Тема. Поема «Мойсей»- одна з вершин творчості Івана Яковича Франка
Вид материала | Урок |
- Тема уроку. Інтимна лірика І. Я. Франка.” Тричі мені являлася любов ” Мета уроку, 126.53kb.
- Управління культури І туризму, 85.94kb.
- Львівський національний університет імені Івана Франка ватаманюк остап Зіновійович, 565.2kb.
- Львівський національний університет імені івана франка, 920.1kb.
- Частина 1 Автор оригінальних та упорядник законспектованих текстів Валерій стеценко, 5264.13kb.
- Частина 2 Автор оригінальних та упорядник законспектованих текстів Валерій стеценко, 4702.74kb.
- Житомирський державний університет імені івана франка погоріла людмила Михайлівна, 463.38kb.
- Івана Франка "Мойсей", 78.97kb.
- Централізована бібліотечна система подільського району м. Києва центральна районна, 380.16kb.
- Міністерство науки І освіти україни львівський національний університет імені івана, 8214.57kb.
Урок з української літератури 10 клас
Тема. Поема «Мойсей»- одна з вершин творчості Івана Яковича Франка.
Мета: пояснити біблійну основу сюжету, його актуальність для епохи національно визвольних рухів, розкрити алегоричність образу Мойсея;
розвивати вміння висловлювати власні міркування про майбутнє свого народу, шляхи до нього, дискутувати про це ;
виховувати почуття національної гідності.
Тип уроку: урок- дослідження.
Обладнання: портрет Івана Франка, виставка книг,ілюстрації до поеми «Мойсей», карта мандрів Мойсея, тематична стіннівка.
Методи і прийоми роботи: дослідницька робота в групах, усна розповідь учнів, метод «Мікрофон», виразне читання поезій, бесіда.
Випереджальне завдання: ознайомитися з поемою І.Франка «Мойсей», історією написання ; підготувати розповідь про неї; випустити тематичні стіннівки.
1 група – «науковці» – подають матеріал про написання поеми
«Мойсей»;
2 група – «літературознавці» презентують образ Мойсея та інші образи;
3 група – «літературні критики» - розповідають про особливості стилю поеми « Мойсей»;
4 група – «читці», «члени редколегії» - презентують свою творчу роботу- тематичну стінну газету, виразно читають уривки з поеми
« Мойсей»
«Мойсей» Франка – не заповіт українському народові.
О.Білецький
«Воздвигне Вкраїна свойого Мойсея»
П.Тичина
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий і цікавий,
Тож ж гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей
І лагідно промовим: «Добрий день!»
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми і мети уроку.
Тема.Поема «Мойсей»- одна з вершин творчості Івана Яковича Франка.
Мета: пояснити біблійну основу сюжету, його актуальність для епохи національно визвольних рухів;
- розкрити алегоричність образу Мойсея;
-розвивати вміння висловлювати власні міркування про майбутнє свого народу, шляхи до нього, дискутувати про це ;
-виховувати почуття національної гідності.(слайд №1)
Епіграф (Слайд №2)
І Франко – митець титанічної праці. Ви вже знаєте Івана Яковича як Великого Каменяра, вічного революціонера «дух , що тіло рве до бою», а сьогодні ви ще пізнаєте про українського Мойсея.
ІІІ.Цілевизначення та планування
Учитель. Сьогодні ми продовжимо вивчення ще однієї сторінки творчості митця, яка допоможе кожному з нас замислитись над вічним;
- розкриємо багатогранність письменника через його твір, переживання, роздуми його героїв.
(робота з епіграфом.) (слайд №3)
Прочитайте ці рядки, а в кінці уроку дайте відповідь на запитання:
«Чи , дійсно , поема «Мойсей»- заповіт українському народові?»
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Учитель. Сергій Єфремов в «Історії українського письменства» писав: «І між ліричними поезіями, і між белетристичними та публіцистичними творами Франка, і між його поемами чимало знайдеться таких, що на довгі часи переживуть самого автора. Таким твором є поема « Мойсей».
(слайд №4-ілюстрація до поеми «Мойсей».)
Так чи ні .Це доведуть «науковці».
- – так. Це глибокий філософський твір про взаємини вождя й народу на шляху боротьби за кращу долю, що був безпосереднім відгуком поета на події революції 1905 року в Росії.
- – Іван Франко створив багато проблемний твір, у якому відтворив історичну долю України, підняв проблему духовної єдності народу як основи національного й державного відродження нації.
