна звертатися до м. Одеса.

- Із землі добувають вугілля, яке використовують для обігріву будинків. Саме це вугілля добувають в шахтах міста Донецька.

Ось погляньте. З різновидами вугілля, можна буде познайомитися пізніше, самостійно звернутись до павільйону м. Донецька.

- Погляньте, що ж нам запропонувала Вінниця?

Кого з вас зацікавили ці товари, докладну інформацію можна отримати звернувшись в павільйон міста Вінниця.
  • Так, ми щойно ознайомилися з товарами деяких міст, але тепер погляньте павільйон нашого міста - порожній. Отже, вам любі менеджери треба зробити негайно рекламу на товари, які випускають в нашому місті.
  • Пригадайте, що таке реклама?
  • Навіщо роблять рекламу на товари?
  • Якою повинна бути реклама?

Минулого тижня, кожна група менеджерів отримала конверт з назвою підприємства, товар якого вам необхідно буде прорекламувати. На ваших столах я бачу деякі товари для реклами, тому не гаючи часу порадьтеся менеджери в себе в групі стосовно вашої реклами.

- І так, яка група вже готова, прорекламувати свій товар?

І група "Херсонська кондитерська фабрика"

ІІ група "Херсонський бавовняний комбінат"

Ш група "Херсонський комбайновий завод"

Виступ представників від груп. Реклама виборів даних підприємств.

Так, молодці - менеджери, гарна реклама, я думаю, що зацікавляться інші менеджери.


ІІІ. Заключна частина

1. Відгадування кросворду


КРОСВОРД


1




























2



















3






















4






















5













6



















7


















  1. Герб нашої держави
  2. Назва міста, де, випускають літаки
  3. Назва найбільшої річки України
  4. Назва курортного міста на березі Чорного моря
  5. Столиця України
  6. Назва міста, на шахтах якого добувають вугілля
  7. Головна вулиця міста Херсона

2. Виготовлення рекламного плакату одного із підприємств харчової промисловості м.Херсона / робота в групах/

3. Виставка рекламних плакатів


Тема : Визначення відмінків прикметників.

Мета: Закріплювати вміння дітей визначати відмінок прикметників за закінченнями та формою іменника, удосконалювати навички вживати прикметники в реченні у тій формі, якої вимагають зв’язані з ними іменники; розвивати аналітичні навички визначати граматичні форми, мовлення дітей; виховувати навички розумової праці, уміння раціонально використовувати час, охайність записів, любов до природи.

Тип уроку: нестандартний (інтелектуальний форум).

Обладнання : картки із завданням, малюнок сніжинки, план форуму, таблиця «Алгоритм» , фішки (сніжинки), мікрофон.

Хід уроку

І. Організація класу

Ну ж бо швидше поспішайте,

і за парти вмить сідайте!

Всіх на форум я запрошую

і при цьому наголошую:

мати гарний настрій , посмішки –

вдалі й швидкі думки!

ІІ. Оголошення теми уроку
  • Діти, а ви знаєте, що означає слово «форум». Хвильку поміркуйте і розтлумачте значення цього слова. Для більш точного визначення я пропоную звернутися до тлумачного словника.

«Форум» - збори або засідання представників громадської чи наукової організації.
  • Отже , що таке форум?
  • А в нас сьогодні інтелектуальний форум на якому присутні ерудовані , розумні з високим інтелектом люди – ви учні 4-Г класу. Тема нашого форуму: «Визначення відмінків прикметників». Я гадаю, що ви справжні знавці цієї теми і сподіваюся переконатися в цьому по закінченню нашого форуму, а працювати ми сьогодні будемо за таким планом:
  1. Граматичний діалог;
  2. Хвилинка ерудита;
  3. Практична частина;
  4. Творча робота;
  5. Побудова алгоритму.

Наша робота буде проходити під девізом :

Старайся, пробуй , живи

Розум й увагу свою прояви.


ІІІ. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
  1. Граматичний діалог.

а) народознавча хвилина

- Тому не гаючи часу відкривайте зошити, записуйте 13 грудня класна робота .

(Під час письма вчитель повідомляє)
  • Наш форум проходить вдень народного свята Андрія Первозданного. Цього дня ретельно стежили за погодою: В народі говорили, якщо до цього дня сніг не випав – зима буде тепла, а як з’явився – довга й холодна.
  • Тож якої зими слід чекати за народним прогнозом?
  • Та все ж таки на дворі грудень , незабаром і нас порадує зима своїми білосніжними чарами, а сьогодні ось вона посилає нам своїх перших вісників. Погляньте які вони чарівні та казкові.

б) Каліграфічна хвилинка – а ось ця сніжинка, взагалі справжнє диво на своїх промінцях вона принесла нам завдання.


Уважно розгляньте і скажіть , яке словосполучення можна утворити з цих складів

  • Каліграфічно запишемо ці склади і повторимо з’єднання літер. Давайте пригадаємо які з’єднання букв існують .

Сні жин кри ки ві

Яке з’єднання літер в цих складах?
  • Що ви можете сказати про склад шта і ле ?
  • Яке з’єднання літер нам сьогодні не зустрілось?
  • Каліграфічно запишіть з нового рядка утворене словосполучення: кришталеві сніжинки.
  • Користуючись красою та мелодійністю нашої мови підберіть слова які б називали ознаку сніжинок, 1 прикметник самостійно запишіть в цьому рідку
  • Зачитайте які прикметники ви підібрали?

в) Граматичне спілкування.

- З яких частин мови складено це словосполучення?

- Доведіть .

- Поміркуйте чи можна визначити рід прикметника?

- Чому ?

- Складіть речення з цим словосполученням.

