Мета: познайомити старшокласників із поемою Шевченка „Катерина, в якій піднято проблеми покриток І материнства

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
Хід уроку
Співець Бертольдо
Учениця. Як народжуються Ваші вірші? Поетеса.
V. Підсумок уроку.
VΙ. Домашнє завдання
Перебіг уроку
4.Підсумок уроку.
Птахи співають...( як?)...
Набакир – з нахилом у бік, зсунувши на одне вухо головний убір. Мерщій
Частка як службова частина мови.
Діоген. ( З’являється з свічкою.)
Подобный материал:
1   2   3   4
Тема. Леся Українка «Давня казка».

Порівняльна характеристика Співця і Бертольда.

Складання плану.

Мета: розкрити і порівняти образи співця і лицаря; розвивати в учнів

уміння працювати з текстом, аналізувати вчинки героїв, робити

висновки; виховувати почуття патріотизму і любов до рідного

слова; на прикладі життя Співця виховувати в учнів активну

життєву позицію.

Обладнання: портрет Лесі Українки; ілюстрації до твору; вислови про слово, ноутбук, схема.

Тип уроку: Урок – роздум (учні сидять за круглим столом).


Епіграфи до уроку:

Людину можна знищувати,

але її неможливо перемогти.

( Гемінгвей)

Немає людини, яка б не любила

свободу, але справедлива людина

вимагає її для всіх…

(Вольтер)

Хід уроку

Ι. Організація класу до уроку.

Метод «мікрофону» (Кожен учень продовжує думку)

Я бажаю всім на уроці…

ΙΙ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель. Діти, зверніть увагу на схему: Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися. Що вже вам відомо з даної теми?

Обмін думками.(Учні говорять про тему, композицію, конфлікт у творі та інше).

Вчитель. В образі співця Мирослава побачила саму поетесу і створила презентацію «Леся Українка – мужній співець свободи». (Презентація. Учениця коментує слайди).

Вчитель. Діти, знову зверніть увагу на схему «Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися» Поставте пере собою завдання, що ви хочете дізнатися на уроці?

( учні висловлюються).

Вчитель. Як складати порівняльну характеристику вам підкажуть думки мудрих людей. ( Обговорення висловів, учні роблять висновки).
  • Людина відбивається у своїх вчинках.

Ф.Шиллер

(Отже, аналізуватимемо героїв за їх вчинками).
  • Людину можна розпізнати по оточенню,в якому вона обертається.

Дж. Свіфт

(Говоритимемо про оточення співця і Бертольда).

  • Погано,коли у людини все сіре: і душа, і думки, і погляд.

М. Стельмах

(Звертатимемо увагу на душу, думки, погляд героїв).
  • Немає сильнішої магії, ніж магія слів.

І. Франко

(Характеризуватимемо персонажі за їх мовою).


Вчитель. Що ще слід врахувати при характеристиці?(Авторську характеристику).

ΙΙΙ. Сприйняття та осмислення теми, завдань уроку.
  1. Образне малювання. Яким ви уявляєте Співця та Бертольда (відповіді учнів).
  2. Складання плану-характеристики. Робота з підручником.

Вчитель. Якими змальовано героїв на початку поеми? Який соціальний стан героїв?(учні відповідають).

Вчитель. Отже, що запишемо до плану. (Учні висловлюють думки, записують найбільш вдалі).


Наприклад:

Співець Бертольдо

1.Співець – бідний талановитий поет. 1.Бертольдо – непоказний лицар.


Вчитель. В чому вбачають герої щастя? (Учні зачитують уривки казки).

Проблемне запитання. В чому вбачаєте щастя ви? (роздуми учнів).

Як народна мудрість розкриває поняття щастя? ( Один із учнів досліджував це питання. Усне повідомлення ).

Свобода творчості, вільнолюбство зарубіжних письменників. (Усне повідомлення).

Вчитель. Сформуємо наступні пункти плану.(Учні роблять записи).

2.Ліси, поле, думки – багатство героя. 2. Мрія про графство й замок.

Обговорення вчинків героїв (на основі висловлювань записують пункти плану).

