Уроків по темі: «Травлення. Обмін речовин» Тема. Значення обміну речовин та енергії

Вид материалаУрок

Содержание


Запис термінів у зошити (с.109)
Повідомлення учнів)
Повідомлення учнів
VІ. Домашнє завдання
Практична робота №7.
Піднесіть руки.
Думати – найважча робота; ось
Цілі уроку
Ключові поняття уроку
Технологічна картка уроку
Мета етапу уроку
2. Цільова установа
3. Мотивація навчальної діяльності
4. Вивчення нового матеріалу
4.2. Консультація №2 «Про що нам розповідає штрихкод?»
4.3. Консультація №3 «Знайомтесь: харчова добавка!»
4.4. Консультація №4 «ГМО - шлях до вимирання людства?»
4.5. Консультація №5 «Здорове харчування»
Піраміда харчування
5. Практикум «Первинна екологічна експертиза»
...
Полное содержание
Подобный материал:
  1   2   3   4

Методичні розробки уроків по темі: «Травлення. Обмін речовин»


Тема. Значення обміну речовин та енергії





Цілі: повторити матеріал про обмін речовин та енергії у рослин і тварин; поглибити знання учнів про особливості обміну речовин та енергії в людському організмі: показати взаємозв’язок процесів пластичного та енергетичного обміну; розкрити значення вивчення цієї теми для розуміння процесів, що відбуваються в людському організмі; виховувати дбайливе ставлення учнів до свого здоров’я; розвивати навички практичних досліджень учнів, провівши практичну роботу. «Антропометричні виміри. Визначення ідеальної ваги тіла».

Обладнання: ростомір, медична вага (напільні ваги), сантиметрова стрічка.

Тип уроку: формування нових знань.

Міжпредметні зв’язки: фізика, медицина.

Основні питання: метаболізм, анаболізм (асиміляція, пластичний обмін), катаболізм (дисиміляція, енергетичний обмін).


Хід уроку

І. Підготовка до вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення завдань теми «Обмін речовин та енергії».

Вивчаючи цю тему ви довідаєтесь про:
  • зміст понять «обмін речовин», «анаболізм», «катаболізм» тощо;
  • значення для організму білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин та води;
  • основні вітаміни, їх роль в обміні речовин; засоби збереження вітамінів у їжі;
  • норми та режим харчування.

Вивчивши цю тему ви навчитеся:
  • виконувати антропометричні виміри;
  • аналізувати харчовий раціон людини.

Зазначаються дати проведення практичних робіт та тематичної атестації.


2. Мотивація навчальної діяльності.

Ми часто зичимо одне одному здоровя. Та самі не завжди дбаємо про нього. Ми намагаємося подобатися іншим та бути красивими, але не завжди впевнені у своїй зовнішності. Запорукою і здоровя, і краси є вміння будувати розумний спосіб життя: правильне харчування, особиста гігієна, фізична культура тощо. Як вам подобається така думка: бути здоровим і красивим потрібно вчитися так, як навчаються всього в житті? (Заслухаються думки учнів.) У людському організмі відбуваються процеси обміну речовин та енергії з довкіллям, розуміння яких є надзвичайно важливе тому, що дає не лише теоретичні знання, але й розкриває секрет здоров я, довголіття та вічної молодості. Дотримуючись основ правильного харчування, ми запобігаємо багатьом захворюванням, зокрема і хворобам через надмірну вагу.

3. Актуалізація опорних знань.

Запитання до фронтальної бесіди:
  1. Які є основні ознаки живого організму?
  2. Що таке «обмін речовин»?
  3. Пригадайте, як обмін речовин та енергії відбувається у рослин.
  4. Як відбуваються ці процеси у тварин? Які речовини надходять до організму тварини? Якими шляхами речовини виділяються з організму?

ІІ. Вивчення нового матеріалу
  1. Обмін речовин та енергії в людському організмі. Розповідь учителя з використанням опорного конспекту у робочому зошиті.

Які ж речовини проникають в організм з довкілля? Звичайно, - кисень та їжа. Що ж відбувається з цими речовинами в організмі? Сучасна наука розкриває таємницю цих перетворень за допомогою мічених атомів, що стали справжніми розвідниками. Вони переконали нас, що існує постійне оновлення речовин в організмі. Хімічні перетворення відбуваються так, що внутрішнє середовище кожної живої клітини нашого організму змінюються кілька разів. За рік людська кров тричі повністю оновлюється. Що активніше життя організму, то енергійніше відбувається самооновлення органів і, як наслідок, обмін речовин.

