Уроків по темі: «Травлення. Обмін речовин» Тема. Значення обміну речовин та енергії

Вид материалаУрок

Содержание


Хід роботи
7. Підведення підсумків уроку
8. Домашнє завдання
Тема уроку. Інфекційні хвороби травної системи та їх профілактики
Вправа «Вільний мікрофон
В. Сосюра
Подобный материал:
1   2   3   4
Тема: Первинна екологічна експертиза

Мета: навчитися здобувати максимум інформації про продукт харчування при дослідженні упаковки та етикетки, робити аналіз отриманої інформації, оцінювати якість продукту та його необхідність в раціоні людини.

Хід роботи

1. Заповніть картку первинної екологічної експертизи за планом:

Назва продукту




Упаковка (вид, стан)




Підприємство - виробник, його адреса




Маса товару




Склад




Калорійність




Строк придатності




Дата виготовлення




Штрих код (країна - виробник)




Наявність ГМ - продуктів та харчових добавок




Попередження про небезпеку





2. Проаналізуйте отриману інформацію, оцініть повноту інформації на етикетці.

3. Зробіть висновки про якість продукту та необхідність його в раціоні людини.

4. Оформіть практичну роботу та надайте на перевірку в науково-дослідницьку лабораторію «Здорове харчування»


6. Закріплення матеріалу

Поясніть зміст приказок різних народів про здорове харчування:

Лягай натщесерце - прокинешся бадьорим (ассірійська приказка)

Розподіли свій обід - залишиться й на вечерю (арабська приказка)

Шлунок вже наївся, а очі - ще ні (монгольська приказка)

Свою хворобу шукай на дні тарілки (китайська мудрість)


7. Підведення підсумків уроку

Для учнів проводиться рефлексія у формі мікрофону такою фразою «Я, як споживач, тепер знаю, що…»


Заключне слово вчителя

Хочеться сподіватися, що сучасна людина, незважаючи на високий ритм і складність життя, буде приділяти збереженню свого здоров’я достатньо уваги. Перетворення „людини розумної” на „людину хворіючу” призведе зрештою до руйнування генофонду і виродження людей як біологічного виду.

Перестати хворіти в цьому сенсі означає, що людина буде краще пристосована до навколишнього середовища, більше уваги приділятиме екології та своєму харчуванню. Вона не буде ризикувати здоров’ям, вживаючи шкідливі продукти, відмовиться від алкоголю, тютюнопаління та наркотиків, зуміє органічно поєднувати розумову працю, відпочинок і роботу.

Вірю, що у нас це вийде!

8. Домашнє завдання

Учні отримують творче завдання:
Спробуйте створити рекламу (телевізійну, друковану, радіо рекламу) дитячого харчування так, щоб вам повірили і побажали купити; заповніть картку первинної екологічної експертизи.


Тема уроку. Інфекційні хвороби травної системи та їх профілактики






Цілі:сформувати уявлення про інфекційні захворювання травної системи; ознайомити учнів з основними інфекційними хворобами шлунково-кишкового тракту; вивчити заходи запобігання інфекційним хворобам та вимоги щодо гігієни харчування.

Обладнання: таблиця «Будова травної системи», роздатковий матеріал.


Хід уроку


І. Актуалізація опорних знань

1.)Вправа «Аркуш запитань»

Учні на аркуші паперу повинні самостійно скласти 10 запитань до матеріалу попередньої теми (підручником користуватися не можна). Правильність сформульованих запитань оцінює вчитель.

2.) Вправа «Вільний мікрофон»

Учням дається право висловити міркування щодо небезпеки хвороб шлунково-кишкового тракту та харчових отруєнь.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне навчання

Проблемне запитання

    • Усім відомі інфекційні захворювання травного каналу. Проте є дві особливості: одні збудники викликають епідемії, а інші – ні. Чому?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
  1. Методична система «Поміч»

Завдання

1. Прочитайте текст «Інфекційні хвороби».

2. Зробіть олівцем позначки:

«V» - відома інформація;

«+» - нова інформація;

«?» - інформація, правдивість якої викликає сумніви.

3. Зробіть узагальнення.

Після роботи з текстом відбувається обговорення з акцентом на збудників хвороб, місця їх локалізації, шляхи та профілактику зараження.
  1. Дидактична гра «Медичний консиліум» ( робота в групах)

Члени групи є «лікарями – учасниками консиліуму». Кожна група отримує опис завдання, за яким повинна встановити діагноз. Необхідно аргументовано довести свою думку.