3. Безкорисливий поет, допомагає 3. Невдячний Бертольдо забуває

лицарю завоювати серце коханої про допомогу Співця.

та перемогти у війні.

Вчитель. Що зіпсувало графа Бертольда? Що характерно для поведінки героїв? ( Записи наступного пункту плану).

4. Відданість народу. 4. Жорстокість, несправедливість

до людей.


Вчитель. Перенесемося в тогочасну дійсність і послухаємо співців, які розкажуть нам що діялось в країні(читання уривків напам'ять).

Яка життєва позиція героїв? (Учні відповідають. Поет закликає словом до боротьби! Боягузливий граф погрожує розправою).

Рольова гра. Учень виступає в образі співця, читає монолог «Золотих не хочу лаврів…».

Яка ваша життєва позиція?

Асоціативне мислення. Які асоціації ви можете дібрати до слова?

( Слово-полум'я, слово-бальзам, слово-зброя, слово-птах, слово-ліки, слово-біль).


Вчитель. Яка ж роль слова в житті людини? Обговоримо вислови мудрих людей.
  • Слово – єдине, що буде жити вічно.

(Резлітт)
  • Ти постарайся знайти більше, ніж сказано в словах.

(Овідій)
  • Немає нічого сильнішого за слово.

(Менандр)
  • Животворне слово людини справляє на нас таку дію, яку не справлять ні книги, ні роздуми…

(С.Пелліко)

Вчитель. Яке слово має більшу силу , живе чи написане? Якими думками доповнимо план?(діти пропонують варіанти).

5. Мужній,сильний співець – 5.Бертольдо – боягуз,тиран, визискувач.

патріот країни.

6.Поет вільний навіть у в’язниці. 6. Граф безсилий проти живого слова.

7.Слово співця має нащадків.


Вчитель. Чи актуальний твір сьогодні?( думки учнів).

Діалог з поетесою. Учні брали інтерв’ю у поетеси рідного краю Поливаної Ніни Василівни. Відтворення діалогу).

Учениця. Доброго дня, Ніно Василівно. Ми хотіли б поспілкуватися з Вами. Нам цікаво, яке Ваше життєве кредо?

Поетеса. Коли співається – співаю,

А коли пишеться – пишу,

Живу собі отак, як знаю,

Як всі, і каюсь, і грішу.

Не заздрю і не проклинаю,

Добра й любові зичу всім,

Живу собі отак, як знаю,

Бо я лиш гостя в світі цім.

Учениця. Як народжуються Ваші вірші?

Поетеса. Я ніколи не пишу за планом, вони з'являються самі від пережитих емоцій, почуттів.

Учениця. Що є «криком» Вашої душі?

Поетеса. Моральні проблеми, злиденне становище люду.

Учениця. Якби у Вас була змога виступити перед усією країною, про що були б Ваші слова?

Поетеса. Люди, будьмо людьми. Не будьмо байдужими один до одного, бо байдужість породжує зло, ненависть, жорстокість. Озирнімось навкруги, підтримаймо один одного. Час навчитися любити ближнього.

ΙV. Закріплення вивченого матеріалу.

Лінія цінностей. Учням пропонується написати твір-хвилинку, про що довідались на уроці, що вразило, що запам'ятали. Два учні складають сенкан до образів Співця та Бертольда. Приклади сенкану:

Співець Бертольдо

Правдивий, вільний,талановитий. Лукавий, дратівливий, жадібний.

Творив, згуртовував, закликав. Визискує, знущається, розкошує.

Патріот свого народу. Гнобитель народу.

Відданий справі. Жорстока людина.

V. Підсумок уроку.

Обговорення епіграфів.

Вчитель. Я хочу після вас залишити своє слово. Кожна епоха має своїх співців. Сьогодні ми порівняли два образи, і, мабуть, кожному зрозуміло, що Леся Українка – це той самий співець, якому небайдужа доля народу.

У тебе, Лесю, нам позичить сили б,

Терпіння, оптимізму, доброти,

Навчитись любові й віри,

Щоб тернами життя іти.


