О. П. Глазова рідна мова плани-конспект

Вид материалаКонспект

Содержание


Тип уроку
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ТЕМАТИЧНОГО КОНТРОЛЮ (зразки)
Прийде вечір зажурений, синій..
Листя, сповнене привіту, буде з вітром шепотіти.
Над туманами вкритою рікою мовчать бори.
Хід уроків
V. Домашнє завдання
Подобный материал:
1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   43

Урок № 18


Тематичне тестування (тема: Дієприкметник). Створення діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної з характеристикою людей (із вживанням дієприкметників)

Мета: з’ясувати рівень засвоєння учнями знань про дієприкметник як особливу форму дієслова та вмінь визначати граматичні ознаки дієприкметника, доречно вживати дієприкметники в мовленні; формувати комунікативні вміння, зокрема вміння створювати й підтримувати діалог; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати навички самостійної роботи; навички застосовувати теоретичні знання на практиці.

Тип уроку: урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок..


Хід уроку

І. Повідомлення мети і завдань уроку.


ІІ. Перевірка рівня засвоєних мовних знань та вмінь.


* Пояснення способів проведення перевірки знань та вмінь (інструктаж до проведення тестування).


* Проведення тестування.


* Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як тестові завдання виконано).


ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ТЕМАТИЧНОГО КОНТРОЛЮ (зразки)


1. Дієприкметник - це

а) особлива форма дієслова;

б) особлива форма прикметника;

в) самостійна частина мови.

Дібрати й записати приклад дієприкметника, поставити до нього питання

(напр.: який? сказаний)

2. Дієприкметники бувають:

а) перехідні й неперехідні;

б) активні й пасивні;

в) доконані й недоконані.

Скласти (пригадати) й записати речення з дієприкметником (напр.: Прийде вечір зажурений, синій.. (В.Сосюра.) Біля ставу тремтить поріділе золото верб. (М.Стельмах.) Я сідаю на горбик зігрітий, щоб ключі журавлині зустріти. (П.Воронько.) Нетямі руки не туди пришиті. (Нар.творч.)

3. Дієприкметниковим зворотом називається:

а) дієприкметник разом із означуваним словом;

б) дієприкметник із граматичною основою речення;

в) дієприкметник із залежними від нього словами.

Скласти (пригадати) й записати речення з дієприкметниковим зворотом (напр.: Листя, сповнене привіту, буде з вітром шепотіти. (В.Сосюра.) Стоїш ти, Полтаво, огорнена в славу. (М.Рильський.) Ще не забули ми і не забудем плач, почутий уночі із Бабиного яру. (Д.Павличко.) Зворот підкреслити.

4. Дієприкметниковий зворот виділяється комами:

а) завжди;

б) якщо стоїть після означуваного слова;

в) якщо стоїть перед означуваним словом.

Скласти (пригадати) й записати речення з дієприкметниковим зворотом, що не виділяється комами (напр.: Над туманами вкритою рікою мовчать бори. (В.Сосюра.) І все чіткіш темніють в полі дощем карбовані путі. (М.Стельмах.) Там хмари і соком набряклі осики попадали в ставу блакитний казан. (Л.Первомайський.)

5. НН пишеться у словах:

а) освітлений, упорядкований, принесений;

б) незліченний, несказанний, незрівнянний;

в) довгожданий, шалений, несподіваний.

Прикметник дієприкметникового походження з нн ввести до самостійно складеного речення (напр.: Я бачу в зорях тих ясних великі сонця незчисленні. (В.Самійленко.) І мислі, і часу закони невблаганні неси в будучину, на плетиво доріг. (А.Малишко.) Непогасенне сяйво ідеалу. (Д.Павличко.)

6. Окремо з не дієприкметник пишеться в реченні

а) Затьмила зір несплакана сльоза. (Т.Майданович.);

б) Не покриті важкою млою, спіють зорі понад Сулою. (А.Малишко.);

в) Мене і досі ніжно зігріває забуте сонце тих країв незнаних. (О.Башкирова.).

Дієприкметник, що пишеться з не разом, ввести до самостійно складеного речення (напр.: Я незлічені версти після того пробрів. (В.Швець.) За мить, незгаяну в справдешнім світі, я проміняю наймиліші сни. (М.Самійленко.) Посварилися за шкуру непійманої білки. (Нар.творч.)


ІІІ. Робота над складанням діалогів.


* Інструктаж учителя щодо складання діалогів та критеріїв їхнього оцінювання.


* Виконання ситуативних вправ.


* Використавши деякі з поданих у рамці словосполучень, скласти й попарно розіграти діалоги, що могли б відбутися:

  • між двома семикласниками після першого уроку історії (мови, літератури), проведеного новим учителем (або студентом-практикантом);





Надзвичайно освічений; захоплений своїм предметом; залюблений у книжку; дуже начитаний; захоплююча розповідь; надихаючий приклад; передплачувані ним журнали; подаровані ним класові приємні хвилини.




  • між двома друзями, які обговорюють прихід до їхнього класу новачка;





Став, як укопаний; як у воду опущений (наче з хреста знятий; мов кип’ятком (окропом) ошпарений); говорив як по писаному; язик гарно підвішений; правила перекручені; слова забуті; твір списаний; як заведена машина; кручений, як дзига; викапаний Мюнхаузен.




  • між двома подругами, які щойно відвідали концерт улюбленого співака.





Очікуваний приїзд; омріяні шанувальниками гастролі; підготовлена співаком програма; по-новому оранжовані напівзабуті пісні; оновлений репертуар; модернізовані декорації; ретельно обміркований імідж; дедеалі зростаючий темп; захоплюючі зміни.



ІV. Підбиття підсумків уроку.


V. Домашнє завдання. Повторити п. п. 4-9; вправа 125.


Уроки № 19, 20

Зв’язне мовлення

Письмовий стислий переказ тексту

Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в переказуваному тексті головне й переказувати його, опускаючи все другорядне, менш істотне; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу школярів; виховувати цікавість до вітчизняної історії.

Хід уроків


І. Повідомлення мети і завдань уроку.


ІІ. Підготовка до роботи над переказом.


* Читання тесту вчителем.


*З’ясування значення вжитих у тексті переказу слів, які перебувають у пасивному словнику учнів.


*Визначення теми і головної думки тексту.


*Визначення стилю тексту. З’ясування покладеного в його основу типу мовлення та допоміжних типів мовлення.


*Колективне складання плану докладного переказу тексту.


* Перебудова плану докладного переказу тексту на план стислого переказу.


*Повторне читання вчителем тексту (якщо у цьому є потреба).


ІІІ. Самостійна робота учнів над переказом на чернетках.


ІV. Підбиття підсумків уроку.


V. Домашнє завдання. Закінчити, відредагувати, перевірити чорновий варіант переказу, переписати переказ до зошитів.