Для групи 1

До інфекційної лікарні прийшов хворий зі скаргами на часте рідке випорожнення, біль у шлунку, блювання. При протозоологічному дослідженні фекалій виявлено одноклітинні організми неправильної форми з великим ядром. Фекалії помістили у холодильник і через добу в них виявили цисти діаметром 10 мкм, у кожній з них було по 4 ядра. Який організм потрапив у кишечник? Чи можна говорити про амебіаз у хворого?

(Відповідь. Дизентерійна амеба, проте про амебіаз говорити не можна, оскільки у фекаліях виявлено амеб без еритроцитів у цитоплазмі.)

Для групи 2

До поліклініки звернувся студент-іноземець (з Ефіопії) зі скаргами на біль у шлунку, часте рідке випорожнення з домішками слизу та крові. Під час протозоологічного дослідження фекалій виявлено одноклітинні організми неправильної форми з великим ядром і великою кількістю фагоцитованих еритроцитів. Який організм потрапив у кишечник? Чи можна говорити про амебіаз у хворого?

( Відповідь. Дизентерійна амеба, про амебіаз говорити можна, оскільки у фекаліях виявлено амеб з еритроцитами в цитоплазмі.)

Для групи 3

До гастроентерологічного відділення привезли хворого із запаленням жовчних шляхів. У порціях жовчі, одержаних після зондування, виявлено рухомі одноклітинні грушоподібної форми із закругленим переднім і загостреним заднім кінцями. Під час руху повертаються навколо поздовжньої осі тіла. На забарвленому препараті помітні 2 симетрично розташовані ядра. Яке захворювання діагностується у хворого?

( Відповідь. Лямбліоз.)

Для групи 4

До лікарні прийшов хворий зі скаргами на часте рідке випорожнення з домішками слизу і крові, яке супроводжується болем. У хворого підвищена температура й озноб. Пряме дослідження фекалій результату не дало. Під час посівів виявлено одноклітинний організм без ядра. Яке захворювання діагностується у хворого?

( Відповідь. Дизентерія.)

Для групи 5

До лікарні потрапила велика група туристів з гострим отруєнням. У всіх спостерігалася задуха, спазм дихальних шляхів, розширені зіниці, важке дихання. Більшість скаржилася на погіршення зору та сухість у горлі. З’ясувалося , що туристи їли червону рибу. Чи могла стати риба причиною хворобі? Якщо так, то якої?

( Відповідь. Бутулізм.)

ІV. Закріплення знань
  1. Колективне обговорення

1.Під час обстеження працівників їдальні в одного з них виявлено амебіаз, в другого – лямбліоз. Хто з них є епідемічно небезпечним і чому? (Обидва)

2. Вважається, щоб гарно співати, необхідно споживати сирі яйця. Однак нерідко в охочих до сирих яєць виникає гостре інфекційне захворювання травної системи. Яке і чому? (Сальмонельоз.)

3. Хатня муха на своїх лапках переносить лямблій і амеб. Чи є амебіаз і лямбліоз трансмісивними хворобами? (Ні, оскільки такими хворобами є ті, які передаються під час укусів комах.)

2.) Розв’язання проблемного запитання етапу мотивації

V. Домашнє завдання

1.) Вивчити п.46 (с. 146-146) підручника.

2.) Скласти агітку щодо профілактики інфекцій травної системи.


Узагальнюючий урок, 9-й клас

«Сенсорні системи»




Здоров’я – найвище благо!

Цілі уроку:
    • узагальнити інформацію та практичні навички учнів з теми «Сенсорні системи», здійснити комбінований контроль рівня знань і вмінь про будову та функції основних аналізаторів;
    • показати практичне застосування знань про аналізатори в житті людини;
    • систематизувати інформацію про основні порушення функцій сенсорних систем;
    • визначити основні гігієнічні принципи щодо нормального функціонування основних аналізаторів людини.

Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.

Обладнання: таблиця «Аналізатори», телевізор, радіоприймач, стільниковий телефон, відеомагнітофон, фрагмент відеозапису «Хвилі Чорного моря», їстівні соковиті плоди.


Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів

Учитель розповідає учням про особливості спілкування синіх китів Атлантичного і Тихого океанів, наголошує на унікальності та загадковості цього явища; величезні можливості штучних сенсорних систем (прозріння сліпих від народження за їх допомогою).