І не губитися в печалях, болі,

Не опустити руки у біді,

А просто дякувати долі

За те, що бачим світ чарівний у красі.


Сказати легко, а от так боротись…

Коли життя , як полум’я свічі,

Ось – ось загасне, ні – ще дужче спалахне…

І знов біда відступить і зітхне.


Дивує всіх твоя залізна воля,

Життя стрімкий, невпинний рух.

Ти не одну вершину підкорила,

Бо сильний і незламаний мала дух.


Ні, в небі ще твоя не згасла зірка,

На фоні вічності ясніше лиш горить.

Хоч на землі була так мало,

Так по собі лишила слово,

Що не вмирає протягом століть!

VΙ. Домашнє завдання

Написати твір-роздум про вірність людини рідному краєві, своєму народу.


Урок розвитку мовлення


Письмовий твір-роздум на основі власного досвіду на тему «Укрїно моя, ти - найкраща у світі»


ТЕМА. РЗМ. Письмовий твір роздум на основі власного досвіду на тему «Укрїно моя, ти - найкраща у світі»


МЕТА: формувати уміння й навички створення творів-роздумів на основі власного досвіду; розвивати усне мовлення; виховувати почуття гордості за приналежність до українського народу, любов і повагу до рідної мови.


ТИП. РЗМ


ВИД. Урок формування умінь і навичок. Обладнання: підручник; таблиця „Типи мовлення”; портрети українських письменників; ілюстрації української символики ; фотографії міст України; магнітофон, фонограми українських пісень.


ПЕРЕБІГ УРОКУ


1.Оргмомент.


2.Оголошення теми та мети уроку.


-Діти, сьогодні на уроці розвитку мовлення, ми будемо навчатись писати твори-роздуми на основі власного досвіду на тему „Україна моя, Україна, я для тебе на світі живу”.


3.Робота за темою.


1). Актуалізація опорних знань учнів.


а) Згадки про історію Київської Русі.


-Україна – чудовий край. Хто хоч раз побував в Україні, не годен розлучатися з нею, бо вона притягає людину, як магніт залізо. „Українське небо сміється і манить до себе. Звірини в лісах і полях так багато, що зубрів, диких коней і оленів забивають тільки для шкур. Птахів стільки, що навесні хлопці наповнюють цілі човни яйцями диких качок, гусей, журавлів і лебедів”. Так писали про Україну, давні чужинці.


Україно... Матінко рідна... Народилася ти на святій землі, про яку ще колись апостол Андрій первозданний, сказав: „На цих горах засяє благодать Божа”. Його пророчі слава збулися. Держава, яка виникла на цих святих горах, Київська Русь, була однією з наймогутніших в світі. А хто пам’ятає легенду про виникнення міста Києва?


(Діти розповідають легенду).


б) Милування українською піснею. Прослуховування пісень Наталії Май про Україну.

Мікрорфон «Що вразило в прослуханих піснях?»


в) Про українську мову.


-Яка гарна та красива українська пісня. Яка мелодійна українська мова. За своєю мелодійністю українська мова займає 2 місце в світі після італійської.


Мова наша українська – це золотий запас голосу душі народної, з якого виростаємо, яким живемо і завдяки якому маємо велике право і гордість іменуватися народом українським.


А скільки чудових творів написано українськими письменниками Тарасом Шевченком, Лесею Українкою, Іваном Франком та багатьма іншими. Давайте згадаємо їх.


Поетична хвилинка. (Діти розповідають напам’ять улюблені поезії)


г) Видатні люди України.


- А кого з видатних українців ви пам’ятаєтє?


(Діти розповідають).


д) Будівельники майбутньої України.


-Так, багато видатних людей народила матінка Україна. Людей, які будували, покращували рідну землю. Тепер і ви, коли подорослішаєте станете поряд з ними, щоб працювати для своєї Батьківщини.


-Хтось з вас стане лікарем і буде лікувати людей. Хтось стане будівельником, щоб будувати величезні палаці. Хтось буде науковцем або винахідником,та робитиме дослідження та відкриття або відкривати нові землі. І все це ви робитиме для рідної землі, Батьківщини.