Інформаційний бюлетень № 1

Учені підрахували, що протягом доби в людському організмі масою 70 кг:
    • розкладається 125г білків, 70г жирів, 450г вуглеводів з вивільненням 12 600 кДж енергії;
    • поглинається 460л кисню і виділяється 403л вуглекислого газу;
    • гине і змінюється 450 млрд еритроцитів, 22 – 30 млрд лейкоцитів, 270-430 млрд тромбоцитів;
    • гине та відновлюється 50% епітеліальних клітин шлунка та кишковика;
    • серце проштовхує від 10 до 70 тисяч літрів крові;
    • у вени надходить близько 14кг лімфи;
    • передсердя і шлуночки скорочуються 86400 разів;
    • здійснюється 23040 дихальних рухів;
    • через легені проходить 11520л повітря;
    • через травну систему всмоктується 7-9л рідини;
    • утворюється і виділяється з організму 1,3-1,5л сечі;
    • випаровується через легені 0,4л води та разом з потом – 0,5л.
  1. Взаємозв’язок енергетичного та пластичного обміну речовин. (Використовуючи опорний конспект робочого зошита, пояснити учням взаємозв’язок процесів енергетичного та пластичного обміну.) Розглянувши нові поняття, за допомогою підручника вписати визначення терміні у зошит. Терміні: анаболізм (асиміляція), катаболізм (дисиміляція), метаболізм (обмін речовин).

Розглянемо перетворення різних видів енергії в людському організмі за допомогою схеми:


електрична енергія

енергія хімічних теплова

зв’язків механічна енергія енергія


Таким чином, людський організм підпорядкований законові збереження енергії:

енергія не виникає і не зникає, вона лише видозмінюється.


«Мозковий штурм»



Від чого залежать енергетичні витрати? Відповіді учнів записуються на дошці, а потім аналізуються. Кожна цікава аргументована відповідь учнів оцінюється 2 балами. (Залежно від активності школярів на уроці кількість балів може збільшитися.) Енергетичні витрати залежать від віку, статі, росту, ваги, фізичного навантаження, типу ВНД та решти чинників. Витрати енергії в дитячому віці в 1,5-2 рази вищі, ніж у дорослих. Діти (7-10 років) витрачають 70-60 ккал на кг, а дорослі – 35-40 ккал на кг.

Слід пам’ятати, що енергія витрачається не лише на різні види діяльності, я й на основний обмін, тобто на здійснення нормальних життєвих функцій. Ці витрати становлять 7140 кДж (1700 ккал) на добу (20 років, 70 кг). Розглянути дані таблиці в підручнику. Учням пропонується проаналізувати залежність енергетичних витрат від людської діяльності. Оцінка – 2 бали.

3.Антропометричні дослідження.

Дбаючи про здоров’я та прагнучи самовдосконалення, ми неодмінно звертаємо увагу на свою фігуру. Особливо це питання хвилює дівчаток. У різні віки різними були уявлення про людську вроду. Мармурова скульптура богині кохання та краси Афродіти донесла до нас ідеал давніх греків. Згадаймо, як виглядали красуні в епоху Відродження. Вони здаються нам важкуватими, проте граціозними. Пропорції тіла цікавили людей завжди. Пригадаймо квадрат і круг Леонардо да Вінчі. (демонстрація малюнка) та правило золотого перерізу.

Антропометричні дослідження необхідні для того, щоб описати та об’єктивно оцінити пропорції власного тіла, зробити висновок щодо відповідності маси тіла і росту. Отримані в практичній роботі дані будуть використовуватися під час проведення наступних робіт. Дослідивши власні антропометричні параметри, можна простежити відхилення їх від запропонованих у таблиці.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Практична робота №5

Тема. Антропометричні виміри. Визначення ідеальної ваги тіла.

Мета: навчитися вимірювати ріст, вагу тіла, розміри окремих частин тіла.



Хід роботи

1. Оголосити тему та мету, ознайомити з необхідним обладнанням.

2. За допомогою робочого зошита учні самостійно ознайомлюються з ходом роботи.

3. Робота ведеться в парах (дівчинка з дівчинкою, а хлопчик з хлопчиком). Учні по черзі парами підходять до ростометра та ваг для заміру росту і ваги тіла. Записують показники у зошит.

4. Проводять необхідні обчислення масоростового та ростомасового індекса.