Учням демонструється робота стільникового телефону.
    • Скільки сенсорних систем було задіяно?
    • Назвіть, які з них штучного походження, а які природного.
    • Яка система є посередником?

Принцип роботи телефона скопійовано з живих сенсорних систем людини. Зараз створено багато штучних електронних систем, які перевершують живі системи людини. (Демонструються штучні сенсорні системи – телевізор та радіоприймач, стільниковий телефон тощо.) Але для того, щоб їх створити, необхідно вивчати та досліджувати роботу власних аналізаторів.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Учитель повідомляє основні завдання уроку. Зокрема наголошує, що головним на занятті є оцінка власних сенсорних систем, їх значення для життєдіяльності тощо.

ІІІ. Узагальнення, теоретична частина тематичного оцінювання (Перегляд відеосюжету «Хвилі Чорного моря».)

Учні описують враження від побаченого. Констатується одночасний прояв кількох чинників: позитивних емоцій, творчих переживань, абстрактного мислення, адаптаційних явищ при роботі аналізаторів.

Учитель говорить про вирішальну роль будь-якої інформації в життєдіяльності організму; багатоканальність зв’язку з навколишнім середовищем; вплив роботи сенсорних систем на самопочуття та стан здоров’я людини.

Запитання
  1. Скільки часу тривав перегляд відео сюжету?
  2. Яка інформація була найважливішою?
  3. Назвіть усі сенсорні системи, що були задіяні в перегляді.
  4. Схематично покажіть роботу однієї з сенсорних систем.
  5. У правильній послідовності запишіть усі складові компоненти одного з аналізаторів, який сприймав подразнення.
  6. Під впливом чого у вас сформувалося певне ставлення до переглянутого?

ІV. Узагальнення, практична частина тематичного оцінювання

Виконується на відкритому повітрі поблизу школи з метою перевірки працездатності аналізаторів та вміння пристосовуватися за їх допомогою до мінливих умов довкілля.

Міні-дослідження

(Виконується олівцем чи ручкою на стандартному аркуші паперу Контроль за дослідженням здійснює вчитель.)

Завдання
  1. Перебуваючи поблизу автомобільної дороги, визначте окоміром відстань від неї.
  2. Визначте окоміром кутову швидкість трьох автомобілів, що рухаються по дорозі, вкажіть їх модель та колір.
  3. За допомогою слухового аналізатора (із закритими очима) встановіть типи трьох автомобілів, що рухаються по дорозі, напрямок їх руху, тип двигуна (дизельний чи карбюраторний).
  4. За допомогою нюхового аналізатора і температурної чутливості шкіри (терморецепторів) встановіть приблизну температуру повітря та відносну вологість, стан його забруднення відпрацьованими газами автомобілів у мікрорайоні школи.
  5. З’їжте будь-який соковитий плід, коротко опишіть смакові відчуття.
  6. Оберніться 10 разів навколо осі, вказівним пальцем торкніться до уявної точки, вкажіть на стан тренованості вашого вестибулярного апарату.
  7. Доторкнувшись до кори дерева, опишіть свої відчуття.

(Учні повертаються до класу. На окремих аркушах паперу складають загальні правила гігієни сенсорних систем.)

V. Підбиття підсумків уроку, висновки

1. Учні по черзі висловлюють свої думки про те, чому вони навчилися, яких умінь та навичок набули.

2. Вікторина «Шанс для ерудита».

(За правильну відповідь – один додатковий бал до тематичного заліку.)
  1. Куріння викликає глухоту. Наведіть докази цього твердження.
  2. На яку частину очного яблука негативно впливає тривала розмова по стільниковому телефону?
  3. Чому космонавти на орбіті можуть спати вниз головою?
  4. Чому вчені навіть сьогодні не можуть зрозуміти мову китів та дельфінів?
  5. У яких тварин є сенсорна система рівноваги, схожи з людською?
  6. Чому під час нежитю (риніту) у людини псується настрій?
  7. Чому людина ніколи не звикає до болю?

3. Учні здають учителю результати досліджень для перевірки.


Творчі завдання для 9 класу по темі «Сенсорні системи»

Практичні завдання


1. Скільки горошин відчуває під пальцями людина із заплющеними очима, якщо вона буди розкачувати 2 горошини двома, не перехрещеними паляцями рук та перехрещеними?