А що ж треба, щоб все це сталося?


(Формулюємо з учнями Правила українського вихованця.) Наприклад:

1.Бути свідомим громадянином України, гордим, що ти українець.

2.Поважай і люби свій народ, свою землю, історію та культуру.

3. Дорожи честю української символики.

4. Шануй пам’ять предків і тих, хто впав у боротьбі за волю України.

5. Люби своїх братів, сестер, поважай старших.

6. Виховуй себе ввічливим, культурним, грамотним і сильним.

7. Підтримуй українські звичаї і традиції своєю участю у них.

8. Гідно поводь себе у громадських містах, на вулиці, не забувай, що ти представник української нації.

9. Поважай культуру, звичаї і мову інших народів.

10. Будь впевнений: мати і Україна – то найсвятіші слова.)


2. Повторення типів мовлення по таблиці (на дошці).


3.Робота над пам’яткою при написанні творів роздумів (плакат на дошці).


4.Творче завдання. Діти розповідають, що вони напишуть у своєму творі.


5. Написання твору.


4.Підсумок уроку.

а) читання 1-2 творів

б) Бесіда.


-Діти, що ми з вами робили сьогодні на уроці, що сподобалося та запам’яталося?


5. Домашнє завдання

Дописати твір.


У країну „Прислівник.”

( Урок-конкурс, 7 кл.)

Мета: формувати в учнів уміння та навички утворювати прислівники, будувати речення, творчо мислити.


Обладнання: картки, прислів’я та приказки.


Хід уроку.

І. Оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  1. Покомандне завдання. Хто більше?

Із тих пір у лісі чути

безліч різних голосів.

З соловейком позмагатись

захотіли птиці всі.

Запиcати до словосполучень якомога більше прислівників.

Птахи співають...( як?)...
  1. Від слів утворити прислівники

Холодний, вузький, зелений, мужній, гарний, ніжний, високий, красивий, сильний, золотий, сумний, страшний.
  1. Із скарбниці мудрості. Знайти прислівник. Пояснити зміст прислів’їв та приказок.

1 команда. Хвали день увечері.

Гірко поробиш, солодко з’їси.


2 команда. Удома і стіни гріють.

Не все одразу дається, а потроху та помалу.
  1. Діалогічне мовлення.

Скласти діалог на тему „Що врятує світ.”
  1. Слово про слова. Пояснити лексичне значення слова.

Заздалегідь – за якийсь час до початку чогось; наперед.

Набакир – з нахилом у бік, зсунувши на одне вухо головний убір.

Мерщій – якомога швидше; скоріше.

Залюбки – із задоволенням; охоче.
  1. Творче завдання. Скласти речення із словом і словосполученням.

напам’ять – на пам’ять.
  1. Вибірковий диктант. Виписати прислівники та прикметники.

Благодатний, довгожданий, дивним сяйвом осіяний, золотий вечірній гість впав бадьоро, свіжо, дзвінко на занурені будинки зголоднілих передмість.
  1. Дібрати слово-прислівник.

Зелене лице зникло під водою...( раптово, несподівано.) Та ось виринула вся голова. З-під мавпячого лоба круглі, зелені очка дивилися... (пронизливо, пильно, непривітно.) Під гачкуватим носом ховалася щілина рота. Блискучі вушиська стирчали...( врізнобіч.)
  1. Усміхніться! Знайти прислівник. Зробити морфологічний розбір прислівника.

- Мамо, я сьогодні зробив дуже добру справу.

- Що ж ти зробив, синку?

- Двоє бігли до поїзда, бідкалися, що запізнюються. Я нацькував на них нашого пса, то вони так тікали від нього, що встигли на поїзд.

10. Гра „брейн-ринг”.

Методичні рекомендації.
  1. Учитель називає слова зі скриньки.
  2. Учні пояснюють правопис цих слів.

Вночі, втричі, наліво, босоніж, ледве-ледве, якось-то, де-не-де, по-українськи, віч-на-віч, незабаром, укупі, навкруги, давним-давно, по-товариськи, анітрохи, раз у раз, любо-дорого, кінець- кінцем, по-братньому, видимо-невидимо, навкруги.