Кришталеві сніжинки кружляють у веселому танку
  • Поміркуйте, які завдання можна дати для роботи з цим реченням:

а) Встановити зв’язок слів у реченні

б) Визначити граматичну основу

в) Знайти прикметники і визначити відмінок.

Підсумок

ІV.Хвилинка ерудита
  • Що таке прикметник?
  • Як змінюється прикметник?
  • Які закінчення мають прикметники у Н.в. однини - чол.. роду?

жін. роду?

сер. роду?

ий а е


ій я є


Підберіть прикметники з даними закінченнями, за допомогою яких можна передати красу зимової природи
  • Як визначити відмінок прикметника? Наведіть приклад.
  • Отже, щоб визначити відмінок прикметника, на що треба звернути увагу?
  1. Практична діяльність

а) Побудова приказок . Встановлення пропущених закінчень.

- А зараз я пропоную перейти до наступного пункту нашого форуму і хочу пересвідчитись, що так саме добре ви справитесь із практичними завданнями. Для цього знайдіть на парті картку №1. Ваше завдання: відновити прислів’я, додаючи пропущені закінчення і записати їх в зошит.

1 ряд – Пояснює зміст першого прислів’я

2 ряд - Пояснює зміст другого прислів’я

3 ряд - Пояснює зміст третього прислів’я

На цю роботу я вам даю 4 хв.

Пильними й уважними будьте і про каліграфію не забудьте .

Перевірка виконаного завдання

а) Взаємоперевірка

б) Пояснення змісту прислів’я

Висновок

Фізкультхвилинка

Час настав для відпочинку,

Проведем фізкультхвилинку
  • Відпочивши, з новими силами, продовжуємо практичну частину нашого форуму.

б) Визначення іменників та прикметників у реченні.

Прочитайте вірш. Випишіть сполучення прикметників з іменниками у дужках позначте їх відмінок.

Самостійно попрацюйте

І уважно помудруйте,

Щоб вийшов добрий результат!

Картка №2

Перевірка виконаного завдання здійснюється за допомогою карток. Учень читає іменник з прикметником, вказуючи відмінок, а вчитель в цей час прикріплює картки із правильними записами. Діти звіряють свої записи.

в) Робота з підручником.

Практична частина нашого форуму передбачає роботу з підручником . Тому відкрили підручники на стр. 117, знайшли вправу 234.

Прочитайте завдання вправи.

Це завдання вам необхідно виконати в парі. Нагадаю: в парі можна виражати свої думки стосовно підбору слів, обміркувати і записувати кращий варіант.
  • Зверніть, будь ласка, увагу на зразок.
  • Пригадайте , які питання мають прикметники в О.в. однини чол.., жін. і сер. роду ?

На виконання цього завдання я вам відвожу 4 хвилини .

Перевірка виконання вправи здійснюється фронтально, 2 учні зачитують роботу.

- Діти зверніть увагу на кінцевий приголосний основи.

- Який висновок можна зробити, стосовно правопису закінчень прикметників? ий та ій

(правопис відмінкових закінчень залежить від кінцевого приголосного основи)

Перед тим як перейти до наступного пункту нашого плану, я хочу запропонувати вам гімнастику для очей.

Гімнастика для очей.

Наступний пункт плану нашого форуму

«Творча робота»

Знайдіть Картку №3. Саме на цій картці зосереджено завдання вашої творчої роботи. Вам необхідно підібрати влучні прикметники встановити їх і замість крапок і визначити відмінок цих прикметників записавши вгорі олівчиком.

Перевірка виконаного завдання .

Висновок


VІ. Узагальнення знань

Під час роботи нашого форуму я переконалась , що ви справжні ерудити у визначенні відмінків прикметників. І тому я вам пропоную перейти до заключного питання форуму.

Побудова алгоритму.

Ви вмієте добре визначати відмінки прикметників і тому я пропоную скласти алгоритм для дітей які будуть вивчати цю тему після вас:

Алгоритм


Прикметник


Іменник


Підмет Другорядні члени речення


Н.в. Інші в.


Висновок .

VІ. Домашнє завдання

ст. 116, вправа 232

І гр. – 1,2 завд.

ІІ гр. – 2,3 завд.

ІІІ гр. – всі завдання

VІІ. Підсумок уроку.

Гра «Мікрофон» . Тема :Прикметник.
  • Я сьогодні пересвідчилась , що на Форумі працювали справжні інтелектуали. Найбільш активними були (підрахунок фішок).
  • Дякую за співпрацю.



Картка №1

Відновити приказки додаючи пропущені закінчення. Записати утворені приказки.


Зима багат__ снігами ,

Добр___ сніг,

Лютнев___ сніг

що вчасно ліг

весною пахне

а осінь снопами



Картка №2

Прочитати вірш . Виписати сполучення прикметників з іменниками у дужках позначити відмінок.

Білий сніг дарує білу ласку

І розповідає білу казку.

В пишних білих платтях балерини –

Молоденькі сосни і ялини.


У біленьких чепурних хустинках,

Мов помолодшали будинки.

Під ногами біле покривало

Небо й те молочно-сивим стало.


Де я? В царстві білої лілеї,

Ні це іній розпушив алеї,

Кожна гілка в білому намисті

А навколо тихо й урочисто.

Картка №3

Вставити прикметники. Визначити їх відмінок.


Прийшла _____________ зима. Дерева, кущі вкрилися ___________ снігами. А _____________ берізка стоїть гола. Тільки на ______________ дубі залишилося _____________ листя.


білий сніг (Н.в.)

білу ласку (З.в.)

білу казку (З.в.)

в пишних білих платтях (М.в.)

молоденькі сосни (Н.в.)

у біленьких чепурних хустинках (М.в.)

біле покривало (Н.в.)

молочно-сивим

білої лілеї (Р.в.)

білому намисті (М.в.)