Проведідь дослід і дайте йому пояснення. Хто описав цей феномин?


Розв'язання
  1. Якщо розкачувати горошини не перезрещеними пальцями, виникає відчуття однієї горошини.
  2. Якщо розкачувати горошини перехрещеними пальцями – буде відчуття двох горошин.
  3. Цей дослід, підкріплений контролем кількох аналізаторів (зір, суглобово-м»язове відчуття, дотик), доводить, що боки двох пальців торкаються тільки одного предмета і це дає злиття відчуттів, а у другому випадку – навпаки.
  4. Цей феномин описав Аристотель.


2. Учень дивиться прямо перед собою, не повертаючи голови і очей. Йому демонструють предмет збоку. Чому піддослідний впізнає предмет, але не може визначити його колір?

3. Закрийте щільно вушні проходи. Прикладіть годинник до тім»яної кістки. Чи чуєте ви звук годинника? Чому?


Теми для творчих робіт, пошукових робіт,

рефератів, повідомлень

  1. Що ви знаєте при іридодіагностику ?
  2. Чи є зв»язок між темпераментом людини і кольором її очей ?
  3. Які переваги дає тваринам (і людині) бінокулярний зір ?
  4. Як відбувається еволюція органу слуху (зору) у хордових тварин ?
  5. Шкідливий вплив шуму на слух і нервову систему людини.
  6. Міопія та її профілактика в школі.
  7. Галузі промисловості, які використовують різноманітні запахи.
  8. Використання знань про сенсорні системи в техніці.


Завдання творчого характеру

  1. Нюховий аналізатор сприймає запах аміаку в дуже малих концентраціях. Але якшо капнути аміаком на нюховий нерв, то ніякої реакції організму не буде. Чому ?
  2. Чому людина з нормальним зором, надівши окуляри далекозорого, стає короткозорою?
  3. Чому очі ніколи не мерзнуть?
  4. Як слід правильно закапувати ліки в око?
  5. Поясніть, чому око порівнюють з фотостудією, світлочутливий апарат – з фотоапаратом, а сітківку - з фотолабораторією?
  6. Яка людина краще бачить під водою – далекозора, короткозора чи з нормальним зором?
  7. Яке значення і який хімічний склад мають сльози? Чи вірне твердження, що стримувати сльози шкідливо?
  8. Чому в Азії у караванники обирають сліпу людину?
  9. Якби наші очі могли сприймати інфрачервоні проміні, чи бачили б ми?
  10. Чому ритмічна музика підвищує тонус м»язів, а різні звуки і гучна музика викликають втому?
  11. З яким приладом можна порівняти будову і функцію вуха?
  12. Чому умовні рефлекси, що виникають від подразнення органів зору і слуху мають велике значення в житті тварин?
  13. Чому кажуть: «Голод – кращий кухар»?
  14. Чому при нежеті погано розрізняється смак їжі?
  15. Яких рецепторів – тепла чи холоду – більше в шкірі людини і чому?
  16. Про що свідчать такі дані:

слоне найсолоніше при температурі 18˚С

гірке найгірше при температурі 70˚С

солодке найсолодше при температурі 37˚С
  1. Чому сліпі люди можуть читати кінчиками пальців?
  2. Чому дітям подобається качатися на гойдалці? Яке це має значення?
  3. Чому при розгляданні предметів очі людини весь час рухаються? (щоб не відбувалася адаптація рецепторів)



Інтелектуальна гра для учнів 9-х класів «Екологічний ерудиціон»


Мета: поглибити знання учнів з біології, формувати пізнавальний інтерес, розвити патріотичні почуття та екологічну культуру, формувати комунікативну, соціальну

Правила гри

Правила подібні до гри «Перший мільйон». Ведучий – учитель, гравці – учні 9-х класів.

  1. На запитання відбіркового туру відповідає той, хто найшвидше підніме руку. Якщо відповідь не правильна, відповідає гравець, який підніме руку другим і т.д.
  2. Учень, який пройшов відбірковий тур, повинен відповісти на 7 запитань, які оцінюються балами: запитання 1 – 1 бал, 2 – 2 бали, 3 – 4 бали, 4 – 6 балів, 5 – 8 балів, 6 – 10 балів, 7 – 12 балів.