- – Філософська поема.Написана протягом січня – липня 1905 року.Джерелом поеми є Біблія у її канонічних та апокрифічних виявах; праця «Єврейська держава» Теодоро Герц еля; твори реформатора Ернеста Ренана; поема «Останні дні Гуттена» Майсра.Складається з прологу і 20 розділів (пісень)
- – поштовхом до створення образу Мойсея була скульптура Мікеланджело – образ біблійного Мойсея, яку побачив Франко у 1904 році, перебуваючи в Італії.(виступ. Слайд №5)
- –Пролог написано терцинами, які вперше застосував Данте в «Божественной комедии».
Учитель. А що таке терцини? –(Строфа з трьох рядків п’ятистопного ямба. Перший рядок римується з третім, а середній з першим і третім наступної строфи) (слайд №6-терцина)
Учитель. А які рими у Франковому творі?- тільки жіночі.Терцини звучать урочисто, піднесено, патетично.
Учитель .А що розкриває поема?- Розкриває глибоку віру поета у невичерпні сили народу, в те, що попри тяжкі поневіряння, український народ матиме щасливе майбутнє.пекучий біль проймав поетове серце, коли він думав про принизливе ставлення українців:
Невже тобі на таблицях залізних
Записано в сусідах бути гноєм,
Тяглом у поїздах їх бистроїздних.
Учитель. Як же втілює свій задум Іван Якович?
Для втілення свого задуму – показати шлях рідного народу до волі Франко вдається до біблійного сюжету про Мойсея, легендарного пророка, який повів єврейський народ до землі обітованої.
Учитель. А що ви знаєте про долю Мойсея?
Надзвичайно тяжкою була доля Мойсея, він мав збудити в пригнобленого народу потяг до свободи, переконати його, що прагнення ситого, але бездуховного життя не може бути шляхом до щастя:
Хто здобуде всі скарби землі,
Той і сам стане їхнім рабом.
І над всі їх полюбить
Скарби духу загубить.
Учитель. А в чому ж трагедія народу?
Народ майже розгубив оті «скарби духу» і втратив віру в можливість знайти обітований край, а тому звинуватив Мойсея у всіх бідах, не оцінивши його великої пожертви, і в цьому трагедія народу.Проте Мойсей, розуміючи цю трагедію, терпляче вислуховує сповнені ненависті прокльони своїх єдиновірців, бо вірить у велич власної місії. Адже потрібен час, щоб люди поступово перебороли в собі психологію рабів.
Учитель. Чи перегукується доля єврейського народу з долею українців?
Так! Доля єврейського народу перегукується з долею українців, які, маючи прекрасну землю не мали на ній волі. Іван Франко вірить, що його Україна пробудеться і здобуде собі право на щастя:
Та пройде час, і ти …
Покотиш Чорним морем гомін волі,
І глянеш, як хазяїн домовитий
По своїй хаті, і по своїй волі.
Учитель. А що ж знаходиться в центрі розповіді? У центрі розповіді знаходиться постать іудейського пророка Мойсея, якому судилося збудити в людях почуття власної гідності.
Також протягом поеми показана його доля, як від рабства єгипетського увів свій народ у пустелю, як мучила пророка спокуса й сумнів під час нескінченних мандрів пустелею, але єврейський народ дістав бажаного. А пророк залишився забутим і «відіпхнутий» своїм народом.
Бесіда за змістом поеми «Мойсей»
- Якими думками сповнений вступ до поеми?
- Для чого пророк нагадує своєму народові про рабське минуле і Божий задум?
- Чим керується Мойсей у своїх діях ?
Учитель. А яким же нам змальовує автор Мойсея?
Змальовує справжнім народним ватажком. Він був повністю відданий інтересам пригніченого народу, усе життя, силу і здоров’я віддав йому. 40 років поводир разом із народом прокладав важкий шлях у пустелі до омріяної країни, де на них чекало щастя й вільне життя:
Все,що мав у житті, він віддав
Для одної їдеї,
І горів, і яснів, і страждав.
І трудився для неї.
Мойсей – головний герой поеми, чиє ім’я перекладається «Як взятий від води», показаний автором на грані, на межі пустелі і землі обітованої, життя і смерті.
Учитель. А чим керується Мойсей у своїх вчинках?
У своїх вчинках Мойсей керується не так вказівками Єгови, як почуттям великої любові. Навіть гіркі образи й приниження співвітчизників не викликають у ньому злоби й ненависті. І в тяжкі години вигнання, у час страшної самотності він душею зі своїм народом.