ІІІ. Підсумок уроку. Запитання для самоперевірки.

Що називається прислівником?

Які спільні, відмінні риси мають прислівники з іншими частинами мови?

На які розряди поділяються прислівники?

Яку синтаксичну роль у реченні виконують прислівники?

ІV. Домашнє завдання.

Скласти текст ( 5-6 речень) на тему: „Мій режим дня.” Використати прислівники.


Частка як службова частина мови.

( Філософський діалог, 7 кл.)


Культурологічна лінія. Бути на землі Людиною.


Мета: закріпити набуті уміння та навички про частку як службову частину мови; виховувати у людей людяність, доброзичливість, повагу до людей; навчати оволодівати мистецтвом спілкування.


Обладнання: афоризми, портрет Г.Сковороди, магнітофон, свічка.


Для краси народжується квітка,

Для родин народжується рід,

Для польоту – лебідь і лебідка,

А людина – для добра і щастя…

Хід уроку.

( Звучить музика.)

Не одне покоління замислювалось над питаннями: хто така Людина? Для чого вона живе на Землі? Проблема Людини хвилювала людство в усі часи. Ще в V столітті до нашої ери китайський філософ Конфуцій писав про те, що „потрібно виховувати в собі людяність та доброзичливість”.


І. Оголошення теми та мети уроку.

1. Робота над епіграфом. ( Учні висловлюють свої міркування.)

ІІ. Систематизація знань, умінь та навичок.

Що таке „філософія”. ( Розповідь учня ).

Ви бачите портрет мудрої людини, що залишила у спадок велике багатство – свої думки. ( Портрет Г.С. Сковороди ).

1. Коротко про нашого земляка, Г.С.Сковороду, розкаже літературознавець. ( Розповідь учня ).
  1. Обговорення афоризмів Г.Сковороди. ( Висловити свої думки. Зробити морфологічний розбір часток.)

„Добре почати – це наполовину завершити.”

„Ні про що не турбуватись – значить не жити.”

„Не за обличчя судіть, а за серце.”
  1. Уважно послухайте притчу В.Сухомлинського. Які частки вживаються? Як ви гадаєте, в чому трагедія цієї людини?

Старий Майстер побудував кам’яний будинок. Став та дивується зі сторони. „Завтра в цьому будинку поселяться люди”, - думав із гордістю Майстер.

А в цей час біля будинку грався семирічний Хлопчик. Він скочив на щойно цементований поріг і залишив на ньому слід своєю маленькою ніжкою.

- Навіщо ти зіпсував мою роботу? – з докором запитав Майстер.

Минуло багато років. Хлопчик став дорослим чоловіком. Життя його склалося так, що він часто переїжджав із міста в місто, ніде довго не затримувався, ні до чого не прив’язувався – ні руками, ні душею. Прийшла старість. Згадав Літній Чоловік своє рідне село на березі Дніпра. Захотілося йому відвідати свою Батьківщину. Приїхав Чоловік на рідну землю. Зустрічається з людьми, називає своє прізвище, але всі тільки плечима знизують – ніхто не пам’ятає цього чоловіка.

Зустрівся по дорозі старенький дідусь та й запитує:

- Щось, можливо, ти залишив після себе? Чи є в тебе син чи донька?

- Ні, не маю я ні сина, ні доньки, - відповів Літній Чоловік.

- Можливо, ти посадив у нашому селі сад чи бодай деревце?

- Ні, не посадив я саду...

- Можливо, ти поле засіяв?

- Ні, не працював я у полі...

- А, можливо, ти вірші пишеш, пісні складаєш?

- Ні, і цього я не вмію...

- Тоді хто ти такий? Що робив ти все своє життя? – з подивом запитав дідусь.

Нічого не зміг відповісти Літній Чоловік. І раптом він згадав ту мить, коли залишив свій слід на порозі одного будинку. Підійшов Чоловік до нього. Стоїть будинок, ніби вчора збудований, а на порозі – закам’янілий слідок його дитячої ніжки. „Ось і все, що залишилося після мене на землі, - з гіркотою подумав Літній Чоловік. – Але цього так мало! Не так потрібно було прожити своє життя...”