5. Знімають мірки з фігури: довжину ноги, обхват грудей, обхват шиї, обхват талії, стегон. Отримані дані заносяться до таблиці і порівнюються з наведеними.

6. У висновках учні зазначають: про що свідчать відповідність маси тіла росту, розмірам окремих частин тіла, яке значення для людини має вимір цих параметрів.

V. Оцінювання учнів

VI. Домашнє завдання

Вивчити п.41. Опрацювати питання після п. 41.


Тема. Вітаміни. Регуляція обміну речовин



Цілі: ознайомити учнів з особливостями і значеннями вітамінів; виявити можливі наслідки при авітамінозі у людини; розглянути вміст вітамінів в основних продуктах харчування та способи збереження вітамінів у їжі; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.

Обладнання: таблиці, рекламні проспекти вітамінних препаратів.

Тип уроку: комбінований.

Міжпредметні зв’язки: історія, медицина.

Основні поняття: вітаміни, авітаміноз, гіповітаміноз, гіпервітаміноз.

Хід уроку

І. Повторення та перевірка знань

Урок розпочинається опитуванням методом «ланцюжка». Розпочинає вчитель, що ставить запитання першому учневі. Відповівши, учень запитує товариша і т.д. Визначаються найкращі запитання і відповідь.

ІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу
  1. Повідомлення теми та завдань уроку.

2. Актуалізація опорних знань.
    • Що вам відомо про вітаміни?
    • Які продукти їх містять?
    • Чи містяться ці сполуки в тваринних продуктах?

Що станеться, якщо не вживати вітамінів?

3. Мотивація навчальної діяльності.

Отже, вам відомо, що вітаміни є необхідними для життя сполуками. Значення про властивості та значення цих речовин, про способи збереження їх у їжі допоможуть вам бути здоровими та життєрадісними і впоратися не лише з поганим апетитом та простудою, а й зрозуміти причини багатьох захворювань, які пов’язані з недостатнім чи надмірним споживанням цих біологічно активних сполук.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
  1. Загальна характеристика вітамінів.




Розповідь учителя

Вітаміни – це біологічно активні речовини різної хімічної природи, що необхідні для забезпечення важливих фізіологічних і біологічних процесів в організмі. На добу організмові необхідні мізерні кількості вітамінів, але, незважаючи на це, вони відіграють роль в обміні речовин та енергії. Багато вітамінів входить до складу ферментів, гормонів. Більшість із них швидко розпадається, не запасається і не синтезується в організмі. Тому слід постійно вживати продукти, що містять вітаміни. Найбільше їх міститься у свіжих фруктах, овочах, а також у молоці та м’ясі. За відсутності вітамінів у їжі розвивається захворювання – авітаміноз, за нестачі – гіповітаміноз. А надлишок, що у десятки й сотні разів перевищує потреби організму, спричинює виникнення гіпервітамінозу. Існує близько 50 вітамінів. Їх ділять на дві групи: водорозчинні та жиророзчинні. До водорозчинних належать вітаміни групи В, вітамін Р,С, до жиророзчинних – А, D, E,F, K.

( Запис термінів у зошити (с.109) «вітаміни», «авітаміноз», «гіповітаміноз», «гіпервітаміноз».)
  1. Історія досліджень ролі вітамінів у людському житті.

Розповідь учителя

Було це далекого 1736 року. Російські кораблі під командуванням видатних мореплавців Дмитра Лаптєва та Олексія Чирикова вирушили шукати Північного морського шляху. Їх затерли крижини, і вони зазимували біля узбережжя теперішнього моря Лаптєвих. Дуже швидко запаси свіжих продуктів та овочів вичерпалися, закінчилася і квашена капуста. Команда перестала відрізняти сніданки від вечерь, такі вони стали одноманітні: усе ті самі сухарі, солонина, сушена риба. І тут моряки один по одному почали хворіти на цингу (скорбут). Лише відвар з хвої врятував багатьох з них від загибелі. Цинга (скорбут) – хвороба, що виникає через недостатню кількість у харчуванні вітаміну С – аскорбінової кислоти. Виявляється в загальній кволості, запамороченні, появі червоного висипу, набряканні і кровотечі ясен, випадінні зубів, опуханні ніг та решти хворобливих явищ. (Демонстрація картинок та фотографій.)