- Також після розмови з Азазелем Мойсей відчуває сумнів, чи не варто було залишитися в Єгипті. За це Єгова суворо покарав його.
А що ти усомнився на момент
Щодо волі моєї,
То побачивши всю вітчизну,
Сам не вступиш до неї.
Учитель. А які риси притаманні характеру Мойсея?(мужність, віра в силу духа, наполегливість)
- З ким ви можете зіставити образ біблійного вождя?(Шевченко, Франко, Костенко)
Учитель. А хто ж є центральним образом поеми?
Центральним образом поеми є народ-борець.Поет змальовує живу картину побуту народу . Читач чітко уявляє життя табору, звуки журливих пісень. Він проймається сумом, що не вистачає каші для тварин і молока для дітей.
- А з чим порівнює народ автор?
Порівнює із сліпцями, сірими волами, що гнуть шиї в ярмі, із бидлом, котре йде в плуг, із здичавілим конем, що летить у безодню з розгону.
Учитель.А кого можна впізнати в образі єврейського племені?Можна впізнати український народ. Поет страждає за свій «замучений , розбитий» народ, який за століття національного гніту перетворився в купу рабів, які можуть виражати свою злість і незадоволення.
Учитель. А які ворожі сили сіяли в народові невіру?
Ці ворожі сили виведені в образах Авірона й Датана, брати, що склали змову проти Мойсея. Вони наказали Мойсеєві Мовчати, припинити свої пророцтва, що закликають народ до бунту й до змін, загрожуючи йому самому. Але Франко вірить , що народ таки подолає всі перешкоди та дістане свободу.
Учитель. І єврейський народ у поемі Франка знайшов у собі сили, згуртувався довкола нового поводиря. Це Єгошуа, «князь конюхів», що закликає : «До походу!» «До зброї!» «До бою!»
І. дійсно, народ не може примиритися зі своїм поневоленим становищем. Він проймається духом боротьби.
Учитель .Поема Франка – видатний твір світової літератури тому що
- у поемі письменник показав народ як творця і рушійну силу в розвитку історії;
- через весь твір проводиться ідея могутності й незламності народу;
- своєю високохудожньою майстерністю, ліризмом і динамічністю образів вона займає почесне місце в скарбниці кращих надбань світової літератури;
- не лише українські. А й зарубіжні критики схвально відгукувалися на появу «Мойсея». Ще за життя Франка вона була перекладена польською, російською і німецькою мовою, а сьогодні дев’ять іншомовних перекладів;
- читача будь-якої національності приваблюють ідеали людяності, свободи, добра, справедливості;
- особливо ж цінною є ідея утвердження права народу на незалежність, на свою державу;
- у поемі «Мойсей» Франко закликає своїх сучасників і нащадків до духовної єдності в боротьбі за національне й державне відродження української нації.
V. Рефлексія. Підсумок уроку.
Я задоволена вашими знаннями, адже ви могли їх вдало застосувати. Недарма ж , мабуть, давньогрецький драматург Есхіл казав: «Мудрий не той , хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні.»
«Мікрофон»
-Що нового дізналися на уроці?
- Що вам на уроці найбільше сподобалось?
- Що не вдалося?
- Чи досягли ми поставленої на початку уроку мети?
VІ.Оцінювання
1.Оцінювання роботи груп на уроці(картка оцінювання)
2.Індивідуальне оцінювання учнів.
VІІ.Варіативне особистісно- зорієнтоване домашнє завдання:
- вивчити напам’ять уривок з прологу поеми «Мойсей»;
- скласти цитатний план до прологу;
- аналіз поеми «Мойсей»;
- характеристика образу Мойсея(цитати);
- прочитати новелу «Зойчине крило».
Слово - епілог вчителя.
Вивчаємо творчість Франка. Це твори вищого ґатунку, це наше джерело правди, духовності, взірець стійкості духу людського, це наша гордість. Франко все своє життя безостанку, віддав, як і Мойсей, людині. « Я без вибору став твій слуга
Лиш з любові та туги……»
Тож переосмисліть історію, переосмисліть своє життя, очистіть душі свої – і тоді перед кожним із вас відкриється ясна зоря майбуття. Треба завжди пам’ятати, що головне призначення людини на землі – служити своєму народові. Людина завжди повинна залишатися людиною, незалежно від того, з ким і на яких перехресних стежках вона зустрічається.