( Обговорення притчі.)
  1. Робота в парах ( Пояснити не з різними частинами мови ).

а) Не/ук, не/воля, не/щастя, не/літо, не/від, не/веселий, не/дорого, а дешево, не/сприятливий, не/хтувати.

б) Не/запросити, не/здужати, не/дописати, не/працюючи, не/наводячи, не/абиякий, не/гарно, не/жить.

в) Не/правильний, не/замкнені двері, довго не/стихаючий вітер, поле не/зоране, не/нароком, не/давно, не/забаром, не/двоє.
  1. З давніх-давен філософи оцінювали роль справжньої людини. Вони шукали людський ідеал. Таких філософів називали диваками. Але такі диваки прикрашали світ. Сьогодні в нас є нагода поспілкуватися з одним.

Вони блукають по житті, шукаючи відповіді на свої запитання, освітлюють дорогу іншим. ( Діалог Людини і Діогена ).

Людина. Ось, погляньте, якийсь дивак з’явився. Невже він із тих, хто може прикрашати світ? Дивіться, він із вогнищем удень? Хто ти і що шукаєш у нашому храмі науки серед білого дня з вогнем?

Діоген. ( З’являється з свічкою.) Я грецький філософ і прийшов до вас із ІV ст. до вашої ери. Я шукаю людину! Вогнище допомагає мені знайти шлях до Істини.

Людина. Ну й дивак! Він шукає людину. А хіба ж ти не зустрів по дорозі сюди тисячі людей? Хіба ж ти без вогнища не бачиш, як перенаселена наша планета? Куди б не пішов чи поїхав ти, не розминутися тобі з людьми.

Діоген. Так, я бачу, що всі ви маєте вигляд людей. Але мати вигляд людини неважко, а от бути людиною дуже складно. Чи знаєте ви, сучасники, що значить бути людиною? ( Міркування дітей.)

Діоген. Мені приємно, що ви розумієте глибинний зміст буття людини.

Запишіть свої міркування. Що значить бути людиною? Використати частки.

  1. Скласти проект: а) „Образ сучасника”. ( Які риси ви цінуєте у своїх друзях, однокласниках? );

б) „Я у майбутньому”. ( Якими ви бачите себе у

майбутньому ).

( Учні читають проекти.)

Символом пошуку істини у нас буде вогонь, залишений мудрецем. Вогонь здатний розтопити кригу. Вогонь може освітити шлях. Вогонь може зігріти і вселити надію світлим і чистим людям.


7. Зробити синтаксичний розбір речень, записаних на дошці. Охарактеризувати частки.

Але водночас він ніколи не зігріє тих, хто має в серці примхливість, скупість, лінь, заздрість.

Нехай же на шляху зустрічаються тільки хороші, добрі люди, і тоді кожен ранок розпочнеться веселкою.

8. Продовж думку ( добудувати речення.)

Щоб стати гарною людиною, треба позбавитись трьох недоліків: ...

Щоб скласти програму самовдосконалення, необхідно...

Відповідальність за свої вчинки – це...

У житті завжди є місце...

9. Диктант-мовчанка. Виписати дієслова, за допомогою часток утворити нові

форми слова.

Ти – сам загадка. Відгадай себе,

І все біле, ніжно-голубе

Відкриється за шторою туману.

В твоїх очах світає небокрай,

А дум плоди, мов яблука на вітах...

Насамперед себе ти розгадай,

Коли ти хочеш інших зрозуміти.

ІІІ. Підсумок уроку.

1. Що таке частка?

2. Які частки належать до словотворчих?

3. Які граматичні форми творяться за допомогою формотворчих часток?

4. Які частки пишуться через дефіс?

5. Що означає бути Людиною?

6. У чому справжня духовність Людини?

7. Чи погоджуєтесь ви з афоризмом: „Велике мистецтво – розуміти ближнього”?

IV. Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру „Вірю в силу доброти.”