Під час другої Камчатської експедиції видатного російського мореплавця Вітуса Берінга 1741 року кораблі «Св. Павло» і «Св. Петро» прибули на Командорські острови з екіпажеми хворих на цингу. Тут сам Берінг і багато моряків померли від цинги, а решта врятувалася від смерті, бо їли траву і зелень. Цинга здавна була лихом мореплавців та мандрівників. На неї тяжко хворіли екіпажі кораблів експедицій Васко да Гама, Магелана тощо. Без перебільшення можна зазначити, що в епоху парусного флоту цинга забрала більше життів, ніж усі морські бої. У давнину цинга не щадила ані простих людей, ані царських, ані боярських сімей. Люди тривалий час шукали засобу, що виліковує це захворювання. Поступово було виявлено, що проти цинги чудово діють свіже м'ясо, настоянки хвої, шипшина, цитриновий сік.

Давно почався пошук засобів проти пелагри й бері-бері. Пелагра – хвороба, що викликається відсутністю вітаміну РР. проявляється в нервових психічних розладах, запаленні слизової оболонки рота та язика, розладах кишковика. Бері-бері – «ножні кайдани» - хвороба, що викликається відсутністю вітаміну В1. Проявляється в затерпленні кінцівок та паралічах. Під час цього тяжкого захворювання порушується діяльність серця, уражаються нерви кінцівок , особливо ніг.




Причина виникнення цих хвороб не була розгадана, але деякі спостережливі люди вбачали зв'язок між захворюванням і харчуванням. Відкриття зробив молодий російський лікар Микола Лунін 1880 року, вивчаючи вплив продуктів харчування на організм тварин. Провівши численні досліди, він виявив, що білі миші, яких він годував очищеними білками, жирами, вуглеводами, мінеральними солями гинули. Він зробив висновок, що крім відомих поживних речовин є ще якісь невідомі, але дуже потрібні речовини. Проте він не мав підтримки у своїх наукових дослідженнях і був змушений покинути їх. Минуло довгих 30 років. Після відкриття Луніна, перш ніж польський учений Казімєж Функ, який працював у Лондоні, дістав 1912 року з рисових висівок кристалічну речовину. Він дав їй назву «вітамін». Це був вітамін В1, відсутність в їжі якого, як відомо, викликає захворювання бері-бері. 1927 року угорському хімікові А.Сцент-Дьйорді вдалося видалити речовину, яку назвали вітаміном С, аскорбінова кислота. Відтоді вітамінологія як галузь медицини, біохімії, фізіології інтенсивно розвивається. Вітамінна промисловість випускає сотні назв препаратів, які дістають із різної сировини, синтезують із найрізноманітніших вихідних речовин.


  1. Значення вітамінів A, B, C, D лдя організму. ( Повідомлення учнів)

Отже: а.) добова потреба людини у вітамінах значною мірою залежить від віку, роду занять, маси тіла, статі, загального стану здоров’я; б.) для профілактики захворювань, які пов’язані з дефіцитом вітамінів, необхідна правильна організація харчування; в.) надлишок вітамінів, їх препаратів також негативно відбивається на здоров’ї; г.) під час кулінарної обробки вміст вітамінів у їжі зменшується.
  1. Забруднення продуктів харчування і води. Вплив на здоров’я. ( Повідомлення учнів)


IV. Закріплення

Розв’язання ситуаційних завдань: Уявіть собі, що ви – лікар:

1. У хворого спостерігається погіршення зору, зокрема, хворий повідомив про сухість шкіри, тріскання слизової оболонки губ та кепське самопочуття. Чи можуть ці симптоми свідчити про авітаміноз? Про який? Що б ви порадили?

2. Чи можна вагітній жінці вживати вітамінних препаратів? Чи можуть вони зашкодити майбутній дитині?

3. Поясніть матері немовляти: чому так важливо бувати з дитиною на сонечку.

4. Проконсультуйте, яким чином зберегти вітаміни в їжі.


5. Мати хворого хлопчика скаржиться, що у її сина поганий апетит, він кволий, часто хворіє. Що ви порадите?

V. Оцінювання учнів


Аналіз підготовки учнями повідомлень..


VІ. Домашнє завдання

Прочитайте текст п. 42. Відповісти на питання «Поміркуйте».


Тема. Фізіологічні основи раціонального харчування





Практична робота №7. Аналіз добового харчового раціону людини та його відповідність критеріям раціонального харчування.

Цілі: закріпити та поглибити знання про обмін речовин, значення мінеральних, органічних речовин та вітамінів у людському організмі; навчитися складати харчові раціони на основі енергетичних витрат і з урахуванням повноцінності їжі.