Третє, п’яте та сьоме запитання є такими, що «не згоряють»
  1. Під час відповідей учень може скористатися однією підказкою – це

підказка глядачів.
  1. Отримані бали, за бажанням учасника, виставляються в журнал.
  2. Переможці нагороджуються медаллю «Кращий біолог школи» гри «Золоті 12 балів»

Замість реклами – ліричні відступи.


Ведучий. Може, є десь у світі і красивіший куточок, але ця земля – моя, рідна, єдина. Як єдина у світі мати. Всіма щедротами наділила Приро-

да-мати людей, живіть, користуйтесь плодами, примножуйте працею і дякуйте Творцеві за цей великий дар. Для кожного з нас наша земля – лоно всёго живого, кинуте в її чорний глей зерня проростає пишною трояндою та золотим колосом.




Читець.

Дерев люблю я древній світ,

Що шлють життя нам звідусюди,

Тремтінням трав, хитанням віт,

Бо дерева – зелені люди.

Вони ж бо дихають грудьми

Листків,і всім на нас так схожі,

Все чують, бачать так, як ми,

І лиш ходить вони не можуть,

А може й ходять... Дивний світ,

Мене приваблює він змалку,

Як сонце наливає плід

І пестить променем фіалку.

А квіти, квіти! солов’я

Немарно вабить пишна рожа.

В них потопа душа моя,

На сонячне проміння схожа.

Земля, дерева і блакить.

Од босих ніг трава прим’ята...

Це все життя. О щастя – жить.

І про життя усім співати!

В. Сосюра

І відбірковий тур

Розташуйте цих тварин в порядку зростання їхньої маси:

а) слон;

б) собака;

в) землерийка бурозуба;

г) польва миша.

Відповідь: в; г; б; а.






Ведучий повідомляє ім’я переможця відбіркового туру, повторює правила та розпочинає гру.

Запитання.

(Правильні відповіді виділені курсивом.)

1.Як називабть швидкий ріст населення Землі:

а) ядерний вибух;

б) щільність населення;

в) демографічний виюух;

г) вибух населення?


2.Яка чисельність населення Землі:

а) 3,6 млрд;

б) 5,3 млрд;

в) 6,5 млрд;

г) 60 млрд?



3.Що є головною рушійною силою еволюції:

а) штучний добір;

б) методичний добір;

в) природний добір;

г) конвергенція?

4.Де відбувається кінцеве розщеплення їжі:

а) у тонкій кишці;

б) у товстій кишці;

в) у шлунку;

г) у стравоході?

5.Який із хижаків є найбільшим у родині Котячі:

а) лев африканський;

б) пантера;

в) сибірський тигр;

г) пума?



6.Яка із цих черепах є найбільшою:

а) земна черепаха;

б) слонова черепаха;

в) шкіряна черепаха;

г) гігантська черепаха?

( вага – 540 кг, довжина тіла- 2,1м.)



7.Яка з цих рослин цвіте найближче до Північного полюсу:

а) підсніжник;

б) каменеломка;

в) едельвейс;

г) шафран?

(Росте на півночі Гренландії.)



Ліричний відступ

Ведучий. Людина є частиною Природи, і вижити людство може лише за умови, якщо кожний член суспільства у будь-якому куточку планети дбатиме про її збереження та захист. Для кожного мають стати законом етичні правила, виголошені німецьким екологом Е. Калленбахом:
  • Люби й шануй Землю, яка благословляє життя й управляє ним;
  • Вважай кожний твій день на Землі священним;
  • Не став себе вище за інших живих істот і не роби так, щоб вони зникали.

«Земля – планета голуба й красива, і для усіх землян – великий дім, в якому стільки щастя, стільки дива, і ми повинні мирно жити в нім»

(П. Осадчук)



Читець.

Розмова з лісом

Як вам живеться, лісе,

З травами і птахами,

Серед оцього літа,

Що гоготить над вами

Ревиськом реактивним,

Свистом тугим дюралю,

Що овіває димом,

Будить залізом, сталлю?

Маєте ж ви характер

Найлагідніший в світі,

Виросли ви в хоралах

Сонця, дощу, блакиті.

Вам, далебі, не просто

В нашу космічну еру

Повнить озомом простір,

Вплівши у біосферу

Крони в росі і цвіті,

В тихім бджолинім дзвоні,

Соком життя налиті,

Ніжні та безборонні.

Що ж вам вселяє віру

В сущу й грядущу днину?

Мудрість твоя, людино.

М. Луків