Обладнання: таблиці «Уміст органічних речовин у харчових продуктах рослинного і тваринного походження», «Добова потреба енергії у людей, що займаються різними видами праці», «Норма добової потреби людей у поживних речовинах».

Тип уроку: застосування здобутих знань. (Практична робота.)

Міжпредметні зв’язки: математика.

Основні поняття: харчовий раціон, калорійність, режим харчування.


Хід уроку

І. Підготовка до вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення теми та завдань уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми поговоримо про їжу. (Експрес-анкета.) Хто з вас діти полюбляє їсти? ( Піднесіть руки.) Хто схильний до об’їдання? Хто не звик снідати вранці? Хто вечеряє прямо перед сном? Чи їсте ви у школі? Чи щодня вживаєте перших страв?

Відомо, що в країнах Заходу режим вживання їжі багатьох людей відрізняється від загальновизнаного в нашій країні: сніданок (сік чи кава, чай, канапка тощо); ленч, який є одним з основних прийомів їжі (обідня перерва на підприємствах та у школах); вечеря, до якої входять гарячі страви, а відбувається раніше від нашої і тому зазвичай є ще одне вживання їжі. Система режиму харчування в нашій країні має свої традиції. Сьогодні на уроці ми проаналізуємо свій харчовий раціон відповідно до критеріїв раціонального харчування. Дізнаємося: чи правильно ми харчуємося? Як організувати режим вживання їжі? Чи досить калорійна їжа, яку ми вживаємо?


ІІ. Вивчення нового матеріалу



Найраціональнішим є чотириразове харчування, яке залежно від умов праці й побуту може бути здійснене у двох варіантах: 1.) перший сніданок, другий сніданок, обід, вечеря; 2.) сніданок, обід, полудник, вечеря. Як розділити добовий раціон у відсотках – рекомендації фахівців будуть відрізнятися. Але пам’ятаймо: сніданок має бути поживним (20-30%), обід має включати гарячу першу страву (35-50%), вечеря (15-30%) має бути не пізніше як за дві години до сну. М'ясо, рибу, яйця і бобові (багаті на білок) слід споживати на сніданок і обід, бо вони довше перетравлюються й тому на тривалий час затримуються в шлунку, що дає можливість збільшувати проміжки між вживанням їжі. На вечерю краще добирати легку їжу, яка швидко перетравлюється, наприклад, молочні, овочеві, круп’яні страви. Раціональне харчування – це спосіб запобігання багатьом хворобам. І.Павлов наголошував, що надмірне захоплення їжею – тваринність, а неуважність до їжі – безглуздя. Харчування визначає не тільки фізичний розвиток, але й великою мірою розвиток психіки, інтелекту. Правильно організоване харчування – основа нормального росту, розвитку, навчання, праці.

Таким чином, подумаймо, що, на вашу думку, варто враховувати, складаючи харчовий раціон. Учні поступово пригадують, а вчитель позначає основні положення на дошці:
  1. добову витрату енергії залежно від віку і професії людини;
  2. добову потребу в білках, жирах, вуглеводах;
  3. необхідне співвідношення білків, жирів і вуглеводів (кількісне співвідношення білків і жирів тваринного та рослинного походження);
  4. оптимальну кількість потрібних організму вітамінів та солей;
  5. правильний розподіл вживання їжі упродовж дня.

ІІІ. Закріплення

Практична робота №7. Аналіз добового харчування раціону людини та його відповідність критеріям раціонального харчування.

За допомогою робочого зошита учні ознайомлюються з метою, обладнанням, ходом роботи; визначають потреби в основних поживних речовинах (за даними зошита); звертають увагу на енергетичні витрати на добу; ознайомлюються зі зразком харчового раціону, наведеного на форзаці підручника; складають індивідуальний харчовий раціон (с. 88); роблять висновок.

Робота доволі складна, тому в разі серйозних проблем учням пропонуються вправи, які поступово розвивають їх поняття в цій темі.

Наприклад

Визначити калорійність добового пайка, якщо на одну людину відпущено: хліба-400г, булки-300г, цукру-30г, м’яса-300г, тваринного жиру-75г, крупів-120г, картоплі-500г.

ІV. Домашнє завдання

Вивчити п. 43. Підготувати повідомлення чи твори «Гігієнічні основи харчування українців» або «Раціональне харчування – запорука здоров’я країни».


Думати – найважча робота; ось,

мабуть, чому цим займаються декотрі.

Г.Форд, американский промышленник

Не обманешь – не продашь!

Русская пословица